Atopický ekzém

emimino  Vydáno: 31.10.01

Co je to atopický ekzém, jak se dědí a jak se léčí

Atopický ekzém je vleklé zánětlivé onemocnění kůže. Objevuje se nejčastěji v období od 3. do 6. měsíce. Projevuje se červenými pupínky a flíčky na tvářích, trupu nebo končetinách. Ekzém velmi svědí. Ložiska ekzému mají tendenci se během let stěhovat a to nejčastěji do loketních a podkoleních jamek.
Ekzém se projevuje zhrubnutím kůže, jejím vysycháním a popraskáním. Objevuje se také ve formě vodnatých pupínků, které praskají a mokvají.
Atopici silně reagují na změny počasí ? při chladném, větrném a deštivém počasí dojde ke horšení stávajícího stavu.

Atopici mají dědičně založený sklon k alergii. Atopický ekzém se často objeví v rodinách, kde rodiče, prarodiče nebo sourozenci trpí astmatem, alergickou rýmou, alergickými záněty spojivek, kopřivkami nebo potravinovou alergií. Jejich organismus reaguje přehnaně na určité látky (alergeny) ? nejčastěji jsou jimi prach, roztoči, plísně, bakterie, potraviny, domácí zvířata.
Atopici dědí změněnou reakci imunitního systému od svých předků a předávají je dalším generacím. Doba, po kterou dítě trpí na atopický ekzém je různá ? někomu odezní ekzém ještě v předškolním věku, jinému v období puberty, další s ekzémem bojuje po celý život.

Léčení atopického ekzému spočívá v omezení nepříjemného pocitu svědění kůže a potlačení alergického zánětu. Dětem musíme pravidelně pokožku promašťovat, při těžkém ekzému se podávají léky tišící svědění.

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 3.0 bodů

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek