Jak se rodí paličátka

Porod

Sebekriticky přiznávám, že jsem v určitých situacích mírně hysterická. Blonďatá a hysterická. A taky nedočkavá. :) Naše maličká je zase paličatá. A když se to spojí dohromady, je z toho předlouhé čekání na porod.

Byl červenec 2014. Tři týdny před termínem porodu jsem se účastnila manželovy promoce. Nějaký děda tam na mojí adresu poznamenal: „Ta už je taky na slehnutí.“

Byla jsem! Tak kde je ten porod?! Vše, co se mělo do porodu stihnout, jsme měli za sebou. Doktoři mě upozorňovali, že je možné, že se miminko narodí ještě před termínem, protože je už docela veliké. KLIDNĚ! Nijak extra jsem se v tomto požehnaném stavu nevyžívala.

Co bylo asi nejvíc nepříjemné, že mi koncem osmého měsíce začaly příšerně otékat nohy, nevešla jsem se do žádných bot! Od té doby jsem chodila jen v žabkách, které jsem nikdy před tím neměla na noze, protože byly široké. Nemělo přece cenu kupovat si nové boty, když každou chvílí budu rodit! Chodila jsem v nich dalších 7 týdnů.

Nevěděli jsme ani pořádně, zda se máme těšit na holčičku nebo chlapečka. Hrozně jsme to chtěli vědět! Ale naše dítě má zřejmě už od samého lůna náš smysl pro humor, protože buď mělo zkřížené nohy, nebo se otočilo rozkrokem od sondy - prostě v této věci vůbec nespolupracovalo a drželo nás v napětí. Ve 36. tt si doktorka konečně víceméně tipla, že to je holčička.

To léto bylo, jako léto loňské, strašné vedro. V bytě jsme měli běžně přes 30° C. Poslední asi týden jsem jen ležela na gauči ve spodním prádle, ruce a nohy roztažené, aby se nikde nedotýkaly těla a nezpůsobovaly ještě větší pocení. Dítě si v břiše pořádalo taneční maratony, ale k opuštění mého těla se nějak nemělo.

Nálezy na gyndě byly stále stejné - miminko vysoko, úplně zavřená, porod v nedohlednu. Utěšovala jsem se tím, že se může všechno z minuty na minutu změnit. Navíc jsme měli - já a to maličké - úmluvu, že vykoukne na svět hned, jak bude „hotové“ a nebude mě trápit zbytečným přenášením. Ani já jsem ho netrápila zbytečným vypuzováním. Vždyť jsme jedno a máme snad shodu, ne?

A tak míjely dny za dny a já už jen nervózně přešlapovala kolem postýlky a povzbuzovala tu naši holčičku, ať se konečně k něčemu odhodlá. Nic. Ani poslíček. Byl tady onen datum - termín porodu. 4. 8. s váhou menšího hrocha a rozměry hrocha většího jsem byla zase na kontrole. Hlavička vysoko, úplně zavřená, porod v nedohlednu…

Protože tipovali větší porodní váhu a nelíbilo se jim, jak jsem všude oteklá, pozvali mě na 6. 8. na vyvolání porodu. A tak jsem jela domů. Za pár dní už bude to dítě konečně na světě!

Doma se mi všechno tak nějak rozleželo. Nechtěla jsem vyvolávat porod takhle brzo, dva dny po termínu. Chtěla jsem dát našemu miminku čas, aby se narodilo, až bude ono samo připravené. S doktorkou jsem se dohodla, že na vyvolání nenastoupím a ještě týden tomu necháme volný průběh.

V neděli 10. 8. jsem byla večer v porodnici s tím, že si nejsem jistá, jestli mi neuniká voda. Neunikala. Doktorka provedla monitor, kontrolní ultrazvuk, odhad váhy kolem 4 kg + - půl kila.

„V úterý se už ale dostavte na to vyvolání. Miminko je větší, vy jste celá oteklá, v 7 ráno vás čekáme.“ Při vyšetření provedla Hamiltonův hmat.

Jeli jsme s manželem domů a už po cestě v autě jsem začala mít poslíčky. KONEČNĚ! Konečně se něco děje. Opakovaly se tak jednou za půl hodiny, za hodinu. Moc jsem toho tu noc nenaspala. Druhý den ráno to pokračovalo. Vždy se jednou za čas nějaká kontrakce ozvala.

Chodila jsem po bytě a říkala: „Já rodím, já rodím, já rodím, miminko jde samo ven..!“

Přece síla slov musí zafungovat, že. No dobře. Už jsem to mrně i pobízela, ať konečně vyleze - šťouchala jsem do něj a poskakovala jsem. (Teď už vím, že se skákat nemá.)

Byl pondělní večer. Stahy se opakovaly už docela s pravidelností kolem osmi minut. Manželovi povídám, že si myslím, že fakt dneska porodím a ať je na to připravený. Tuhle větu ode mě už párkrát slyšel. Tak šel spát. V rámci přípravy.

Kolem jedenácté se kontrakce objevovaly po pěti minutách a sem tam jsem musela už některou i rozchodit. Po půlnoci se zkrátil interval na 3-5 minut. Budila jsem manžela, že radši jedeme. Vybrala jsem si porodnici v jiném městě, kam jsme to autem měli 35 minut. Už před pár lety jsem měla jasno, že chci rodit tam a nikde jinde.

Dorazili jsme do porodnice v úterý 12. 8. kolem půl druhé ráno - 5 hodin před plánovaným nástupem na vyvolání porodu. Natočili mi monitor a potvrdili kontrakce. Otevřená na 3. Jupí! Byla jsem šťastná, že nemusím podstupovat vyvolávání.

Porodní pokoje prázdné, takže nás dali rovnou tam. Musím říct, že nerodit, tak jsem tam jak na dovolené. :-D Pokoje luxusní, včetně gauče, masážní vany a úlevových pomůcek, sestřičky dokonce manželovi nosily i kafe.

Abych to moc neprotahovala. :-) Kontrakce žádný extrém, sice chodily do kříže, ale manžel mi je pomohl rozmasírovat, vydýchala jsem, vychodila jsem je a bylo. Říkala jsem si, že jestli to je ONO, tak je to teda docela dobrý. Dokonce jsme si na notebooku pustili i film a koukali jsme při tom všem na film.

Občas přišla porodní asistentka natočit monitor, jinak se nic nedělo. Doktorka při vyšetření konstatovala - otevřená na 3. To jsem už trochu znervózněla, protože jsme tam byli dlouho a pořád to nikam nepostoupilo?!

Dali mi oxytocin a doporučili epidurál, mělo by to prý porodu pomoct. No tak jsem souhlasila. Jenže výsledek za dvě hodiny byl - otevřená na 3! V 9 ráno mi píchli vodu. V 11 konstatovali - otevřená na 3 a kousek. V půl druhé mě doktorka znova vyšetřovala a konečně - otevřená na 6. Něco si se sestrou šuškaly, moc jsem jim nerozuměla. Ve finále jsem zůstala ležet na posteli napojená na monitor a doktorka mi ručně pomáhala se otevřít. Měla jsem neprůchodnou branku…?

Hodinu a půl ve mně měla ruku a při kontrakcích mě roztahovala. Nesměla jsem změnit polohu, musela jsem ležet jen na boku, s jednou nohou ve vzduchu, kterou mi držel manžel. Ten byl úžasný, vždy hlásil podle monitoru, že nastupuje kontrakce, abych se připravila. Dokorka se omlouvala, že by to nedělala, kdyby to nebylo potřeba. Ujistila jsem jí, že vím, jinak bych jí už dávno kopla. Profesně se zasmála, co taky jiného, když jste tak nebezpečně blízko hysterce. :-D

Dokapal mi epidurál, ale nedali mi další, protože ten by už nestihl dokapat. A tak jsem závěr měla pěkně prožitý. Z postele udělali křeslo a dál už to byl docela fofr. Tlačila jsem, jak jsem jen mohla a asistentka mě povzbuzovala: „Tlačte, jako byste měla velikou zácpu.“

Měla jsem chuť ji kousnout! V životě jsem zácpu neměla, takže tohle přirovnání mi jen nasadilo brouka do hlavy, jak mám teda jako tlačit. Po pár pokusech, kdy vždy na chvilku vylezla hlavička a zase zašla, jsem se obrátila na manžela, že už nemůžu a ať to dítě ze mě nějak dostanou, nebo ať vevnitř teda nakonec zůstane, že je mi to jedno. Hysterka, no. :-)

Stejně mi nic jiného nezbylo než zase tlačit, takže jsem teda zatlačila na popud asistentky, jako kdybych měla tu velikou zácpu, a cítila jsem, jak miminku vylezla hlavička, na další kontrakci ramínka a v 15:02 se narodilo naše štěstí. Naše malá princezna. S váhou lehce přes 4 kg a výškou 54 cm. Jen jí nasadit batůžek a poslat do školky. :-)

Protože byl porod delší a dlouho se snažila dostat ven, v čemž jí bránila nejdřív neprůchozí branka a potom moje špatné tlačení, narodila se lehce fialová, s nižším apgarem. Ale na šestinedělí jsme si obě vedly dobře, dokonce jsme se vyhnuly i žloutence a pustili nás už třetí den domů.

Když se narodila, bylo znát, že je přenášená - větší míry, dlouhé nehty, varhánkovitá loupající se kůže… Ale ven se jí dřív nechtělo. Jsem každopádně ráda, že jsem nepřistoupila na první návrh vyvolání porodu, když k tomu nebyly žádné vážné důvody, a nechala to na ní.

Dodneška je ta naše holka palice dubová a co nechce, to prostě neudělá. :-) Na druhou stranu, kdybych rodila v termínu a pár dní po něm, do mojí předem vybrané porodnice by mě nevzali. Měli dlouho stop stav. Takže princezna věděla, kdy se narodit! :)

Hodnotilo 25 lidí. Score 3.6.
 Váš příspěvek
 
Maddi-Jane
Kecalka 180 příspěvků 1 inzerát 12.02.16 07:18

Měla jste štěstí, že vaše doktorka byla takhle ochotná k domluvě…já jsem musela nastoupit 8 dní před termínem, měla jsem sice těhu cukrovku, ale dobře kompenzovanou a jen na dietě, i přes to mě tam dotlačila takhle brzy…nebo tak, řekla, že mohu nastoupit kdy chci, ale že jí podepíšu revers, že kdyby něco, není to její vinou…no a to už jsem si prostě netroufla…co tím chci říct, porod byl nakonec rychlej a bez komplikací, ale mě pořád stejně hodně mrzí, že si moje maličká termín nevybrala sama jako ta vaše :kytka:. I když jsem samozřejmě ráda, že je zdravá a koneckonců na datu narození nezáleží, ale prostě o tom přemýšlím…

 
Dojcanis
Ukecaná baba ;) 1828 příspěvků 12.02.16 07:19

Jako nic moc no

 
MIŠMA 22
Kecalka 275 příspěvků 57 inzerátů 12.02.16 07:20

Moc hezky napsaný, je zvláštní jak ty děti od malička vědí co je nejlepší :D

 
Bebuše
Kelišová 7243 příspěvků 12.02.16 08:02

U naší druhé slečny to bylo podobné, taky se jí nechtělo. Nástup na vyvolání 40+5, 24.9.15 v 9.00, příjezd do porodnice 3.00 a v 5.12 byla na světě. Přece se nenechájí pobízet doktorem ;)

 
Lenka 80
Kelišová 6209 příspěvků 2 inzeráty 12.02.16 08:06

:potlesk: krasny denicek :-) nase mala je 26.8. A rodila jsem 6 hodin.

 
maminka201  12.02.16 08:22

Krásný deníček :-)

Příspěvek upraven 12.02.16 v 14:08

 
Misel02
Závislačka 4310 příspěvků 12.02.16 08:50

Moc gratuluji k holčičce :-)

 
Michaela2495
Kecalka 179 příspěvků 1 inzerát 12.02.16 08:54

@Bebuše tak to si malá vybrala to nejkrásnější datum, stejné jako já akorát a o pár let později :D

 
Mishullka  12.02.16 10:27

Tak já měla termín 6. 8. 2014 a malý se narodil 13. 8. - pohlaví jsme vědět nechtěli, tak nevím, jak se nastavoval, já už pak radši na ultrazvuk ani nekoukala, abych náhodou něco nezahlédla. A nevím, čím to je (znamením, dědičností), ale hlava dubová to je taky, fest. A zvlášť teď máme veselo, hlavně venku - v kočáru být nechce, chodit (přesněji běhat) chce, ale jedině jinam než maminka - do silnice, nejlépe pod auto a už to nějaký měsíc trvá a ta touha sáhnout si na jedoucí auto ho ještě nepřešla :zed:

 
ksafnika
Ukecaná baba ;) 1369 příspěvků 12.02.16 10:29

Porod po stotisicidves­tedvacateosme

 
Kry5t0fek
Kecalka 355 příspěvků 25 inzerátů 12.02.16 10:54

Líbí se mi že když se tu napíše odlehčující deníček s nadsázkou tak je to špatně a plno matek se to dotkne a cítí se uražené kort když je psaný chlapem :lol: a když je tu klasický deníček o porodu o který se pisatelka chce podělit a třeba díky němu pomůže jiné mamince, že né vždy musí být vše podle doktorů tak je to taky špatně :nevim:… Když Vás nezajíma další deníček o,,nudném'' porodu tak jej nečtete :palec:
@Dojcanis @ksafnika

 
Dojcanis
Ukecaná baba ;) 1828 příspěvků 12.02.16 11:11

@Kry5t0fek Hele denicky jsou od toho aby se komentovaly, takže brr
co člověk, to názor.

 
Kry5t0fek
Kecalka 355 příspěvků 25 inzerátů 12.02.16 11:26

@Dojcanis A kde je psáno že se musí komentovat? Já osobně si čtu jen ty co mě zajímají a když už mě nechytne nebo vysloveně něčím nezaujme tak nekomtuji a nerozumím takovým komentům :nevim: komu takovým komentářem pomůžete? Sobě? Mě spiš zajímá co od deníčku o porodu očekáváte? Pokud se nejedná o deníček s nešťastnym koncem kterých tu je každy den taky mraky a napíše se odlehčující deníček tak je zase o ničem, je trošku smutné že některým přijdou deníčky o něčem jen ty smutné :think:

Příspěvek upraven 12.02.16 v 11:33

 
Kačta
Zasloužilá kecalka 640 příspěvků 12.02.16 11:35

@ksafnika No tak to nečtěte a máte klid :palec:
Hezký deníček, jo jasně, deníčky o porodech jsou hodně podobné ale každá z nás to prožívá jinak a pro každou je to jedinečný zážitek, proto jich je tady tolik. Já je ale čtu ráda :)

 
Dojcanis
Ukecaná baba ;) 1828 příspěvků 12.02.16 13:21

@Kry5t0fek ty osobně si ctes denicky co tě zajímají? Ja, ale nepoznam jestli mě zajímá nebo ne, dokud si ho nepřečtu. Jakmile doctu, hned se mi utvoří názor, tak ho prostě napíšu

 
Simuleena
Kecalka 174 příspěvků 12.02.16 13:26

@maminka201 nezlob se na me, ale to je uz po treti za 2 tydny, co tu popisujes svuj porod. Nejdrive dva denicky (ten druhy nejak zahadne smazan) a ted to budes pro zmenu psat do komentaru? Za chvili to budeme znat nazpamet.

 
maminka201  12.02.16 14:10

@Simuleena však to bylo pro autorku :pocitac:,smazáno :pankac: :pankac:

 
Kry5t0fek
Kecalka 355 příspěvků 25 inzerátů 12.02.16 17:06

@Dojcanis Aha takže když je v popisku Jak se rodí paličatka tak z toho asi neni evidentní že to bude další,,nudnej'' deníček o normálnim porodu :lol:

 
Dojcanis
Ukecaná baba ;) 1828 příspěvků 12.02.16 18:14

@Simuleena ona je celá trapná :-D

 
mmuerka
Závislačka 4422 příspěvků 12.02.16 19:48

Hezký deníček :palec:
ale jen chci napsat jednu věc. Vyvolávaný porod není vždycky tak strašný, jak si ho některé představují…
Já rodila 41+4 vyvolávaně a porod byl celkem rychlý (od prvních náznaků kontrakcí byla malá venku za necelých 7 hodin) a ač jsem celkem ‚bebíčko‘, tak se daly kontrakce i dobře ustát, i přesto, že jedna tabletka porod nerozběhla a tak jsem měla zavedené dvě. Na druhou stranu jsem si taky pak říkala, že jsem mohla žádat od lékařů o ještě pár dní. Plodovka byla čirá, malá v pořádku…ale to člověk do té doby, dokud se porod nerozběhne, neví… :kytka:

 
Nika079
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 5 inzerátů 12.02.16 20:08

Deníček se mi líbil a u této části „Dokorka se omlouvala, že by to nedělala, kdyby to nebylo potřeba. Ujistila jsem jí, že vím, jinak bych jí už dávno kopla. Profesně se zasmála, co taky jiného, když jste tak nebezpečně blízko hysterce.“ jsem se opravdu zasmála! :lol:

 
renule121
Ukecaná baba ;) 1041 příspěvků 12.02.16 21:10

Prý… ať konečně vyleze - šťouchala jsem do něj a poskakovala jsem.. tak to mě pobavilo :mrgreen: Jinak můj malý taky pěkný paličák. Já přijela po odtoku vody do porodnice a otevřená na 1, o dalších 20 hod později to samé :roll: Vyvolávali až po 30 hod. Jsem asi jediná, která by byla raději, kdyby to udělali dříve :D

 
M-77
Povídálka 16 příspěvků 12.02.16 21:28
Prvni precteny denicek

Ahoj-toto je muj prvni precteny denicek na techto strankach. Mamince moc gratuluju a preju, at ma s palicatkem same radosti. Porod je intimni a velky zazitek, nekdo (zalezi na povaze a vse je dobre) o nem potrebuje rict - je to velky zazitek a sdeleni proste pomuze, jak ten zazitek zpracovat. Nechapu „pindy“ komentare, ktere pisatelku shazuji. Prijdou mi to zbytecne „pindy“ - proste jen nejake vyjadreni, aby clovek okomentoval a pritom takove „pindy“ mohou druheho urazit nebo zranit.

 
Klarca99
Povídálka 29 příspěvků 12.02.16 22:15

Hezký deníček :) trochu mi to připomnělo můj porod, taky jsme přijeli o půl druhé v noci a malá se narodila v 15:07. Taky jsem se neotvírala, jenže jsem nepřenášela a oxytocinem mi jen hrozili, já jsem odmítla, šla do sprchy na míč a pomohlo to :lol:

Příspěvek upraven 12.02.16 v 22:16

 
maminka201  12.02.16 22:58

@Dojcanis :think: jsi že :P

Příspěvek upraven 13.02.16 v 04:35

 
Dojcanis
Ukecaná baba ;) 1828 příspěvků 13.02.16 09:22

@maminka201 jasný

 
vendyko
Stálice 65 příspěvků 13.02.16 12:48

Až teď se dostávám k odpovědím, i když podle mě není nutné všechno komentovat :-) Každopádně děkuju za všechny komentáře, za ty pochvalné i za ty kritické. Z dobré kritiky si něco beru a hloupou se ani nezabývám :-)Jsem ráda, že některé deníček pobavil a mrzí mě, že jiné nudil. Ale nevadí ;) Můj porod je můj úžasný zážitek a ted zpětně přiznávám, že ho shledávám i docela zábavným :)

Příspěvek upraven 13.02.16 v 12:57

 
vendyko
Stálice 65 příspěvků 13.02.16 12:48

@Lenka 80 Chtěla jsem se zrovna ptát, kdy se ti malá narodila :)6 hodin je teda paráda! :-)

 
vendyko
Stálice 65 příspěvků 13.02.16 12:54

@mmuerka To je pravda, že člověk neví, co se děje v břiše. Dva dny mi přišly brzo na nutné vyvolání, s dalším termínem, i kdyby byl dřív než v to plánované úterý 12.8., bych už asi souhlasila :-) Já jsem se nebála toho, že by porod bolel víc, kdyby byl vyvolávaný. Spíš jsem se bála, aby neskončil zbytečně sekcí, jen proto, že malá ještě není připravená vylézt.. chtěla jsem jí dát prostě čas :)

 
vendyko
Stálice 65 příspěvků 13.02.16 12:56

@renule121 Jsem ráda, že deníček i trochu pobavil :) A - ježkovy voči, po 20h pořád na 1, no hrůza! Pěkně dlouhý čekání na finiš, teda! 8o ale hlavně, že už jsou venku a člověk se s nima nemusí nosit do puberty, co? :D

 
vendyko
Stálice 65 příspěvků 13.02.16 13:01

@maminka201 já nevim, holka, že ať komentuješ kdekoli u deníčků, tak se kolem tebe rozjede taková kritika a debata :D četla jsem oba tvé deníčky o porodu i ten příspěvek zde, dokud nebyl upraven. Tak děkuju za popis tvého porodu potřetí :) Ale nevadí. Byl to pro tebe zřejmě hodně silný zážitek a potřebuješ se o něm sdílet.

 
renule121
Ukecaná baba ;) 1041 příspěvků 13.02.16 13:01

@vendyko Vlastně i po těch 30 hod pořád na jeden 8o :mrgreen: No dlouhé to bylo, ale stálo to za to :srdce:

 
vendyko
Stálice 65 příspěvků 13.02.16 13:26

@renule121 hrůza! :D nenapsalas náhodou taky nějaký nudný deníček o svym porodu? :D ráda bych si ho přečetla. (to myslim vážně. Takový děsně dlouhý průběh…) :)

 
renule121
Ukecaná baba ;) 1041 příspěvků 13.02.16 13:44

@vendyko :mrgreen: Néé, ale díky za zájem ;) Možná někdy s odstupem času, o čem psát by asi bylo :lol: Ale byl to dost silný zážitek, asi jako pro každou a i když jsou tady fajn maminy, tak nemám chuti obhajovat si jej před těma, ktré vše jen hatí a vidí všude chyby..

 
vendyko
Stálice 65 příspěvků 13.02.16 13:49

@renule121 chápu ;)

 
maminka201  13.02.16 14:57

@vendyko Chtěla jsem se podělit a já nevím, kdo to četl a kdo ne..Lepší nic nepsat ;)

 
mohout710
Stálice 90 příspěvků 14.02.16 08:33
:srdce:
 
katabur
Kecalka 138 příspěvků 24 inzerátů 22.02.16 21:31

Náhodou, mně tvůj deníček nepřišel nudný ani trochu, naopak, oproti pár jiným, které jsem o porodu četla, jsem se pobavila :potlesk: i zavzpomínala, jak se klubala dcerka - průběh ze začátku podobný, i když naštěstí rychlejší. v neděli jsem pouštěli draka a já, ač 7 dnů po termínech, které oba vyšly na stejný den, prohlašuju, že mi ani nepřipadá, že bych měla porodit. V noci nastaly mírné bolesti, v autě úplně přestaly, ale když už jsme byli na cestě :lol:, tak jsme do porodnice dojeli - kolem 3.h ráno. zhruba od sedmi už mi bylo ouvej, ale nakonec ve 12:33 byla Terezka na světě. Taky teda nemohla projít (ale asi ne neprůchodná branka - ten výraz neznám 8) - prý tam mám strašně pevné svaly - aspoň někde, že :lol: - to už jsem věděla od 1. porodu. Fialová nebyla, ale nedlouho po porodu úplně zmodrala, naštěstí se nic vážnýho nedělo, asi jen byla nalokaná plodové vody či co…
P. S. Mírně hysterická bývám taky ;)

Vložit nový komentář