Letní miminka 2004 - č.83 - O knize „Poprvé v mateřské škole

hromix  Vydáno: 29.09.06

Ahojky. Jak už jsem psala, koupila jsem si výše zmíněnou knížku (nakl. PORTÁL), abych se přeci jen trošku zorientovala v tom, co asi dítě nástupem do školky čeká. Spoustu z vás nástup potomka do MŠ teprve čeká a tak vám třeba přijde tip na knížku vhod.

Kniha vychází vlastně z vyplněných dotazníků od rodičů dětí navštěvujících MŠ a od učitelek v MŠ. Bohužel tento výzkum nebyl dělán v ČR, ale v Německu. Přesto i závěry z trochu odlišného prostředí mají hodně společného s tím, jak se věci mají u nás.

Opravdu nemám čas na napsání detailnějšího shrnutí (ono je stejně nejlepší přečíst si knížku celou sám), takže alespoň pár bodů, které mě zaujaly jako „důležité" a které si pamatuji, pro vaši představu o knize :-):

  • MŠ by měla akceptovat rozdílný temperament dětí!
  • Ne vše co dítě předvádí jako reakci na vstup do MŠ lze přičítat vlivu výchovy nebo procesu adaptace. Musí se brát na zřetel právě temperament dítěte!
  • Při vstupu dítěte do MŠ by mělo být v rodině zároveň co nejméně dalších změn (stěhování, narození sourozence, rozvod rodičů,…)
  • Hodně záleží na kvalitě pouta k rodičům (blíže vysvětleno v knize), neboť podle toho se bude odvíjet schopnost dítěte umět si poradit se silnými city, schopnost vytvořit vztahk novým osobám.
  • Období adaptace v MŠ může trvat i několik měsíců!!!
  • I rodiče musí být připraveni na odloučení od dítěte!!! MŠ by měla počítat s tím, že i rodiče potřebují čas na adaptaci, neboť se ocitají v nové roli.
  • Neptejme se, zda je dítě zralé pro mateřskou školu, ale spíše zda je mateřská škola zralá pro děti, které do ní přicházejí!!!

Kniha dále popisuje chování dítěte ve školce, jeho vývoj (od pasivního pozorování po aktivní hru) a zároveň i jeho chování doma po školce (dítě může být zamlklejší,…), vztah k ostatním dětem a k učitelce - a spoustu dalších věcí.

Na závěr můj názor na knížku. Není to terno, kniha spíš popisuje a předesílá nějaké možnosti, ale už neradí. Ale zase má „doporučení pro MŠ" - což může být inspirativní i pro mne (kdyby se mi v naší MŠ něco nelíbilo, tak popadnu knížku a už mě tam mají…).
Rozhodně jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, určitě by mě spousta věcí nenapadla, zároveň jsem si uvědomila možná úskalí a jsem snad na ně lépe připravena…

Tak třeba vás to navnadilo :-).

Hromix a Anie, už skoro 25 měsíců

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 0.0 bodů
Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Gabika  29.09.06 22:15

Prváááá!!!! ;-)

Gabika

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 29.09.06 22:27

Druhaaaaa! ;o)))) No a co! ;o)
sch.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 29.09.06 22:28

Treti :-(((  

H.

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 29.09.06 22:32

Ake ;-(((( ved ty si autor, ty si to citala prva ;o)))
Co ja viem, ci by som si tu knizku kupila…asi nie. Knizka ti ani tak nedokaze popisat to, co prezivas, ked ti dieta zacina chodit do skolky a ako sa s tym vsetkym vyrovnat. Ale diky, ze si sa s nami podelila, dennicek je uzitocny.
 sch.

 
Gabika  29.09.06 22:37

No, s tou školkou to asi nebude také jednoduché, ako by si človek pomyslel, že? My to ešte odkladáme, do školky pojde až na rok, tak si potom asi nejakú podobnú knižku tiež prečítam. Mimochodom, máte niekto skúsenosť v waldorfskou školičkou?

Rozeta - tie situácie s manželom a deťmi sú asi podobné, ako u nás. Bohužiaľ, manžel to má tendencie riešiť „okamžite“, čo znamená pred deťmi a tomu sa snažím vyhnúť. Ono človek potom vždy spätne uzná, že to nie je nič vážne, len sme z detí a neustálych prác okolo domu unavení… Napr. manžel na mňa vybehol, že som mu ešte neoprala montérky, že už na to čaká dva týždne (pritom ich do prádla nedal, ani nikam do kúpelne k práčke), tak som ich chytila a ako boli šupla do práčky. Až po opraní vysvitlo, že v nich mal vo vreckách fixu, papierové vreckovky, takže to bolo krásne rozcupované po celom prádle… tak mi za to vynadal… :-( Nakoniec väčšinou uzná, že sa nechoval úplne správne, dokonca mi navrhol, že mám na emimine založiť diskusiu „múr nárekov“, a od pľúc si na neho zanadávať :-))) Ach jaj, je to teraz nejaké ťažké, a to sme povodne chceli tri deti… Teraz hovorím, že ja už tri deti mám, len to najstaršie je akési nevychované a ťažko zvládateľné…

Schamka - to uspávanie Daninka ti teda nezávidím. Ako to vydržíš? Ja by som šalela už po dvoch večeroch ;-) Nikdy si ho neskúšala naučiť zaspávať samého? Ja by som teraz chcela naučiť zaspávať samého Martinka, ale neviem, ako to spraviť, my spíme všetci v jednej miestnosti, deti by šli do postele okolo pol deviatej, to by bolo ideálne. Lenže ako to spraviť, aby tam obidvaja zaspali a nerušili sa? Momentálne ich skúšame si na seba zvyknúť, dáme ich tam naraz, a keď Martinko začne plakať, tak ho odtiaľ vezmem a uspím vedľa, aby Radka nerušil. Včera bola sranda, ležali obidvaja v postieľkach, Martinko si niečo žvatlal a Radko mu hovorí: „Martinko, ty ma budíš, ty si taká buďálka.“ :-D

Gabika + 2

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 29.09.06 22:42

Schamko - vidis a me prave ta knizka uklidnila tim, ze se tam napr. rozebira, ze i rodice musi projit adaptaci a ze je normalni, ze nastup ditete do MS prozivaj… Mne totiz prislo, ze jsem jedina z okoli, kdo to resi, kdo resi, jestli se diteti nebude styskat atd. ALe to vse je asi i tim, ze ja to nemam doma s kym jinym probrat, zadny partner me nepodpori, tak jsem rada i za knizku :-)))  

H.

 
Gabika  29.09.06 22:46

Jj, Hromix, presne máš pravdu, to som mala na mysli, keď si bola u nás, že my dve proste riešime s deťmi úplne iné veci, že mnoho vecí, ktoré ty riešiš, ja proste neriešim, pretože „chlap zavelí“ a je vymalováno…

Gabika

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 30.09.06 07:58

Ahoooj, tak se mi zase jednou povedlo chytit deníček hned v zárodku, moc sem nechodím a jak vidím počet příspěvků nad dvacet, tak přestávám být schopna nejen číst, ale i vnímat. Tak se vám omlouvám.
Gabi, tohle my řešíme taky, spíme všichni pohromadě. Donedávna jsem Julku ukojila k spánku a Jitka usínala sama. Ale teď vzdorují obě a fest. U Jitky to přičítám tomu našemu stěhování, jednou jsme v Praze, podruhé v Ostravě, dovolená jí v tom taky udělala guláš. Mám pocit, že to velmi špatně snáší a nevím si s tím rady, protože zatím máme život zařízený takto. Takže Julku taky uspávám v obyváku a pak ji šoupnu do postele.
Mám ale ještě jeden problém, Julka zatím spí se mnou, doteď jsem si myslela, že je to pro ni jen dobré, ale  mám stále víc pocit, že spí neklidně. Dokud nejdu spát, tak spí poměrně dobře, jak si k ní lehnu, začne se vrtět a funět. Totéž ráno. Když jsem ji párkrát v Jitčině nepřítomnosti dala do postýlky, tak spala mnohem déle a míň jsme v noci kojili. Znáte to někdo? Řeším to proto, že chceme Jitce co nevidět koupit velkou postel a proto se mi nechce pořizovat druhou postýlku. No, asi to uspíšíme. Ale spíše mě jen zarazilo, že to tak může být.
Trochu se mi po deníčku zastesklo, protože jsem potkala holky, dvakrát Hromix a potom Bereniku a Zagy. Je mi líto, že nejsem schopna psát, večer, když cácory usnou, tak jdu psát faktury a balit balíky. E-shop docela funguje a tak mám dobrý pocit, že se uživím. Ale jak vypadá domácnost při tom stěhování a dětském řádění, to nechtějte vědět.
A málem bych zapomněla o tom našem letním miminku- Jitka mluví jako kniha, zrovna včera mi volala babička, že když si děda večer pustil zprávy, postavila se před obrazovku a řekla: „já nechci zprávy, babičko pusť mi dévédé.“ Miluje společnost a když jsme v Ostravě, postaví se k brance na zahradě a na kolemjdoucí děti pokřikuje „pojďte seeeem!“. Myslím, že školka pro ni bude to pravé, ale vidím to až za rok. Taky jsme konečně zcela bez plen. To matce dvou dětí ulehčí :-).
Zdravím všechny, mamky i děti a doufám, že se zase někdy přemůžu.
Anka, Jitka 26měsíců, Julka 6 měsíců      

 
Gabika  01.10.06 10:23

Ahoj,

ja len rýchlo píšem recept na super zdravé bio-cookies:

150ml oleja (slnečnicový, sezamový) - no, ja som dala rozpustené maslo… :-)
10 lyžíc javorového sirupu (ten mi príde drahý, ja používam na sladenie domáci med - dala som 230g, nabudúce dám ale menej)
250g špaldovej múky
1 lyžica vínnehoo kameňa
3 lyžice kakaa
1 čokoláda (má byť fair trade, ale ja som dala takú na varenie. Príde mi ale dosť sladká, nabudúce dám nejakú s vysokým obsahom kakaa)

Olej sa zmieša s javorovým sirupom, potom sa do toho zamieša všetko ostatné, nakoniec čokoláda nasekaná na kúsky. Na plech sa vytvarujú placičky asi s priemerom 4 - 5cm (vysoké asi 1,5cm) alebo hrudky. Pečie sa to 15 minút pri 150 stupňoch. Keď to vytiahnete z rúry, najprv to nechajte poriadne vychladnúť, až potom s nimi manipulujte, po upečení sú veľmi krehké. Miesto čokolády sa dá dať kokos, aj s ním sú výborné.

Gabika+2

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 658 příspěvků 01.10.06 18:57

Ahoj.

Já jen ve strašlivé rychlosti a nevím, jestli ještě dneska připíšu něco dalšího. Od pátku až do teď jsme byli u tchánovců. Dojeli jsme před chvilkou, tak jsem si jen chtěla počíst než půjdu koupat Šimonka.

HROMIX- hmm…já už nějaký čas o té knížce uvažuju a teď si ji teda asi pořídím, po tomto deníčku. Fakt mě to zajímá.

KAČICA- nevím, jestli zítra přijdeme. Myslela jsem, že jo, ale dneska má Šimonek nějakou rýmu a pokašlává. Dávám mu homeo a uvidím. Když tak ráno pošlu SMS. A k tvému dotazu ohledně NT(nucheálního projasnění)- já jsem na tom byla už v těhu se Šimonkem. V 16tt mi už jen dobírali tripl test jen částečně a to jen kvůli pojišťovně. Tak mi to řekli. Jinak kdyby se nám ještě někdy zadařilo, tak na to půjdu znova. S tím stresováním to není o nic míň než při tripl testech. Asi to bude znít divně (když už si připlácím za testy na VVV), ale u nás by se stejně nic nezměnilo, kdyby vyšly špatně. Jo a k ceně- jsem z toho jelen- tenkrát jsem platila 750Kč a vím od koho máš info o 1500Kč, ale taky teď psala JITI, která dřív taky chodila k nám do deníčku, v jedné diskuzi, že ve stejném centru prenatální diagnostiky platila jen 700Kč. Všechny tři zmíněné příklady byly testované ve steném centru, takže jsem předpokládala, že ta maminka s nejvyšší cenou si ještě něco připlatila navíc a chystám se jí na to zeptat. Jiti na tom byla tudlevá- tak max. před měsícem, ale třeba se ti taky ozve.

Ahojky všem a já se zítra ozvu…snad

CIBULKA

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 01.10.06 20:00

Ahojky.
Tak chcete jvedet, jak nam zacal den? Anie pri snidani rekla pri mem upominani, at ji (nebot i pul housky jedna pul hodiny): „Nech mi pokoj“, coz je v prekladu neco jako „Nech me na pokoji“… docela me to uzemnilo a premyslim, jak malemu diteti vysvetlit, ze nektere veci se proste nerikaji. Zpytovala jsem svedomi, zda to muze mit ode mne, ale spis myslim, ze uz to ma ze skolky (obcas tam jsou v oddeleni se starsimi detmi, tkere nechodi na plavani - tak se pridaji k mladsim)…
Me nervy jsou jinak na pochodu z toho, jak Anie ji. Myslim, ze bych trpela vic, kdyby Anie nejedla vubec, nez kdyz ji vsechno hodinu. Drive snedla misku testovin za 5 minut, ted ji to trva pres pul hodiny a to sni jen pulku, nebot na vic nemam nervy… Kdyz ji dam jablicko, tak ho ji hodinu!!! A to jen diky memu upominani!!! Dnes jedna pul hodiny asi dva male kousky, fakt je schopna to mit v puse jedno sousto treba 10 minut… tak jsem se vytocila… Bohuzel, kdyz ji dane jidlo seberu, tak je rev a plac, ale uz jsem fakt nemohla… Navic, u ovoce je to asi spatne, nebot to je pak na zoubky horsi nez popijeni dzusu (kdyz hodinu zvyka pak kousek jablka…)… Riklala jsem si, ze ji necham vyhladnout, aby lip jedla, ale nepomaha to. DNes skoro nejedla. Jednak kvuli pauzam, aby vyhladla a pak proto, ze jsem  s nervama v konci a po urcite dobe ji jidlo proste odebiram, nebo snim, aby videla, ze se s ni mazlit teda nebudu… ach, jak ja byla zvykla na dobre papajici dite…  

Cibulko - knizku ti muzu pujcit, kdybys chtela, vezmu to na Svratku - holky ti ji mohou dovezt.. Nebo prijed!!! :-)))  

Svratka - snad to nezakriknu, zub se zase nejak uklidnil, tak snad se zadari a budu OK!!! Jen skoda, ze uz se znatelne ochladi… Musime nakoupit vino na zahrati, co? :-)))  

Anko - tak Jitka je fakt hezky upovidana. Mne ANie uz take diktuje, napr. „Ne, televizi ypnout, chci zizalu“ (zizala je nase oblibena pisnicka)… A je schopna se se mnou o to prit!!!  :-)))  

Dnes se mnou ANie poprve pekla buchtu. Vzdy jsem to delala vecer, ale dnes jsem se ji snazila zabavit, kdyz prselo, takze sypala suroviny dohromady, michala a do toho neposlouchala a zlobila :-). Ale stejne to bylo prima :-))) A chutna dobre, ta buchta!!! :-)  

Tak pa pa  

Hromix a Anie

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 01.10.06 21:25

Ahojda,  

tak jsme se právě vrátili ze Slovenska (úúúúžasné!!!) a koukám, tady se to nějak rozjelo?! Chtěla jsem jít prát a zkysla jsem tu u minulého a nového deníčku.  

Hned na začátek musím: Cibulko - neskutečně jsem se naštvala na tu paní, co tě tak rozhodila!!!Na­prosto chápu, jak jsi se cítila, člověk se tak dlouho ovládá a tak dlouho je statečný (a popravdě, myslím, že v tomto oboru jsi kandidátkou na Nobelovu cenu míru, protože to, co jsi tu za poslední dva roky popsala o tobě a Šimonkovi, je prostě neuvěřitelné, velmi tě obdivuji a v mnoha situacích jsem si na tebe vzpomněla a chtěla se ti aspoň chvíli podobat :-)))), až to pak jednou praskne… na druhou stranu, upustit kotlíku trošku páry taky není na škodu, tak snad ti to i trochu pomohlo. Byla bych moc ráda, kdybys na Svratku přece jen přijela, ráda bych tě poznala. Někdy bývám v podobné situaci kvůli Emě. Ona je velmi chytrá, ale velká svéhlavička, navíc - jak bych to tak kulantně nazvala - „netrpí přehnaným respektem k autoritám“ :-))), prostě i dospelé bere jako partnery, se kterými je možno diskutovat, případně se jich zeptat na to, co ji zajímá (a že ji často zajímají věci!). Mnoho lidí už mi řeklo bez obalu, že takové dítě by nesnesli, že je to vyčerpávající, těsně před porodem Pepína jsme měli s manželem velký konflikt s tchýní, která (Emě bylo pět a půl!!!) nám tehdy řekla, že Ema je takovej spratek, že skončí v kriminále… Teď se to navíc velmi vystupňovalo, poslední dva měsíce mám pocit, že jsme v neustálém boji, cokoliv řeknu, neguje, všechno chce opačně, nic neudělá, tak jak by měla, nic neudělá sama od sebe, všechno jí musím říct, ona na to vysloveně čeká, pak po mně hodí okem, pak hodí zadkem a s výrazem „no joooooo“ teda jde… každé ráno zkouška nervů (samo že těch mých!), všechny mé návrhy odmítá, ničemu nerozumím, nic nechápu… někdy přemýšlím, jestli mě má ještě vůbec ráda. Dokonce si stěžovala kamarádce, že na ni neustále řvu a že je doma nešťastná, a když kamarádka zareagovala nevěřícně, hodila tam zpátečku, že prý jen vtipkovala… děsím se puberty. Většinou se držím (taky je víc než půl dne ve škole, tak mám čas se zregenerovat :-), ale už jsem taky plakala do polštáře. Tak mě napadá, že by snad bylo lepší, kdyby někoho pokousala :-)))))))) .Teď jsem se domluvila s manželem, že s ní na začátku prosince pojedu na dětský adventní zájezd do vánoční říše v Rakousku (Pepi bude poprvé jednu noc beze mě jen s tátou), chci se prostě dva dny věnovat jen jí, aby mě měla jen pro sebe, což už se prakticky dva roky nestalo, chci to prostě přerazit dobrem, a ne zlem :-), třeba na ni zapůsobí ty Vánoce :-). Tož tak.
A ještě něco - jak psala Rozeta s tím pohledem z druhé strany, docela mě překvapila. Já se totiž držím za všech okolností zá:,–(y NEVYCHOVÁVAT cizí děti. Pokud někdo něco dělá mým dětem, vezmu svoje dítě, odnesu pryč, utiším, vysvětlím atd. ale vzhledem k tomu, že to cizí dítě NEZNÁM, neuděluju mu žádné rady ani pokyny a NIKDY bych cizí dítě nevzala a nenesla ho pryč. Popravdě, pokud bys Rozeto tohle udělala Pepínovi, se zlou by ses potázala. Pepu by to totiž těžce rozhodilo. Podle mě když už to chceš řešit, měla bys to řešit s matkou a nejlépe NE před dětmi.   Školka - no už jsem tu napsala, co si o tom myslím, pravda, taky se mi to kecá, když si můžu dělat kdy chci co chci a nutně dítě do školky dát nemusím. ALE chci se vyjádřit ke dvěma věcem. Vím, že někteří odborníci a většina personálu školek (Dajko???) doporučuje při dávání dítě na 5 dní v měsíci, dát ho na těch 5 dní v kuse. Podle mě je to hovadina. Samo že je to individuální, ale myslím, že tříleté a většinou i mladší dítě pochopí, že kupříkladu když je úterý, jde se do školky, hůř už podle mě chápe, že teď tam týden bude chodit a pak tři týdny ne, a hlavně, od úterý k úterý má šanci to zpracovat a od té zátěže si odpočinout. Na druhou stranu, jak psala Cibulka o tom hlídání, taky nemám žádné hlídání, i když mně výrazně pomáhá manžel, ale to už mi přijde lepší dát dítě do školky, než si najmout studentku. Jsem přecitlivělá, ale prostě mám pocit, že v té školce je to tak nějak bezpečnější. Nechci strašit, ale do smrti budu mít před očima ty záběry anglické au-pair, která mlátila roční dítě, které hlídala. A ještě jedna věc, jak jsi Cibluko psala o tom, že víš, že časem to bude jinak, tak to je prostě fakt. Já řešila kolem Eminých 3,5 let (děti ze školky jely na školku v přírodě a já ji nedala, no, popravdě jsem ji nedala ani ty další dva roky, jela až letos v květnu se školou, když jsem měla stoprocentní jistotu, že to zvládne). Tehdy jsem pořád uvažovala, jestli nedělám chybu, když je pořád jen s námi dvěma, jako jestli to třeba v určitém věku nepřejde nějakou hranici, že už pak nebude schopná se od nás odpoutat, jestli mi rozumíš. Problém totiž byl, že ona už tehdy na tu školku v přírodě jet chtěla a učitelky mě přesvědčovaly, že ať ji dám, že to naprosto v pohodě zvládne. Jenže já věděla, že se každou noc budí a jde za námi a co by dělala tam? Už vidím, jak ji učitelka ve dvě ráno utišuje a čeká u nís, až usne…) Pak jsem si prostě řekla, že mi to za ty nervy nestojí a přestala jsem se tím zabývat, Emě jsem vysvětlila, že by tam 10 nocí spala sama a ona sama uznala, že by se v noci bála, a pak to pomalu postupně tak nějak samo vyplynulo, že ve 4,5 letech tu přespala sama s mojí ségrou (jednu noc), pak za půl roku víkend a v květnu naprosto v pohodě zvládla tu školu v přírodě. Prostě bylo najednou jasné, že to půjde.  

Hromix - taky mi přišel ten srazík bezvadnej. Tak já zase něco zorganizuju, jo? :-))))Na Svratku prostě jedeš! A víno budem asi pít jen my dvě, jinak to tam bude samá těhule :-).
Dárky k Vánocům - no ano, já už mám Vánoce v duši dávno :-))), pokud si vzpomínáte na loňský rok, pamatujete si, že jsem hrozila Vánocema už v srpnu :-))). MILUJU Vánoce!!!! Strašně moc. Mám trochu psychický úraz z dětství, u nás se doma nic neřešilo, takže ani Vánoce, takže co mám svoji rodinu a tuplem co jsou děti, takVánoce neskutečně prožíváme, teda hlavně já, manžel se tak shovívavě usmívá všem těm kýčovitým figurkám a ozdobám a tunám cukroví a koledám v říjnu… Takže Hromix, já mám pro Emu z legáčka Vilu Bonanza, je to vlastně jediná taková opravdu kreativní stavebnice pro holky, dá se z toho postavit x kombinací domů a je to moc pěkný, elektrický zubní kartáček (ten chce sama), kosmetický kufřík, pyžamo se Snoopym, pro Emu i Pepína povlečení s Večerníčkem (to bude myslím hit), pro manžela CD a DVD Jarka Nohavici a encyklopedii Vesmír a ještě nějaké další věci, teď si nějak nemůžu vzpomenout, CO a KAM jsem schovala :-)))). Průběžně tě budu informovat, co jsem dokoupila a co jsem kde našla. A knížky… normálně jsem se dneska nasrala na tchýni, stavovali jsme se u ní cestou ze Slovenska, tak koupila Pepovi auto a Emě knížku, jenže jednak koupí skoro 8leté holce pohádky, ale což to, ale jaké, takovou tu obří nevkusně barevnou knihu bez autora, kde je na stránce obří nevkusný obrázek a dva řádky textu, je to osm pohádek typu O popelce atd., strašně napsané, se spoustou chyb… já vím, že je to levné, ale proč jí teda v té ceně nekoupí nějakou malou knížku od českého autora? No nic, tyhle knihy mi pijou krev a tchýně taky :-))).  

Gabi - my jsme před třemi týdny přestěhovali Pepču k Emě do pokoje, vím, že je to jiná situace, ale třeba pro inspiraci. Měla jsem z toho strach, Pepi se stále budí (sice se vzbudí kolem čtvrté a jak je u mě, spí zas až do rána, ale…), navíc Ema si chce večer číst atd. Ale prostě jsme to udělali, hlavně ze svých sobeckých důvodů, taky už jsem si prostě chtěla číst v posteli a …, že jo :-). Takže jsme přestěhovali postýlku, sundali mu rošt níž, vyndali šprušle, tak aby mohl pohodlně vylézt, vše vysvětlili. Večer jsou oba do postele, čtu já nebo manžel pohádku (musím vybírat tak, aby to bylo jakž takž pro oba, takže teď vede Medvídek Pú). Buď u toho Pepi usne (málokdy) anebo pak dostane obrázkovou knížku do ruky, Ema si taky čte a já jdu pryč. Čtou si, Pepča Emu pozoruje a nakonec usne. Ema si dočte, zhasne a usne taky. Pohodaaaaaaaaa!!!! Jak ji tam má, tak je v klidu. Kdybych věděla, jak to půjde lehce, možná bych to udělala dřív.  

No nazdar, trochu jsem to tu zahltila, tak já už jdu radši na to prádlo!  

Zuzana a Pepi (skoro 26m)

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 02.10.06 10:15

Ahojky,  

hlási sa matka tyranka s neznesiteľným Krištofom....... Už zase je tu to „milé“ obdobie, keď je po chorobe a potrebuje riadiť všetko a všetkých okolo… To znamená, že minimálne raz za polhodinu začne neznesiteľne jačať kvôli nejakej blbine, ktorá nebola podľa jeho predstáv a vydrží nekonečne dlho. Je to tak strašné a príšerné, že nás to všetkých až fyzicky bolí, Barborka zdrhá do izby, manžel a ja sme na pokraji nervového zrútenia. Ani nejdem vypisovať, čo všetko sme už vyskúšali po dobrom aj po zlom..... Akurát sa utešujem, že to prejde ako prešlo všetko doteraz..... Len už nemám síl na nič..... blééééééé…  

A do toho si ma dorazila ZUZANA svojimi riadkami, z ktorých mám pocit, že som nejaká matka fúria, čo ubližuje druhým deťom… Tak aby som ešte ozrejmila, kedy som „vychovávala“ a vychovávam cudzie deti - je to jedine v prípade, keď vážne ohrozujú moje deti a ich matka je nedohľadateľná alebo jej je jedno, čo sa deje. V tej konkrétnej situácii, čo som opísala, stála matka toho chlapčeka vedľa nás, neurobila absolútne nič, len sa pozerala ako jej syn ide sotiť Krištofa na ten obrubník. Ja som Krištofa odniesť nemohla, pretože medzi nami stál ten chlapec, zozadu bol obrubník, navyše Krištof sedel a ten chlapček pred ním a nad ním stál. Kým by som jeho mame povedala, aby si ho zobrala nabok, tak má Krištof  pravdepodobne rozbitú hlavu. Moja reakcia bola absolútne inštinktívna, ja som sa sama prekvapila, preto som to potom aj potrebovala vysvetliť jeho mame a ospravedlniť sa… Jej reakcia? „No, on je taký bitkár..... " - nepovedala mu nič, len sledovala, ako ide útočiť na ďalšie deti..... Mimochodom, ja som z toho celého bola rozhodená dva dni, hlavne z toho, že som toho malého preniesla a stále som rozmýšľala, že to bolo veľmi odvážne, pretože ja sama by som nezniesla, aby sa niekto cudzí dotkol Krištofa… A tiež mi vadilo, že som ho najprv nepoprosila, aby Krištofa nechal - ale asi to bol odhad situácie, kde išlo fakt o sekundy…
Ja napr. zá:,–(ne nehovorím druhým matkám "chyťte si to dieťa“, „napomeňte ho“, „pozrite, čo robí“ atď…, pretože považujem za prirodzené, že každý si dáva na svoje deti pozor. Mne zase pripadá nenormálne, vychovávať cudziu dospelú osobu.
Neviem si predstaviť, že by si sa dostala do podobnej situácie Ty alebo ja - jednoducho si neviem predstaviť, že by si stála a len sa pozerala. Lenže mne sa bežne stane, že som na pieskovisku (kde je aj bufet)  a nejaké dieťa hádže piesok na ostatné. Matka sedí v bufete alebo pofajčieva 5 metrov vedľa, ja ani len netuším, ku komu to dieťa patrí a nikto ho nenapomenie. Prepáč, ale v tomto prípade je mi jedno, čo to dieťa vychovávam alebo nie a proste mu poviem, nech ten piesok nehádže. Nemôžem odísť a ísť hľadať jeho matku a riešiť s ňou, nech si ho napomenie sama. Alebo ak niekto cielene a opakovane ničí Krištofovi jeho stavby a pritom pozerá na mňa, čo ja na to, často nemusím ani nič povedať, len mu pozerám do očí a držím pohľad… zaujímavé, že to často stačí. Mám pocit, že to druhé dieťa proste skúša, hľadá autoritu a sleduje, či si to všimnem.
V tom Cibulkinom prípade, keď Šimonko pohrýzol tú malú a ona nemohla zasiahnúť, lebo boli obaja v stane, by som to pravdepodobne vôbec neriešila, len by som utešovala Krištofka. Úplne by mi stačilo to, že sa ospravedlnili a že si to Cibulka rieši sama, vôbec by som nemala potrebu zasahovať.
Mimochodom tiež som už bola v situácii, keď mi niekto cudzí vychovával dieťa… Barborka so susedovie dievčatkom súťažila v behu a obidve spadli. Obidve matky sme utekali k nim, ja som to začala riešiť, zisťovať, ako sa to stalo, ale nemala som šancu, pretože tá druhá mama začala Barborku hrešiť, že tú malú zhodila atď. Barborka len sedela, videla som, že má čo robiť, aby sa nerozplakala… To mi prišlo úplne choré, že tá druhá mama nezačala najprv utešovať svoju malú, že sa nesnažila zistiť, ako to bolo.. len si potrebovala vyliať zlosť alebo ventilovať strach. Podotýkam, že ja som tiež videla, čo sa stalo, svojej malej som dohovárala a chcela som to riešiť...... Pravdupovediac odvtedy nemám veľký záujem, aby sa naše deti stretli, lebo by som bola nonstop v strachu, že keď sa tej malej čokoľvek stane, my budeme na vine......
Ale ak by sme boli v situácii, že by niekomu cielene robila zle a nejaká iná mama by ju napomenula, vôbec by mi to nevadilo, len by mi vadilo, že som si to nevšimla ja skôr…  

Rozeta

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 658 příspěvků 02.10.06 11:01

Ahoj.

Jéé, já tady smolím komentáře a zrovna mám jen pro Zuzku a Rozetu a další už nestihnu neboť manžel volal, že je taky nějakej nachlazenej a že se jede domů vyležet.

Rozeto, tento tvůj jsem ještě nečetla, takže to, co jsem psala je psané na ten dřívější komentář ,jo?

No, aspoň to bude vypadat, že přispívám do deníčku častěji. když to budu psát po částech :-)))))))

CIBULKA

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 658 příspěvků 02.10.06 11:08

Ahoj.

Tak Šimonek je nachlazený, tak jsme dnes na srazík nešli. Tak jsem to využila k čemu jinému než ke kuchtění. Dělala jsem i Šimonkovi oblíbené mufinky. Je to jediné sladké pečivo (teda samo, že bez cukru), které je ochoten jíst. Ale ty borůvky tam nechce a tak mu dělám pár kousků bez.

ZUZANA- :-)))) jen abys nebyla zklamaná, až se někdy poznáme osobně. Jinak studentky na hlídání- měla jsem výběr ze dvou. Samo, že bych si nevzala nějakou která si dá někde inzerát. Jedna je moje vlastnice- dcera sestřenice mojí matky. Je o 10 let mladší než já a i když jsme se nevídali nijak intenzivně, tak jí věřím. Studuje sociální pedagogiku a je do toho hrozně zapálená. Druhou mám přes objímací paní. Je to studentka psychologie a spolupracuje s tím centrem pro rodinu, kam jsem chodila na ty rodičáky. Obj. paní ji má vyzkoušenou. Zatím se mi ozvala jen ta první- po vysokoškolských prázdninách.

Rozeta- děkuji za pohled z druhé strany, jenže ten já znám taky. Někdy jsem matka dítěte, který kousne jiné dítě a někdy matka dítěte, které je někým pokousáno. Když tak o tom zpětně přemýšlím, tak mě možná zaskočilo i to, že s maminkami se kterýma se běžně vídám tuto situaci řešíme jinak. Lépe řečeno neděláme z toho takovou hysterickou scénku. Když to udělá mé dítě, dostane vyhubováno a je mu vysvětleno, že se to nedělá atd. a mamince se omluvím(a je mi to fakt vždy líto, že k tomu došlo) a když jiné dítě kousne Šimonka, tak mi sice zatrne, že má chudáček bolístku, ale pokud maminka se omluví a dítěti domluví, tak to tím pro mě hasne. No a k tomu, jak jsi psala, že jiným dětem domluvíš ty sama- jsem si tu situaci zkoušela představit, kdyby se setkal Šimonek a Kryštofko na hřišti, jak by to probíhalo, když bys mu chtěla domlouvat. A musím konstatovat, že by ses k tomu asi nedostala. V naprosté většině případů jsem u dětí když se pokoušou nebo poperou vždy jako první já a pak až ta druhá matka, takže bych si ho zpracovala sama. A kdybych byla výjimečně druhá, tak bych ho slovně usměrňovala taky už po cestě na místo činu, takže bys mně suplovat nemusela. Ale, musím říct, že se mi nedávno stalo, že jsem musela u jedné rvačky zakročit i vůči cizímu chlapečkovi (a měla jsem pak z toho divný pocit). Zkoušela jsem chodit na aerobik s hlídáním dětí. Jenže paní, co měla hlídat se na to vždy vykašlala a tak jsme to zkoušeli tak, že děti měli v části za cvičitelkou bednu s hračkami a kupodivu se tam i většinou zdržovali(kromě Šimonka, který si hrál s lítacíma dveřma do tělocvičny). A jednou se takhle strhla pranice mezi Šimonkem a jedním chlapečkem přímo za zády cvičitelky, takže všichni jsme to viděli (začal si ten chlapeček). Takže jsem vystartovala a šla kluky zkrotit s tím, že jsem počítala, že ta druhá matka taky přestane cvičit a půjde si pro dítko. Jenže to jsem se spletla. Cvičila dál. Když už jsem byla na dva kroky od kluků, tak se Šimonek dal na ústup, ale ten druhý začal zuřivě Šimonka kopat do obličeje. Ten samozřejmě začal plakat. Tak jsem se ještě ohlídla, jestli už ta matka jde a ta pořád cvičila, tak jsem chlapečkovi jen chytla nožičky, aby nepokračoval v kopání a řekla jsem stejně přísným tónem, jaký používám na Šimonka když mu vysvětluji, že se něco nedělá: „Tak tohle nedělej" nebo tak něco. Chudák chlapeček se rozplakal a šel za svojí mamkou, která stále ještě cvičila. Vzala ho do náruče a krokovala  s ním dál. Asi se bála, že vyjde z rytmu nebo co…Celou tu dobu na nás koukala. Čekala jsem, jestli po skončení aerobiku přijde se třeba omluvit, ale nic. Tak tohle zase neberu já. Já to vidím tak, že tohle se prostě mezi dětmi občas stane i nejbedlivějším rodičům a zvlášť kluci k tomu mají genetický sklon. Samo, že se tomu snažím zabránit. Nejsem nadšená, že mu někdo způsobil bolest. Ale jak už jsem psala výš- když je dítě pokáráno a matka se mi omluví, tak to tím pro mě končí i když má Šimonek třeba kousanec na ruce ještě několik dní, ale když si ta matka dítěte, který někomu ublížilo nedá ani tu námahu, že by ho pokárala a omluvila se, tak to jsem pak naštvaná. Ale to se stává málokdy.
SCHAMKOa možná i někdo další- vím, že dlužím odpověď a napíšu hned jak mi to vyjde. Víc jsem teď fakt nestihla.....

Hezký den.

CIBULKA+ ŠIMONEK 2r+2m

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 02.10.06 11:19

CIBULKA - ani nevieš, ako si ma pohladkala po dušičke .-)))). Keď si prečítaš ten môj komentár, čo je vyššie a čo si ešte nečítala, tak je presne ale naozaj presne o tom istom, čo píšeš Ty.......
Fakt si mi urobila radosť, po tých Zuzkiných riadkoch som mala pocit, že som asi fakt nejaká fúria, čo vychováva druhé deti........ Pritom moj pobyt na piesku vyzerá asi tak, že sledujem svoje deti a čítam si. Nepotrebujem sledovať ostatné deti ani matky, nemám potrebu s nimi preberať výchovu, plienky..... často som až v trápnych situáciách, keď sa stretneme po druhý - tretí krát a ja si vôbec nepamätám, že sme sa už videli…
Cudzie deti riešil len vtedy, ak robia zle mojim a nikto iný nezasiahne…  

Rozeta

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 02.10.06 14:56

Co ja viem… ak mozem nieco napisat k prebiehajucej diskusii… mne sa zda ovela lepsie riesenie napomenut cudzie decko, ak robi zle mojmu, ako svoje len tak odniest. Ved potom sa to moje nauci len ustupovat a nebude sa vediet pre:,–(it. Ci nie?
Ja som sa teda este moc nedostala do zlozitych situacii, ale obcas v MC starsie deka nechcu pustit Danka na smykacku (niekedy ho aj odstrkuju), tak to riesim, ze poviem, ze ty si sa teraz smykol/smykla, teraz pojde Danko. Nevidim na tom nic zle.
Navyse v skolke presne takto riesia konflikty medzi detmi aj tie ucitelky - neodnasaju prec ukrivdeneho, ale napomenu toho, co robi garazdu. Podla mna je to normalne. Samozrejme, ze by som nerobila hurhaj, ale normalne napomenula cudzie decko, ze to alebo ono sa nerobi.
Inak mam pocit, ze tu to tie matky tak  neprezivaju a neberu to tak osobne… v tom mam stastie.
Tak tolko ja.
 sch.

 
Gabika  02.10.06 15:29

Obe deti spia, to je pohodaaaa! ;-) Snáď to ešte chvíľku vydrží.

Schamka - súhlas, tiež by som asi napomenula cudzie dieťa, než svoje zbalila a odniesla. Prišlo by mi to tak, že vlastne by som potrestala to svoje tým, že ho odnesiem od zábavy. Radko zatiaľ nie je veľmi priebojný, tak sme tiež častejšie na strane toho, ktorému sa krivdí… Ja najprv skúšam nechať Radka, čo urobí, a až keď začne volať o pomoc, tak zasiahnem. Samozrejme, keby ho niekto pohrýzol, tak tam letím hneď…

Rozeta - nechcem, aby to vyznelo, že mám radosť, že ti tečú nervy :-) ale musím napísať, že ma tvoj príspevok dosť potešil. Ja mám momentálne tiež dosť ťažké obdobie, som podráždená z manžela aj z detí, z večne nedokončeného baráku, zo švagra, zo stíhačiek, čo mi budia deti,… a som rada, že aj taká super mama ako ty, to máva :-) Občas pomáha sa z toho „vypísať“. Martinko má náročné obdobie, asi ho bolia zúbky, dokáže celý deň vrešťať, fakt, nekecám. Naposledy v sobotu, mala som spústu práce pred sebou, ale on sa nenechal položiť, v šatke sa krútil, na rukách vzpieral… aspoň trochu ma utešil manžel, keď prišiel na obed (robil okolo domu), povedal, že to je fakt ťažké, že ho počul až von…

S tým zaspávaním, vďaka za rady, Zuzana aj Anka, ale on sa k spánku neukojí, takže je to stále boj. Ja by som ho kľudne uspávala ako doteraz, na balóne, ale on, hoci je už v polospánku, úplne malátny, oči privreté, tak sa mi proste na rukách vzpiera a huláka. Keby som často nebola so silami na dne, tak by som sa zasmiala, je to až srandovné, ako úporne sa bráni spánku.

Gabika, Radko 27m, Martinko 7m

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 02.10.06 20:07

Ahojte holky,
me uz je to trapne, ze to porad opakuju, ale je mi fakt cim dal hur :-( Krome toho, ze se ja citim blbe, tak to bohuzel odnasi i Betka, Risa se vrati az zitra vecer a kdyby si ji mamka nebo tchan nevzali na 2 hodky ven, byla by vic nez tyden porad jen se mnou. Jak mi je blbe, tak na ni mnohem casteji zvedam hlas a taky ji bohuzel casteji placam, coz me pak mrzi. Jak mam problem se sebou, tak si s ni vubec nehraju, proste to nejde, casto jen lezim na zemi v pokoji, kde si Betka hraje a mnohdy ani nemuzu otevrit pusu, tak ji porad rikam jen „hm“, kdyz se na neco pta. Po teto zkusenosti uz moc nebere, kdyz ji reknu, ze me boli bricho a snazi se proste jakkoli prilakat pozornost a tim padem vic zlobi. Ja doufam, ze me to brzo prejde, jinak Betka to miminko asi moc rada mit nebude :-(
Toz tak, aspon jsem se trosku „vyplakala na rameno“ a tim padem se hlasim do klubu k Rozete a Gabice, abyste vedely, ze v tom nejste samy.
Dneska jsem sla dopo na srazik, protoze jsem si rikala, ze to treba bude lepsi. Moc nebylo, ale aspon se Betka vyblbla s deckama. Odpoledne jsem z toho ale byla fest unavena.
CIBULKA - zrovna dneska jsme rikaly, zes to asi tady v denicku zakrikla, jak jsi psala, ze Simonek nebyl uz 8 mesicu nemocnej :-( Tak snad ho to brzo pusti a uvidime se pristi tyden, dneska jsme tam krome 2 dalsich mamin byly uplne samy, takze by ani nemel moc koho ciziho nakazit :-)
K TEMATU - tak ja se taky snazim nezasahovat a mam uplne stejny nazor jako Cibulka nebo Rozeta, kdyz neni matka pobliz, tak proste diteti, ktere Betce ublizuje, reknu, ze se to nedela, pripadne kdyz neprestane (ji napr. mlatit po hlave, coz se mi uz stalo) tak ho proste za tu ruku chytnu, aby v tom nemohl pokracovat. Bohuzel se mi na piskovisti stava docela casto, ze si maminy svych deti nevsimaji. Ale bezne tahanice o hracky neresim (pokud ovsem starsi chlapecek asi uz po 10 nevezme Betce bagr a ona rve - to jsem mu rikala, jestli se ji zeptal, jestli si ho muze pujcit a on se sice jednou pak zeptal, ale pak 8× zase ne…)
Taky mam docela problem s tim, kdyz deti nici zarizeni hriste a maminy na to nic nereknou. To vzdycky premyslim, jestli to mam rict maminam nebo detem, protoze me to fakt hnete, co byste delaly vy? Napriklad kolem hriste je u nas plot, ovsem takovy ten, na ktery kdyz vylezete, tak se zborti a decka tam vesele skacou, to hriste je nove od jara a plot uz je asi na 4 mistech uplne zniceny. A maminy nic. Musim rict, ze pokud to delaji samy decka (odhadem tak kolem 10 let), tak jim proste neco reknu, ale vzdycky mam strach, ze mi jednu vytnou :-( Zatim me nastesti nikdo nezmlatil, ovsem reakce byvaji tedy ruzne :-(((( Nebo kluk flusal na skluzavku, kde se klouzaly male deti a kdyz jsem mu rekla, at to nedela, tak jsem fakt mela strach, ze na me flusne taky, no odplivl si jen vedle sebe…
Toz tak, ja si jdu lehnout
Mejte se krasne
Kacica + 2    

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 02.10.06 22:59

Ahoj holky, koukam, tady to zije :-)  

K tematu „vychovavani cizich deti“ - tak ja jsem na to borec. Jak uz jsem psala, tak v Jukliku sprdavam matky, ktere se neosprchuji. No a na piskovisti sprdavam matky, co kouri na hristi, deti, ktere nehezky zachazeji se zarizenim a delaji na nem psi kusy, ktere chteji pak male deti opakovat. Samozrejme ve vsi slusnosti zadam, ale stve me to neskutecne. Ale rikam si, ze kdyby to vsichni ignorovali, tak kam bychom dosli… porad jen ustupovat nejde. Fakt vzdy nejdriv sama v sobe nekolik minut bojuju, jestli neco cizimu cloveku rict, ale pak mi to neda… (standardne prosim lidi u nas aby nekourili ve vytahu, kdyz je nacapu… a priste kouri zas a tak jim to zase rikam…) A tak by to bylo asi i v pripade, kdyby nekdo napadl me dite. Vsak i to druhe dite musi pochopit, ze s nim bude jednat okoli dle toho, jak se bude chovat… tak to bude i v zivote. Sice chapu, ze citlivejsi matku a dite to muze rozhodit, ale kdyz bude matka rychlejsi nez ja, nebude to vubec potreba :-))).  

Tak holky, priznejte se, kdo koukate na SUperstar??? :-)))) Ja teda zase jo. Stve me to, je to zrout casu, oni to navic protahujou jak muzou, ale coz. Jsem sama doma…  

Zuzano - moc jsi me potesila tim, jak uz taky ted „resis“ Vanoce… Budu rada, kdyz i dal budes psat darky, ktere kupujes - rada si to v duchu ohodnotim a treba se i inspiruju :-))). Ja se obavam, ze Vanoce ponesu tezce, budu se snazit Anie vynahradit darky od taty a tak se z Anie asi stane brzy rozmazlena slecinka… Ale nemuzu si zatim pomoct, mozna casem uz mi to neprijde, ale ted je to teda des… nevim, kolik utratit penez, aby to bylo akorat, jestli mi rozumite… proste zase resim neco navic, nez asi vy…
Jo a jeste k te knizce od tchyne. Mam stejny problem - rodice Petra kupuji Anie desy besy. Vetsinou teda plysaky, nejaky maly second handovy, no, to budeme davat asi do detskeho domova… to jsou „hracky“ na nic. A ted dostala k narozeninam knizku. Myslim od Andersena? Ale jde o to, co to ma za pohadky a obrazky!!! Obrazky obsahuji - nejakou divku s dykou v ruce, holcicku se sirkama, desny pohadkovy postavy… no fakt na zabiti!!! Takze jsem tu knizku dala Anie hned s tim, ze by ji treba mohla znicit, roztrhat stranky a tak… bohuzel, knizky co nicit nesmi tak nici, u ostatnich ji to jaksi nelaka… tak ji asi nekam schovam… A velmi te chapu, jak z takovych darku trpis…  

Tak zatim pa pa    

Hromix a ANie - zitra 25 mesicu      

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 03.10.06 10:20

No, tak jsem sesmolila velkej elaborát pro Rozetu :-) a ono mi to spadlo. Tak znova, ale už stručněji :-). Rozet, já myslela, že ty seš zralá a silná žena, že tobě můžu napsat cokoliv bez obalu a nebudeš se hroutit :-) a ono koukám každej má někdy den blbec, že… prostě mě nadzvedla představa, jak k mýmu synkovi, (kterej se dost bojí cizích lidí, když se k němu přiblížej víc, takže dost často musím říkat lidem prosím, nepřibližujte se k němu tak blízko, protože už se třeba Pepča klepe) přijde cizí paní, popadne ho, odnese někam dál a tam mu něco tvrdě vytýká. V tu chvíli by mi fakt bylo jedno, co komu provedl, to bys fakt dostala na budku :-)))). Ono by ho to opravdu rozhodilo. A podle mě na to nemáš právo. Jinak samo je to asi něco jinýho, když děti škodí, ubližují, ničí atd. a matka je jak píšeš nedohledatelná. Já jsem dohledatelná vždycky, protože jsem pořád Pepínovi za prdelkou :-), takže mě bys hledat nemusela, zvláš't kdybys mi ukradla dítě :-)))). NO a nevychovávám cizí děti proto, že to sama nemám ráda. Na druhou stranu pravda, jak nad tím tak přemýšlím, asi chodím jen mezi ohleduplné a kultivované matky nebo co, ale já tohle fakt nikdy nemusela řešit, vždycky zasáhne vlastní matka, spíš se mi stává, že ty vlastní matky říkají té cizí kárající své dítě, jen ho nechte, on nechtěl, on už to neudělá atd. Tak mám asi samý lepší zkušenosti. A že ti přijde blbý vychovávat dospělé, to já si zas myslím, že když se člověku něco nelíbí, měl by to říct, však jsme lidi a ne zvířátka, a když nikdo nikdy nic neřekne, tak co? Takže já třeba dnes a denně žádám pejskaře, aby si uklidili hovna po svých psech, měla by to být samozřejmost, ale není, tak jim to řeknu (ne že by to mělo nějakej účinek, ale když se neozvu, připadá mi, jako by mi to bylo jedno a to není). No a jak psala schamka s tou klouzačkou, ježiš no tak nejsem idiot, když někdo bude předbíhat Pepína na klouzačce, tak ho samo nebudu odnášet pryč, já psala o stiuacích, jako popisovala Rozeta, třeba když druhý dítě začne mýmu házet písek do očí. To ho odnesu, uklidním, vytřu očka a nebudu místo toho řešit, proč a jak to to dítě udělalo a dělat na něj tytyty, to očekávám od jeho matky, moje úloha podle mě v takovou chvíli je opečovat svoje dítě, taky si myslím, že to ode mě očekává. Tak asi tak nějak, doufám, Rozeto, že jsem ti neza:,–(ila další úder, to bych fakt nerada :-).  

Zuzana

 
Dajka
Kecalka 249 příspěvků 03.10.06 10:44

Ahojky!

Čtu poctivě, ale zase mi to trochu uteklo s reakcema, tak se prosím nedivte, že odpovídám a komentuju věci ještě z konce minulého deníčku.

CIBULKA - ptala si se jestli když ne trojčata, tak jestli dvojčata ano - no, nemusím mít všechno, úplně mi stačí jedno mimi v bříšku, ale je jasné, že pokud by ta situace nastala, tak bysme se s tím poprali, obzvlášť kdyby tam byla alespoň jedna holčička :-)

VÁNOCE - tak pomalinku i u nás se to začalo chystat, teda zatím jen pro Vašíka - koupili jsme mu lyžičky a batůžek, u ostatních jsme zatím ve fázi vymýšlení

USPÁVÁNÍ - dlouho jsme zápasili s tím, že s Vašíkem někdo (většinou já :-(( ) musel sedět v ložnici. Byl hodný, ležel v postýlce, nic se nemuselo dít, jen tam někdo musel prostě být. Jenže někdy to trvalo dost dlouho a pak z večera nebylo nic. Pak jsme na něj vymysleli, že jako musíme jít udělat něco neodkladného a pak zase přijdeme (jít na záchod, dát pejskovi bumbání, ......) a on to odsouhlasil. Akorát jsme se vraceli až po delší a delší době a to už většinou spal. Řeknu Vám, děsně si to užívám, že vidím TV program normálně od začátku, od 20.00h

SCHAMKA - jo,  dudlujeme před spinkáním taky. Tu chvilku než zabere, pak už není dudu zase 24 hod potřeba. Přemýšlela jsem, že bych to pomalu (nebo spíš razantně?) ukončila, ale teď jsem ráda, že začal usínat sám a tak musím postupně, myslím!

KAČICA - Vašík taky jako by cítil co se bude dít (teda mi o tom mluvíme, ale ne nijak do podrobností) a začal si hrát na miminko. Chce abysme ho chovali ležmo na rukách a dělá, že žvatlá a brečí.  Nebo když se kvůli něčemu vzpírá, tak stačí říct např. „a teď  oblíkneme miminku slipečky“ a už  je konec vztekání a dělá všechno co má. Nevím přesně co to znamená ?????, ale spíš mi to teda zatím pomáhá . Uvidíme, kam to povede dál.
A moc ti přeju, ať ti je líp. Je mi jasné, že to není vůbec jednoduché bojovat sama se sebou a ještě zvládat malé dítě.

HROMIX - Hezký nový deníček! Myslím, že jsou tam vesměs dobré rady, jen bych podotkla k té několikaměsíční adaptaci , že to myslím neplatí u dvouletého dítěte.  V málokteré školce budou čekat několik  měsíců, zda si zvykne dvouleťáček.
Jak jsem už psala a jsem ráda, že si to stejné myslí i CIBULKA, že dítě do 3 let pobyt v kolektivu bez matky nepotřebuje. Tím samozřejmě nechci odsoudit maminy, které děti do školky dávají. Obzvlášť pokud si to jejich dětičky užívají a jsou naprosto v pohodě :-)
Jo, a na Superstar taky koukám, původně jsem to neměla v plánu, ale ono se to tak nějak přihodilo a tak to prostě sleduju :-)

ZUZANA - co se týče dávání dětí do školky na 5 dní v měsíci: určitě je to individiální a musí se to přizpůsobit potřebám rodiny, ale i já z vlastní zkušenosti musím říct, že to děti lépe zvládali, když chodili na pět dní v kuse. Je to jednak tím, že za ten jeden den to dítě prostě nestihne pojmout všechny principi, režim a vůbec o co ve školce jde. Prostě než to stihne zpracovat už zase nejde. To za těch pět dní má šanci mnohem větší.  A vzhledem k tomu, že takto malé dítě nemá ještě úplné vnímání času a přesně neurčí dobu vynechání ve školce, tak to prostě většinou lépe chápe. Druhak je to tím, že ve většině školek se pracuje v týdenních tématických blocích. Tzn. že se třeba celý týden rozebírají domácí zvířátka a zasahuje to a prolíná se do všeho co děti ve školce dělají. Toto pětidenní dítě většinou padne do rozjetého vlaku a vlastně si z toho nemá ani šanci mnoho odnést. Třeba  motivace ke kreslení probíhá již několik dní před tím - jdeme se na zvířátka podívat, proběhne diskuze o tom,které zvířátko kdo zná, jaké má doma a …, pak teprve když toho jsou děti plné, tak se maluje. O tento pětideňáček třeba přijde zrovna, když se maluje a neprožil to co ty děti v předchozích dnech a nemá a vlastně ani nemůže mít takový výsledek jako děti, které si to prožili. Takže to asi tak k vysvětlení, proč se doporučuje dětem chodit na pět dní v kuse. A jak říkám, mluvím z vlastní praxe.

ANKA - jé, my máme taky e-shop. To mi úplně uteklo, že jsme tady dvě kdo denně běhá kolem faktur a balíků :-) Napiš mi Vaši adresu ať k Vám můžu mrknout. Díky.

To jsem toho vyplodila, co?

Zatím zdraví
Dajka a děti

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 03.10.06 11:04

No tak pozor, Dajko, my máme e-shop už čtyři roky!!! (Ale nic pro matky s dětma :-))).  

 
Dajka
Kecalka 249 příspěvků 03.10.06 12:14

Ahoj ZUZKO,
to my taky nemáme e-shop pro děti, snad jen nějakou tu turistickou sedačku :-)) A Anka má zboží pro děti?
A tak taky lítáš kolem balíků nebo na to někoho máte?

Dajka

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 03.10.06 12:37

No, právě že na to máme jenom mě :-))))), takže jsem na poště jako doma. Zvláš´t před Vánocema je to fakt super, ještě že mám ten kočárek :-). Ale pravda, když je toho moc, tak to bere manžel autem. Já myslím, že Anka má dětské zbožé, nevím přesně jaké, snad nějaké hračky, třeba napíše.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 03.10.06 13:00

Holky, jak to ze to nevite??? Anka ma prece satky na noseni deti a nejake ty super bavlnene plinky (plus dalsi zbozi „v bavlnce“ ) :-)))  

Tak jsem zase mohla nekoho poucit :-))) Jsem fakt dobra!!! :-)))))  

Zuzano - co prodavate vy??
H.

 
Dajka
Kecalka 249 příspěvků 03.10.06 13:02

Ha, ha.......tak mi připadá, že jsem ten minulý tvůj komentář psala já. Tak bych chtěla velký kočár zbalit (překáží v předsíni), ale na golfkách se toho moc neuveze a já jezdím vždycky jak vánoční stromeček.  U nás je to vždycky největší darda před vánocema a taky před prázdninama - to se lidi vybavujou na dovolený.
S poštou máme naštěstí smlouvu a tak tam nemusím čekat dlouhý fronty a odevzdáváme to přednostně a fakturují nám to jednou za měsíc.

Dajka

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 03.10.06 14:23

ahoooojky holky,
tak uz jsem vyvyletovana a uz opravdu nechci nikam jet a budu sedet doma na zadku(chacha,to chci videt,jak mi to dlouho vydrzi:))
V nedeli vecer jsme se vratili z Hradce,hezky to bylo,odpocinek sice zadny,ale fakt hezky.Brouzdali jsme po meste,prolezali obchudky,posedavali po kavarnickach(moje mati potrebuje aspon 3kavy denne:/ pri jednom takovem sezenicku meli zasah hasici,a kdyz uz zasah koncil,prcek se vloudil mezi hasice a uz si to sedel za volantem cizimu chlapkovi na kline,na hlave helmu a spokojeny jako blecha.Nemohla jsem ho z tama dostat,asi z nej bude hasic:))
Taky jsme navstivili Obri akvarium a Sebi se zamiloval do ryb(ja je fakt nemusim,kdyz uz tak pidimidi..),taky jsme si tam na jednom namesti „velmi pekne“rozbili pusu,takze jeden den vypadal jako cernoch s temi velkymi rty:).Hmm…krasne to mesto,fakt bych tam mohla zit,i barak uz jsem si tam vyhlidla:))
Samozrejme nechybela prohlidka Zoo,jenze ty davy lidi…brrr…to bylo neco na me.A jeste kdyz se dospeli zacali zduchat u autobusu do safary,aby na ne zbylo misto a Sebastianek zacal hucet,ze on chce taky jet(uz jeden jsme nechali odjet,protoze to cpani bych nestrpela)..bylo to fakt „ukazkove,jaci nekteri dospeli jsou "deti“  

Jo.A jak jsem dopadla s tou skolkou..(reditelka se mnou chtela mluvit…)tak od dubna nas nevezmou,maji preplneno(ale to mi az tak neva,sel by stejne jen na tech pet dni v mesici,kdyby chtel-a to on by chtel moc).Ale v cervenci pry jedou jeste 14dnu a v srpnu taky,tak to uz muzem,kompenzovala mi to tim,ze s nima muzeme jet pristi rok v kvetnu na tyden na skolku v prirode(i ja),aby si na ne maly vic zvyknul,kdykoliv muzem za nema na zahradu se hrat a vlastne kazdy tyden se mnou chodi na dve hodiny do te sve tridy co bude chodit si hrat(ale ne mezi skolkove,ty jsou v te dobe na keramice),ale s predskolkovyma detma).
Za tu skolku v prirode jsem moc rada,protoze si doufam myslet,ze to bude super.Bude s detmi,co s nimi bude chodit do skolky,se trema ucitelkama a se mnou.Vsichni spi v jedne mistnosti,deti i ucitelky(a teda i ja)
Taky me potesilo,ze si ho pani reditelka pamatovala uz z minuleho roku(taktez pani kucharka),protoze to je „pry ten chlapecek,co vzdy place,kdyz ma jit domu“.A je to tak.ZATIM.Kazdy ctvrtek po tech dvou hodinach o z tama taham za nohu:)  

To by o nas mohlo stacit,ted se jeste chytnout denicku a pridat se k proudu:) /hejno mi nesedi:))
Koukam a sleduju,ze resite „vychovu cizich“.Bohuzel nemam info z min denicku,takze jen si muzu odvodit co se asi stalo deje…
Jsem na tom obdobne.pokud ublizi nekdo nam(a ze mame zkusenosti),bohate mi staci,„spravna reakce maminky“-omluvi se,je ji to lito,domluvi diteti./to je mi pak jeste lito i ji,protoze chapu,ze se to muze stat.Ovsem jsou situace,a ty zname taky,kdy jiste maminky sedi co nejdal od hriste a je jim uplne jedno,co jejich ditko provadi,protoze ono uz je „velke“a nemuze se zranit.Ale to,ze ty mensi kolem neho at uz umyslne ci nechta prichazi k vetsim ci mensim urazum uz je nezajima.Tak to me fakt stve.Cizi dite rozhodne vychovavat nechci(mam co delat s jednim svym:))),ale v bouchani zeleznou lopakou pohlave bych rozhodne zabranila..-to zname/
Na druhou stranu u deti znamych nechavame lehci konflikty resit samotne,sice stojime jim za zadkem,ale ruzne pretahovacky atd nechavame na nich,protoze v zivote za ne nikdo nebude porad neco resit a maminka tam porad nebude.Jen nesmi dojit na ublizovani.Kdyz jdu ve skolce na zachod,poprosim znamou maminku,aby na moje dite dala pozor(to je samozrejmost),ale taky dodavam,aby nekomu jinemu neublizil on.
Mno,abych jen tak neplacala,kdyz nevim vocogo..tak jsem radeji,kdyz jsou tam maminky,ktere porad ostrizim zrakem sleduji,protoze ty si zasahnou,domlu­vi,omluvi,vycho­vaji sami…pokud vsak budu videt,ze se strhl konflikt a druha matka tam „nebude“ urcite zasahnu.A to jako branici sve dite i karajici sve dite.
Kdyz nas treba kousl ten chlapecek ve skolce,ze obtisk byl 3tydny a lidi na ulici se ptali,jestli maleho kousl pes,neslo tomu tenkrat zabranit,i kdyz jsem byla u toho ja i ta cizi maminka,vypadalo to,ze ho jen ten chlapecek jde obejmout a mamince z toho bylo tak soufl,ze mi ji bylo fakt lito.  

Bohuzel vice nenapisu,protoze to male  hade se mi tu sviji u nohy a prej se musim jit na neco podivat…to zase bude:)  

Any a Sebastianek

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 03.10.06 21:31

Ahojky.
Tak dnesek byl fakt krasny den. Nemyslim to pocasi, ale program. Rano plavani, kde to Anie zase konecne zacina po prazdninach bavit. Dnes se vubec nechtela drzet a kdyby mohla, odplavala by pryc. Takovou ji neznam, tak me to nejak dojalo, jak se osamostatnuje i v tom plavani… Jindy se me moc rada drzivala, ted naopak :-). No a odpoledne doslo na cirkus. Vzdy jsem vsem rikala, ze tam teda nejdu a nepujdu (z principu kvuli zviratum atd), ale ted jsem rada, ze jsem to absolvovala. Samozrejme kvuli Anie :-). S kamaradkou jsme se baly, jak to holky zvladnou, zda udrzi pozornost a neverila bych, ale uplne v pohode. Evidentne se holky dobre bavily :-)). Anie dnes dokonce sama poprve tleskala (jinak ji to nikdy nebavilo nekomu za neco tleskat, proste neni opicka aby delala to co ostatni) a tak me to dneska dojalo, ze sama od sebe tleskala (kdyz jsem ji rekla, ze jestli se ji to libi, mela by ucinkujici odmenit potleskem)… proste dojak… Zviratka byla samozrejme hitem, jinak jsme musely s kamaradkou vysvetlovat, ze ten pan, co si vazal kolem krku retez (kouzelnik), ze dela neco nebezpecneho a ze se to smi jen v cirkuse. A nakonec ma ANie fotku, kde je se svou kamaradkou na velbloudovi. Fakt se mi tam tak libilo, ze jsem chtela nejen pamatku pro ANie, ale trochu i ty cirkusaky podporit - fakt to nemaj lehky…  

Dajko - adaptaci dle knizky bylo mysleno obdobi, kdy dite jeste muze mit problemy s ostatnimi detmi, nebo se mu muze styskat, proste nez bude naprosto v pohode. Neznamena to, ze by ucitelky celou doby trpely a cekaly, az dite prestane kazde rano plakat.  Jinak se mi libil tvuj argument, proc jit celych pet dni po sobe. Neco na tom asi bude, ale srdce mi rika to co Zuzana, ze je proste lepsi nechat diteti cas na zpracovani dojmu a tak. Navic teda u nas ve skolce pro prtata rozhodne jeste nic tematickeho nedelaji, vlastne ani nemaji „pracovni vychovu“, da se rict, ze je to jen o privykani na rezim skolky a hlidani. Oni se snazi chodit porad ven, skoro za kazdeho pocasi, takze na dalsi cinnosti uvnitr neni moc cas. Na jednu stranu mi to vadi (dite se tolik nerozviji), na druhou stranu jsem rada, ze jsou na cerstvem vzduchu (i kvuli tak znamym vzajemnym neustalym nakazovanim se nejakou nemoci ve skolkach)…  

Any - vitej zpatky! A koukej se teda zase zaclenit do debat :-))).  

Pocasi - teda to je des, co? Taky je vam porad takova zima? Mam pocit, ze az bude 10 stupnu, tak ze uz budu zmrzla na led… brrrrrrr, ja chci do Afriky!!!!!  

Vanocni atmosfera - jsem rada, ze se to tu uz mnozi vic a vic :-). Ja mam pocit, ze to pujde dost rychle - par letaku s vanocnim ozdobama a nepujde se tomu vyhnout… A tim, ze se ted brzo stmiva, tak mi to prijde jak v prosinci…  

Zitra davam Anie do skolky jen na hodinku (mimo nase obvykle dny), nebot tam prijede soubor a budou hrat pohadku, tak jsem zvedava co na to Anie. Ja bych s ni moc rada uz chodila nekam na predstaveni (dokud clovek nemusi litat do prace a mame volno), ale oni vsude pisi, ze je to treba az od 3 nebo i 4 let, tak se bojim, ze by nas tam ani nepustili. Mate s tema detskyma predstavenima nekdo zkusenosti??? A holky Prazandy, nedomluvime se nekdy na nejakou pohadku???  

Tak zatim pa, mejte se krasne!!!  

Hromix a Anie

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 03.10.06 23:02

Ahojte,

idem komentovať :-).  

ZUZANA - už som v pohode - od včerajšieho poobedia. Napriek tomu, že som chorá, manžel sedí skoro celý deň a noc v robote atď atď… a stačila k tomu taká blbosť - Krištofka som včera poobede uspala a keď sa zobudil, bol zase ako vymenený. Usmiaty, veselý, robili tu s Barborkou blbiny, nevrieskal (no teda občas si povreští, ale vždy len krátko..). Dúfam, že som to nezakríkla :-).
Ešte sa ale vrátim k tej mojej príhode - ja by som sa vôbec nečudovala, keby si mi vynadala, že odnášam Pepina :-), hneď pri prvom popise tej príhody som písala, že keby to niekto urobil Krištofkovi, tak by som to véééééľmi ťažko niesla :-). Ale na druhej strane, ako opisuješ Pepíčka, tak mi to dosť pripomína Krištofka, on je tiež dosť citlivka - práve preto si neviem predstaviť, že by niekto mal dôvod ho odnášať :-). Neviem si predstaviť, ako by sa Krištof rozhodol niekomu niečo zobrať alebo sa vôbec niekoho dotknúť :-)))))).
Ten chlapček, čo to Krištofkovi vtedy spravil, bol podľa mňa trochu frustrovaný. Mne ako to bolo potom blbé, tak som ho sledovala, a zistila som, že mu mamička vôbec nič nechcela dovoliť. Chcel napr. vyliezť na asi pol metra vysokú preliezku - nemohol, lebo by vraj mohol spadnúť. Chcel ísť na takú preliezaciu dráhu - zase nemohol.. Mal dovolené ísť akurát na šmykľavku.. ani sa nečudujem, že si potom hľadal akčnú zábavu medzi deťmi :-).  

ANY - vitaj, akurát som chcela po Tebe vyhlásiť pátranie :-). A ja teraz budem vyzerať ako blbec, ale v akom Hradci ste to boli? To vyzerá zaujímavo, ten program, čo ste zvládli… Aj tá škôlka sa mi pozdáva, hlavne to, ako sa snažia už dopredu oboznámiť rodičov a deti s tým, ako to tam chodí.  

HROMIX - tak ja na Vianoce tiež už myslím, ako som písala, Barborka má odloženého toho superkomplikovaného Ponyho, Krištofko zase nejaké vláčiky z Thomas and Friends. A postupne vymýšľam ďalšie. Inak neviem, čo presne má mať tá bábika, čo hľadáš, ale prišiel mi katalóg hačiek z Quelle a tiež je tam všeličo, aj bábiky s rôznymi funkciami, niektoré aj za celkom milé ceny. A ozaj - cirkus! My sme dostali v škôlke dva voľné lístky pre deti, dospelí si musia lístky kúpiť. Lenže som uvažovala, že Krištofko to tam určite nevydrží sledovať celé. Tak si ma potešila, že Anička vydržala, asi to skúsime, Barborka bola totiž prvýkrát až asi ako trojročná.
A ešte - počasie - ty si ma včera aj dnes prekvapila tými lamentáciami :-), u nás je totiž ešte stále teplo, dnes poobede som behala po vonku v tričku s krátkymi rukávmi :-). Ešte tá zima k nám asi len dorazí, nezaškodilo by, keby pršalo, po:,–(ili sme trávičku, už celkom pekne vzišla :-), nemuseli by sme toľko polievať :-).  

Ozaj, napadlo ma, že si tu už málo píšeme o pokrokoch detičiek, asi preto, že to už nie sú také prevratnosti, ako kedysi :-). Tak sa trochu pochválim :-).  Krištofko už obstojne bicykluje. V auguste sme Barborke kúpili nový bicykel bez postranných koliesok a naučili ju na ňom bicyklovať. Celkom rýchlo to zvládla - vzhľadom na to, že predtým nejazdila ani s tými kolieskami :-). Bicykel s kolieskami síce mala, ale nejak jej to nešlo, mysleli sme, že je problém v bicykli, preto sme kupovali nový :-). Ale v bicykli problém určite nebol, pretože ho nakoniec podedil po nej Krištofko (a teraz má krásny červený dievčenský :-)) a ten hneď vedel, čo a ako… Už na ňom jazdí takou rýchlosťou, že za ním treba behať. S obľubou uteká manželovi na cestu :-(((( a ten má čo robiť, aby ho chytil.
No a Barborka zmákla cez leto aj ďalšiu vec - naučila sa na dovolenke plávať :-), tak sa tešíme :-).  

Za posledné týždne ešte Krištofkovi popribúdalo množstvo pesničiek, ktoré zvláda zaspievať, a idú mu texty aj melódia :-). Našou špecialitkou doma je aj to, že s obľubou potvoríme bežné pesničky. V podstate si celý deň niečo spievame, ale vymýšľame si vlastné texty. Krištofko to veľmi rýchlo pochopil a pridáva sa, často vymyslí také blbosti, že sa naozaj schuti smejeme. Najúžasnejšie je, že sa mu to skoro vždy aj rýmuje :-)))).  

Mierne pozitívne naladená Rozeta (dúfam, že aj Gabika a Kačica sú na tom lepšie :-)) + Krištofko 26 mes. + Barborka 65 mes.     

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 03.10.06 23:54

zdarek,
tak jeste chvili bloumam,misto,abych se ve vysetrenem case ucila.Boze,jak me to nepali:) Na angline uz mam spesl vetu,ze nekdy pokud mluvime,mam zatmeni:) a zahlasim jen-Vypadek:) nez se znovu nastartuju:)/to neznamena,ze to nevim anlicky,ja to proste v ten moment nevim ani cesky-chapete co chci rict-jdete do lednicky a jen koukate..:) di­kybohu ty vypadky jsou vetsinou jen na zacatku,ale radeji zatukat.  

Hromix-jasne,sefe,ja se zapojim,proto taky pro radost dnes pisu dvakrat:)  

Rozeta-patrani,joo?tak to sleduju celkem pravidelne v tv:) ale dnes jsem tam nebyla:))))
Byli jsme v Hradci Kralove,manzel tam byl na Mistrovstvi CR v tenise,tak jsem si vzala sebou mamku(jako loni)a on hral a my se couraly.Ale v ZOO uz jsme byli vsichni,tak aspon tatka videl vsechny ty zazitky-jak jezdi Sebastianek sam na ponikovi(ma prece jen neco ze me:),skakal v skakacim hrade,prohanel kozy co jsou v zoo pristupne detem…vubec jsme vyzkouseli vsechny atrakce,jak jinak.Ale vlacek vedl.(stale jsme ujeti na vlaky,ted uz tedy i na hasice,porad mam na taliri pana pruvodciho a ted i hasice,jakoze budou mit radost,kdyz…):))
Skolka-to je ta soukroma,jak jsem se rozhodovala jestli jo,nebo ne.A nakonec ano.A zatim jsem fakt rada.Oni maji vubec takovy bohaty program,porad s detma nekam jezdi,tvori atak,navic se uci tu anglictinu,moc radi spolupracuji s rodici-mesicne jim davaji casopis co kazdy tyden budou delat,jist,ucit se,slovicka,tema..-kazdy mesic maji na nejake tema.,obcas spi ve skolcce(vanoce,mi­kulas..nebo venku ve stanech,kdyz uz je teplo..nevlastni telku a jsou na tu zdravou stravu:) a co vic,dite nemusi program,ktery prave probiha ve tride plnit,ale kdyz nechce pracovat napr.s barvami,muze odejit do dilnicky a neco si kutit,nebo placat z hliny…ja bych sla fakt hned znova do skolky a neprozila si ten teror co byl u nas,kdyz byly spatne oblecene puncochace po odpol.spanku,kdyz nekdo nemel zavrene oci,kdyz se melo spat:))) Moc doufam,ze me to nezklame a realita nebude jina!!zatim co shanim info,se mi to zatim jevi jako ideal.  

Dnes jsem koupila prckovi mikynu.Fakt hezka.Ale ruzova:))) ctete dobre.Ja uz jsem i barvoslepa.Proste jsem byla v obchode,meli tam pekny mikyny za malej peniz a tak jsem jednu bezrozmysleni sbalila.Vypadala bezove,v tom obchode.A protoze zacal pak fucet severak(jinak jsme byli dnes taky v tricku),vybalila jsem ji venku a zjistila,ze je lehounce naruzovela.Toz tak:) doufam,ze se kapku vypere:)  

Taky jsem zapomnela,ze jsem v Hradci smejdila v obchode se zdravotnickyma potrebama,moc prima.Spousta botu,jedni jsem malemu koupila-essi,mati si koupila taky,pak nejaky blbustky a taky nepromokavy prosteradlo do postele-z jedne strany frote.si rikam,jestli nezkusit spat bez pleny,byvava uz sucha,ale nekdy ne…ale az to prubnem,zda se mi to fakt dobry kousek,protoze je to prijemne a muze to byt rovnou nad prosteradlem(pro ty zkousky),je super,ze je 2m,pac mi mame uz tu velkou..a vyvarovat se to da pres sto a susit v susce taky-coz mi pripomina,ze zitra si ji musim konecne objednat!uz se tesim:)))  

App.nemate typ nekdo co na nehty,mam je kratounke,presto se mi trepi.To je fakt des.Kdybych nekam sla a nalakovala je,tak by to bylo dobry,mam dlouhe nehtove luzka,takze i kdyz zadny nehty,nevypada to nejhur.Ale skutek utek.to zalamovani me desne stve,i to boli.  

A sledujete nekdo Chuvu v akci?co vy na to?ja jsem z toho vzdy takova rozpolozena…  

dobrou  

Any a Sebastianek    

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 04.10.06 20:08

tak jsem tu zase-  

PROBOHA,JA SI MESIC CESTUJU A ZANEDBAM EMIMINO,PAK SE ZASE JAKOZE NIC VRATIM A FUNGUJU A TAK NEJAK V NAZNACICH SE DOZVIM,ZE SE TU SNAD UDALA REVOLUCE?CO TO MA BYT,TOLIK HYSTERICKYCH VYPADKU?
MOC PROSIM,POSLETE MI NEKDO SOUKROMOU ZPRAVU,jiste to mate uz probrano,tak at to sem zase netaham,CO SE STALO,CO SE DEJE,PROC?
NEROZUMIM TOMU,A JE MI Z TOHO TAK NEJAK SOUFL.
jak se nas to dotyka?a co schamka???Letni miminka bez ni??? :(
Proc odchazeji(a kam?)lide s diskusi,ktere znam takovou dobu?
nemuzu se preci prokousat takovou horou starych prispevku,kdyz casu neni nazbyt a chci zvladnout znova poctive ty nove..
NO tak dnes mam fakt den blbec.s promi­nutim.Vsecicko mi tak nak pada „z rukou“..  

MMch,zahledla jsem prispevek od Cibulky s tim pokousanim-to je fakt „terno“.Cibul­ko,fakt te lituju,to musel byt zazitek..jak uz jsem psala,jsme castym cilem kousacich deti:) /nevim proc/,ale tohle bych vzivote neudelala.Tohle to je naproste hulvatstvi.a to o te nadavce Simonkovi(nemuzu to ani napsat)to snad neni pravda??!!!!!
A taky Hromix-nekde jsem postrehla,ze ses ptala na Sunar.Jo,ja taham krabice porad a porad sunarujem:),jen ted mu asi odbouram vecerni/chtela bych mliko prisoupnout zrovna k veceri,ne az po koupani..)  

Toz tak.A ja si tu vcera tak zvesela..a ted je mi smutno:(((  

Any a Sebastianek(mmch,dnes taky pekny dabel!,rika,ze uz mu na hlave roste rohlik=rohy:))

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 04.10.06 22:09

Ahojky.  

Tak Rozeta psala neco o tom, ze se moc nechlubime pokroky deti, ha ha. Ja mam pocit, ze ja se tu chlubim porad :-). No, vsak si z komentaru delam denicek pro Anie. A dnes me ANie opet dojala. Uz nejaky cas jsem zkousela, zda by nahodou nechtela rikat sama nejakou rikanku ci pisnicku a nikdy nic. A dnes se to zlomilo!!!! Sama vlastne uz rekla Paci paci pacicky!!!! a Bramboru dokaze rict tak ze 70%. Konecne je i videt, ze ji zpivam, nebot umi krasne doplnovat slova do nekolika pisnicek! Jsem taaaak stastna!!! Ted me to zpivani a rikani rikanek bude bavit jeste vic!!!  

Rozeto - no hele, nestvi me! U vas mate teplo, jo? Tady dnes bylo snad jen 14 stupnu… k tomu vitr, obcas dest, no fakt parada :-((( A jsem zvedava, jak se vam osvedci ten cirkus. Ja o tom dnes rikala dalsim kamaradkam, jak to bylo super a vsechny jsem na to nalakala :-))).  

ANy - prosim, nechtej po mne, abych ti ja psala o deni na netu. Sama se v tom nevyznam a v cem se vyznam je mi tak neprijemne, ze se mi o tom nechce premyslet ani psat… Jo a s tou mikinou jsi me pobavila :-))). A pridas se ty vubec nekdy s nami na tu Svratku??? :-)    

Zatim se mejte moc hezky a piste, jo? :-)  

Hromix a ANie, uz 25 mesicu…  

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 04.10.06 22:24

Speciál pro Hromix:
1. vyšly vánoční Báječné recepty :-)
2. v This&That mají celé patro z vánočních serepetiček :-))
3. Koupila jsem Emě brýle na plavání a Lovce mamutů :-)))
4. Včera jak bylo hnusně jsem si vypiglovala celou kuchyň - vyluxovala a umyla všechny police a zásuvky, vyházela prošlé potraviny, vycídila sklo a příbory, vydrhla troubu a digestoř. Bohužel mi pomáhal Pepíno, takže výsledek není úplně přesvědčivý :-))))
5. v rámci tréninku jsem upekla vánočku :-)))))
Už jen 80 dní!!!  

Zuzana :-)

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 04.10.06 22:26

Zuzano - jsi skvela!!! :-)))))))
Ale ja taky, vanocku jsem pekla pred 10 dny ;-))))))  

H.

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 04.10.06 22:32

Any, preco by mali byt letne mimi bezo mna? Je sice pravda, ze po Zuzaninom komentari som doooost otravena, takze cakam, kym sa to zas u:,–(i. Ale citam kazdy den! ;o)
 sch.

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 04.10.06 22:34

tak Hromixku:),
ta ma MikIna:))) me dostala taky:)),na cirkus jsi me nalakala tez:) /jen se obavam,ze Sebi by to asi fakt nevydrzel,ale mozna jak nejaky dorazi tak to stejne prubnu:)
Na Svratku mi prijde,ze je vzdy velky naval stalych zakaznic:)),tak se radej necpu:),urco to neni nafukovaci chata..  

O deni na netu presto cekam,ze mi nejaka dobra duse napise,pac jsem se ted nemohla ani ucit,ani obstaravat domacnost:)) -tedy zehleni jsem hodila za hlavu,otevrela si bramburky a cetla z rady knih,co mam pro dusevni vysileni:) -tedy Enderovky,pokud nekdo znate,miluji je.  

Sebastianek mel dnes hrozny den,uz rano vstal levou nohou,dopo ve skolicce taky zadna slava,spis nic nez moc,nechtel spolupracovat(jako vzdy,kdyz je spatne) a radeji trcel v satne..nechal se ukecat od jedne maminy s dvojcaty,protoze sbalil ty jeji dvojcata a uz byl radostny,ovsem do te doby,nez mu jeho kamarad spadl na nohy na bubinek.Pak uz byl zas utrum.Odpol prisel kamarad(Vitecek)k nam,a to byly teprve bitky,o je..nejvice se rvali o tu malou odrazecku,co Sebi porad zboznuje..
Zitra nastesti jdeme do te druhe skolky(co do ni bude chodit),tam je vzdy super naladen(protoze nemusi programove nic delat:/ )Porad ted pouziva za kazdou vetou-podivej se maminko-tedy neco jako prazske VID.proste se mam porad na neco divat:) a kdyz nerika podivej,tak mi vety odsouhlasuje(kdyz uz tedy nahodou neprotestuje)-jako:"donesu to,DOBRE.ukazu auto Vitovi,DOBRE…:)
Zjistila jsem,ze v Cechach se da dost dobre levne nakoupit pro deti(rozhodne levneji nez tady!),takovych kalhot,tricek,pun­cochacku,.ve stejnych obchodech jako tu,ale za pul.I ty boty nebyly az tak drahe,myslim,ze tady by ty sane essi staly o stovku dve vic..  

Toz tak.A protoze dnes hazu bobek na vse,pujdu asi spat(i kdyz me ted tlaci ty bramburky v zaludku a budu mit z toho hororsny..)  

Brou noc,pujdu BUCAT:)
Any a Sebinek  

PS:je nejaky figl na psani komentaru?velice tezce mi jde odpovidat,nenabiha mi ta psaci tabulka..

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 04.10.06 22:51

Any, ja nemam s psanim konetaru problemy, tabulka nabiha normalne, tak se asi obrat na admin.
JInak ja myslim, ze na Svratce by se mistecko pro vas naslo - Kacica a Cibulka nejedou… Napis  jestli mas volno pristi vikend!!!!

Mileno - kolik nas teda jede??? Mas tuseni??? :-)))  

H.

 
Jiti
Zasloužilá kecalka 685 příspěvků 05.10.06 10:36

Ahoj,
po hodně dlouhé době sem nejen nakukuju, ale taky píšu, protože jsem zahlídla svoje jméno.
KAČICO, CIBULKO - NT v Centru prenatální diagnostiky stojí normálně 1450, ale ten, kdo do Centra chodí i jinak (já tam chodím normálně na gyndu) platí polovic, asi ze známosti :-). Proto jen těch 700. Kačico, ať ti to dobře dopadne, mě to vyšlo 10× líp než u Hanky (ale předtím to byl jen tripple test).
MŠ, Jesle - s tímhle tématem bych asi u vás neměla na růžích ustláno… Hanka už má za sebou rok v jeslích, chodí na celý den (cca od 7:30 do 15:30). Zvykala si něco přes týden, už dávno nemá žádný problém, chodí tam ráda. Naučila (odkoukala) spoustu věcí, teď už chodí do velkých, takže se hodně rozmluvila. Nemáme a neměli jsme s tím problém. Možná, čím mladší dítě se tam „dá“, tím dřív si zvykne - už jsem tenhle názor slyšela i od učitelek.

Přeju krásný den,
Jitka, Hanka (2r a 3m) a červík (16tt)  

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 05.10.06 12:11

Ja jsem z komentare Schamky taky zarazena. Mam pocit, ze mi neco uteklo - nevsimla jsem si „nejake vazne nazorove bitky“… Mozna „vychova cizich deti???“ Ale vzdyt tu kazdy piseme jen svuj nazor, to se prece muze, ne?  

H.

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 658 příspěvků 05.10.06 13:32

Ahoj.

Holky, já  nestíhám psát. Dneska musím vysmejčit do detajlu všechny radiátory. Nesmí tam být žádné smítečko. Budeme si je natírat. Chtěla jsem to nechat nějakému lakýrníkovi, ale manžel si myslí, že to zvládneme sami. Máme takové ty, co se špatně čistí a mají spoustu skulinek…

JITI-  mně to napadlo hned, jak jsem to tenkrát odeslala, že to je možná tím, že tam i normálně chodíš k Dr. Já jsem tam tenkrát taky chodila, ale cena tehdy byla jednotná. Ale jsem ráda, že jsem odtud utekla. Chodila jsem ale k někomu jinému Dr. než ty. Jesle- když máš jiný názor nebo děláš něco jinak než někdo jiný, tak to není důvod, proč bys nemohla zajít častěji :-)))Často si na tebe i Haničku vzpomenu.

KAČICO- nevím, jestli zítra půjdeme, ale můžeš mi, prosím tě, napsat, jak to chodí, když se jde s MC na poníky? Kolik to stojí, jestli je to ve stejnou dobu jako jindy a hlavně, jestli to skončí dřív než v 11? Ve 12 máme očkování a já bych ho chtěla ještě doma převlíct, aby nepáchl koňma :-))). Nevím, jestli mi ho naočkuje. Rýmu má už jen vodovou. Do MC bysme nešli, ale poníci jsou venku, tak tam to nevadí. Jo a to NT by měli dělat i v Heliosu, kam chodím teď. Nenašla jsem tam ale cenu, jestli chceš, tak si tam zavolej- sanatoriumheli­os.cz., třeba mají výhodnější cenu. Já to zatím nepotřebuju, ale jsem ráda, že to dělají i tam, kdyby časem…

Víc nestíhám…si připadám jak ten brouk, co v Broučkách pořád zpíval nestíhám, nestačím, nestihnu to.....:-))))

Hezký den. Jdu na ty radiátory.

CIBULKA

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 05.10.06 13:43

hele,Cibulicko:), to nejsou Broucci,to jsou Vceli medvidci:)) na me se muzes spolehnout,v po­hadkach se vyznam:))))  

Ale proc pisu,kdyz nakukuju-to mi chcete ritc,ze ve vasem MC se jezdi na ponicich??zelenam zavisti:)) ale moc preju,.ja chci takyyyyyyyyy  

Any   

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 05.10.06 13:49

jo a Hromix- :((( bohuzel.Pristi vikend jsem na roztrhani.Jsem totiz o rok(zase)star­si,takze se zase u nas dvere netrhnou s gratulanty.Moc me ty rodin.akce s povin.neberou,ale kdyz u nas to tak je..  

Chci zkusit upect „dort“co nam dala kamoska na rozlucce se svobodou-byl uuuzasny,tak jak ziskam recept a vyzkousim sama:) tak vam ho sem hodim,byl fakt moc dobry.(ale zdravotni teda moc nebyl:))  

Any

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 658 příspěvků 05.10.06 14:12

Jo, jo. Včelí medvídci to jsou. Já jsem Broučky ani Včelí medvídky jako malá moc nemusela, takže se mi pletou, ale tu postavičku mám pořád před očima. Mně se tyhle pohádky začaly líbit až jako dospělé. Hlavně v Broučkách věta : " A bylo jaro…" Už aby bylo jaro!!! Já chci jaro!!! A pak léto! Sem s nimi!

S těma poníkama- v blézkosti MC je nějaký koňský areál. Nevím přesně jaké služby poskytuje nebo co je tam za koně, ale vím, že už tam děti s MC byli. My jsme tam tehdy ještě nechodili. Tak jsem zvědavá.

Šimonek spal jen tak málo, že víc než zajít na net jsem nestihla, tak budeme pucovat zpolu. Dneska už asi nebudu.

CIBULKA

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 05.10.06 14:13

komentar od Zuzle k clanku Zustanu verna…
Hromix - netrap sa nejakou schamkou, prosim… ;o)

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 05.10.06 18:37

Tak dnes sa ten náš čert  rozhodol ísť na bicykli a ja som to dosť podcenila… Už dlho som s ním nebola bicyklovať, tak ma fakt prekvapila rýchlosť, akou jazdí. No a ako sa mi predvádzal a rútil sa takou rýchlosťou, že som musela pri ňom bežať, zrazu spadol… :((((((. Nemal helmu, vlastne ju ešte nemá ani kúpenú, myslela som, že na to slimáčie presúvanie ju nepotrebuje… Ale pristál tvárou na zemi, ani to nebol betón, len hlina, ale asi tam bol nejaký skrytý kameň, a teraz má ooooobrovskú hrču na čele :(((((((( Hneď som si spomenula na Any a Sebastiánka, lebo okamžite mu pod kožou začala rásť hrča plná krvi, neuveriteľným tempom. Hneď som mu to zatláčala, nemala som nič poruke, len mobil :-))))), dosť to pomohlo. Ale samozrejme dlho plakal, z domu, pred ktorým sa to stalo, vyšla jedna stará pani a začala ho utešovať. Najprv mu ukázala svojho psa, to celkom zabralo a potom mu ešte doniesla nejaký keksík. Normálne sme ho museli zobrať, tvárila sa tak, že sa strašne urazí, ako ho nevezmeme… Pritom ju vôbec nepoznáme, ani tam nebývame.. bolo to celkom milé :-).  
ANY - Čo vám vtedy v nemocnici kázali robiť s tou hrčou, keď spadol Sebík? A kedy máš presne tie narodky? Mňa to čaká zachvíľu tiež :-), len teda neviem, či a kedy budem oslavovať… Svokor je v dosť vážnom stave, a v tom čase sa budeme o neho starať .. ešte nevieme, či nájdeme nejaký penzión alebo bude u nás… uvidíme.  
ZUZLE - nedá mi to a predsa len musím niečo napísať k tej Tvojej reakcii k článku Zustávám věrná.. Tak ako sa mi nepáčilo, že Schamka sa poza náš chrbát vlastne ohovorila denníček, tak tak isto sa mi nepáči, že Ty si dosť nepríjemne ohovorila Schamku poza jej chrbát… Samozrejme každý môže písať čo chce a kde chce, ale dosť sa čudujem, že Ty s Tvojou priamosťou si nenašla možnosť, ako jej to napísať sem do denníčka.. a skúsiť si to tu s ňou vydiskutovať......  
 Rozeta

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 05.10.06 19:57

Rozet-je mi velmi lito vaseho padu,my mame bohate zkusenosti-padame furt:)
Na tu bouli v nemocnici mi radili nedelat nic.Takze neporadim.My ji vlastne meli ze zadu hlavy a ja si tim myslela,ze ji ma zdeformovanou-tu hlavu-desiva predstava,protoze se nafoukla ta kost.Zatlacet neradili,nejsem si jista,ale myslim,ze se to nema,ani za cerstva.Videla bych to na chlazeni,pokud je to horke,tak treba tvaroh..My meli hlavne sledovat ten krevni hematom a pak jine priznaky(zvra­ceni,spavost,zor­nicky..),boule je moc nezajimala..  

Neporadila jsem,co?:( Snad to bude o.k.  

Jdu cist pohadku na dobrou noc:)  

Any

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 05.10.06 19:58

jo a narozky mam na Lukase-tedy 18.rijna:) a ty kterapak ses Vaha?:))

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 05.10.06 21:06

No, ja som o deň skôr :-), 17.10. :-).
A s tou hrčou teda nebudem robiť nič… Krištofko sa tvári normálne :-), snáď je to v poriadku… A to ma prekvapilo, že sa to nemá stlačať, stále som si myslela, že sa má na to dať niečo studené a tlačiť.. ja som skúšala najprv kľúče, potom desaťkorunáčku a potom mobil :-), ten nebol studený, ale bol dosť veľký :-). Keby som to nestlačila, tak je Krištof teraz dvojhlavý drak :-).  

Rozeta

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 05.10.06 21:34

Holky!!!! Mame Irinky v galerce!!!! Pobezte se kouknout!!! :-))))  

H.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »