Miminko v bříšku

emimino  Vydáno: 09.09.01

Co už plod vnímá, co prožívá a co si pamatuje ze života v matčině bříšku

Pod srdíčkem nosíte nového tvorečka, roste vám bříško, roste i vaše miminko. Mnohé maminky si myslí, že skutečný život miminka začíná až jeho narozením, ale je dokázáno, že život miminka v bříšku je plný prožitků, které si miminko bere s sebou do života a které jsou navždy zapsány v jeho vzpomínkách.

První, co se u plodu vyvine je jeho chuť. Ve 20. týdnu těhotenství má dokonce 10× více chuťových buněk, než po narození. Potrava, kterou matka přijímá může ovlivnit chuť plodové vody. A tak když miminku plodová voda zrovna nechutná, tak se jí nenapije, pokud mu chutná, začne rychle pít.

Ve 20. týdnu těhotenství nastává v životě budoucí maminky a jejího miminka velký zlom, nejenže matka pociťuje první pohyby svého miminka, ale navíc ono je již schopno slyšet vlastní matku - její hlas, tlukot jejího srdce, zvuky jejího trávícího ústrojí.
V 24. týdnu těhotenství je sluch již natolik vyvinutý, že miminko slyší i zvuky mimo vlastní matčino tělo - hlasy ostatních, muziku, atd. Stěna břišní i plodová voda sice hluky z okolí tlumí, ale přesto ze zvuku o síle 110 decibelů pronikne k miminku až 90 decibelů.
Miminko hluk okolí nejenže slyší, ale také na něj reaguje - mrká, vraští čelíčko, usíná nebo se začne rychle pohybovat. Dokonce preferuje určitou hudbu - většina miminek miluje klidnou, veselou a pohodovou muziku, často u ní usíná, naopak hudba příliš hlasitá, agresivní vyvolává v miminku pocity strachu a úleku a miminko se chvěje po celém tělíčku a dělá doslova kotrmelce.
Psychologové proto radí mluvit na miminko i když je schované ještě v bříšku, pouštět mu jeho oblíbenou muziku.

Okamžik na který čeká každá nastávající maminka je ten, kdy zcela zřetelně cítí, jak její miminko kope. Mnohé z nich si konečně oddychnou, protože teď mají i ony své miminko „pod kontrolou“, ví kdy spinká, kdy se jen tak převaluje a kdy se rozhodlo „prokopat se“ ven. Tento pocit zažívají těhotné v přibližně stejné období. Ženy, které čekají své první miminko mohou očekávat první kopanec v období 20.-22. týdne, ženy které již rodily v období 18.-22. týdne těhotenství. Rozpoznat pohyb miminka od pohybů střev není z počátku zcela jednoduché. Svoji roli hraje nejen zkušenost, ale také síla stěny břišní (silnější ženy pociťují pohyby později, ženy které již rodily a mají stěnu břišní z předchozího těhotenství ztenčenou zase dříve).
Nejvíce se miminko pohybuje při váze 500-850 gramů, kdy má v bříšku matky ještě dostatek místa a kdy má již dostatečně vyvinuté svalstvo, aby kopnutí bylo opravdu silné. Později, kdy místa v bříšku ubývá jsou pohyby miminka patrné dokonce pouhým okem. Četnost pohybů u každého miminka je jiná - některé jsou velmi živé, jiné zase línější. Platí ale, že matka by měla pohyby miminka cítit několikrát během 12-ti hodin. Pokud pohyby necítí, nebo jejich četnost prudce klesla, pak by se raději měla obrátit na svého lékaře, aby zjistil, zda je vše v pořádku.

Stejně jako čerstvě narozené miminko i plod většinu dne prospí. Navíc mívá často režim dne obrácený jinak než matka a tak těhotná žena, která jde v noci celá unavená spát, se dočká neustálého kopání a převracení se jejího miláčka. V pozdějším stadiu těhotenství tak často dochází k poruchám spánku.

Od 23. týdne vnímá miminko bolest. Vnímá také dotyky vaší ruky na bříšku a často dokonce do místa, kde máte ruku položenou se snaží „trefit“. Miminku je dotyk váš a vašeho partnera velmi příjemný a tak vedle toho, že si s ním budete povídat, jej nezapomeňte také „pohladit“.

Po celou dobu života v bříšku se u miminka také vyvíjí zrak. Od 23. týdne začínají reagovat zornice, plod vnímá světelné vzruchy. Až k miminku proniká 1% světla (denního, umělého), z okolí matčina těla.

Jak jsme řekli již na počátku - miminko si po narození pamatuje svůj život z bříška. Proto také rozpozná hlas své matky, tlukot jejího srdce, když jej po narození položí matce na bříško.

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 4.7 bodů
 Váš příspěvek
 
Libushe
Nováček 3 příspěvky 08.06.02 08:08

Jo jo svata pravda.

Vložit nový komentář