Může dát zaměstnavatel výpověď ?

stefinka  Vydáno: 06.06.04

Ahoj Šárko,
posílám zajímavé povídání o výpovědi od kamarádky právničky. Ptala jsem se na výpověď, když jsem na mateřské a zjistila jsem, že ani výpověď pro nadbytečnost není tak jednoduchá, pokud dělám nějakou práci, kterou by chtěli převést na někoho jiného.

Podle § 46 ZP může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď pouze z důvodů taxativně uvedených v odst.1. nej­častěji přichází v úvahu výpověď podle písm c): ?stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,?.

Možnost dát výpověď je dále omezena tím ( § 46 odst.2), že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, pokud nejde o výpověď pro porušení pracovní kázně nebo z důvodu, pro který lze okamžitě rušit pracovní poměr, pouze tehdy, jestliže nemá možnost ho dále zaměstnávat v místě, které bylo sjednáno jako místo výkonu práce, ani v místě jeho bydliště, a to ani po předchozí průpravě, a zaměstnanec není ochoten přejít na jinou pro něho vhodnou práci, kterou mu zaměstnavatel nabídl v místě, které bylo sjednáno jako místo výkonu práce, nebo v jeho bydlišti, nebo podrobit se předchozí průpravě pro tuto jinou práci.

V praxi občas dochází k tomu, že zaměstnavatel sice některá místa zruší ( početně), a pak si myslí, že může dát výpověď komukoli. To je omyl ? může propustit jen toho zaměstnance, jehož místo bylo vzhledem k jeho pracovní náplni skutečně zrušeno: může si tedy např. vybírat mezi šesti účetními, pokud byla zrušena místa dvou účetních, které dvě z nich propustí, ale nemohl by to udělat, pokud by jedna z nich měla ve své náplni nějakou činnost navíc (vedla by třeba příruční pokladnu, nebo cokoli jiného) a tato činnost by zůstala zachována: pokud by dal výpověď této ženě a myslel by si, že tuto pracovní náplň přehodí na některou z těch, co si chce nechat, měl by smůlu. Výpověď by byla neplatná a každý soud by v tomto případě případné žalobě vyhověl.

Zákaz výpovědi upravuje § 48 ZP. Podle písm.d) §48 ZP nelze mj. dát zaměstnanci výpověď, v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec trvale pečují alespoň o jedno dítě mladší než tři roky. Tento zákaz se však nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci pro organizační změny uvedené v § 46 odst.1 písm. a) a b) (tj. zánik zaměstnavatele nebo jeho části, ne nadbytečnost!)

Pokud bys dostala výpověď po skončení mateřské a rodičovské dovolené, má zaměstnavatel povinnosti podle § 47 odst.1 ZP:

?Byla-li dána zaměstnanci výpověď z některého z důvodů uvedených v § 46 odst. 1 písm. a) až d), je zaměstnavatel povinen ve spolupráci s příslušným orgánem státní správy účinně mu pomáhat při získání nového vhodného zaměstnání.?

Povinnost účinně pomáhat zaměstnanci k získání nového vhodného zaměstnání, popřípadě mu je zajistit, zaměstnavatel nemá, jestliže zaměstnanec nebyl ochoten přejít na jinou pro něho vhodnou práci, kterou mu zaměstnavatel před výpovědí nabídl. Tyto povinnosti zaměstnavatele zanikají, jestliže zaměstnanec odmítne bez vážného důvodu nové vhodné zaměstnání, do kterého mohl nastoupit.Další povinnosti se vztahují už jen na výpověd danou danou osamělé zaměstnankyni nebo osamělému zaměstnanci trvale pečujícím o dítě mladší než 15 let (povinnost zajistit těmto zaměstnancům nové vhodné zaměstnání, a to podle potřeby i s pomocí svého nadřízeného orgánu. V těchto případech výpovědní doba skončí teprve tehdy, až zaměstnavatel tuto povinnost splní, pokud se se zaměstnancem nedohodne jinak).

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 0.0 bodů
 Váš příspěvek
 
Anonymní  08.06.04 15:17

Může,proč by nemohl ne? Já jsem zaměstnavatel a dala jsem jich už spousty…

 
Anonymní  11.06.04 21:17

A jak je to naopak - tzn.když na mě, t.č. na mateřské a blížící se rodičovské dov., tlačí zaměstnavatel abych dala výpověď já (což se mi samozřejmě nechce…) ? Nemáte někdo tuto zkušenost? Kdo by mi pak platil tu rodičovskou - pokud by to někdo platil?
Díky iva

 
Anonymní  12.06.04 15:51

Na každého jednou dojde !Na tebe také!Já jsem zaměstnanec !Dala jsem svého zaměstnavatele k soudu a VYHRÁLA jsem!!Jak si mám zařídit život a pořídit si dítě ,když si nemůžu být jistá zítřejšího dne!!!Nemluvím o zaměstnancích ,kteří pracovat nechtějí nebo odvádějí špatnou práci!Já dělala přezčasy,práci kterou jsem neměla v náplni,chodila i nemocná do práce,jen aby firma běžela!

 
Anonymní  13.06.04 09:21

Ivo,
proste na nenco takoveho nema narok!!!
At tlaci, jak tlaci. Pokud vyslovne neporusis pracovni rad, aby mel radny DUVOD, tak Ti jako tehotene proste NESMI dat vypoved.
A Ty sama ji nedavej, prisla by si o materskou.
Drzim palce Lenka

 
Anonymní  13.06.04 09:24

Tak si je davej dal!
Az s Tebou nekdo vybehne k soudu, dobre na Tebe!
Ono, dat vypoved nekomu, kdo se flaka a nekomu, kdo maka je dost rozdil!
A rozdil je taky vyhodit nezodpovednyho chlapa a nebo zodpovednou zenskou, i kdyz jde na MD!
NAZDAR!
 Lenka

 
Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 13.06.04 10:14

Rodicak plati stat, nicmene nenech na sebe tlacit a rozhodne nedavej vypoved, zamestnavatel ti ji muze dat az po 3letech doma a jeste k tomu musi mit duvod, jako ruceni pracovniho mista ci neco podobneho a mel by ti vyplatit odstupne. Kdyz se te bude chtit zbavit, tak to udela, ale at za to alespon zaplati!!!

Uzivej si doma s prckem a mej se bajo

Sulanek

 
Anonymní  28.06.04 14:19

Ahoj, jak je to , pokud se odchazi na materskou y pracovniho pomeru na dobu urcitou? dik

 
Anonymní  28.06.04 19:54

http://zakony.idnes.cz/zak_tema.asp?…
http://www.domavcr.cz/rady.shtml?…
http://blesk.mesec.cz/…na_dovolene/
http://www.icp.cz/modules.php?…
Nevím jestli najdeš odpověď,ale zkus to na nějakém z těchto odkazů!Hodně štěstí -Hanka!

Vložit nový komentář