Naplánujte si miminko IV - zdravotní stav

emimino  Vydáno: 16.04.02

Každá chronicky nemocná žena, která zvažuje početí potomka by měla zvážit možná rizika, která může její nemoc znamenat pro ni a pro plod v době těhotenství.

I nemocná žena může otěhotnět a porodit zdravé miminko, jen by svůj úmysl měla konzultovat s lékařem-odborníkem ještě před početím. Někdy je před těhotenstvím nutná úprava léčby.

Naprosto nezbytná je pak spolupráce lékaře-odborníka a gynekologa v průběhu těhotenství a lékaře-odborníka a porodníka před samotným zahájením porodu.

Žena ? kardiačka
Před plánovaným početím je nutná konzultace s kardiologem, který podle závažnosti onemocnění posoudí vhodnost těhotenství. Pro těhotné kardiačky se musí vyvarovat přepracování a únavy.
Většina žen se srdečním onemocněním snáší těhotenství bez značnějších obtíží. Na doporučení kardiologa se někdy ukončuje porod císařským řezem. Těhotné-kardiačky musí být v průběhu těhotenství a šestinedělí kontrolovány kardiologem.

Žena - astmatička
Podávání léků na odstranění dechových potíží podle dnešních znalostí průběh těhotenství ani vývoj plodu neohrožují.Těhotné astmatičky by se měly vyvarovat stresu, styku s možnými alergeny (prach, pyl atd.), které by mohly vyvolat těžké záchvaty s rizikem potratu.

Žena - diabetička
Před plánovaným početím je nutná porada s lékařem (diabetologa by měla navštívit i žena, která má cukrovku v rodinné anamnéze). Diabetes se v době těhotenství často zhoršuje. Při pravidelné kontrole léčby má těhotná diabetička výbornou šanci porodit zdravého novorozence.

Žena s onemocněním ledvin Ženy s chronickým onemocněním jsou častěji podrobovány kontrole, poslední týdny těhotenství bývají hospitalizovány.

Žena - epileptička
Před plánovaným těhotenství často dochází ze strany lékaře k úpravě léčby tak, aby vývoj plodu nebyl ohrožen užívanými léky. Průběh a intenzita onemocnění se v době těhotenství může změnit - u 40 % bylo pozorováno zlepšení, v 50 % se stav nezměnil, u 10 % se projevilo zhoršení.

Ženy, které neprodělaly v dětství onemocnění zarděnkami, by si před plánovaným početím měly nechat ověřit, zda mají proti zarděnkám protilátky.

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 0.0 bodů

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek