O co jde ČAPA a porodním asistentkám

 Vydáno: 01.07.04

ČAPA - Česká asociace porodních asistentek protestuje proti současné situaci v ČR a mj. proti ustanovením zákona o ?nelékařských? zdravotnických povoláních, zákona o veřejném zdravotním pojištění i návrhu zákona o zdravotní péči, podle kterých je veškerá činnost porodní asistentky vázána na ?indikaci-ordinaci lékaře?. Přes zvyšující se nároky na vzdělání porodních asistentek jsou porodní asistentky omezovány ve výkonu svého povolání.

Již delší dobu se v českém zdravotnictví (legislativě i praxi) projevuje rozporuplný trend, se kterým nemůžeme být spokojeny :

Na jedné straně dnes u porodních asistentek (a ostatních ?nelékařů?) dochází ke zvyšování úrovně vstupního vzdělání (střední-vyšší-vysokoškolské) a je zaváděna registrace jako podmínka pro samostatný (tzn.bez odborného dohledu) výkon zdravotnického povolání. Tyto změny jednoznačně podporujeme, chceme se aktivně podílet na celoživotním vzdělávání a šířit ?umění? být porodní asistentkou na základě dlouhodobých zkušeností z praxe a nových poznatků vědy a výzkumu.
Na druhé straně dnes u porodních asistentek (a ostatních ?nelékařů?) dochází k omezování jejich samostatnosti a kompetencí. S ustanoveními zákona o ?nelékařských? zdravotnických povoláních, zákona o veřejném zdravotním pojištění i návrhu zákona o zdravotní péči, podle kterých je veškerá činnost porodní asistentky (a ostatních ?nelékařů?) vázána na ?indikaci-ordinaci lékaře?, nemůžeme v žádném případě souhlasit, protože jsou v rozporu s listinou základních práv a svobod a se směrnicí EU č.80/155/EEC.
Tento trend je v rozporu s doporučeními WHO a tzv.?Mnichovskou deklarací?, která vyzývá všechny úřady v evropském regionu k posílení ošetřovatelství a porodní asistence a k plnému využívání odborného potenciálu sester a porodních asistentek : ? zajištěním podílu sester a porodních asistentek při rozhodování na všech úrovních vytváření a implementace zdravotní politiky ? zaměřením se na odstraňování překážek v otázkách pohlaví, stavu a lékařské dominance ? posilováním rolí sester a porodních asistentek ve veřejném zdravotnictví a v podpoře zdraví

V praxi je porodním asistentkám v ČR bráněno vyšetřovat fyziologicky těhotné ženy, vést spontánní fyziologické porody, pečovat o těhotnou a šestinedělku v návštěvní službě a pečovat o novorozence a kojence (a místo toho jsou jí přidávány činnosti, které jí nepřísluší).
Z toho je zřejmé že : ? porodní asistentky v ČR nemohou vykonávat své povolání v souladu se směrnicí EU č. 80/155/EEC ? ?indikací-ordinací? se z vysokoškolsky vzdělané porodní asistentky stává ?pomocnice gynekologa? ? problém není v úrovni vzdělání dřívějších, současných a budoucích porodních asistentek v ČR
Nechceme být pouhými pomocnicemi gynekologů, chceme být skutečnými porodními asistentkami ve smyslu mezinárodní definice naší profese a příslušné evropské směrnice. Nechceme nic více, ale ani nic méně, než mít možnost svobodně vykonávat své krásné povolání a věříme, že máme českým ženám, jejich dětem a rodinám co nabídnout.
Podrobnější text viz http://www.capacz.cz/…ty/index.htm#vyj
Rozšířené vedení České asociace porodních asistentek, 28.května 2004

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 0.0 bodů
 Váš příspěvek
 
Anonymní  01.07.04 14:23

Nejsem porodní asistentka,ale tuto problematiku tak trochu sleduji. Musím říci, že některé schválené zákony se rozhodně neřídi potřebami žen,kterým by měly sloužit především. Vím jak to chodí např. v Holansku a musím říci,že přestava toho,že až půjdu do porodnice tak mi tam pardon bude kuoukat mezi nohy cizí chlap. Mi tedy rozhodně příjemná není a moc bych byla ráda,kdyby se o mne cele těhotenství starala jedna asistentka, která by byla i u porodu. Nejlepší na tom všem je, že naše vláda je plná chlapů, takže jak mohou odsouhlasi zákon o práci asistentek,když o této problematice prakticky a zjevně i teoreticky vědí pardon houby z octem. Bouhužel na potřeby žen v této oblasti, se v tomto státě nebere žádný ohled.

 
Anonymní  14.11.04 03:27

Milé maminky,tato situace už se částečně změnila - zákon je od července 2004 upraven, porodní asistentky tedy již mohou více než dřív -ovšem jen teoreticky. Zdravotní pojišťovny s nimi nechtějí podepisovat smlouvy - a víte proč ? Hlavně kvůli penězům - když dají peníze porodním asistentkám, budou je muset ubrat lékařům. A porodnicím. A to lékaři nechtějí . A porodnice, tj.zase lékaři, taky ne. A porodníci jsou většinou muži, kteří si porod a těhotenství nikdy neprožijí . Takže pro spoustu z nich je tento stav jen nemoc, operace, a nemohou nám ženám v tomto stavu dokonale porozumět. Ano, když je opravdu třeba operovat, jsou skvělí. Ale přirozený porod nám mohou svým nemocničním přístupem navždy zmařit . Proto tu má být na prvním místě žena, zkušená matka, profesionální porodní asistentka, která dobře rozumí našim potřebám. Jenže - to by museli pustit nějaký ten balík. Ale čí je to balík ? Jsou to peníze z našeho zdravotního pojištění ! Nás matek, rodičů a jejich dětí ! Jsou to tedy naše peníze, a každá matka, rodič, tedy může situaci ovlivnit - u své zdravotní pojišťovny,v mé­diích, peticí, požadavkem v porodnici či lékařské ordinaci : " chci to tak a mám na to právo, protože jste placeni z mých peněz " . Jen se nebát žádat vždy to, na co máme právo- na těhotenství a porod bez stresu,s před­pokladem klidného a spokojeného mateřství. Proč nežádat svoji pojišťovnu, aby zaplatila mou porodní asistentku, která mě bude bezpečně doprovázet celým těhotenstvím, porodem a šestinedělím, tak jako to např.funguje v mnoha západoevropských státech ? Takto bych byla více v klidu a mé dítě taky. Mohu si to dopřát - ale zatím za vlastní peníze, a peníze z mého zdravotního pojištění zůstanou ležet „ladem“. S přáním šťastného mateřství vaše Anna

Vložit nový komentář