Období chřipek

emimino  Vydáno: 29.10.01

Blíží se podzim, sychravé počasí a období chřipek, rým a nachlazení. Dětem teče z nosíku, pokašlávají, jsou rozmrzelé, unavené a mívají teplotku.

Podle statistik je období chřipkových epidemií přibližně od Vánoc do Velikonoc. Toto období je pro každého zatěžkávající zkouškou organismu a proto je dobré tělo na boj s bacily dobře připravit.

Začít by se mělo stravou ? jíst hodně zeleniny a ovoce, případně přidat i multivitaminy v podobě tabletek nebo kapiček pro ty nejmenší
Dobré je se poradit s pediatrem a společně se zamyslet nad jídelníčkem našeho miláčka ve snaze posílit obranyschopnost jeho organismu.

Také s otužováním by se mělo začít co nejdříve ? koupat v chladnější vodě, na konci koupání dítě osprchovat odraženou vodou, v místnostech často větrat (pozor ale na smog a inverzi), nepřetápět, dítě oblékat přiměřeně jak doma, tak venku.

A jak se říká sportem ku zdraví ? každé dítě by mělo mít dostatek pohybu, být aktivní jak doma, tak hlavně venku. Procházky, jízda na kole organizmus posílí a určitě při nich zažijete i spoustu legrace.
Děti v pozdějším věku může začít také chodit do nějakého sportovního oddílu. V řadě měst je zvykem pořádat cvičení pro rodiče s dětmi od jednoho nebo dvou let. Nejenže se děti protáhnou, pod odborným dozorem začnou posilovat příslušné partie svého těla, ale navíc jsou v kolektivu přibližně starých dětí.

U zvláště malých dětí je důležité miminko nepřivádět do prostředí, kde je zvýšené riziko přenosu bacilů ? přeplněné obchody, hromadná doprava.
Je zřejmé, že dítě nebudeme schopni zcela ochránit ? nachlazeno může být starší dítě (školáček), rodiče či prarodiče.

Pokud přeci jenom k nachlazení nebo k chřipkovému onemocnění dojde, musí se dítko pořádně vystonat. Při vyšší teplotě podáváme léky tlumící teplotu a bolesti (Paralen, Panadol, Ibuprofen ? vždy v dávkování pro daný věk), při kašli můžeme zkusit bylinkové čaje proti nachlazení, případně bylinkové sirupy proti kašli (poradit se můžete v lékárně nebo u pediatra ? opět dávkovat podle věku dítěte), u rýmy zase podávat nosní kapky nebo spreje, důležité je dítěti nos odsávat (pokud neumí samo smrkat).

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 0.0 bodů

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek