Partnera u porodu si dobře rozmyslete

hematitek  Vydáno: 23.10.16

Porod prvního dítěte zasáhl do našeho života daleko víc a naprosto jinak, než bychom si byli kdy představovali a přáli. Mého muže už navždy změnil…

S mým mužem jsme spolu začali chodit už před více než deseti lety. Zažili jsme toho za tu dobu neskutečně moc, hodně jsme se milovali, hodně hádali, zcestovali kus světa, rozjeli společné podnikání… Zkrátka dost na to, abychom se důkladně sžili, poznali jeden druhého a stal se z nás poměrně dobře sehraný pár, kdy se jeden na druhého můžeme spolehnout a v těch nejzásadnějších věcech se vždycky shodneme.

Před necelými čtyřmi lety jsme koupili starší domek, vzali jsme se a odjeli na svatební cestu, na které jsem otěhotněla. Celé těhotenství probíhalo po zdravotní stránce naprosto v pohodě, po celou dobu jsem byla často v pohybu, pracovala jsem ještě 14 dní před termínem porodu, kdy mi manžel vyloženě zakázal přijít do práce, že už se na mě kvůli břichu všichni dívají divně. Měla jsem totiž enormně narostlé bříško, až se mě mnozí vyptávali, jestli nečekám dvojčata.

Dostavil se 40. týden a já pořád nerodila. Začínala jsem být nervózní, těhotenství mi bylo už od sedmého měsíce neskutečně dlouhé, kvůli velkému břichu jsem nemohla pořádně spát, na záchod jsem běhala i desetkrát za noc, připadala jsem si jako tank.

První den po termínu, druhý, třetí… Na prohlídce mi řekli, že na porod to ještě vůbec nevypadá a že ještě počkáme. Čtvrtý den mě to už vyloženě přestalo bavit a rozhodla jsem se miminko malinko popostrčit. Vypila jsem pár šálků maliníkového čaje a v krásném březnovém sluníčku zaklekla do záhonu a vyplela jahody.

Večer konečně přišly vytoužené kontrakce. Když začaly být pravidelné po 10 minutách, sedli jsme do auta a odjeli do porodnice. Měla jsem všechno pěkně nachystané, tašku, porodní plán…, těšila jsem se, že vše dobře poběží a za pár hodin budeme mít syna v náručí.

O přítomnosti manžela u porodu jsme měli jasno - zůstane se mnou, dokud se syn nezačne drát na svět a na tu „krvavou“ část odejde. Ne, že by mu snad vadil pohled na krev, ale oba jsme se konzervativně shodli, že porod by měl být spíš ženská záležitost a že chlap už tam při konci stejně asi nebude moc platný.

V porodnici nastalo trochu rozčarování. Doktor, kterého jsme očividně probudili, byl značně nepříjemný, na porod že to prý ještě nevypadá, že pokud chci, mohu v porodnici zůstat, ale manžel musí jet domů, na pokoji (přestože tam nikdo jiný nebyl) ho se mnou nenechají a na sál ještě nemůžu.

Řekla jsem, že chci každopádně zůstat s manželem, tak nás poslali domů a ať se prý ukážu za dva dny na kontrole. Bylo mi to divné, ale říkala jsem si, že třeba to tedy ještě kontrakce nejsou (i když to bolelo jako čert), ale že snad doktor tomu rozumí, a odjeli jsme domů.

Doma jsem si dala sprchu, unavená ulehla do postele a do pěti minut mi praskla plodová voda! Bolest, která mě zaplavila, byla naprosto ochromující. A to nejsem žádné ořezávátko a leccos vydržím, ale s tímhle jsem nepočítala. Rychle jsme se zase oblékli, mezi nohy jsem nacpala osušku a jeli jsme zpátky do porodnice.

Asi už napořád budu litovat, že jsme auto neobrátili na druhou stranu a nejeli jinam. Ale absolvovala jsem v té porodnici všechny kontroly, přišlo mi to tam fajn, všechen personál byl až dosud milý… Doktor a protivná sestra byli první, kteří mi nesedli.

Co se dělo potom, hodně zkrátím. Doktor i sestra byli bohužel stále ti stejní, oba ještě protivnější. V porodním plánu jsem měla (plna ideálů) napsáno, že nechci prostředky proti bolesti, pokud si o ně sama neřeknu. Se slzami v očích jsem o ně sestru prosila, ale ta se mi jen vysmála, že je podle porodního plánu nechci a nechala mě hodinu skučet, přičemž na mě ještě stačila štěknout, že mám být zticha, že tím miminku jen ubližuji.

Potom ke mně pustila manžela, který se rozčilil a sestru donutil, aby mi něco na tišení bolesti dala. Až do svítání jsem ležela na posteli v bolestech, ale potichu, neschopná většího pohybu a jen na chvíle mezi kontrakcemi (které přicházely po minutě) oblblá tišícím prostředkem, jsem vždy na pár vteřin usnula, než zase přišla vlna bolesti.

Celou dobu byl manžel u mě, otíral mi čelo, dával mi napít, utěšoval mě, masíroval a držel za ruku. Protivná sestra se jen občas zastavila podívala se na mě, houkla, ať zkusím tlačit, a zase zmizela.

V šest hodin ráno spolu se sluncem nastoupila nová směna a konečně se začalo něco dít. Kolem mě bylo najednou živo, usměvavé sestry i doktor mě povzbuzovali, radili, jak mám dýchat, co dělat…

Přesto to trvalo ještě skoro čtyři hodiny, než se mi za vydatné pomoci sestry a porodní asistentky, která už mi doslova skákala po břiše, podařilo přivést syna na svět. Syn měl 4,75 kg.

Byla jsem nastřižená, potrhaná zevně i uvnitř, ale neskutečně šťastná, že je naše miminko v pořádku a že jsou bolesti konečně pryč. Následné šití mi přišlo jak píchnutí od komára. Můj muž byl se mnou až do konce, kdy mu vložili syna do náruče.

Zaplavily mě hormony a vlna euforie a vcelku rychle jsem se začala dávat dohromady. Oproti tomu manžel vypadal ještě měsíc naprosto hrozně. Byl celý zešedlý, propadlé tváře, strhané rysy, jako by místo mě rodil sám.

A pak nastal několika měsíční kolotoč kolem miminka, kdy z člověka, který měl dřív spoustu volného času a všechny povinnosti na háku, jsem najednou byla máma na plný úvazek, co sotva stíhá základní věci.

Manžel mi vydatně pomáhal a já musím přiznat, že jsem to všechno brala jako samozřejmost a přesto, že mi můj muž občas přišel trochu zádumčivý a zamlklejší, nevěnovala jsem tomu přílišnou pozornost. Měli jsme tolik práce s miminkem, s podnikáním, s domem a se zahradou…

Když byl synovi rok a půl a my na sebe konečně začínali mít trochu víc času, znovu jsem otěhotněla. Začátek těhotenství byl ale naprosto příšerný, trápily mě nevolnosti a šílené slinění 24 hodin denně. Pak přišla poněkud šokující zpráva, že čekám jednovaječná dvojčátka.

Manžel se staral o syna, o práci, z velké části i o domácnost a mně přišlo, že všechno báječně zvládá. Až jeden večer, když jsem uspala syna a přišla do obýváku, byl můj muž pryč a na stole jsem našla dopis na rozloučenou, ve kterém se můj muž doznával ke spoustě šíleností, které poslední půlrok napáchal a se kterými se nemůže srovnat a tak raději chce spáchat sebevraždu.

Skočila jsem po telefonu a tak dlouho jsem manželovi volala, až mi to nakonec zvedl a mě se ho podařilo přesvědčit, aby nic nedělal, ale vrátil se okamžitě domů, že mu vše odpustím a vše spolu zvládneme a vyřešíme.

Následující týden navštívil manžel psychiatra, který mu diagnostikoval maniodepresivní psychózu. Přestože dispozice k chorobě měl můj muž už pravděpodobně v sobě odjakživa, spouštěčem byl posttraumatický šok z mého porodu. Manžel se mi svěřil, že se o mě hrozně bál, už si myslel, že mu umřu a málem zešílel, že mi nemůže víc pomoct.

V následujích měsících se z toho jen těžko vzpamatovával a pak přišly stavy, kdy měl pocit, že mi na něm už vůbec nezáleží, se synem ho nepotřebujeme a do toho spousta dalších bludů, do kterých zabředl natolik, že už nedokázal rozeznávat realitu a začal si žít svůj druhý život. Když pak přišla světlá chvilka a on zjistil, že ho vlastně pořád miluji a nesmírně si ho vážím, upadl do takových depresí, že z nich viděl už jen jediné východisko.

Trvalo mi nějaký čas, než jsem se dokázala vyrovnat s tím, že můj muž už nikdy nebude jako dřív. Že občas přicházejí stavy, kdy není sám sebou, říká věci, které by dříve neřekl a které si za pár hodin nebude pamatovat, že řekl.

Najeli jsme na nový, pravidelný režim, snažíme se předcházet situacích, které by u manžela mohly vyvolat či podpořit stavy depresí nebo mánie. Někdy je to hodně těžké a někdy mě i napadá, jestli to všechno zvládnu, ale pak, když pozoruji svého muže s našimi dětmi, společně pracujeme nebo jen tak sedíme a povídáme si o hloupostech, všechny ty hořké chvilky se rozplynou a převažují zase jen ty pěkné.

Nevím, jestli tohle bude deníček. Třeba mé vyprávění pomůže některým budoucím maminkám při rozhodování, zda-li mít tatínka u porodu. Kdybych kdysi tušila, jaké to bude mít následky, vzala bych si k porodu některou kamarádku nebo sestru, případně si předem domluvila porodní asistentku, ale muže ne.

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 0.0 bodů

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek
Poslat
nový deníček