Porod za „jahody se šlehačkou“

Clementine  Vydáno: 11.07.11

Pročítám si deníčky a vždycky, když čtu o těžkých porodech, strachu těhotných prvorodiček z něj a podobně, tak si vzpomenu na sebe. Bála jsem se hrozně, napsala jsem si dvoustránkový porodní plán a tak podobně a nakonec… však si to přečtěte. Zamýšleno je to jako povzbuzení, že to může dopadnout i hodně dobře.

Těhotenství bylo naprosto pohodové, až na asi třítýdenní kupodivu večerní zvracení kolem třetího měsíce. Pak jsem se jednou v noci vzbudila s nevolností a během hodiny zvracela 6×, od dalšího dne jsem pak už nikdy nezvracela. Všechny testy byly ok, otoky mě minuly, přibrala jsem přes dvacet kilo.

Termín jsem měla 12. 11. Vzhledem k vysokému počtu dioptrií si lékaři do poslední chvíle nechávali vrátka pro plánovaného císaře. Týden před termínem na kontrole dr. říkal, že velikost dítěte je cca 3,5 kg a zatím to vypadá na přirozený porod a že se to tam dole pomalu chystá, ale mám se snažit nepřenášet. Výborná rada. Vzápětí přidal další – sex, vygruntovat na kolenou celý byt, dlooouhé procházky, schody. Fajn. Z nabízených rad jsem zkusila kromě gruntování všechno. Z dvouhodinové procházky jsem se vzpamatovávala den. Ze sexu se vzpamatovával den manžel (tak hrozně se bál, že nám ublíží, že nakonec v podstatě nic ;-)), schody v našem domě bez výtahu jsem chodila běžně. Výsledek? Velké nic. Taška sbalená, porodní plán díky předporodnímu kurzu napsaný, ale pořád nic, žádní poslíčci, jestli odešla hlenová zátka, jsem nepostřehla, tvrdnutí dělohy patrné na monitoru při kontrole jsem jaksi necítila.

10. 11. večer jsme se dívali s manželem na pořad Ano, šéfe! Najednou mokro a kalhoty a pohovka zlité. Udiveně jsem pronesla: „Asi mi praskla voda…“ Manžel odvětil velice klidně: „Tak běž na záchod, ať to tu není mokré.“ Seděla jsem na záchodě, voda crčela proudem a já třímala telefon. Proboha, kam mám volat napřed? Volala jsem do porodnice: Dobrý večer, asi mi praskla voda a začínám trochu panikařit. – Jste si jistá, že je to voda? – Ano. – Tak se v klidu sbalte a přijeďte. Volám mamce: Mami, praskla mi voda! Třetí byla sanitka (nemáme auto): Jejda, my máme teď tři dialýzy, nemůžeme! Volám další – Za 15 minut jsme tam. Srolovala jsem dva ručníky do volných kalhot, přihodila do tašky doklady, oblékla se a přijeli. Pomohli mi do sanitky a ptali se, cítím-li stahy. Ne, vůbec nic a je mi dobře. Přišel manžel s taškou, nastoupil a jelo se.

V porodnici mi natočili monitor, vyšetřili a řekli, že tam zůstanu a manžel ať jede domů, že to ještě několik hodin nebude. Příjem byl zapsán 0:01 11.11. Dali mě na JIP a řekli, ať se pokusím spát. Nešlo to. Jednak chodili co dvě hodiny na monitor a jednak voda neustále tekla proudem, každou půlhodinu jsem si chodila na stolek pro další dávku dlouhých porodnických vložek. V šest ráno mě vyšetřili. Prý jsem na tři centimetry, na monitoru velmi mírná vlnovka, kontrakce nic moc. Já pořád nic necítila, jen občas jakoby zatrnutí v podbřišku. V devět byla vizita a dr. se zeptal, jestli nechci porod uspíšit. Řekla jsem, že nevím, že počkáme do dvanácti a uvidí se. Na to dr. pravil, že v deset se střídá směna a měli bychom to stihnout do té doby a že před desátou přijde. Cítila jsem se pořád stejně, trnutí podbřišku a to bylo vše.

Ve třičtvrtě na deset přišla PA, koukla dolů a pravila, že žádné uspíšení už nebude potřeba, jsem na pět cm, jedem na porodní box a ať zavolám manžela. Na sále mi dala klystýr. To blaho! (kdo měl celý život zácpu, pochopí ;-)) V 11 přišla opět PA, natočila monitor a pravila, že už mám půlku za sebou. Vyvalila jsem oči, jak to myslí, pořád mě nic nebolelo. Pak přišel manžel. V poledne tedy už byly mírné bolesti, ale nic, co by se nedalo zvládnout, promenádovala jsem po boxu, při kontrakci jsem se opřela o zeď a tak. Ani mě nějak nenapadlo počítat intervaly a na požadavek epiduralu z porodního plánu jsem ani nevzdechla (vlastně se mě na plán nikdo nikdy neptal a já ho ani nevytáhla). V půl jedné už to tak veselé nebylo, to už to bolelo hodně, ale pořád se to dalo ještě vydržet. Asi jako křeče, které jsem pravidelně mívala při velké zácpě.

PA při další kontrole pravila, že jsem na 8 cm a až ucítím tlak na konečník, nesmím tlačit. V jednu už začalo jít do tuhého, to už bolelo hodně, při kontrakcích jsem klečela na zemi a řvala na manžela, že to bolí a že chci tlačit. V půl druhé zavelela PA, že jdeme na to a musím mít pevně zavřené oči. PA tam byly dvě a lékař. PA seděla před mýma nohama a masáží hráze a prsty se snažila uvolňovat vchod. Mně to ale děsně vadilo při tlačení, tak jsem jí to řekla: Mě to ale ruší, jak mi tam jezdíte prstama! Řekla jsem jí to několikrát, čímž se zpětně omlouvám za sabotování její pomoci :-) Říkali mi, až ucítím kontrakci, ať tlačím. Ok, jednou, dvakrát, třikrát… druhá PA mi rukama stlačila břicho pod prsy směrem dolů, pomáhala mi s tlačením kvůli dioptriím. Lékař dohlížel. Čtvrté zatlačení, páté. Manžel křičí: Tlač, tlač! Myslela jsem, že vidí hlavičku a zatlačila pošesté. Na sedmé zatlačení najednou lup a trochu to povolilo. Hlavička venku. Ještě dvě zatlačení a pocit, jako když z vás vypadnou střeva, takové mokré měkké lupnutí. Bože ta úleva! Nepopsatelné.

Prcek se rozeřval a bylo to. Třičtvrtě na dvě, den před oficiálním termínem. Později se manžel přiznal, že ne že viděl hlavičku, ale že viděl, že berou nůžky, tak křičel, abych napnula kůži a necítila nástřih (což jsem necítila tak jako tak). Pak prcka popsali, odnesli a já čekala na porod placenty. V té chvíli jsem se omluvila PA za ty moje výkřiky, že mi to vadí, smála se a říkala, že jsou i horší rodičky. Placenta nechtěla odejít, PA chodila co deset minut popotahovat za zbytek pupeční šňůry, což bylo sakra nepříjemné a nakonec jsem po 45 minutách jela na sál na odstranění přirostlé placenty pod narkózou. Nu nemůže být vše ideální, ale aspoň mi nesešívali nástřih za „živa“.

Takže když to shrnu: Od prasknutí vody do porodu uběhlo sice cca 15 hodin, ale opravdu porodní bolesti jsem měla asi tak třičtvrtě hodiny. Prcek měl nakonec 3,8 kg a jsem moc ráda, že nebyl potřeba císař. Když jsem to pak s odstupem času vykládala tchýni, smála se, že měla kolegyni, která měla takto tři porody a vždycky říkala, že by šla klidně za jahody se šlehačkou rodit zas.

Takže milé čekatelky prvorodičky – vím, že se bojíte, já se bála hrozně, ale někdy ten porod není tak hrozný, jak čekáte. Přeju všem podobně pohodový porod a zdravé děti!

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 4.7 bodů
 Váš příspěvek
 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 11.07.11 09:47

TAk to gratuluji k celkem bezbolestnému porodu, :potlesk: :kytka: já řvala docela dlouho než jsem se dořřvala přes příšerné bolesti k vytlačení syna :zed:

 
Lidu  11.07.11 09:49
DÍKY

Srdečné díky za všechny čtenářky, které ještě nerodily. Myslím si, že hodně záleží na tom, jak je žena zvyklá snášet bolest a také fyzickou zátěž během předchozího života před otěhotněním a porodem. Nesnáším deníčky fňuken, které jsou dokonce i sprosté na personál. Ty ses omlouvala i za něco, co nebylo vůbec třeba řešit. Zvládla jsi to skvěle! Ještě jednou díky za hezké počtení.

 
Motýlková
Ukecaná baba ;) 1459 příspěvků 11.07.11 10:27

Přála bych si aspoň z poloviny takový porod, jako jste měla vy:) tak doufejme, že mi to bude dopřáno:) mám z toho strach, zároveň se ale nemůžu dočkat, až malý bude venku;) takže děkuji a přeji mnoho štěstí i při ostatních porodech, pokud ještě nějaké plánujete :potlesk:

 
kristynkaa
Kecalka 105 příspěvků 11.07.11 10:44

Gratuluji k celkem bezproblémovému porodu i když se přiznám, že při čtení Vašeho deníčku mi trošku tuhla krev v žilách…pro vysvětlení…čekám první miminko..a strach je opravdu velikánský…čím více cítím pohyby, tím více se bojím, ale asi je to pro prvorodičky normální.. :lol:

 
bekky
Zasloužilá kecalka 777 příspěvků 11.07.11 11:08

Mary moc hezký deníček. :palec: :kytka:

 
Sine1
Zasloužilá kecalka 623 příspěvků 11.07.11 11:26

Mary, gratulace k miminku i takovému pěknému porodu! :palec: (až na tu placentu, ale nic není dokonalé :-) )
Přeji moc zdraví!

 
Clementine
Nadpozemská drbna 27267 příspěvků 11.07.11 11:28

Díky za reakce. Holky, já se bála hrozně, zvlášť v průběhu těhu, když ještě o nic nešlo. Pak ten týden před porodem už jsem si říkala chvílema, že už to chci mít za sebou, přece jen dvacet kilo navíc a břicho jak velryba se blbě nosí :-) A jsem taky posera, bolesti se moc bojím a z porodu jsem měla paniku. Samozřejmě ty minuty na boxu, kdy to bolí a nevíte, jak dlouho to ještě bude, nejsou nic moc. To až zpětně jsem si uvědomila, jak to vlastně bylo v pohodě :-)

 
cherubínek
Kelišová 7257 příspěvků 11.07.11 11:44

Mary, moc hezkej deníček :palec:
Prvorodičky co čtou tvůj deníček se musí tetelit :mrgreen: .
Je pravda, že porod nemusí bejt nejhorší zážitek co ženská prožije. A ty jsi toho důkazem.
:hug: :hug: :hug:

 
slonikova
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 11.07.11 12:11

skvělý deníček,taky jsem měla super porod,strávila jsem tam třicet hodin,ale jak říkáš i ty,ty pravé bolesti byli tak hodinu.I já jsem ráda,že jsem si prožila normální porod,bez epiduralu a je to super zážitek,bolesti přejdou,ale cítit toho prcka,jak se dere ven je něco ůžasnýho :lol: :lol: první porod jsem měla super,máme třítýdení holčičku a šla bych rodit klidně hned,sice ne za jahody se šlehačkou,ale rodila bych znova hned :lol: :lol:

 
saiiimona
Ukecaná baba ;) 1909 příspěvků 11.07.11 13:56

Moc děkuji za tenhle deníček. Porodu se hrozně bojím a vždy když přečtu deníček s dobrým porodem, hned je mi o něco líp. Takže DĚKUJU!!! :kytka:
Zároveň moc gratuluju, tak k celkem dobrému porodu, tak k miminku!!!

 
estrea
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 11.07.11 16:16

parááááda :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17592 příspěvků 11.07.11 18:12

Pěkné, gratuluju k miminku :)
Taky chci takový porod 8-)

 
marjanka1
Stálice 95 příspěvků 11.07.11 21:22

No hezke, jen kdyby ti neodvezli hned prcka, mohla jsi se s nim mazlit, trba zacit kojit, a placenta by se urcite pod vlivem tech spravnych materskych hormonu odloucila sama.......kde jinde by mel maly byt nez u mamy v naruci?

 
marjanka1
Stálice 95 příspěvků 11.07.11 21:25

PS: Holky co se bojite, videly jste minuly ctvrtek na ct2 Orgasmicky Porod? Skutecne to jde i jinak, nezza revu a stresu a zasahu…jsem toho dukazem, verte svemu telu a nemusite se bat, psychicky se pripravte, a pak musite doufat v personal, co vam dopreje soukromi a prirozeny prubeh bez zasahu.

 
Clementine
Nadpozemská drbna 27267 příspěvků 11.07.11 21:39

marjanka - ale to oni dali, ihned poté ještě neumytého, ale jen na pár minut.

 
Jahudka87
Ukecaná baba ;) 2374 příspěvků 11.07.11 21:53

To muselo být úžasný. Strašně moc moc gratuluji a tak trochu tiše závidím :oops: Pokud budu rodit podruhé, tak si budu muset objednat taky takový porod :mrgreen: Hlavně zdraví :kytka: :mavam:

 
marjanka1
Stálice 95 příspěvků 12.07.11 01:08

No to chapu, jako kaprika ho dali jeste za mokra pomazlit, ale proc je hned sakra pak berou pryc, dite nepotrebuje vazit, merit a umyvat hned, staci otrit a hlavne byt s matkou, ono to fakt hodne pomuze jak matce, tak miminku.

 
Babe007
Neúnavná pisatelka 17374 příspěvků 12.07.11 07:56

Ahoj Mary,takový deníček se mi čte krásně pár týdnů před porodem :-) Naštěstí takové porody měla většina mých kamarádek (mimo dvou,co rodily chudinky v Pardubkách a vyžraly si to hrozně) a moje mamka taky v pohodě.Tak doufám,že budu mít taky štěstí! Kěž by :-) děkuji za pozitivní deníček.

 
bořková
Extra třída :D 10635 příspěvků 12.07.11 10:06

gratuluju k miminku a fajn porodu :palec:
Taky jsem měla pohodu, trval cca 3 hodiny :lol:

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 12.07.11 11:37

Krásné :palec: Gratuluju :kytka:

 
Anael
Echt Kelišová 7791 příspěvků 12.07.11 12:52

Souhlasím, i mně občas zatrnulo, protože mě čeká první porod. Navíc jsem zdravotník - takže ten nejhorší možný pacient :lol: . Přeji, ať dopadne vše v pořádku :palec:

 
mofiz
Ukecaná baba ;) 2375 příspěvků 1 inzerát 12.07.11 14:35

gratuluji k minku, napsala jsi to krásně. Dokonce jsem se tu i zasmála :potlesk:

 
chica.p.
Kelišová 5813 příspěvků 13.07.11 22:49

Gratuluji k miminku,a doufám že to budeme mít taky jako za jahody se šlehačkou :mrgreen: Já se zatím tedy ani nebojím,chci tam mou polovičku a to mi bude doufám pomáhat!

 
miri_praha  12.08.11 13:59

Super, my máme termín 12.11.2011 :) a kdyby se malá narodila 11.11.2011 měla by zajímavé datum :) každopádně bez ohledu na datum se na ní těšíme, snad tam v pořádku vydrží a snad klubání na svět bude rychlé.

 
Boruvka87
Závislačka 2531 příspěvků 30.01.12 22:55

Bezva porod:-)Konngratulejšn:-)Tak trochu jsi schrnula moje 2 porody do 1 :-DDD

holky,do tohooooo:-)

Vložit nový komentář
Poslat
nový deníček

Všechny deníčky uživatele