Řekni máma

emimino  Vydáno: 06.08.01

Každý rodič a prarodič sleduje vývoj miminka velmi podrobně. Každý se předhání, kdo jako první zpozoruje nějakou velkou změnu. „Už pase koníčky !“. " Dnes se na mě usmál !" " Dneska si sám sednul!"

Každý rodič a prarodič sleduje vývoj miminka velmi podrobně. Každý se předhání, kdo jako první zpozoruje nějakou velkou změnu. „Už pase koníčky !“. " Dnes se na mě usmál !" " Dneska si sám sednul!„
Toto pozorování se vyvíjí v určitou bodovací soutěž o to, kdo dřív a kdo víc. A pak tyto okamžiky se s vaším capartem potáhnou celý jeho život - vám taky rodiče neustále připomínají, že právě dědeček byl první ke komu jste se rozběhli zcela sami a to přesně v den svých narozenin?
Vedle pohybových schopností je dobrým tématem pozorování i intelektuální schopnost miminka - a to zejména schopnost řeči.
Miminko si začíná povídat velmi záhy. Už ve druhém měsíci můžete pozorovat, že kromě pláče vydává i zcela jiný zvuk - prostě si povídá samo se sebou nebo s hračkami nebo v lepším případě s vámi - zatím je to sice jenom "e“, ale i to se dá počítat za začátek mluvení. Právě ony neartikulované zvuky jsou známkou zahájení vývoje řeči vašeho miminka.
Později se přidají další písmenka - „a“, „u“, " i" a okolo třetího měsíce bude dokonce říkat spojení několika písmen - „echm“, „ag“, „ar“
V sedmém nebo osmém měsíci začne žvatlat - připravte se na nejhorší - bude se mu to velmi líbit, takže pusu zavře pouze u jídla a ve spánku ( „ABAMAJABVU“, „AĎA AĎA AĎA“, „AJA AJA AJA“)
Asi o měsíc později přibudou nová slovíčka - „mamamamama“, „bababababa“, „hamam“. Někteří rodiče mohou slyšet, že miminko mluví a budou slyšet právě to, co chtějí slyšet - " Slyšels řekl bába". Nenechte se však mýlit, ono žvatlání je opravdu jenom žvatlání a slovo " baba" bude opravdu slovem, až když bude znamenat oslovení vaší babičky.
Okolo prvních narozenin napněte uši - možná právě řekne své první a opravdové slovo. A věřte mělo by být jedno, zda řekne " táta", „máma“, nebo „děda“ - důležité je to, že si brzy samo řekne, co bude potřebovat a nebudete hádat, zda zuřivé pištění vašeho miláčka znamená, že má hlad nebo že chce podat plyšového slona.

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 2.0 bodů

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek