Rok na rány maminek přikládala med a sůl

Ostatní

Předčasný porod, šest dní boje o život a pak smrt svého dítěte přenášela prostřednictvím webových stránek prakticky do celého světa 34letá žena.  Redakci Deníku se však podařilo zjistit, že srdceryvný příběh je pouhý podvrh.

Předčasný porod, šest dní boje o život a pak smrt svého dítěte předávala prostřednictvím webových stránek čtyřiatřicetiletá žena. Smutná událost se podle jejích veřejně přístupných poznámek stala v královéhradecké nemocnici od 23. do 29. června . Šest dní sledovaly zápolení novorozeněte se smrtí stovky žen, většinou těhotných nebo poznamenaných ztrátou vlastního děcka. Skon malé holčičky, kterou hradečtí lékaři nedokázali zachránit, jimi otřásla. Navíc z diskusního fóra „maminkovského" webu věděly, že jejich internetová kamarádka v posledním roce přišla o dvě nenarozené děti.

Začátkem září však vyšlo najevo, že v hradecké nemocnici k ničemu takovému nedošlo. Žádné miminko uváděného jména se tam nenarodilo, žádné také bohudíky nezemřelo. V několika dnech přestalo platit vše, čím celý rok autorka příspěvků drásala matky v jejich nejcitlivějším životním období.

Proč chybí Vanessa?
Na začátku odhalení byl Hradecký deník. Obrátila se na nás čtenářka, proč v denním přehledu dětí narozených 23. června chybí Vanessa. Porodnice Deníku poskytuje sumář křestních jmen novorozenců. Ale v uvedený termín se tam žádná Vanessa nenarodila. Čtenářka nám napsala znovu. Je uživatelkou fóra webových stránek určených matkám. A na něm sledovala pohnutý příběh osudem stíhané ženy. Něco jakoby však nebylo v pořádku.

Narození a smrt v přímém přenosu
Navštívili jsme server. Čtyřiatřicetiletá přispěvatelka zde skutečně popisuje, jak v červnu v hradecké nemocnici předčasně porodila nedonošené dítě.
To za šest dní v inkubátoru prodělalo dýchací potíže, krvácení do mozku, perzistující tepenou dučej, celkovou sepsi.
Zdravotní stav létal nahoru dolu, právě tak naděje a zoufalství rodičů. Vanessiny krize doslova prožívalo celé fórum, stovky maminek.

.(Vanessa){alig­n:right} *]Sugestivní zpravodajství má podobu on-line přenosu a psala je sama rodička. Zprávami o zdravotním stavu dítěte občas přispěli i její blízcí. „Právě mi volali z nemocnice, nastaly nějaké komplikace, nic víc mi neřekli. Odjíždím do HK. Pak se ozvu, držte nám palce," psal na web druhý den po porodu otec dítěte.

Pátý den se zdál být vítězný: „Tak včerejšek dopadl skvěle, přišla sestřička, jestli ji chceme chytit za ručičku.Tak jsme se na sebe s Jiříkem tak koukli a řekla jsem mu, že první fyzické seznámení je jeho. Holky, on měl až skoro slzy v očích, a já samozřejmě taky, ale on to schovával, já ne," píše matka a mezi ženami prahnoucími po každé dobré informaci to vyvolává úlevné nadšení.

Ještě týž večer špatná zpráva z Hradce, holčička začala krvácet do mozku. A ráno se na webu objevilo oznámení nejhorší:

„Milí přátelé a známí, s velkou bolestí vám musíme oznámit, že dnes krátce před šestou hodinou ranní nás navždy opustila naše milovaná dcerka Vanesska. Její tělíčko už bylo natolik zesláblé, že nedokázalo čelit celkové infekci. Všem, kteří jste nám za celé ty dny posílali slova podpory a pozitivní sílu, moc děkujeme." To se stalo 29. června.
Vanessa nezemřela. Ale ani se nenarodila
Dotazovat se primáře novorozeneckého úseku dětské kliniky, zda u nich zemřelo mimino, se zdá být vrcholem hyenismu. Nikdy bychom tak neučinili, kdyby nás čtenářky Deníku a zároveň onoho webu neupozornily na mnoho nesrovnalostí v tragickém hradeckém příběhu a nepožádaly o pomoc při objasnění.

Docenta Zdeňka Kokšteina jsme ujistili, že bude-li onen příběh pravdivý, nebude se jím Deník nikterak zabývat. Dohoda zněla, že nám primář potvrdí pouze nepravdu. Požádal o čas potřebný k pečlivému prohlédnutí záznamů. A pak podal sdělení: „Čas od času se v hradecké nemocnici narodí dítě se jménem Vanessa. Někdy se stane bohužel, že zde nějaký novorozenec zemře. V uvedenou dobu ale k žádnému takovému případu nedošlo."

Reportáž z umírání Vanessy byla doplněna její fotografií v inkubátoru. „Foto není z našeho pracoviště," zněla jednoznačná primářova odpověď.

Z Hradce Králové i Berlína pod jedinou IP
Chtěli jsme ještě další důkaz, že se příběh nestal. Část reportáže z umírání byla údajně psaná z Hradce Králové. Koncem srpna se prý rodina odstěhovala do Berlína. Alespoň v tuto dobu by příspěvky měly mít jinou adresu internetového připojení.

Provozovatel a majitel serveru vyšel Deníku vstříc. „Uživatel s vámi uváděným přihlašovacím jménem psal veškeré své příspěvky z jediné IP adresy," napsal nám. „Při takovém množství přihlášení to je až neuvěřitelné." Server se ale naštěstí oblafnout nedá.

Vedla prim na deseti fórech
Ona „matka" byla nejagilnější dopisovatelkou webových stránek. Byla přihlášenou členkou deseti diskusních fór. Ačkoliv server nabízí mnoho rozličných „ženských" témat, vybírala či dokonce sama zakládala jen ta nejcitlivější: Přišla jsem o dítě, Jak žít po potratu, Rizikové těhotenství… Za jediný rok vložila ke třem tisícům příspěvků.  Její osud by mohl vstoupit do učebnic gynekologie.

Asi před rokem, patnáct let po prvním dítěti, otěhotněla. Čekala dvojčata. „Jednomu z nich ale bohužel přestalo tlouct srdíčko," píše v bezpočtu příspěvků. Těhotenství, byť provázeno všemi možnými problémy, pokračovalo do 21. týdne. Pak potratila i zbylé z dvojčat.

Za pár měsíců byla opět „v očekávání“. A zase problémy. Bolesti, riziko, krev, špatné výsledky prohlídek. Popisovala je s profesní jistotou porodní báby. Používala těhotenského slangu. „Začátek těhu byl krušný, měla jsem problémy s tlakem a s nevolnostmi, zhubla jsem na 42 kilo a musela jsem na kapačky," píše jiné raně gravidní ženě.

Empaticky reagovala na komplikovaný stav jiných. Vždy zdůraznila, že ona je na tom hůř, přišla už o dvě děti… „Tuhle hroznou situaci jsem poznala v srpnu 07. Začala jsem krvácet, a na uzv Kristýnce nebilo srdíčko. Byla jsem tenkrát v 21. tt."

V prosinci téhož roku, tři měsíce po potratu druhého z dvojčat, znovu otěhotněla. Nevolnosti, problémy, komplikace. Ale střídalo je povzbuzování a zdůrazňování vlastní statečnosti.

Pak přišel předčasný porod Vanessy. Smrt. Strach ostatních matek s rizikovým těhotenstvím.

Ale ještě během šestinedělí zázrak. Je opět těhotná. Stěhuje se do Berlína.

Zářijová návštěva Čech přinesla krvácení, hematom, hospitalizaci. Další plod byl v ohrožení. Byl čas zasáhnout.
Během hodiny zametla stopy
Ve spolupráci s provozovatelem a administrátory webu se do všech diskusních fór, kde byla přihlášena - shodou okolností právě v době její aktivity - dostaly informace o neexistenci Vanessy a o jediné přihlašovací adrese. Mezi uživatelkami zavládla panika. Než se však nadály, zmizely z jejího účtu všechny vložené fotky a po osudem pronásledované trpitelce se slehla zem. Zmizela i ze skypu.

.(Údajná fotografie Markýska){alig­n:right} *]Zbyla po ní jen zapomenutá fotka a telefonní číslo. Na snímku je mladá žena v turbanu, černých brýlích a s neuměle vycpaným „těhotenským" bříškem. Když na číslo v okamžiku odhalení zavolaly její kamarádka, ozvala se zmateně hovořící dívka. Při volání z neznámých stanic zvedal telefon muž. Muž odpověděl i Deníku, když na číslo, z kterého přicházely SMS, volal.

Na stránky se registrovala i jako svoje sestra
Webmaster stránek zjistil, že příspěvky rodinných příslušníků pocházely z téže adresy. A co víc, žena byla na serveru - pod toutéž IP - přihlášena jako svoje vlastní sestra. I její příběhy byly samá krev, zmar a nemoci.

Domluvou mezi provozovateli obdobně zaměřených webů se zjistilo, že vystupuje i na nich. A i tam pod zástěrkou vciťování rozsévá obavy, strach a příběhy nenarozených či mrtvých dětí.
Stovky žen se cítí být podvedeny. Dodatečně si uvědomují, že byly citově týrány. Všechny popisované bolesti přenášely na sebe.
Postupně si uvědomují, s jakou důvěřivostí oné osobě sdělovaly své životní tragédie, když se jich v soukromých zprávách vyptávala na všechny detaily jejich zmařených početí, úmrtí dětí, gynekologických nemocí.
Pociťují, že byly poškozeny na zdraví.
Krutý žertéř nebo zvráceně vyšinutá osoba si za svůj cíl vybrala skupinu žen v nejzranitelnější fázi života.

JUDr. MIROSLAV ANTL, právník:

Naléhavě doporučuji podat trestní oznámení- nejlépe na místně příslušné státní zastupitelství = v místě. kde je server provozován, popř. v místě bydliště podezřelé(-ho), je-li znám(-a), nebo kde vyšel čin najevo, tj. např. v HK. Podat ho může kdokoliv, nejlépe však, když to učiní pan primář porodnického odd. FN v HK a ostatní postižené se mohou připojit. Trestní oznámení  by se mělo podat na neznámého pachatele - a Policie ČR by měla podle připojení a „logů“ pachatele vypátrat.

Podle mého názoru zde totiž jde jednoznačně o vážné podezření z trestného činu poškozování cizích práv podle § 209 odst. 1 písm. a) Trestního zákona (TrZ) = ve vztahu ke všem poškozeným.
Bylo by možno uvažovat i o trestném činu šíření poplašných zpráv podle § 199 odst. 1, odst. 3 písm. a) TrZ (kde je trestní sazba trestu odnětí svobody od jednoho do pěti let).
Ve vztahu k těm, kterým vznikla těžká újma na zdraví (a to nejen fyzická, ale i psychická). by mohlo jít o trestný čin ublížení na zdraví ve smyslu ustanovení § 224 TrZ.
Jsem přesvědčen o tom, že ve vztahu k panu primáři novorozeneckého úseku dětské kliniky FN v HK, resp. k celému jeho oddělení, půjde o trestný čin pomluvy podle § 206 odst. 1, 2 TrZ.
O poškozování cizích práv (tj. tzv. morální podvod) a o pomluvu jde podle mého názoru určitě - a policejní orgány by měly okamžitě konat.

MUDr. JAN ZBYTOVSKÝ, soudní znalec:

Myslím si, že se pravděpodobně jedná o:
1. Velice nešťastnou osobu, která se tímto způsobem snaží na sebe poutat pozornost.
2. Je velmi pravděpodobné, že na počátklu jejího počínání byl nějaký treumatický zážitek z té oblasti, která je popisována. Pak se mohlo stát, že se jí to zalíbilo a že se tímto způsobem „ukájí“.
3. Myslím si, že se spíše jedná o ženu, jiná možnost  (muž, transsexuál) se mi jeví jako nepravděpodobná.
4. Dost možná, že má nějaký vztah ke zdravotnictví, protože některé zkratky a termíny vyznívají dost profesionálně.
5. To vše se mi skládá spíše do představy ženy, která trpí určitým typem poruchy vývoje osobnosti, dost pravděpodobně s histrionskými rysy, osobnost závislou, možná i příznaky závislosti na internetu.
Určitě je dost inteligentní, nezdá se mi, že by se jednalo o vysloveně duševně nemocnou.Je rafinovaná, chce vyvolávat city, zraňovat, manipulovat, ubližovat.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 31644 příspěvků 21.09.08 08:32

Mám dojem, že o tom už bylo napsáno dost a dost. Zajímala by mě nějedna věc. Jestli ji některá z ostatních viděla osobně. My z psychiky občas pořádáme srazy, takže o sobě víme, že virtuální nejsme (teda většinou, ale ty holčiny s nejsmutnějšími příběhy jsem skoro všechny viděla).

 
papajda
Povídálka 11 příspěvků 21.09.08 09:29

to je síla…v každém případě ji lituju, musí to být nešťastná holka a zřejmě potřebuje pomoc psychiatra. Takové věci se stávají - tím spíš, že internet to skvěle umožňuje…diskusní fóra jsou obvykle plná magorů a kverulantů, holt se nedá nic dělat.  

 
Fly
Kecalka 214 příspěvků 22.09.08 09:52

Chudák holka, asi trochu blázen.
Někomu možná horší příběh, než má on sám může pomoci. V porovnání postaví svou vlastní tragédii do jiného - snad snesitelnějšího - světla, ale to pořád bajkaře neopravňuje k tomu si takhle hnusně a nepravdivě zahrávat s cizími city.

Jak říká Pudla- nejlíp se člověk ochrání proti podvodné vymyšlené virtuální osobě vystoupením z anonymity diskuzních fór a buď se setkají, nebo si aspoň píšou na mejl, sms, a tak… V tomhle je místní „psychika snažilky“ úplně unikátní a vynikající příklad, jak by diskuzní fórum mělo ideálně fungovat.

 
Katuša
Kecalka 128 příspěvků 08.10.08 15:17

Tak si tady čtu v klidu články a zase tu najdu téma Markýska!! Tolik pozornosti si snad ta osoba ani nezaslouží nebo ano?
To že se na ni podalo trestní oznámení je v pořádku, aspoň to snad vystrašilo i další lidi Markýsce podobné. Teda spíš doufám, že už žádná druhá Markýska tu není. Snad.

 
radúna
Extra třída :D 10855 příspěvků 12.01.09 15:45

Teda holky, až dneska jsem pochopila některé narážky, jako: …„já už anonymům nevěřím, viz. kauza…“ Já jsem to nějak prošvihla. A už je to téměř 3/4 roku stará záležitost. Vůbec nevím, že si tu někdo takhle vymýšlel. Tak proto ta opatrnost. Aha. Tak to je síla teda. Nemám slov k takové osobě.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama