Škoda, že nejsem dokonalá

rybanna  Vydáno: 02.04.12

Když jsem si pořídila své první dítě, vstupovala jsem do této role zcela nepřipravená, nevybavená a strašně naivní. Každý živočišný druh přece zvládne tuto základní životní úlohu, proč tedy ne já?

Když vidíte v přírodě zvířecí matky, kterak se starají o svá mláďata, máte pocit, že to mají „naprosto zmáklé“. Brání je, krmí je, opečovávají, ale jen po dobu nezbytně dlouhou k tomu, aby mohla mateřskou náruč bezpečně opustit. Říše lidská se od té přírodní liší. Nikdo mi neřekl, že své děti přivedu do doby, kdy je dítě postaveno na vrchol žebříčku hodnot, stává se společenským tématem číslo jedna, módou, zábavou, smyslem života a hlavně terčem porovnání. Ano, překvapilo mě, že v ženské společnosti obstojím jen jako vyznavačka kultu dítěte. Dokonalé profesionální matky totiž potkáte kdykoliv a kdekoliv, a hlavně v těch nejméně příjemných situacích. Můžete se jim přizpůsobit nebo před nimi utéct. U mě to končí většinou vítězstvím 50:50.

Těhotenská poradna

Již v těhotenství jsem pomalu zjistila, že se v mé hlavě děje něco špatně. Pravděpodobně se mi zapomněl vyrobit nějaký těhotenský hormon nebo nepřeskočilo nějaké kolečko (možná jich přeskočilo moc). Moje inteligence v tomto požehnaném stavu velmi utrpěla, byla jsem si schopná obléct všechno oblečení naruby, zapomenout polovinu věcí doma, sesmolit kloudnou větu jsem zvládla až po šestinedělí a mému drahému byla přiřčena svatozář za všechny ty trapasy, které se mnou v těhotenství zažil. Přesto všechno jsem si do těhotenské poradny nosila knihu, schovávala se za časopis, chodila s kamarádkou (kterou znám déle než své děti), telefonovala do práce a snažila se být neviditelná. Vetřelec v bříšku a k tomu potřebná tuková vrstva z nás totiž, podle mnoha spolutrpících čekajících, dělá kamarádky. Ano, jedná se o budoucí dokonalé matky, které budou jednou rozhodně lepší, zodpovědnější a uvědomělejší než já.

Seznam otázek, se kterými se v poradně zaručeně setkáte:
„Kdy máš termín?“ nebo „V kolikátém jsi týdnu?“
Pokládá na úvod místo obvyklé fráze „Promiňte, je tu volné místo“ nebo „Nevíte, prosím, kdo je poslední na řadě.“
„Co to bude?“
Pravděpodobně dítě, že… „Máte vybraná jména?“
Nikoliv, nejsme schopni se s manželem dohodnout na tom, co budeme večeřet, natož na tak závažné věci, jak se bude jmenovat náš potomek. „A kolik si přibrala?“
Odpověď na tuto otázku neprozradím ani vlastnímu manželovi…
„A je u vás všechno v pořádku?“

Před touto otázkou vás musím varovat. Ta je ze všech nejnebezpečnější. Pak následuje výčet všech těhotenských slastí a strastí, které dotyčnou potkaly. Jistě, rády si je vyslechnete od kamarádky nebo přečtete ve vaší diskuzi, ale být s cizími hemeroidy atakován tváří v tvář je pouze pro silnější povahy. Pokud dotyčnou neodradíte včas, podrobí vás křížovému výslechu na téma kočárek, výbavička, manžel u porodu, porovná si s vámi bříško, naplánuje vám společný porod nebo to, že se vaše děti jednou vezmou. Nikdy si také neodpustí přednášku o důležitosti kojení a nebezpečnosti televize.

Ano, možná trochu přeháním, ale umíte si představit, že by se vás v čekárně u zubaře někdo ptal, kolik máte plomb na zubech, kolik vám jich bylo násilně vytrženo, kdy vám vypadly první mléčné zuby a jestli znáte zásady zubní hygieny.

Když se kojit nedaří

Do porodnice jsem šla připravená. Potkám tu zástup potenciálních dokonalých matek a naprosto se znemožním, protože já své dítě neumím přebalit, nebyla jsem na předporodních kurzech, nevím co dělat s kolikou a nejsem připravená na rizika poporodní deprese. Abych tyto své nedostatky utajila před všudypřítomnýma očima hodnotících spolubydlících, zvolila jsem nadstandartní pokoj a vycházela z něj velmi sporadicky. Tuto skutečnost jsem ocenila nejvíce v okamžiku, kdy se ani třetí den nebyl schopný Kryštof přisát, natož aby přibíral na váze. Dokonce jsem ho musela přikrmovat umělou výživou injekční stříkačkou (což je ve světě dobrých matek nepřípustné). Nezbývalo mi čekat, až se situace zlomí.

V našem případě se čekání na zázrak nepodařilo. Všechny moje kamarádky, které mají děti, mi do gratulující smsky napsaly dotaz, jak nám jde kojení. Vedla jsem dlouhé hovory s matkami a všechny se týkaly rad, jak se rozkojit. Utápěla jsem se v depresi, proč zrovna já mám málo mléka a naprosto nemožné dítě, které se nesnaží pít ani s kloboučkem, ani bez kloboučku, nelíbí se mu žádná doporučená poloha při kojení na kojení. Ke spánku uznával za vhodné naprosto všechny. Po týdnu jsem to vzdala, vzala láhev a odsávala, dokud to šlo. Bylo tomu přesně šest týdnů a za vydatných dokrmů.

V okamžiku, kdy se vám něco takového stane, jste automatickým terčem všech. Ty nejdokonalejší matky vám to vyčtou, poradí, že jste měla dítě častěji přikládat, snažit se déle, nedat mu dokrm a hlavně být klidná a v duševní pohodě. Přiznám se, že mě to dohánělo k šílenství ještě dlouho. Každá dokonalá matka má totiž automatické nutkání vám sdělit, že kojení je pro vaše dítě to nejlepší (jako byste to nevěděla) a doplnit to časovým údajem, jak dlouho kojila své dítě ona sama. Naštěstí mám mezi kamarádkami i takové, kterém kojení také nevyšlo. Těm vděčím za to, že jsem po čase uvěřila, že Kryštof neumře, protože jsem ho nekojila, že vyroste, pravděpodobně nastoupí do základní školy a v lepším případě také dostane občanský průkaz.

I přesto jsem se ještě dlouho potom setkávala s udivenými dotazy na důvod, proč dávám tomu nebohému miminku láhev. Později mě přestalo bavit vysvětlovat, že neexistuje logický důvod k tomu dobrovolně nekojit. Není to pohodlnější, ani ekonomičtější, mléko vaříte ve dne v noci, naspíte toho mnohem míň než kojící matka, musíte sebou tahat výbavu hodnou zkušeného cestovatele, vyžaduje to velké managerské schopnosti, protože nakrmit dítě třeba v hotelovém pokoji v noci je proces, na který je i projektový management krátký a navíc to bortí předem naplánované rodinné rozpočty. Přesto každá dokonalá matka ví, že je to vaše chyba a navždy získáte nesmazatelný černý puntík.

Věci samozřejmé nemusí být samozřejmostí

Nevím, jak to bylo u vás, ale náš dům vypadal po příchodu miminka jako po výbuchu atomové pumy. Věci, které dřív měly své místo ho časem ztratily. Řád a denní rozvrh se řídil podle čtyř a půl kila živé váhy. Jedlo se v okamžiku, kdy ten malý křiklounek na chvilku usnul, spalo se ve zbývajícím čase. Manžel toužící po teplých večeřích se zdokonalil ve svém kuchařském umění v okamžiku, kdy se mu rohlík stokrát jinak trochu omrzel. Zvykl si také na to, že se trička nemusí za každou cenu žehlit, pochopil, že se nádobí samo neumyje, naučil se pověsit prádlo na šňůru a značně omezil frekvenci návštěv a grilování, protože manželka, která usíná uprostřed věty, není vskutku nic reprezentativního. Před porodem jsme se hodně přeli o nutnost dětského pokoje. Můj sladký naivní muž se nechtěl vzdát mé společnosti v ložnici. Po týdnu nás s Kryštofem nejen vypakoval, ale dokonce za sebou zavíral dveře.

V tomto krásném období přišli na řadu rady ohledně uspávání, denního režimu dítěte, pevného řádu, systematičnosti v jednotlivých úkonech a hlavně ohledně rozmazlování. Bohužel ty dobré duše neradili mému dokonalému synovi, ale mě. Já jsem se tedy brzy cítila úplně nemožná a zoufalá (kurník jak jsem mohla zrealizovat akci pro 1000 lidí a nejsem schopná zvládnout jedno uřvané mimino). Za to Kryštůfek jenom kvetl, byl si sám sebou mnohem jistější a rozhodně ho pocity méněcennosti netrápily. Trápilo ho ale, když jsem se rozhodla pozvat na návštěvu kohosi, kdo to všechno zvládá líp než já a celý den zasvětila vymetání každého koutu a uvedení naší domácnosti do stavu hodného lifestylových magazínů o bydlení. To pro něj totiž znamenalo zoufalou nudu a celodenní kňourání v postýlce, na hrací dece nebo venku v kočáru. Večer se úroveň naší nálady potkala na bodu mrazu, Kryštof nevrlý z toho jak je matka neschopná a netráví s ním celý den v družném rozhovoru a já z toho, jak jsem nemožná, protože dotyčná podobnost mého obydlí s showroomem designového shopu vůbec nepostřehla. Za to si všimla toho, že dítě uspávám v náručí, spí se mnou v posteli a jeho výchova je, co si budeme nalhávat, naprosto nevhodná.

Musíš na něj mluvit

Toto je asi nejčastější rada, kterou je vám schopný udělit každý. Setkáte se s ní u doktora v čekárně, na pískovišti, v obchodě, na procházce v lese, na parkovišti u auta, v autobuse i tramvaji, neschováte se před ní ani v bazénu nebo na letišti. Pokud vaše dítě ve dvou letech nemluví (nebo mu ostatní nerozumí), dříve nebo později vás dostihne dobře míněná otázka: „A mluvíte na něj, čtete mu pohádky, zpíváte mu?“ Vzhledem k tomu, že žijeme v medvědím brlohu, ve dne v noci pouštíme televizi a dorozumíváme se s ostatními členy rodiny tajně a šeptem, aby to naše dítě nepostřehlo, je tato otázka poměrně trefná.

Říkám si někdy, kolik je asi takových maminek, nedokonalých jako já, které na své dítě nemluví a jak by asi taková domácnost vypadala. Odpovídat ale, že se dítěti věnujete, povídáte mu od kolíbky, do zblbnutí zpíváte stejné písničky, ukazujete obrázky, listujete v knížkách, čtete na dobrou noc, je totiž zbytečné. Místo omluvy za nejapnou otázku následuje jenom pokrčení rameny a glosa ve smyslu, že je to moc divné, protože kdyby to byla pravda, je to na tom dítěti na první pohled znát. Po takovém rozhovoru si odvedete svou malou nedokonalou opičku z pískoviště, v tom okamžiku navíc hezky špinavou, a opustíte všechny ty matky s dokonale čistými dětmi, které ve třech letech odříkají Erbenovu Kytici a za rok si Máchův Máj přečtou samy.

Když se věci dělají pořádně, jde to samo

Dokonalé matky, kterým děti usínají v sedm hodin po puse na dobrou noc a zhasnutí světla vědí, že je to díky pevnému režimu.

Dokonalé matky, kterým děti v roce a půl lítají bez plíny, jsou přesvědčené, že je to věcí správného přístupu.

Dokonalé matky, jejichž děti se na první pohled jeví podstatně šikovnější, než jejich vrstevníci, jsou přesvědčené, že je to zásluhou kvalitního genetického materiálu a správné výchovy.

Společná je ale jistota, že to dokáže každý, kdo se svému dítěti pořádně věnuje a chápe správně svojí ženskou roli. Stejně jako ony samy.

Moje dítě nejí žádné smažené jídlo. Odmítá vše, co prošlo olejem a pánví, smažený řízek je pro něj trestem a hranolky bych mu mohla nabídnout jenom v případě, kdy by mi nevadilo, že si sbalí batůžek a odstěhuje se k sousedům. Nikdy by nepozřel cokoliv fastfoodového (se slovy fuj ble), uzeniny jsou podle něj vysoce radioaktivní a dětmi milovaný kečup je urážka jeho mlsného jazýčku. Za to miluje ovoce v libovolném množství, sní veškerou vařenou zeleninu s radostným výskáním, odměnou je pro něj plátek sýra a dává přednost chlebu před bílým pečivem. Když se mě ptá někdo na radu, jak naučit své dítě jíst vařenou zeleninu, musím odpovědět, že nemám zdání…. Bohužel to není zásluha moje a nikdy bych se neopovážila něco takového tvrdit. Myslím, že to Kryštof dělá proto, abych se před těmi lepšími maminkami necítila tak nedokonalá…

Je asi divné, že se moje deníčky týkají mnohem více Kryštůfka než Karolínky. Není to tím, že bych ho chtěla upřednostňovat, ale s Kájou jde všechno tak nějak snadněji. Kvůli nevydařenému kojení jsem už neprobrečela noci, nedokonalost vlastního obydlí s elegancí přehlížím a stýkám se pouze s těmi, které mají stejně obyčejné děti jako já. Zlobí, jsou vzteklé, nedrží se naplánovaného harmonogramu, domů z hřiště se vracejí špinavé, berou ostatním dětem hračky a v některé oblasti maminku pořádně potrápily.

Všem dokonalým matkám děkuji za inspiraci k tomuto psaní a těm nedokonalým přeji hodně silné nervy a radost z každého úspěchu, který se svými ratolestmi dosáhnou. Kryštof mi dnes dával dobrou noc se slovy: „Mám rád mámu“ a malá princezna mi věnovala nejkrásnější úsměv na světě. Takže jistojistě nevědí, že jejich maminka je úplně nemožná.

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na eMimino.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 4.9 bodů
 Váš příspěvek
 
kissi
Ukecaná baba ;) 2322 příspěvků 02.04.12 01:37

Moc hezky napsané:) Netrap se tím,že nejsi dokonalá,hlavní je,že malého miluješ a staráš se o něj a jeho potřeby třeba že po svém, má tě za to rád:)

 
Gabrielle9
Stálice 93 příspěvků 02.04.12 02:07

Nadhera - u nas vitezi zvolani - jezis ta je drobna, neni nedonosena?  tak v sebeobrane ubiram nasi princezne dva mesice a je klid.

 
neprihlasena  02.04.12 06:20

dalsi vtipnej denicek :D :D dobry ;) ;)

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 25994 příspěvků 02.04.12 08:02

Báječný deníček - hodně jsem se pobavila. Krásně napsáno. :potlesk: :potlesk:

 
zolycka
Kelišová 6695 příspěvků 02.04.12 08:26
:D :D :potlesk: :potlesk: :palec: :palec:
 
lulinka10
Ukecaná baba ;) 1579 příspěvků 02.04.12 08:33

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
vážně super, jako bys to psala za mě :mrgreen: :mrgreen:

 
SayaSt  02.04.12 09:02

nadherne psane :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :lol: :lol: :lol: :lol:

 
Dragobella
Závislačka 4112 příspěvků 02.04.12 09:37

Dávám palec nahoru..trefně napsaný deníček :palec: :palec: :potlesk: :potlesk:
Myslím, že nejen já se cítím taky jako nedokonalá matka, ale pro svoje děťátko bych udělala cokoliv a miluji ho stejně jako ty dokonalé paničky..takže všem nedokonalým maminkám ZDAR :pankac: :pankac:

 
Venetta
Kelišová 5758 příspěvků 02.04.12 09:43

Krásný deníček! :palec: :palec: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
kathystar
Ukecaná baba ;) 1325 příspěvků 02.04.12 09:46

Skvele napsane a musim naprosto souhlasit.Ze super matek me jima des a hruza,kazdou navstevu hriste a podobnych zarizeni,kde se predpoklada jejich vyskyt vzdy protrpim.At se snazim sebevic,mala proste dokonala neni,v nekterych vecech je moc sikovna a na nektere veci kasle.Prvni zuby mela az ve 13ti mesicich,chodit zacala v 15ti mesicich a do ted obcas rekne nam nam a tod vse.A to ja tu pusu nezavru.Take je nespolecensky a stydlivy tvor,zatimco oba jeji rodice jsou pratelsti a od miminka je brana mezi lidi.O kojeni a odstrikavani snad radsi ani nemluvim… :roll:

Příspěvek upraven 02.04.12 v 09:46

 
plazma
Nováček 2 příspěvky 02.04.12 10:01

No sice nejsi dokonalá matka, ale zato dokonale píšeš… :D :D Tak už to konečně vydej knižně, je pravda, že si to asi koupíme jen my - nedokonalé matky, protože ty dokonalé dají přednost knize Jak mít doma génia v jednom roce.

 
JaninkaJa
Ukecaná baba ;) 1174 příspěvků 02.04.12 10:13

Parádní deníček !! Chválím ;) ;) Nikdo není dokonalý, jen je to o tom, kdo co dokáže přiznat :mrgreen:

 
svatka_sofi
Kecalka 227 příspěvků 02.04.12 10:20

Skvěle napsáno!!!! :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: :palec:

 
koblizek8
Závislačka 4671 příspěvků 02.04.12 10:21

:palec: :palec: paráda. až se dokonalé matce narodí nezvladatelný malý opičák, můžeš se jen smát :-) a že se to stává. :potlesk: :potlesk:

 
doriang
Kelišová 5579 příspěvků 02.04.12 10:30

:lol: :lol: se mi hned po ránu zvedla nálada, jak pravdivé a krásně podané :potlesk: :potlesk:

 
FairyDrumy
Kecalka 302 příspěvků 02.04.12 10:43

Tenhle deníček si vytisknu a beru ho s sebou do porodnice, až nám to nepůjde. Také se v čekárně schovávám za knihu a pod.protože takhle po ránu, zvláště, když mi není úplně dobře, tak mě ostatní maminky nezajímají :think: :think: Díky, moc, já se teda nehodlala ničím stresovat, ale kdybych na to zapomněla a začala mít z dokonalých matek nervy, opět si toto přečtu :potlesk: :potlesk:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17595 příspěvků 02.04.12 10:53

trefné, díky :potlesk: :potlesk:

 
De4ca
Povídálka 42 příspěvků 02.04.12 11:40

Moc krásný deníček, jako by mi z „úst“ vypadl :-) Mám sice ještě 4týdny do porodu, ale typické otázky v těhotenství typu: Co to bude, kdy to bude, jak se to bude jmenovat, jak se těšíme a zda-li už máme vše připravené, mi lezly krkem. Najednou, jak kdyby se všecko začalo motat kolem mého pupku :-) Bojím se toho, že po porodu má jediná debata s ostatními ženami a kamarádkami se bude motat kolem pokakaných plínek, srovnávání mimin, kolik je zoubků a kolik hovínek denně… Snad se občas dostanu i do „normální“ společnosti. Nemůžu říct, že bych se na prcka netěšila, krom kopanců ani nevím, že bych byla těhotná, ale rozhodně si chci (nebo ráda bych si) zachovala „zdravý“ rozum a ne že dítě bude středem vesmíru a my jako pár a já jako člověk přesnaneme žít :-D :lol: :lol:

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 02.04.12 12:02

Jé, tak to máme společné nepřátele :mrgreen: Já jsem v těhotenství tohle nijak neřešila, i když jsem byla matka Herodes, která své dceři nedopřeje nebesíčka nad postýlečku, stopadesát pidioblečečků v růžovoučké barvičce a nemáme barevňoučký kočáreček, nejlépe také v růžové barvě.
Ovšem v šestinedělí jsem byla uzlíček nervů. Malá byla (a je) nejzlatější miminko pod sluncem, krásně spí, pláče jenom když je nouze největší (bolest, nemoc, je hodně utahaná, odsávám jí sople :mrgreen:), zato pít z prsa se jí nechtělo a buďto jenom žužlala a semtam si srkla nebo rovnou usnula. Laktační poradkyně nechápaly, co je špatně, daly mi příručkové rady, pochválily mne, že se snažím a techniku mám dobrou, ale prostě to nešlo, takže když jsem nebojovala se spáčem u prsa, ždímala jsem mlíko odsávačkou a pořád dokolečka :zed:
V tomto ohledu mne nejvíce potápěla tchyně a její matka (nehledě na to, že mě pak strašila, že malá bude na smrt nemocná-šla vexem a tchyně má v nemocnici známou sestru, které samozřejmě hned volala a že jsem měla chtít císaře), které mi každý den volaly, ptaly se kolik malá vypije, jestli vážíme a pak nám dotáhla váhu.
No a já, donedávna s prořízlou pusou jsem byla schopná akorát brečet :zed:
Pak se to spravilo a já na dotazy „a proč nekojíš?“ odpovídám že prostě nekojím a pokud začne být dotyčná chytrá jako rádio,pošlu ji slušně do patřičných míst. Je to moje dítě a já se o něj postarat dovedu, tak jaképak copak…
S ostatními nevyžádanými radami (posazuj ji, stavěj ji, vždyť se v tom šátku udusí, dej jí kousek chleba, proč jí neokořeníš a neosolíš tu dýni, vždyť to je bez chuti, dej jí puding, pribináček…) nakládám zrovna tak, nehledě na příbuzenské vztahy. Ať si všichni uvědomí, že máma jsem já.

Ber to tak, že lepší máma než ta jeho pro dítě být nemůže :) :)

 
Bruklin
Kecalka 146 příspěvků 02.04.12 12:33

Super deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Jak trefné, mám pocit že některé maminky si děti pořizují jako módní doplněk.
I já jsem byla odsouzena jako „nedokonalá matka s nedokonalým synem“ Nenavštěvuji se svým 5m synem žádné vzdělávací kurzy, používám látkové pleny, nemáme doma všechny ty vymoženosti moderní doby ani kočárek za desetitisíce, neoblékáme se do značkového oblečení, nemám umělé nehty, maluji si pouze řasy a nechodím každý týden cvičit na kosmetiku a ke kadeřnici, takové opovržení s jakým na mě „DOKONALÉ“ maminky koukají je neuvěřitelné. O problémech s kojením ani nemluvím!
**Já jako " NEDOKONALÁ MATKA" jsem na sebe hrdá!****** Náš syn má vše co potřebuje péči, lásku a pozornost. Jako nedokonalého ho milujeme protože tím je pro nás dokonalý! Nijak ho neomezujeme nic mu neplánujeme a nechávám ho aby si hledal svůj životní prostor. Je ještě malý na spoustu věcí, samozřejmě že jednou budeme muset nastavit mantinely bez toho to nejde. Ale pokud se chce vyválet v louži ať se vyválí, zamazat v písku ať se zamaže. Děti poznávají svět a měli by ho poznat se vším všudy i se špínou a jinými nedokonalostmi!
Já nechci nikoho soudit a škatulkovat, věřím že každý rodič chce jen to nejlepší pro své děti, ale ať nesoudí ty ostatní!

 
martinaaaaaaaaa7  02.04.12 12:40

ahoj zakladatelko, plně souhlasím s tím, že když u dítěte něco funguje, není to vždy zásluha matky, ale prostě to tak mělo být. U nás toho taky nefunguje mnoho, ale např. usínání večer máme ukázkové - položím ho po koupání do postýlky a za deset minut spí. Taky pořád poslouchám, jak tohle a tohle mám dělat tak a tak, protože v tom máme problém a jak jsme skvěle zvládli to spaní díky režimu. Blbost, malej je prostě takovej, moje zásluha to není, stejně tak jako není moje chyba, že vyžaduje nonstop pozornost a řve, když ji nemá :lol: :lol:

 
melanka
Kecalka 362 příspěvků 02.04.12 13:30

Pěkný deníček :lol: :lol: S kojením jsem to měla naprosto stejně a i v některých dalších věcech jsem se našla.
Jenom to na mě trochu dýchá zbytečným mindrákem z „dokonalých“ matek, který já jsem nikdy nepociťovala. Taky jsem dokrmovala stříkačkou už v porodnici, na pokoji nás bylo šest a nikdo se blbě netvářil. Nikdo se nepodivoval, že nekojím, že ještě sám nejí lžičkou, že ještě nejí kousky, že ho na hřišti nevyndám ze sporťáku, že.....
Mě přijde, že se zbytečně autorka hodnotí jako nedokonalá matka, mě by to nikdy nenapadlo. Spíš mi to přijde jako mindrák, který si uměle samy vytvářejí nedokonalé matky před těmi dokonalými. Nebo jsem měla štěstí, že jsem se s takovou dokonalou nesetkala.

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 02.04.12 13:49

dobře napsáno :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 
iliska87
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 02.04.12 16:31

Moc hezky napsane.....myslim ze nejde o tebe ze nejsi dokonala jen tvoje deti nesjsou podle tabulek neznamena ze jednou nebudou mnohem dal nez ty male dokonale deticky co jsou ted tak uzasne…nekdo se uci rychleji nekdo pomaleji ale nekdo se nauci na cely zivot a nekdo jen na chvilku.....Myslim ze jste milujici rodinka......a to vam moooc preji… :kytka: :kytka: :potlesk: :potlesk: !!!!preji vam moooc a moooc stesticka se svyma detickama :srdce: :srdce:

 
lúlinek
Zasloužilá kecalka 666 příspěvků 02.04.12 17:31

Úplně všechno jsem si prožila, přesně jak píšeš :zed: :zed: Ať jdou supermatky do háje! :mavam: :mavam:

 
kulisa
Povídálka 24 příspěvků 02.04.12 19:28

ještě bych dodala další úžasnou radu,když chceš dítě lezlo/chodilo,dej mu na zem hračky a hraj sis s ním........­.......jinak bezva deníček,ze života :potlesk: :potlesk:

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 02.04.12 19:34

Ú Ž A S N É :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: Lépe se to nedalo shrnout.
U nás dost frčelo/frčí-měla jsi víc přikládat, vždyť MM je to nejlepší, co můžeš dítěti dát (to že to prostě nešlo nikomu asi nevysvětlím). ona ještě nepase, neleze, nestojí, nechodí, nesedí … :cert: :cert:
A od narození dodnes-ona je hodně hubená a malá. Ta je nedonošená? není ona nemocná? a dáváte jí dost jíst? neboj, ona to určitě dožene a bude jako normální děti :cert: :cert: poslední větu miluji nejvíc!!!
to, že maminka byla před těhu strašně hubená a tatínek je hubeňour dodnes už nikoho nebere … prostě není jako ostatní a já nejsem super máma, protože dcera není dle tabulek. sice mi mluví krásně ve 2 letech, ale najdou se maminky, které mají dítě s větší slovní zásobou a dávají mi to patřičně znát.
moc děkuji za tento deníček, krásně sepsáno … :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
ANEBjája
Závislačka 4275 příspěvků 02.04.12 21:37

super deníček :palec: :palec:

v pátek se chystám do poradny poprve s už těhu vypadající bříškem a cizích „mamin“ se děsím :roll: ale jak u gyndr.nedokážu myslet na výbavičku a rozptyluju se přemýšlením nad prací, asi ze mě jako odpověď na „co to bude“ vypadne něco jako : lichoběžníkový vikýř. a co myslíte vy, bude lepší s rovnou stříškou nebo aby byla šikmá a vedla až k hřebeni?? a navrhovala byste ty pruty s elastickým nebo plastickým modulem? ;) :mrgreen:

 
dandysek
Závislačka 3736 příspěvků 02.04.12 22:04

dlouho jsem nečetla něco tak…skvělýho :) Čekám svého druhého potomka a už teď slyším odevšad všemožné rady. přemýšlím, že bych si tvůj příspěvek vytiskla, rozmnožila a dávala ho místo odpovědí všem těm „dokonalým matkám“ :) Hodně štěstí s dětmi a ještě něco..žádná matka není dokonalá ;)

 
klarushka
Závislačka 3826 příspěvků 02.04.12 22:10

krásný bdeníček :kytka: :kytka: v některých pasážích se fakt vidím a hrdě se hlásím k nedokonalím maminám :)

 
Suzienna
Kecalka 397 příspěvků 02.04.12 23:06

Skvěle napsáno, nevím proč, ale připomíná mi to tu vypravěčku ze Zoufalých manželek…Jak jsi třikrát začala Dokonalé matky, úplně.. :) :) Určitě pokračuj ve psaní, čte se to jedna radost!

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 03.04.12 02:44

Velmi povedený deníček! :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: jak trefné! :pankac: :pankac: A manžel se mi pořád diví proč se distancuju tady od těch matek ze vsi… no prostě distancuju. Stačí mi to v čekárně u dětské dr. :roll: :roll: :zed: :zed: Hele já jim ten pocit dokonalosti přeju ale ať si nechaj ty pohledy že mám dceru v modrém, že má větší váhu než jejich o dva roky starší syn, a že jsem kojila jen 8 týdnů(a co mě to stálo nervů a bolesti)? Druhé kojit nebudu, to se dámy po*erou :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: CHodim oblíkaná jako šupák(v čistém samozřejmě ale nevýrazném). Nepotrpim si na barvičky a sladění módních stylů, nemaluju se a ty nehty co tu někdo zmiňoval, ty si dělám sama, pač mě to ba :mrgreen: ALe kdybych to neuměla, v neht.studiu či nějakém salónu mě nikdo neuvidí :mrgreen: :mrgreen: Prostě na to nejsem. Jsem obyčejná holka z vesnice s obyčejným dítětem, který je moc šikovný a spokojený, tak ať si nádhery fintí ty svoje módní doplňky a srovnávaj si je mezi sebou. DO téhle komunity patřit odmítám. ještěže mám emimino :mrgreen: :mrgreen: , tady člověka narazí na hodně normálních ženskejch :hug:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 31247 příspěvků 03.04.12 06:58

ůDokonalé matky, kterým děti usínají v sedm hodin po puse na dobrou noc a zhasnutí světla vědí, že je to díky pevnému režimu."

mam jinou zkusenost - od dokonalych matek se leckdy taky dozvis, ze estivilova metoda deti nesmazatelne traumatizuje a pro dite je prospesne a spravne, kdyz se v noci co hopdinu budi s revem a nasledne vyzaduje 30 minut uhoupavat s prsem v puse, holt ses matka, tak to do tech tri let nejak prezij :-)

O tom, ze „hlen ve stolici je normalni, kolika je normalni, zelena stolice je normalni, ekzem je normalni, odmitani prsu je normalni - hlavne koj koj koj“ jsem si vyslechla svoje. Po odstaveni a prevedeni na NC jsem mela doma par mesicu andela, vydrzelo to az do pateho mesice, kdy usoudil, ze cumet na hrazdicku je nuda a zacal to zvukove signalizovat.

Jinak prvni kojeni jsem obrecela, pri druhem odstaveni jsem si oddechla a jsem bajecne spokojena.
Muzu chodit do prace, jist co chci a neresit furt „proc place, co jsem zase snedla“ Dite muze kdokoli hlidat.
Dosla jsem tak daleko, ze ac bych rada treti, vyhazela jsem (shodou okolnosti vcera) kojici obleceni :-)

Příspěvek upraven 03.04.12 v 07:01

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 03.04.12 14:29

Já neznám nikoho takového, kde se chová jako tu popsaná " dokonalá matka".. :nevim: :nevim:
A nebo je svým kukučem odpuzuju či co..

 
Vermilion
Kecalka 305 příspěvků 04.04.12 10:26

Super denicek! Opravdu moc trefne a vtipne napsane. My taky krmime umelym, protoze nam kojeni neslo, a mluvis mi z duse. A to porovnani tehotenske cekarny s cekarnou u zubare me fakt dostalo, jaka pravda!! Moc jsem se zasmala a uvolnila a to pri celodenni peci o trimesicni mimco potrebuju. Diky!!

 
Vermilion
Kecalka 305 příspěvků 04.04.12 10:36

Jeste bych dodala, ze nejnesnesitelnejsi dokonala matka je, kdyz se za takovou poklada tvoje tchyne.

 
evinula
Stálice 100 příspěvků 04.04.12 21:33

uplně skvělí deniček :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec: :palec:

 
janula L
Stálice 62 příspěvků 25.04.12 13:52

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: dokonale napsané! Smekám! :palec:

Vložit nový komentář