Chodítka

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  01.06.03 18:00
Chodítka

Ahoj chtěla bych vědět jaký názor máte na chodítka. Bertíkovi je sedm měsíců a když ho tam na chvíli dáme , je hrozně spokojenej, směje se nahlas a má radost, že se může dostat tam kam chce bez naší pomoci. Už asi měsíc a půl se staví na nožičky kdykoli ho vezmu a sedím. On sám už teď hezky pevně sedí, ale mám strach abych mu nějak neublížila. :o

Reklama

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymni  01.06.03 21:20
Chodítka

Choditko je bezva vec, syn v nem lital jak blazen od necelych 4 mesicu. Chicco z bazarku za 700 korun nam prokazalo vybornou sluzbu, byl v nem asi do 9 mesicu, pak ho omezovalo. Vubec se neunavil, jak jsme si zpocatku mysleli, ale on je neunavny uz od narozeni. Nyni ma temer 3 roky a my cekame druhe, tak choditko opet pouzijeme. Ale samozrejme, kazde dite je jine a pokud by druhe dite nebylo dost silne, tak si to nedovolim. Renca :-)

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 01.06.03 22:32
Chodítka

Chodítko pediatři všeobecně nedoporučují, prý kazí záda a správné návyky chůze. Ale oni toho pediatři nedoporučují…

Obě děti dostali chodítko v okamžiku, kdy dokázali s oporou pevně stát na celém chodidle, příp. udělat pár bočních krůčků. (U kluka v šestém, u holky v sedmém měsíci. Chodítko je naučilo nohy střídat, rozšířilo jim obzory, takže se nekývali vyjící osamoceni v postýlce (např. při vaření nebo úklidu - oba jsou maminčini mazánci vyžadující co nejbližší kontakt). Samostatně začal kluk běhat mezi 10 a 11 měsícem a po schodech chodil odzačátku rovnou bez přísunu - u holky teprve uvidím.

Pravdou je, že jsem si neriskla je nechávat déle jak hodinu, i když mnohdy se jim to líbilo (Johance dosud líbí, ale počítám, že jde o poslední dny - teď už raději chodítko vozí zvnějšku než v něm sedí) a vydrželi by mnohem déle. Na druhou stranu ve čtyřech měsících jsem se teprve rozmýšlela, zda páteř miminka vydrží zátěž sezení a nikoli běhání. Asi ne každé miminko by toto zvládlo.

Romana (Filip 14let, Johanka 10m)

jirka99
Nováček 4 příspěvky 02.06.03 07:21
Chodítka

:-[ Chodítka opravdu nejsou vhodná pro tak malé děti!!! Píšete, že syn v sedmi měsících sám sedí, ale ne jestli si sám sedne nebo ho musíte po:,–(it. Všeobecně se děti sami po:,–(í v devíti měsících, když už umí lézt po kolenou. Tím, že ho dáváte do chodítka tak mu nejen zatěžujete páteř, která neni ještě dostatečně posílena, ale i mu narušujete psychomotorický vývoj, kdy dítě nejprve leze, pak sedí a nakonec se samo postaví. Je to velmi ošemetná věc, kdy následky nepřiměřěné zátěžě se mohou projevit třeba až v dospělém věku, kdy může mít dítě problémy s páteří (bolesti hlavy, bolesti krční páteře aj.). Maminka by si měla uvědomit, že do jednoho roku věku dítěte dává dítěti základ toho jak bude páteř vypadat po zbytek života. Jednoduše řečeno matka příroda ví proč to zařídila tak a ne jinak a člověk by neměl pořád tak pospíchat. :-)

ajka
Zasloužilá kecalka 761 příspěvků 02.06.03 11:24
Chodítka

Přikláním se k názoru Jirky. S chodítkem absolutně nesouhlasím. Ani nevidím důvod proč bych ho měla své dceři dávat. Je jí devět měsíců. Sama se naučila sedět, sama se naučila stoupnout si a já se mooc těším až ke mě SAMA udělá první krok.

Myslím si, že tento postupný vývoj má svůj smysl a řád. Dítě posupně posiluje svalečky a dozrává k tomu aby se mohlo překulit na bříško, sednout si či chodit. Existuje spousta rodičů, kteří jsou nešťastní, protože se jejich dítko naučilo chodit v chodítku po špičkách. Spousta dětička se s chodítem vyklopilo, což taky teda není nic moc příjemného. Samozřejmě je na každé mamince jak si co udělá, ale logickou úvahou přicházím k názoru, že chodítko ne. A mateřský instinkt říká: Ne, proč?

Možná je dítko v chodítku šťastné, ale je šťastné i s balónem či jinou hračkou. Je šťastné když se naučí plazit či lozit. A tímto přirozeným pohybem se také dostane kamkoliv. Dokonce i na schody.

Ajka+Lenička (9 měs)

alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 02.06.03 20:01
Chodítka

Od používání chodítka mě zrazovala jak porodní asistentka, tak ortoped, rehabilitační sestra tak i pracovnice Kenny klubu. Důvody zde byly již řečeny - nebezpečí zborcení páteře, zpoždění psychomotorického vývoje… Obdodně působí i nošení v klokance nebo předčasné posazování či vození za ruku, když to dítě ještě samo neumí. V tomto směru se stavím jednoznačně na stranu odborníků. Chodítko ani klokanku nepoužívám.

Hloupé na tom je, že děti mohou být v chodítku skutečně štastné a žádnou viditelnou újmou (zatím) trpět nebudou.

Alice

Anonymni  09.06.03 22:39
Chodítka

Já se přikloním na stranu pro chodítko,ale pouze v případě že dítě je už dost silné a má v pořádku kyčle.My jsme začali chodítko používat v šesti měsících a vůbec toho nelituju.Nemyslím si že takto starému dítěti může chodítko nějak uškodit,ovšem nesmíte v něm dítě nechávat dlouho.Pro dítě je to příjemná změna a pro maminku chvilka oddechu.Dnešní chodítka jsou vyrobené tak aby v nich bylo dítě v bezpečí,proto si myslím,že pokud to nepřeháníte je chodítko zcela v pořádku.Konec­konců většina nás byla odchovaná v chodítku a žijeme bez problémů.

alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 11.06.03 23:08
Chodítka

Právě v šesti mesících dítěti chodítko velice škodí, protože nemá dostatečně vyvinuté svaly. Pokud už nekdo chodítko pořídí, tak by se mělo dítěti dát až se samo začne stavět, jenže to už ho to v chodítku nebude moc bavit. Není to můj názor, stačí se zeptet někoho z ortopedů nebo na rebabilitaci. Můžou vám povyprávět, jaké to může mít následky.

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 12.06.03 01:40
Chodítka

Alice, odpusť, ale co tedy počít s dítětem, které se samo bez jakéhokoli nucení či učení začne v pátém měsíci pokoušet postavit (přitahuje se přes klek do stoje u žbrdlinek v postýlce nebo později u zdí, židlí, postelí apod.) a v šestém už to umí bezpečně. Ve čtvrtém měsíci jsem musela Johanku kurtovat v autosedačce, abych násilím bránila její snaze se sama po:,–(it - (zádička ještě nevypadala, že to vydrží), zkoušela to i z lehu a v šestém měsíci si sama sedala s jistotou pohybu přitažením hlavičky a nahnutím na bok. Na počátku sedmého byla sedací, lezoucí, stoupající si a chodící s přídrží (vývoj v tomto pořadí), ale nerozeznávající „nesmíš“ „nedávej do pusinky“ „nedělej to“- chodítko fungovalo jako příjemné omezovadlo, rozhodně neodešla přes práh z bytu (musím často větrat dveřmi), nevlezla se krmit do odpadkáče, neolizovala podlahu a podobně. Zároveň se ale kdykoli dostala k mamince, dosáhla rukou (nikoli ústy) tam, kde jí to zajímalo a mohla kdykoli ulevit nožičkám přisednutím - v postýlce byla ochotná stát třeba i tři hodiny v kuse a jediný způsob, jak jí v tom zabranit by byl ji přivázat. Podle popisu Bertíka soudím, že je podobný typ (Johanka není zas až takový exot, například její bratr byl větší - ten odmítal sedat si až do roka, kdy už sám chodil). Takže říkám, chodítko ano, ale s mírou a opatrně. A pro Jirku: předepsané pořadí pohybů je irelevantní, protože každé miminko se řídí svými pravidly - ono neumí číst, tak neví, že to dělá špatně a nechce si to nechat vymluvit. Je to divné, ale je to tak - možným řešením je ty neposlušné nožičky a ručičky useknout. :-P

jirka99
Nováček 4 příspěvky 12.06.03 07:31
Chodítka

Ahoj,

dovoluji si reagovat na poslední příspěvek od ro. Já jsem napsala, že všeobecně!! platí a ne, že je to předepsané. Je naprosto přirozené, že každé dítě je individuální osobnost a mohou se tedy vyskytovat různé odchylky od průměru, který já uvádím. Tak abych to uvedla na správnou míru, pokud dítě cokoli z psychomotorického vývoje zvládne samo!!, je na to zralé a je to v pořádku.

Zpátky k chodítku, sama píšete, že chodítko je přijemné omezovadlo, ale já zastávám názor, že dítě se má rozvíjet a ne omezovat. Na jednu stranu máte šikovné a živé dítě (což je pro maminku velmi náročné a vím o čem mluvím, protože mám doma hyperaktivní dceru) a na druhou stranu ji místo volného pohybu dáte do chodítka nebo ji necháte stát tři hodiny v postýlce. Prosím, nezlobte se, ale postýlka má sloužit ke spaní a jako omezovadlo pohybu jen na nejnutnější a co nejkratší dobu. Protože děti potřebují prostor.

A ke slůvkům nesmíš, nedělej atd. Co myslíte, že je z hlediska výchovy lepší? Jít cestou co nejmenšího odporu, dát dítě do chodítka aby to nemohlo udělat a nebo mu tu ručičku třeba 20× vyndat z odpadkového koše a vždy mu důsledně říct nesmíš!!, do dveří se dá dát nějaká zábrana( např. nízká vrátka, to jen pro náš klid)a pokud dítě leze nebo jde ven ze dveří, tak ho taky můžeme zvednout a zase mu důsledně říct „to nesmíš“. Ten druhý způsob je pro rodiče náročnější, ale odměnou je to, že dítě má již od malička jasně dané hranice a děti rozumné hranice potřebují. :-P

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 12.06.03 10:38
Chodítka

Jirko, a mě se právě nelíbilo to slůvko „všeobecně“. Když si přečtete deníček Vrabčáka, tak mnohá devítiměsíční batolátka mají posazování dávno za sebou a jsou většinou v nejlepším, co se nácviku chůze týká. A nemyslím si, že by tito lumpíci byla nějaká zvlášť pohybově nadaná skupina, ani mezi maminkami nesoutěžíme, kdo co naučí dítě dřív. Z té Vaší věty je cítit pediatrická příručka.

Když přečtete můj příspěvek, tak se dozvíte, že za žádnou cenu nechci, aby Johanka stála tři hodiny v postýlce, proto ji tam nedávám. Během dne samozřejmě leze všude možně, ale kromě pohybu a rozvíjení se musí také jíst, pít, oblékat se a k tomu náleží spousta činností, kdy maminka má plné ruce práce (někdy pro přítomnost batolícího se dítěte nebezpečné) a dítko stačí hlídat jen koutkem oka a rozhodně neuvaří, když bude sedět u odpadkáče a hlídat, zda tam dítko nesahá. Chodítko mám zkrátka pro okamžiky, kdy si chce stále hrát a být co nejblíž u mě (právě místo té postýlky nebo ohrádky), ale já bohužel musím dělat něco jiného než chovat. Neustále se bavíme o extrémech, takže to zkusím naposledy: jestli je dítě zralé k chůzi s dopomocí, pak lze používat chodítko, ale s mírou a opatrně. To je můj názor.

Romana

Anonymni  13.06.03 10:20
Chodítka

Jenom bych chtela reagovat na nazor „Koneckonců většina nás byla odchovaná v chodítku a žijeme bez problémů.“

Myslim si, ze tahle nase generace nema velke mnozstvi problemu se zadama pro nic za nic. Je mozne, ze jednim z duvodu vyskytu techto problemu (zeptejte se odborniku, kteri neco pamatuji, ze bolest zad se vyskytuje casteji a casteji) je i to, ze jsme byli odchovani v choditku. Nerikam, ze je to jediny duvod, asi se i min sportuje a vic sedi u pocitace, ale ten zaklad spatnych zad byl dan mozna uz v rannem detstvi.

Kveta

alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 13.06.03 11:14
Chodítka

Milá ro!

Nevím, za co se mi omlouváš. Jen jsem napsala svůj názor a stojím za ním. Hyperaktivní děti je možné zaměstnat i jinak - jsou různá cvičení, plavání, hry. Nám řekli v Kenny klubu jasně, že máme dětem v časném posazování (stavění se) bránit. Neznamená to dítě přikurtovat k postýlce… Bránit se dá i zajímavou hrou nebo třeba cvičením, kdy dítě zároven posiluje a zároven si vychutnává chvíle s maminkou.

Vím, že maminky hyperaktivních dětí to mají moc těžké. Mám dítě spíš normální a stejně toho doma moc neudělám. Znamená to nechat všechno stát a věnovat se dítěti a to je velice náročné a vyčerpávající. Chodítko by nemělo být řešení. Pokud ho někdo přece použije, mělo by to být po domluvě s odborníkem a ne na dlouho. Aby se ho dítě naučilo správně používat, potřebuje stejně vaší asistenci, takže žádný čas neušetříte. I z chodítka se dá vypadnout a natlouct si kokos… Sama jsem to viděla.

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.06.03 14:33
Chodítka

Ahoj, já mám brzolezoucí, sedící a chodící děti od 9-10 měsíců. Dřepovaly a stály hodiny. Vůbec mě nenapadlo nějak je v této činnosti omezovat nebo že by to bylo škodlivé, protože když to dokáže samo, má na to dost silné svalíky. Mám skvělou fotku s dřepujícím klukem, který se tváří neuvěřitelně blaženě a vypadá jako by tančil. Odpadky jsem uklidila do předsíně a uhlák a klasická kamna už musím jedním koutkem uhlídat. Ovšem jakmile vědí že pálí, to se nedá vždycky uhlídat, hlídají se sami. Ohrádku používám jenom když potřebuju odnést hrnec s horkou vodou či pokrmem nebo narychlo letím pro dřevo. Jo, bydlíme trošičku jako v předminulém století. Mně to tak vyhovuje.

Anonymni  18.06.03 23:39
Chodítka

Nedoporučuji chodítko. Zvažovala jsem koupi a paní doktorka mi poradila NEKUPOVAT. Dítko by v něm mělo být krátce, ale jelikož se mu tam může líbit jak ostatně píší maminky, pak tam pobývá déle a to se může projevit na nožkách i zádíčkách. Já jsem tedy proti.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Děti a zdravá strava: Pozor, ať jim neškodí

Prakticky každý rodič ví, že velké množství cukru, slazené nápoje a jídlo z... číst dále >

Zpěv dětí, který vás ohromí

Všichni doma máme nadějné talentované hvězdy, které svým vybroušeným hlasem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čech Dubovický má nejhezčí tělo v Evropě a druhé nejkrásnější na světě

Bronzový Muž roku 2016 Miroslav Dubovický (25) uspěl na světové soutěži... číst dále >

Láska se zajíčkem. Velké rozdíly vztahu neprospívají, tvrdí psycholog

Muž si najde partnerku mladší o generaci, a nikoho to nenadzvedne. Zato když... číst dále >

Reklama