Co přesně se děje bezprostředně po porodu?

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  12.01.11 16:24
Co přesně se děje bezprostředně po porodu?

Ahoj holky, mám takovej blbej dotaz, ale prostě mi to pořád vrtá hlavou a jsem z toho nervózní, tak se musím zeptat. Porodíte dítě a co potom? Za jak dlouho asi vyjde placenta? A vyjde sama nebo taky musíte tlačit, a bolí to? A potom by mě zajímalo, co přesně se děje dál… o šití ještě vím… ale potom, a myslím detailně. Předpokládám, že pod váma je krev a vy taky krvácíte. Co přesně se děje potom? Kdy si můžete vzít vložku a kalhotky? Četla jsem, že kalhotky se hodí jednorázové, protože je to fakt silné… ale to od toho musíte mít i košilku ne? 8-o A postel… Jsou tam nějaké podložky, které se mění? A jak často se asi musí měnit vložky? A co když nemůžete chodit, jak se to dělá s krvácením? Moc děkuju, jestli mi někdo tyhle blbé otázky ujasní, klidně přidejte i něco navíc, co se toho týká :wink:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:

helena1234
Povídálka 23 příspěvků 12.01.11 16:26

tohle by me taky docela zajimalo :-D

Flyingfrog
Extra třída :D 11019 příspěvků 12.01.11 16:32

Tož napíšu, jak jsem to měla já.

Placenta vyšla celkem rychle (nevím, zda jí bylo pomoženo, ale necítila jsem vůbec nic, naopak jsem pobavila doktrora, páč hned, co jsem porodila dítě, tak jsem se zmínila, že teď počkáme na placentu).
Co mě šil, tak na pár minut odnesli k ošetření malou, pak mi ji dali k prsu. Doktor došil, dítko mi od prsu vzala sestra a pomohli mi na lehátko, tam jsem mezi nohy dostala tři vložky a led. :-) Na kalhotky došlo až po sprše, do které mi pomohla sestra, počkala, až se vysprším, vezmu kalhotky (ty jednorázové) a zase jsem si lehla. Celý ten první den jsem měla ty jejich vložky, druhý den svoje a stačily. Měnit se doporučovalo často, což ale fakt teď nevím, jak často bylo. :-)
Košili jsem neměla špinavou nikdy. :-)
Jak je to s krvácením, když nemůžeš chodit netuším, já courala pro čaj hodinu a půl po porodu, sestra na mě akorát valila oči, co to jako dělám a proč si nepošlu chlapa. :mrgreen:
Teď mě nic nenapadá dalšího. Jo a pak na šestinedělí je lepší lozit místo na WC rovnou do sprchy. :-)

Pajule22
Kelišová 6806 příspěvků 12.01.11 16:33

Ahoj,sice neodpovim na porod a co se deje po nem,ja rodila cisarem.Ale po porodu jsem od 18:00 do rana do 10:00 jen lezela a nemohla vstat.Sestricka pode me dala jednorazovou podlozku a nejake ty vlozky mezi nohy,nevim ani kolik jich bylo.myslim,ze do rana to jeste jednou vymenila.Kalhotky jsem si brala az kdyz jsem se sla vysprchnout.A je­jich vymena??No tak to je dost individualni,proste podle potreby,jak moc budes krvacet :)

Flyingfrog
Extra třída :D 11019 příspěvků 12.01.11 16:34

Ha, na šestinedělí jsme měly pod sebe na posteli takovou podložku, co se dává pod mimina. :-) V zásadě jsem ji tam měla na prosto zbytečně.

merett  12.01.11 16:35

no po porodu vysla placenta cca 15 minut po tom co mi dali injekci, PA chtela abych trosku zatlacila a vytahla ji za snuru, neboli to vubec. Potom prisla Dr, vzala takovy velky zrcadla aby prohlidla zraneni, dala injekci a zasila co bylo potreba, me osobne to nebolelo, potom jsem dostala jednorazovou vlozku a lezela 2hod na porodnim sale a mimcem. Potom manžel odnesl malýho na NO a já se nasnídala, vykoupala, vycurala a sla pesky na pokoj, pak uz to bylo ne me co jsem chtela delat, je dulezite se casto umyvat a menit vlozky, krvaceni neni tak silne, prirovnala bych k prvnim dnum menstruace. Pokud más zaspinenou kosili nebo postel, reknes sestrice a oni ti daji vse cisty, je dobry si nebrat svoje ale erar kvuli tomu ze si muzes casto menit za cisty

jo a kalhotky jsem mela z DM a brala si cisty kazdy den, jen kvuli mymu pocitu

Příspěvek upraven 12.01.11 v 16:39

PetiteFillette
Extra třída :D 10872 příspěvků 12.01.11 16:38

Placenta se musí porodit do hodiny od porodu, jinak se musí vyndat ručně. To se ale nestává moc často. Většinou ale vyjde za 5–15 minut po porodu. Potom se zašije co je potřeba, sestra spodek omyje (dle zvyklosti porodnice), dá vložku, někde se taky dává na břicho pytlík s pískem kvůli zavinování dělohy). To zakrvácené pod tebou všechno sbalí pryč a zbyde jen čisté lůžko. Přikryjou tě a nechají nějaký čas s manžou a miminem. Pak následuje vyčůrání, sprchování (někde až na šestinedělí, někde ještě na sále), převoz na oddělení. Vložku na PS kontroluje ještě asistentka, jestli není krvácení moc silné.
To krvácení je jako hodně silná menstruace, kalhotky si můžeš dát už na pokoji. Já měla jednorázovky, ale nevyhovovaly mi, tak jsem pak nosila obyč.
Košile se hodí, kalhoty od pyžama moc ženských nenosí. Pořád se vyslíkat, to moc bolí. Po každém wc totiž chodíš do sprchy.
Na posteli jsou na prostěradle ještě další takové menží látkové protěradla, někde mají i jednorázové podložky, které mění podle potřeby nebo na požádání.
Vložky si taky měníš podle potřeby. Pokud nemůžeš chodit, mění sestra. Já si první dva dny dávala vložku mezi nohy a ještě jednu nebo dvě pod zadek, aby mi toho vleže unikalo co nejmíň.
Asi máš představu, že z tebe poteče krev jak když otočíš kohoutkem, ale není to tak strašné. Ta krev odchází ve vlnách, tak jako u menzes, jen je jí víc. Např. krevní ztráta během porodu je kolem 300ml, pak už jsou to ve srovnání s tím jen trošky.

Wiolla
Echt Kelišová 8635 příspěvků 12.01.11 16:38

Teda já to mám trochu v mlze, ale u nás to bylo asi takto (Brno, por. Milosrdných bratří):

• dítě ještě se šňůrou ti položí na břicho,
  • pak tatínek stříhá
  • dítě pokládají na stůl vedle, váží, měří, „bodují“, tatínek fotí
  • placentu jsem porodila na jednu kontrakci (sestra při ní lehce zatáhla za pupečník a pomohla jí)
  • pak je šití (dítě buď stále ošetřují a nebo ho má tatínek)
  • po šití jsem byla stále na „koze“
  • nohy mi dali k sobě a přehodili přese mě peřinu
  • po šití mi dali zabalené dítko (tatínek je stále tam a fotí)
  • zkouší přiložit poprvé k prsu
  • po chvvíli dítko odnáší
  • pak chtějí, abych vstala a šla na záchod (což jsem nezvládla, takže cévkování)
  • odvoz na lehátku až na pokoj šestinedělí, přendali mě do postele (jsem jim trochu kolabovala/om­dlívala)

Kdy mi převlíkli košili a pomohli do kalhotek s vložkama (vím, že mi to tam pomáhala dát sestra) si nemůžu vybavit. Jestli stále na sále a nebo až na tom pokoji…

Postel převlíkali tak často, jak zjistili že je potřeba (ale měla jsem pod sebou igelit, takže potřeba tak moc nebývalo), to stejné s noční košili (byly čisté na chodbě volně k dispozici, mohla sis vzít kdykoliv). Vložky máš mezi nohama cca 3, takže většinou zvládáš bez nehody měnit sama na záchodě… Teda ale 2 balíky, jak všude píšou, mi rozhodně nestačily (snad 6?)

Lowel
Ukecaná baba ;) 1648 příspěvků 12.01.11 16:41

jo tatínek stříhá pupečník :mrgreen: pokud nezezelená jako ten náš už dvakrát :mrgreen: :roll: prý stříhat nebude ani potřetí, má strach že ubližuje miminku :nevim: což je blbost

Monjie
Generální žvanilka 22816 příspěvků 12.01.11 16:42

taky napisu, me teda placenta do pul hodiny nevysla, takze necekeli, uspali me a udelali manualni vybaveni a vycisteni.Porodila jsem ve 4 rano a byla jsem na porodnim sale do 13hodin, pokud bych se nevycurala do misy pod sebou tak by me cevkovali.

Odjezd na oddeleni infuze,atb,anal­getika

Vecer se mnou sla sestra do sprchy, v noci mi nosili malou po 3 hodinach na prikladani, od rana uz jsem ji mela u sebe normalne a uz jsem tak nejak fungovala

V podoli davali sitovane kalhotky ted uz nevim jak to je a vlozky byly na chodbe, takze clovek po pouziti wc se sprchnul otrel se vlozkou a vzal si ciste kalhotky a takhle to bylo po kojeni a po pouziti wc. Pak je dobre take hodne vetrat po koupeli jen s vlozkami na podlozce, v Podoli davali… jinak je dobry mit svoje…

takze ja se sprchovala tak zezacatku 10× za den a menila vlozky neustale po kazdem wc a kojeni no :D kosile i sitovy kalhotky jsem menila neustale.. a mela jsem i strasnou spotrebu doma v sestinedeli

teda to je tema :lol:

a u nas tatinek pupecnik nestihal strihnout :D protoze byl malem slozenej

no doufam, ze priste taky placenta vyjde, nerada bych to zazila znova:D i kdyz zas je pravda ze me sili v celkove anestezii

Příspěvek upraven 12.01.11 v 17:00

janica252
Kelišová 5610 příspěvků 12.01.11 16:43

tak u mě placenta chvíli po porodu, nebolelo to vůbec, šití mě teda bolelo dost a bylo to dost nepříjemné, ale to je jak u koho:) po šití mi dali zpátky malou na nakojení a pak zavolali přítele, vložku mi dala sestra… byl tam asi hodinku, hodinku a půl. pak mě sestra odvedla do sprchy, byla sem na omdlení, tak mě pak odvezla na pokoj ve vozíčku (aj sem jim na něm omdlela :oops: mívám nízkej tlak a ztráta krve mi neudělala dobře :-) ) pak sem byla na pokoji, krvácela sem ze začátku dost, nebo mi to aspoň přišlo, oblečení i povlečení se měnilo dle potřeby, takže žádnej problém… hned po té sprše už jsem měla vložku plus kalhotky jednorázovky, měnila jsem dle potřeby…

Kamca78
Kecalka 426 příspěvků 12.01.11 16:46

já taky něco přidám. Placenta má na odloučení nějaký čas, pokud se jí nechce tak ji doktor u mne zvenku vytlačoval (tlačil mi lokty na břicho). Pokud se neodloučí jseš uspaná a oni ji vytáhnou jinak. (asi udělají revizi – netuším) Pak tě šijí ( nemnělo by bolet, mají ti dát injekci na umrtvení), ošetřuji miminko. Jinak po vypuzení miminka bolesti ustanou jak mávnutím proutku..
Po porodu musíš ležet min. 2 hodiny na zádech ( na zádech aby se ti děloha neslepila) ještě na porodnici. Kdyby náhodou přišla nějaká komplikace. Pod sebou máš tu podložku co se dává i dětem a mezi nožky vyfasuješ několik jejich vložek a přikrytá jsem byla prostěradly. NIkdo tě nemyje :-) Při porodu máš totiž pod sebou taky ty podložky a oni je pak vytáhnou. Po 2 hod jdeš na pokoj, sestra přinese mísu a musíš se zkusit vyčůrat..( jestli se něco nepoškodilo) pokud to nejde vycévkují tě. Po dalších 2 hod můžeš do sprchy ( a to jsem si dala už své vložky a kalhotky klasické bavlněné)..na wc to nemá smysl nejlépe se čůrat pod vodou ..jinak to totiž štípe :-) Krvácení není až tak šílené…je to prostě jak silná MS.

Monjie
Generální žvanilka 22816 příspěvků 12.01.11 16:49

kamca: ano,revizi udelali no co je na tom pozitivniho tak mozna to ze siji v celkove anestezii ale kdyz mi nandavali puncochy mela jsem tak hnusny krece v nohach jak nikdy btw. odtekla mi voda predchozi rano v 6 a mala se narodila ve 4 rano

ivuska.h
Echt Kelišová 8653 příspěvků 12.01.11 16:51

V zásadě vše bylo napsáno, já bych jen dodala, že dítě ti mohou odnést jen pokud souhlasíš. Celkově máš ve fázi po porodu hodně na výběr – nechat dotepat pupečník či ne, ošetřit dítě na tobě nebo jinde, koupat/nekoupat a tak dále.

Dále porod placenty do 15 minut určitě není pravidlem (zejména když bys nechtěla „podpůrnou“ injekci), pokud žena nekrvácí, je možné čekat i dvě hodiny. Ale je pravda, že v porodnicích se většinou na toto hodně spěchá. Tahat za pupečník by se rozhodně nemělo. Nejlíp placenta vyjde sama, když se člověk trošku projde a zapůsobí gravitace – třeba vseďa na záchodě. Obvykle přijdou takové slabší kontrakce a jakmile placentu ucítíš v pochvě, trošku zatlačíš a ona vypadne.

Cévkování bohužel opět souvisí se spěchem v porodnici, často není po porodu co čůrat, protože leckde nedovolují pít a navíc člověk dost vypotí. A do podložní mísy? To bych se nevyčůrala ani normálně, natož pak po porodu, na to bych teda v žádném případě nepřistoupila. Čůrat je lepší napoprvé ve sprše (sprchovat u toho spodek) než na WC, protože jinak to do případného poranění dost štípe. Navíc ta voda podpoří ten „pouštěcí“ reflex, jinak je trošku problém ovládat svěrač, když je to tam dole poněkud zhmožděné.

Příspěvek upraven 12.01.11 v 16:56

Navli
Neúnavná pisatelka 16584 příspěvků 12.01.11 16:51

V poho neboj… není to žádný drama :lol:

Dcera vyšla ven a než ji ošetřili já vytlačila placentu / sestřička mně rukou zatlačila na břicho, jemně zatáhla za pup. šňůru a já zatlačila. – ani jsem necítila /, pak mě postříkala dezinfekcí, primář sešil, přikryli mě dekou, manža nasadil ponožky a poporodní kalhotky, kam mi sestřička dala dvě vložky.
Pod sebou jsem měla nepromokavou podkložku a tu oddělali, takže žádná krev nikde, čistá postel a já dvě hodinky ležela. Pila minerálku, kojila, posílala sms, volala, povídala s manželem.
Na konci těch dvou hodin mi přineli polívku a sestra změřila Tk. / chodili se ptát jestli dobrý /
Pak už jsme potřebovala hodně na malou, tak se manža šel zeptat jestli můžu do sprchy, slezla jsem a šla… osprchla, oblíkla, vzali jsme věci a odjeli na šestinedělí.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
 Váš příspěvek

Poslední články

Víte, co doma dýcháte?

Mladí manželé začali řešit problémy s mravenci, přitom se náhodou dozvěděli o možném nebezpečí vysokých koncentrací formaldehydu, tedy látky, která způsobuje zdravotní potíže. číst dále >

Co vám pomůže při infekci močových cest?

Urologické problémy patří mezi témata, o kterých se stydíme mluvit a snažíme se je spíše přehlížet. Přitom jde o velmi nepříjemné potíže, které je nutné řešit co nejdříve, protože jinak mohou přejít do chronického stadia. číst dále >

TOPlist