Daň z pronájmu bytu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bonanza
Kecalka 447 příspěvků 13.01.10 11:12
Daň z pronájmu bytu

Ahoj holky,
je tady prosím někdo, kdo pronajímá byt a má zkušenosti, jak se tento příjem daní. Jak se to počítá, kde to mám nahlásit,no prostě co pro to všechno udělat. Předem díky.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
Reakce:

Gina108
Neúnavná pisatelka 19486 příspěvků 13.01.10 11:36

Jen musíš sama podat daňové přiznání za uplynulý rok do 31.3.(na finančním úřadě) a přiznat to nájemné (ponížené o náklady s pronájmem spojené) jako příjem. Pokud chodíš do práce, tak se ti to jakoby přičítá k platu, který normálně daníš a sazba daně je úplně stejná – 15%.

VERŮNEK
Stálice 99 příspěvků 13.01.10 12:05

Ahoj,nenepsala jsi,jestli je byt družstevní,nebo v os.vlastnictví.Já mám družstevní byt,který jsem pronajímala a musela jsem to nahlásit družstvu.Jelikož jsme si na scůzi neodhlasovali poplatky za pronajmutí bytu,tak jsem nic neplatila.Ani družstvu,ani státu :roll: Ale zkus se poptat někde na místním úřadě,tam by ti měli poradit.Já to v budoucnu taky budu řešit,takže když něco zjistíš,dej vědět :-D

Gina108
Neúnavná pisatelka 19486 příspěvků 13.01.10 12:24

Verůnek, kdyby na tebe vlítl finančák, tak máš problém, těm je jedno, jestli je byt družstevní nebo ne, prostě příjem máš, tak plať daně. Je fakt, že to ale těžko zjistí, leda, že by tě práskl nájemník :mrgreen:

cmelda
Závislačka 2748 příspěvků 13.01.10 12:47

je, tema mi padlo do noty. holky, kdyz jsem na rodicaku, tak do toho priznani pisu jen prijem z pronajmu, ze? a muzu to zdanit pausalem??

bonanza
Kecalka 447 příspěvků 15.01.10 12:01

Takže když mám příjem z pronájmu měsíčně 6000,– Kč, tak to daním 15%, takže platím měsíční daň 900,– Kč. To se mi zdá nějak hodně.

Zuzinky2  27.11.10 08:49

Dobrý den,
prosím vás můžu se Vás zeptat bypadá to že vy tomu rozumíte.
Pronajímáme byt za 8500 s toho je hypotéka 8000 a nájem družstvu doplácíme 4000.Jsem na mateřské za 7600.Na podnájmu vůbec nic nevyděláme ještě musíme doplácet ják se to teda počítá.Jde to nějak ožulit.
Děkuji moc za odpověd

VercaKi
Povídálka 12 příspěvků 23.02.11 12:27

Já si myslím, že do nákladů z pronájmu se dá započíst ten nájem družstvu. Mám pocit, že se potom dají ještě odpočíst i úroky z hypotéky, ale už nevím, jestli ze základu daně nebo jako sleva na dani. Každopádně se zatím dají uplatnit u daně z příjmu.

Vetinari
Kecalka 167 příspěvků 23.02.11 19:46

Příjem z pronájmu bytu se (bez ohledu na to, jestli je byt ve vlastnictví nebo družstevní) zdaňuje jako příjem z pronájmu – § 9 zákona o daních z příjmů. Jediná cesta je podat daňové přiznání k dani z příjmů FO, kde se uvede do § 9 příjem a k němu lze uplatnit výdaje. Výdaje buď tzv. paušálem – 30 % z příjmu, nebo výdaje ve skutečné výši. Tam už potom záleží jestli je ten byt můj – výdajem jsou pak odpisy, údržba, opravy, úroky z úvěru apod. Pokud je byt družstevní, výdajem je především nájem hrazený družstvu a opět opravy atd.
Takže jak někdo psal – pokud je příjem řekněme 6000,– měsíčně, tak odečtu buď 30 % a výsledek je 4200,– ke zdanění (samozřejmě v přiznání se to počítá ročně) anebo od těch 6000 měsíčně, tedy 72000 ročně odečtu ty skutečné výdaje a základ daně z § 9 je zbytek.
Pro úplnost doplňuji, že v tomto případě mi samozřejmě zaměstnavatel nemůže udělat roční zúčtování a příjmy ze zaměstnání musím zahrnout v tom daňovém přiznání do § 6.

šantal  30.04.11 09:46

Dobry den chtela bych se zeptat kdyz budu pronajimat byt se vsemi poplatky na sebe kdyz najem mi dela 3400kc a za pronajem dostanu navic 2100 kolik ni bude delat dan nebo to mam pocitat dohromady.Dekuji za odpoved.

Puzzello  05.11.11 12:08
Dan z pronajmu

Potrebovala bych poradit. Pronajimam byt 5000+2000 inkaso. Je to muj jediny prijem. Ziji v zahranici, takze v CR mam pouze byt a zadne prijmy, jen vydaje (penzijko, uver ze stavebniho sporeni na byt a pujcku). Musim platit i tak dan z pronajmu nemovitosti?

j.a.n.i1
Vesmírná mluvilka 34017 příspěvků 05.11.11 12:47

Tak jestli ji musíš platit, to nevím, za normálních okolností bys ji neplatila, protože by si uplatnila slevu na poplatníka, která by ji celou pokryla. Ale nevím, zda tu slevu můžeš uplatnit a zda budeš daňové přiznání vůbec podávat tady nebo naopak tam kde žiješ a tenhle příjem zahrneš do daní tam.
Každopádně se nejedná o žádnou daň z pronájmu nemovitosti, ale o klasickou daň z příjmu.

wert  25.11.11 11:39
daň z pronájmu bytu

Dobrý den,chci se zeptat a prosím o odpověď-chceme jít do pronájmu bytu,který pronajímá známý,ale chce po nás 30tisíc za něakou daň z pronájmu bytu,nikdy jsem o tom neslyšel(byt je družstevní)-může to po nás chtít?Děkuji.

j.a.n.i1
Vesmírná mluvilka 34017 příspěvků 25.11.11 17:05
wert píše:
Dobrý den,chci se zeptat a prosím o odpověď-chceme jít do pronájmu bytu,který pronajímá známý,ale chce po nás 30tisíc za něakou daň z pronájmu bytu,nikdy jsem o tom neslyšel(byt je družstevní)-může to po nás chtít?Děkuji.

Tak chtít po vás může cokoliv, je jen na vás, jak se dohodnete, jestli ho s tím pošlete do háje nebo ne.
Ale já bych prostě chtěla, ať řekne, jaký chce za byt měsíční nájem, jak to bude s dalšími poplatky (elektrika, voda…) a zbytek, že je jeho problém a daně ať si zaplatí z toho, co od vás dostane za nájem.

Jo a daň ve výši 30000,– by vycházela v případě čistého nájmu cca 24000,–, takže si známý asi maličko vymýšlí, tohle není částka, za kterou by se pronajímal běžný družstevní byt.

frankee  27.11.11 15:45
pronájem

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jsme v podnájmu a měsíčně platíme 8000Kč. Majitel nám není stále schopný dodat nájemní smlouvu. Chtěl bych se zeptat, zda i teď je musí odvádět daň, pokud nemá nájemní smlouvu. Potřeboval bych tuto informaci, jako pádný argument vůči němu.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
 Váš příspěvek

Poslední články

Víte, co doma dýcháte?

Mladí manželé začali řešit problémy s mravenci, přitom se náhodou dozvěděli o možném nebezpečí vysokých koncentrací formaldehydu, tedy látky, která způsobuje zdravotní potíže. číst dále >

Co vám pomůže při infekci močových cest?

Urologické problémy patří mezi témata, o kterých se stydíme mluvit a snažíme se je spíše přehlížet. Přitom jde o velmi nepříjemné potíže, které je nutné řešit co nejdříve, protože jinak mohou přejít do chronického stadia. číst dále >

TOPlist