Darovací smlouva na ideální polovinu nemovitosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Eliškaaa
Kecalka 143 příspěvků 04.02.11 09:48
Darovací smlouva na ideální polovinu nemovitosti

Nemáte prosím někdo vzor darovací smlouvy na ideální polovinu nemovitosti (mezi manželi)?

Dům, ve kterém bydlíme, je zatím stále manželův a chtěli bychom mít společené vlastnictví. Finančně nejvíce výhodné (co se poplatků a daní týká) je prý použití darovací smlouvy na ideální polovinu nemovitosti mezi manželi.

Máte s tím někdo zkušenost?

Děkuji moc :mavam: :mavam: :mavam:

Příspěvek upraven 04.02.11 v 10:07

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Anonymní  04.02.11 10:06

Ahojky, je to už strašně dlouho co jsme toto řešili (asi 7 let). Zašli jsme za notářem a on z manželovi nemovitosti pouze přepsal na společné jmění manželů (SJM), darovací smlouva vůbec nebyla potřeba a daně jsme z toho žádné neplatili. Myslím, že jsme tenkrát potřebovali akorát výpis z katastru nemovitostí. Ale stačí zajít za nějakým notářem a on by vám určitě řekl co je všechno potřeba. Platili jsme akorát nějaký poplatek tomu notáři (tenkrát asi 3000 Kč)

Eliškaaa
Kecalka 143 příspěvků 04.02.11 10:09

Na tohle se myslím manžel ptal a notář chce nějaké procento z odhadní ceny nemovitosti – což vychází na dost peněz. Proto to chceme řešit jinak.

Ale jinak díky moc za tip :wink:

Anonymní  04.02.11 10:12

tak to je asi nějaká novinka, nebo je to způsob jak si vypočítává notář svojí odměnu :-)

mati
Ukecaná baba ;) 1736 příspěvků 04.02.11 10:15

Zkus pohledat ve formulářích katastrálního úřadu, možná to mezi manželi půjde jen zápisem na katastru. Pokud byste měli darovací smlouvu (zkusím pohledat ale nevím jestli ji ještě najdu) tak musí být oveřené podpisy.

edit: tak jsem se dívala, ten tiskopis je myšlen při napsání nové nemovitosti za dobu trvání manželství, takže to nic.

Nelík 01
Ukecaná baba ;) 1402 příspěvků 04.02.11 10:24

Na darovací smlouvu se ale nejprve na katastru taky zeptej, my to řešili loni s přepisem celé nemovitosti a pán nám řekl ať to hlavně podáme do konce roku že nikdo neví jak to na nový rok bude..že se možná bude muset opět platit daň :think:

Eliškaaa
Kecalka 143 příspěvků 04.02.11 10:37
mati píše:
Zkus pohledat ve formulářích katastrálního úřadu, možná to mezi manželi půjde jen zápisem na katastru. Pokud byste měli darovací smlouvu (zkusím pohledat ale nevím jestli ji ještě najdu) tak musí být oveřené podpisy.edit: tak jsem se dívala, ten tiskopis je myšlen při napsání nové nemovitosti za dobu trvání manželství, takže to nic.

Díky za radu. Našla jsem jen tento http://www.formulare-ke-stazeni.cz/…rohmanz.html , ale vypadá, že se dá jen použít na dům, který byl postaven během manželství a my jsme jen opravovali a něco přistavovali.

Choli
Ukecaná baba ;) 1585 příspěvků 04.02.11 10:50

Pokud se nic nezměnilo, darování mezi manžely zákon zakazuje. Jediná cesta je rozšíření společného jmění manželů, které udělá pouze notář (musí být notářským zápisem).

tterka
Závislačka 4440 příspěvků 04.02.11 10:52

Moc tomu nerozumím, ale nešlo by jednoduše zahrnout dům do společného jmění manželů? Případně třeba jen sepsat nějakou smlouvu, že v případě problémů máte každý jednu polovinu domu???
:think:

villa
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 04.02.11 11:17

Tak tohle budu řešit za pár měsíců, docela by mě zajímalo, jak to je. Ale jestli je to teda tak, že notář si bere určité procento z odhadní ceny, tak to je mazec, protože nejen, že musíš zaplatit odhadce, ale ještě platit notáři jak za růžovky :-(

Eliškaaa
Kecalka 143 příspěvků 04.02.11 11:28

OKOPÍROVÁNO Z WEBU:

Sazebník odměny notáře, příloha k vyhlášce č. 196/2001 Sb. Sazebník odměny notáře za úkony notářské činnosti a za úkony některé jiné činnosti Oddíl I Odměna notáře podle tarifní hodnoty
Položka A
1. Za sepsání notářského zápisu o právním úkonu, s výjimkou položky D, včetně vydáníjednoho stejnopisu notářského zápisu

• z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty 2,0 %,
  • z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty 1,2 %,
  • z přebývající částky až do 1 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,6 %,
  • z přebývající částky až do 3 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,3 %,
  • z přebývající částky až do 20 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,2 %,
  • z přebývající částky až do 30 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,1 %,
  • z přebývající částky až do 100 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,05 %,nejméně 1 000 Kč.

Nelze-li tarifní hodnotu určit nebo ji lze určit jen s nepoměrnými náklady 3 000 Kč.

Za sepsání notářského zápisu o zástavní smlouvě nebo o dohodě se svolením k vykonatelnosti anebo o jednostranném právním úkonu o uznání peněžité pohledávky se svolením k vykonatelnosti dvě třetiny z částky vypočtené podle věty první a druhé, za sepsání notářského zápisu o darovací smlouvě nebo o smlouvě o rozšíření nebo zúžení společného jmění manželů podle § 143a občanského zákoníku jedna polovina z částky vypočtené podle věty první a druhé a vždy nejméně 1 000 Kč.

Příspěvek upraven 04.02.11 v 13:03

villa
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 04.02.11 11:41

Nechci vypadat jako úplný idiot, ale já to prostě nechápu. Jsem prostě právní analfabet a tomu, co jsi Eliško napsala moc nerozumín. Jestli jsi z oboru, můžeš mi to prosím napsat normálně, lidsky? Děkuju moc

Bianca123
Ukecaná baba ;) 1063 příspěvků 04.02.11 12:21

Vzor darovací smlouvy http://www.vzory.cz/…nemovitosti/ a vzor návrhu na vklad http://cuzk.cz/Dokument.aspx?….
Pokud manžel vlastní nemovitost sám, tak asi není součástí společného jmění manželů. Pokud by jsi chtěla, aby byl dům ve společném jmění, tak jedině u notáře a něco to stojí (nevím kolik). Jinak ti může manžel darovat 1/2 domu, jako někomu cizímu. Proč ne?

Eliškaaa
Kecalka 143 příspěvků 04.02.11 13:05
villa píše:
Nechci vypadat jako úplný idiot, ale já to prostě nechápu. Jsem prostě právní analfabet a tomu, co jsi Eliško napsala moc nerozumín. Jestli jsi z oboru, můžeš mi to prosím napsat normálně, lidsky? Děkuju moc

Z oboru nejsem (bohužel :-( ), já jsem zakládala diskuzi. Tento text jsem okopírovala z webu (už jsem to tam doplnila). Je to sazebník odměn notářů za sepsání např. SJM. Zkusím si podle toho vypočítat na kolik by nás to přišlo.

Peťa516  08.08.11 18:08
znalecký posudek

Kdybyste potřebovaly znalecký posudek, tak běžte sem – www.odhadonline.cz. Jsou levní, rychlí a dá se s nima domluvit.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
TOPlist