druhé těhotenství a co zaměstnavatel

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 14.11.03 22:27

zkopírováno z došlé pošty:

Ahoj Šárko,

chtěla bych se zeptat jak je to v případě, když budu mít druhé miminko až dva měsíce po dovršení třetího roku mé dcery. Musí mi zaměstnavatel stále držet místo a budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Jana

Reklama

Reklama

Reakce:

Anonymni  15.11.03 22:00

Nejsem odborník, ale myslím že ano, v případě že nastoupíš na MD před dovršením 3.roku… nejlépe je odejít ihned na neschopenku co to půjde a pak navázat MD, nejsem si tím ale jistá, snad poradí někdo líp?

Měj se hezky, ahoj Jitka

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 16.11.03 00:37

Ahoj, nevím tedy jestli poradím dostatečně, ale pokusím se o něco. Zaměstnavatel je dokonce povinnen Ti držet místo 4 roky, ale to jen po dohodě a myslím, že to potom nemusí být přesně to samé místo, ale rozhodně adekvátní. Pokud se Ti druhé mimčo narodí dva měsíce po 3. narozeninách prvorozeného, tak by se snad dalo stihnout odejít na mateřskou normálka těch 8 týdnů předem. Ale tím si nejsem moc jistá, protože mě gynekolog vystavil ten papír automaticky na 6 týdnů před porodem. Prý při druhém dítěti není na výběr (?). Jinak bych to asi taky řešila neschopenkou, to je jistota.

ahoj Esterka

Anonymni  16.11.03 13:44

Ahoj, taky nejsem odborník, ale vím, že zaměstnavatel ti musí držet místo 3 roky, pak ti může dát výpověď když nepožádáš o další (4.rok). Nevím, jak jsi dlouho už těhotná, nejlepší by bylo, pokud to na tobě ještě není vidět, nastoupit do práce jakoby nic, pak se po pár dnech jako dozvědět, že jsi těhotná a nastoupit na neschopenku, čímž bys dostávala slušné peníze podle starého vyměř.základu ještě před 1.těhotenstvím (nemocenskou, vlastně až do nástupu na MD), kdybys tam šla teď třeba jen na 2 dny (nevím, kolik dnů musíš pracovat, aby se to počítalo podle předpokládaného výdělku po tomto nástupu)… no a pak z neschopenky pokračovat s mateřskou, jestli jsem se vyjádřila srozumitelně.

Takže radím - nastoupit hned do práce a jít marodit. Nebo si nechat napsat neschopenku (třeba na rizik.těh) tak nějak ke dni dovršení 3 let dítěte, kdy se automaticky předpokládá, že nastoupíš do práce… a pokud máš neschopenku, výpověď dostat nemůžeš.

Hodně štěstí, Johanka a Marcel 9 a půl měs.

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 18.11.03 14:29

1.

V téhle fázi Ti zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Jsi totiž na mateřské dovolené s dítětem do 3-let a navíc jsi těhotná a těhotné může dát zaměstnavatel výpověď jen z organizačních důvodů.

2.

V době, kdy jsi na mateřské ti lékař neschopenku nevystaví :o)

3.

Rada nastoupit do zaměstnání je docela dobrá, pokud to jde, protože by mohla znamenat vyšší peněžitou pomoc v mateřství (počítá se z posledních tří měsíců, kdys pobírala plat), jinak se bude počítat ze stejného základu jako poslední mateřská, tedy z platu před nástupem na první mateřskou

Anonymni  18.11.03 22:59

No, ja bych si tedy rozmyslela delat takovehle figle na zamestnavatele s nekolikadennim nastupem do prace. Predne mi to neprijde moc fer, ale hlavne uz si Te naporad takhle zaradi - jako osobu, na kterou neni spolehnuti, a ktera zneuziva sveho materstvi (a koneckoncu nejen Tebe, ale mozna i vsechny dalsi potencialni matky, ktere zamestna, mozna potazmo vsechny zeny v plodnem veku).

Jde tedy o to, jestli se skutecne chces po materske vratit zpet, nebo mit jenom na pul roku o trochu vyssi materskou

Zalezi samozrejme take na tom, v jakem sektoru pracujes. Pokud v rozpoctovem, je dost mozne, ze by se slo dokonce na tomto figlu se sefem domluvit. To musis posoudit sama. Ale tvarit se nevinne, ze zcistajasna jsem se rozhodla vratit do prace a opet najednou po par dnech zjistim, ze jsem tehotna - to tedy nevim. Podle me to za ty budouci komplikace nestoji.

Ale preji hodne stesti, at se Ti to podari nejak stastne vyresit

Julie

Rozalie 94
Nováček 1 příspěvek 08.02.17 21:31

Ahoj Já bych mela taky otázku, snad mi některa poradíte. Letos 24.7. Mi končí rodičovska dovolena, ale jsem po druhé těhotna a podle výpočtu by mi mela začít mateřska 29.7. 2017. Co těch pět dni mezi Tim? Moc děkuji za rady.

bublinek
Závislačka 3184 příspěvků 08.02.17 21:34
@Rozalie 94 píše:
Ahoj Já bych mela taky otázku, snad mi některa poradíte. Letos 24.7. Mi končí rodičovska dovolena, ale jsem po druhé těhotna a podle výpočtu by mi mela začít mateřska 29.7. 2017. Co těch pět dni mezi Tim? Moc děkuji za rady.

kamarádka šla jen na 1 den mezi mateřskými :lol:

janoma
Kecalka 169 příspěvků 08.02.17 21:37

Nemocenská?

matkabagristy
Nadpozemská drbna 29804 příspěvků 08.02.17 21:41

@Rozalie 94 domluv se se zaměstnavatelem, asi nebude problém s neplaceným volnem

Lendeš
Ukecaná baba ;) 1996 příspěvků 08.02.17 21:41

@Rozalie 94 Pokud ti končí rodičovská do 3 let, tak požádat o neplacené volno.

Kriss Tina
Závislačka 3470 příspěvků 08.02.17 22:09

Nemas treba jeste nevybranou dovolenou? Nebo to neplaceny volno, nevim kde teda delas, ale myslim ze na to by mel pristoupit kazdej normalni zamestnavatel, tech 5 dni bys to v praci asi stejne nevytrhla…

barbuchablond
Zasloužilá kecalka 806 příspěvků 09.02.17 13:05

A co požádat gynekologa, ať upraví termín na žádance o mateřskou? 5 dní je jak nic. Moje doktorka je v neschopenkách a spol. velmi striktní, ale sama mi říkala, že pokud o pár dní nenavazuje mateřská na rodičák, tak nemá problém vyjít vstříc.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Děti a zdravá strava: Pozor, ať jim neškodí

Prakticky každý rodič ví, že velké množství cukru, slazené nápoje a jídlo z... číst dále >

Zpěv dětí, který vás ohromí

Všichni doma máme nadějné talentované hvězdy, které svým vybroušeným hlasem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Láska se zajíčkem. Velké rozdíly vztahu neprospívají, tvrdí psycholog

Muž si najde partnerku mladší o generaci, a nikoho to nenadzvedne. Zato když... číst dále >

Čech Dubovický má nejhezčí tělo v Evropě a druhé nejkrásnější na světě

Bronzový Muž roku 2016 Miroslav Dubovický (25) uspěl na světové soutěži... číst dále >

Reklama