Ekologická domácnost

Fotoalbum tématu (13) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 22.02.05 16:56
Ekologická domácnost

Ahoj,
hledám rady jak uklízet, prát, čistit a udržovat domácnost s přírodními prostředky. Jaké dostupné prací, mycí a čistící prostředky jsou ekologické. Vaše osvědčené fíglíky a rady vašich babiček.
těhotenství a péče o miminka s přírodními a ekologickými prostředky. To je další zajímavé téma.
Ed mě nahlodala svým deníčkem o novodobých bavlněných plenkách a v diskuzi o nich se už objevilo pár opravdu dobrých rad.
Díky a těším se, že se moje domácnost, která dosud využívá chemii, začne chovat k přírodě šetrně.
Stefinka

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 813 Další »
Reakce:

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 22.02.05 17:28

Dostal se mi do ruky časopis Puls, prosincové číslo.
Antibakteriální saponáty X Tea tree olejíček nebo Bergamot
Kromě jiného obsahují antibiotikum jménem triclosan, které se může do těla dostávat kůží nebo dýchací sliznicí. Našlo se i v mateřském mléce - kojící maminky pozor!
Namíchejte si vlastní čistící směs. Do litru vody přidejte několik kapek přírodního oleje s antiseptickými účinky, jako je např. tea tree nebo bergamot. Vznikne voňavá a zaručeně zdravá lázeň.
Aviváže na prádlo X Levandule, Pinie, Citron
Voní hezky, bohužel ale obsahují látky, které často bývají „startéry“ alergií. Nepodléhejte reklamě, použití aviváže nemá vliv na kvalitu vyprání ani hebkost prádla téměř žádný vliv.
Vaše prádlo bude jemně a přirozeně vonět, přidáte-li do poslední máchací lázně pět kapek levandulového, piniového nebo citronového oleje. Čističe usazenin na WC X Ocet a sůl
Zcela bytečné „dryáky“, které bychom doma mít vůbec neměli. Dráždí pokožku a svými výpary i dýchací sliznice. navíc mohou být velmi nebezpečné malým dětem.
Roztok z jednoho dílu octa, jednoho dílu vody a několika lžic soli nalijte do mísy a nechte působit přes noc. Hadříkem, namočeným do octa, odstraníte i vodní kámen, usazený kolem vodovodních kohoutků. Čističe na trouby X Kuchyňská sůl
Tyto přípravky patří k těm nejagresivnějším chemikáliím, s jakými se vůbec můžeme setkat. Co myslíte - jestliže rozpustí několikaletou spečenou mastnotu, co asi udělají s lidskou pokožkou?
Zašpiněný pekáč, gril nebo troubu posypte solí. Pomalu zahřívejte, dokud sůl nezhnědne. Pak ji vysypte nebo vymeťte, vytřete papírem a umyjte obvyklým způsobem.
Osvěžovače vzduchu X Kapka parfému na žárovce
Tyto umělé vůně obsahují chemicky vyrobené pižmo, které se ukládá v našich tukových tkáních. Kromě toho může dráždit sliznice dýchacího ústrojí. Výběr vůní je značně omezený.
Jemně se rozvoní pokaždé, když na toaletě, v předsíni nebo kdekoliv jinde rozsvítíme. K tomuto účelu nepoužívejte vaši osobní vůni, spíš vzoreček z parfumerie.
Leštěnky na nábytek X Teplé pivo
Některé z těchto přípravků obsahují těkavé organické látky (VOC), které mohou způsobit bolesti hlavy, podráždění očí a dýchací potíže, podobně jako barvy, laky a izolační materiály.
Tato osvědčená metoda našich babiček byla téměř zapomenuta. je nejvyšší čas ji připomenout: dubový a mahagonový nábytek skvěle vyleštíme měkkým hadříkem, namočeným do vlažného piva.

Taky doporučují ekologicky šetrné prostředky Ecover, k dostání v obchodech Country Life.

Na internetu jsem objevila stránky českého klubu 21, má někdo s jejich výrobky zkušenosti?
Díky a přeji podvečer. Stefinka

Anka
Kecalka 294 příspěvků 22.02.05 20:25

Stefinko díky, žes to nakopla.
Já přidávám informace o pracích prášcích. Z běžných pracích prášků neobsahují fosfor např.: Palmex Color síla, Palmex modrá síla, Persil Color Power, Perwoll Color Magic, Rex Blue Power, Rex Color. Je jich více, ale jejich jména mi nic neříkají.
Snížený obsah fosforu mají např. Lovela Woolite, Batole, Mimino, Sensa pro děti, Toto, Lanza dvojitá síla.
Vysoký obsah fosforu mají Titan aktiv, Titan baby, Kromstar, Merkur bílá síla, Ariel, Biomat, Colon.
Důležité je správné dávkování, nevyplatí se dávkovat od oka. Prášek navíc prádlu nepomůže. Velmi vhodné je dávkovat prostředek přímo do bubnu, tehdy je možné dávku pracího prostředku snížit o třetinu. Prací prášek je možné vložit do bubnu v kapesníku či jiné řídké tkanině. Chceme-li lépe vyprat silněji zašpiněné prádlo, je lépe ho namočit. Potom není třeba zvyšovat dávky pracích prášků. Skvrny je možno předem odstranit např. citronem nebo žlučovým mýdlem.
Podrobnější informace najdete na stránkách www.ecn.cz/rosa.
Ještě má zkušenost- koupila jsem si Ecover tekutý prací prostředek, 1,5l mě stál 204 Kč, spokojená s ním sice jsem, ale bude hnedka pryč, takže je to neúnosně drahé. Teď si plánuju koupit Ecover na nádobí, protože o jiném ECO prostředku nevím- dám vědět jaký je.
Tak zatím pa, jdu hledat v předchozí diskuzi, co je to ten oříšek…
 Anka

Anka
Kecalka 294 příspěvků 22.02.05 20:37

Dnes jsem zkusila vyrobit ty vlhčené ubrousky. Shodou okolností jsem před pár dny roztrhala na hadry staré froté prostěradlo, a tak našlo skvělé využití. Pro všechny, kdo neví o co jde, posílám Edin skvělý recept:

//125 ml vařící vody
1 sáček heřmánkového čaje
1 lžíci mandlového oleje
4 kapky levandulového olejíčku
1 lžíce dětského šamponu nebo tekutého mýdla

Necháme heřmánkový sáček vyluhovat až do schladnutí a poté jej vytáhneme. Do „čaje“ přidáme zbývající ingredience, zamícháme a pořádně protřepeme. Zalijeme touto směsí (po doma vyrobené ubrousky - nastříhané kousky jakékoliv dobře sající látky), které dáme do nějaké dobře těsnící nádoby, třeba prázdné od koupených ubrousků. Zalijeme jen tolik, dokud nejsou „vlhké“, nesmí v té směci plavat. Pokud to přeženete, tak prostě jen trošku ty ubrousky vyždímejte
Pokud chcete, je možno ještě tuto směs dát do lahvičky z rozprašovačem a nastříkat pouze na zadeček než utřeme suchým ubrouskem.
Nevyužitou směs můžeme skladovat v lednici.
Nenamáčejte příliš mnoho ubrousků, tak zásobu na den či dva a pak přidejte směs, dlouho namočené ubrousky díky tomu, že tohle je „přírodní“ směs mohou začít trošku utuchat.

Pokud chcete trošku experimentovat, je možno přidat do této směsi hned ze začátku, když se luhuje heřmánek lžíci medu - má hrozně uklidňující účinek, obzvlášť na opruzený zadeček.
Můžete použít jiný olejíček místo levandulového, ale prosím zjistěte si nejdřív u prodejce, že je vhodný pro miminka.

Místo mandlového oleje můžete použít jakýkoliv jiný kvalitní rostlinný olej - např. olivový//

Je to opravdu prima, já jsem teda použila olivový olej a zatím to mám bez levandule, protože tu v našem bylinkářství jak na potvoru vyprodali. Dala jsem ty ubrousky do zelené krabice od Pampers a je jim tam dobře…

Anka

kostka
Kecalka 405 příspěvků 22.02.05 21:08

Ahoj holky,
druhým rokem používám ekologicky šetrné prací a čistící prostředky od Missivy (http://www.missiva.cz/) a můžu je jen doporučit. Napřed se mi to zdálo drahé, ale když se to rozpočítá na jedno praní, je cena srovnatelná s průměrným praškem na praní. Mají prací gel, což samo o sobě je výhoda, a různé doplňky (enzymatickou a bělící složku,přípravek na skvrnyapod.), ty nejsou nezbytně nutné.
Objednávám je na dobírku a zpravidla už druhý den dojdou. Firma bere zpět i použité obaly.
Jinak ještě díky za tipy na přírodní prostředky.
 Hana

Anonymni  22.02.05 21:50

Můj kamarád vyrábí „jar“ když si dělá doma tofu ze sojových bobů. Je to syrovátka, která vznikne při rozmixování sojových bobů. Údajně je to prý skvělé odmašťovadlo, ale vyzkoušené to nemám. On je blázen do zdravé výživy a tohle je pro něho užitečný odpad.
 Radina

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 22.02.05 22:07

Ahoj Ekomamky :D

To je super, že vznikla tato nová diskuze. Myslím, že bude úplně stačit a není třeba nového deníčku, těch je na Emimi už příliš a rychle by se ztratil mezi ostatními.
Pokud někdo máte zajímavý článek, tak ho určitě dejte na hlavní stránku, ale myslím, že na tipy o ekologické domácnosti nám to tady bude stačit :D

Děkuju moc za krásná slova v diskuzi o plínkách, já jsem se úplně tetelila, když jsem si četla, že jsem váš poklad hihi.
Náhodou, dělám jen to, co by měly dělat všechny mamky ! Zajímám se o životní prostředí a jak mu co nejmíň ubližovat, protože Zem máme jen jednu a kde jinde budou naše děti a děti našich dětí vyrůstat než tady?

A dnes jsem shodou okolností četla v časopise, že 70% rodičů se začne o ekologii zajímat více až po narození dětí, no něco na tom bude že jo?? :D

Stefinko - skvělé tipy, už jsem si to vytiskla a vše schovávám.

Anko - taky používám přípravky Ekover :D Jsou fakt super a nemůžu si vynachválit obzvlášť jejich Jar, tak honem do toho !!!
Tvojí kamarádce jsem už poslala majlík a doufám, že se do toho šití fakt pustí, bylo by to skvělé.

Chtěla bych vás odkázat na diskuzi na Rodině. Sice tam toho moc není, ale je tam pár dobrých rad ohledně třídění odpadu, tak na to mrkněte jo?
 http://www.rodina.cz/diskuse1567.htm

Zatím pá
Ed

katinka
Kecalka 111 příspěvků 22.02.05 22:45

ahojte, tak pridavam zatial len minitipy:

namiesto osviezovaca vzduchu zapalte zapalku - odstrani neprijemne pachy :)

domaci prostriedok na skvrny - 115 lm octu, 2 lyzice cpavku, 4 lyzice sody, 2 ltzice tekuteho mydla.

naivnikacatko
Kecalka 140 příspěvků 23.02.05 07:38

ahoj :) diky, holky, za tipy, nektery urcite vyzkousim, i kdyz mam pocit, ze dokud nebudeme zit v horach v dreveny boudicce, pestovat prasatka a obili, tak nikdy nebudem ta spravna ekologicky setrna domacnost :lol:

pokud mate zajem, tak si tady zkuste zmerit jak na tom se svou ekologickou domacnosti vlastne jste: http://hraozemi.cz/ekostopa vypocita vam to, kolik zemekouli by bylo pro lidstvo potreba, kdyby vsichni zili tak jako vy :?: :wink:

jo a jeste k tem pracim praskum - cetla jsem, ze lepsi jsou ty gelovy, protoze do normalnich prasku se jeste pridavaji dalsi chemikalie, aby nehrudkovately, nevlhly atd., navic ty gelovy jsou na bazi mydla, takze jsou mnohem setrnejsi. sice jsou drazsi, ale zase se toho gelu dava fakt jen tretina oproti normalnimu prasku, a primo do bubnu, takze ja jsem s nima spokojena. i kdyz zase ne kazdej gel je bezfosfatovej.. clovek musi zkoumat slozeni :roll:

naivni kacatko

Bubinka
Kecalka 155 příspěvků 1 inzerát 23.02.05 08:25

Holky, jaké máte zkušenosti s těmi gelovými prášky? Já jsem před časem na zkoušku koupila Ariel, a pravidelně používám tekutý prášek na tmavé prádlo, ale musím říct, že ač se snažím dávkovat podle návodu, tak mi připadá, že to nijak moc dobře nevypere. Pokud není prádlo moc špinavé (je v podstatě jenom onošené), tak je to celkem dobré, ale jak je třeba někdy umazané (nemyslím takové ty skvrny, co jdou apriori blbě vyprat), tak už to moc nefunguje. Přitom normální sypký prášek je vypere. Tak mě zajímají vaše zkušenosti, eventuelně které gelové prášky používáte.

Díky Hanka

Anonymni  25.02.05 21:15

Ahoj,
překvapuje mě, že se nikdo ještě nezmínil o řadě Frosch. Mají veškeré věci na mytí i praní. České www stránky jsem neobjevila, ale epokud umíte německy, tak skutečně kompletní sortiment naleznete na http://www.frosch.de/. Frosch je celkem běžně k dostání v drogeriích, ale kupovala jsem ho i v Hornbachu (univerzální čistič - lze v něm např i ručně prát, WC čistič), Carrefouru atd. Vše co nabízejí je bezfosfátové na bázi octa, a dalších přírodních látek. Používám tuto řadu už dlouhá léta a jsem opravdu spokojená. A doufám, že i ekologická. A abych nezapomněla - je to i celkem levné.
 Lída

sonka
Kecalka 456 příspěvků 25.02.05 22:53

Ahojky, já jsem teď nakoupila v www.biosfera.cz. Když si objednáš nad 600, máš poštovné zdarma. :lol:
Koupila jsem si u nich eko jar, eko písek, eko čistič na WC a ještě eko čistič na podlahy. Vše je super!!! Myje to supr a je to na přírodní bázi. Ceny jsou také super!!! Prodávají i kosmetiku. Malé jsem koupila šampon založeny na BIO měsíčku, mořské soli a glycerýnu. Je super, i já ho používám a přestaly mi i vypadávat vlasy! :!
Takže doporučuji. :D Alespoň nemám strach, kydž mala něco olízne, že se jí něco stane. :(

sonka
Kecalka 456 příspěvků 25.02.05 22:59

Jo, ta značka se jmenuje EKOVER, jak tady říkala jedna maminka jsou proště super!! :D :D

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 26.02.05 09:46

Sonko díky za odkaz, na www.biosfera.cz mají docela zajímavý sortiment.
Prvně v životě koukám na doporučovaný kompaktní prášek
http://www.biosfera.cz/…ducts_id/659
Ten Ekover taky vypadá parádně.
Nakonec si nebudu umět ani vybrat :lol:
Stefinka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.02.05 15:47

Ed nebo někdo ,
jak funguje ocet co by aviváž na svetry? Co antistatické účinky?
Běžné prádlo super super při použití.
Díky. Stefinka

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 813 Další »
 Váš příspěvek

Poslední články

Mixit - míchám, mícháš, mícháme

Mixit.cz je web, kde si může každý namíchat svůj mix müsli, snídaňových kaší nebo ovoce a oříšků. Na své si přijdou sporťáci, příznivci lehké stravy i mlsné jazyky. A co že tedy nabízí? číst dále >

Sladké mámení: 4 recepty na moučníky, po kterých se z vás baculka rozhodně nestane

Milujete sladké, ale odpíráte si ho, protože se snažíte shodit nějaké to kilo do plavek. Ale proč se tak trápíte? Jenže mlsat můžete i zdravě a bez výčitek. Těchto pět receptů vám už napoví, jak na to. Na nějakou tučnou pocukrovanou bombu ani nevzpomenete. číst dále >