Jak na klíšťata a komáry?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Petronella
Kecalka 108 příspěvků 30.05.05 16:56
Jak na klíšťata a komáry?

Ahojte holčiny,

moc se předem omlouvám, pokud kladu už někde zodpovězenou otázku, ale nějak se mi nedaří v diskuzích něco podobného najít :o(
Chtěla bych Vás poprosit o radu, co pomůže na komáry a klíštata? Mám na mysli přírodní kosmetiku nebo přípravky,které se aplikují jako prevence na deku nebo tělíčko a nebo do místnosti kde se spí. Děsím se totiž těch v obchodě běžně dostupných chemikálií a raději dám na osvědčené tipy našich babiček a Vás zkušených maminek.

Děkuju moc a těším se na odpovědi.

Petronella+Petra a Fanda (1 rok)

Reakce:

Pimpa
Závislačka 3417 příspěvků 30.05.05 18:53

Ahoj, hodně pomáhá levandule, třeba do aromalampy. Jinak si to můžeš přečíst tady:

http://www.vasedeti.cz/clanky.php?…štěte&clanek=357

alenka2004
Kecalka 171 příspěvků 30.05.05 19:11

Slyšela jsem teď jednu babskou – dát do alpy pár koření hřebíčku – jednak to desinfikuje (jeden hřebíček jen tak chvilku cumlat v puse – a je po aftech, zánětech, i na anginu a chřipajznu to prý zabírá, i preventivně) a když se s tím člověk natře tak prý na něj komáři a jiná havěť neleze.
Myslím, ale že se to nehodí pro děti.
To jsem před nedávnem ušila ze staré záclony na postýlku síťku proti hmyzákům (stačilo navléct gumu po celém obvodu).

ajkab
Kecalka 123 příspěvků 30.05.05 21:15

Ahoj, také jsem teď nedávno četla, že klíšťata nesnášejí levanduli.

marmih
Kecalka 108 příspěvků 08.06.05 23:02

JAK NA KLÍŠTĚ:
Do lesa s výskytem klíšťat oblékneme dítě do dlouhých kalhot a trička s dlouhým rukávem. Doporučují se oděvy světlých barev, aby bylo možno klíště zahlédnout už při přesunu na našeho mrňouska. Existují repelentní přípravky a to i takové, které se nanáší na oděv. Po návratu z přírody je vhodné dítě celé prohlédnout. Po případném objevení klíštěte jej natřít mýdlem a růžkem mýdla mírným tlakem vytočit klíště v protisměru hodinových ručiček. Dnes už se doporučují i jiné metody, ale já mám tuhle velmi dobře ověřenou na táborových dětech. Někdo maže klíště před vytočením olejem, ale to moc vhodné není, klíště se tak udusí a při vytahování klouže. Po vytažení klíště zkontrolovat, zda je celé. Ranku po klíštěti vydezinfikovat a sledovat její zarudnutí. Z nakaženého klíštěte vzniká „rudý flek“. Pokud má dítě 2 a více klíšťat, je vhodné si vyžádat kontrolní odběr krve u lékaře. Klíště přenáší lymskou boleriózu a klíšťovou encefalitidu. Proti encefalitidě se můžete nechat očkovat, avšak proti bolerióze, která je mnohokrát častější očkování ještě neexistuje…

JAK NA BODNUTÍ HMYZEM:
S příchodem teplých dní jistě zaznamenáme i nepříjemné projevy léta. Mezi ně patří bodnutí hmyzem, spálení či vyrážka ze sluníčka, zarudnutí a svědění kůže. Aby nás zdravotní potíže dlouho neobtěžovaly, měli bychom mít v lékárničce přípravky, které jejich projevům zamezí.

Je to třeba Hydrocortison, Fenistil či pokud dáváme přednost přírodním preparátům Aloe Vera. Dokáží během několika minut zklidnit podrážděnou pokožku, zmírnit bolest a mají i protisvědivé účinky.
Platí také na sluneční alergii

Přípravky jsou určeny i na poškození kůže sluncem a použít se dají i tehdy, když se třeba popálíme od kopřiv. Jistě uvítáme nejen rychlý a léčivý účinek, ale i chladivý, zklidňující efekt. Kromě toho také, na rozdíl od domácích přípravků, výrazně a rychle omezují svědění. Ocet nebo pleťové mléko totiž nepříjemné projevy pouze chladí.
Pozor na včely a vosy

Především po bodnutí vosou nebo včelou může dojít ke značně silné reakci. Objevit se může nejen rudý otok, ale také kopřivka, zvracení, průjem a dušnost. V nejhorším případě dojde dokonce k šokovému stavu. Pokud tímto typem alergie člověk trpí, je třeba být velmi ostražitý, když se pohybuje v blízkosti kvetoucích luk a zahrad, ale také na tržištích, kde se skladuje ovoce, protože bodavý hmyz se tu rád shromažďuje.

Ostražitosti je také třeba, když si děti hrají u starých kmenů či pařezů, kde by mohly mít vosy svá hnízda. Spolehlivě je najdeme také u stánků s občerstvením. Sladkosti, limonády v kelímcích a odpadkové koše jsou pro vosy vítaným shromaždištěm.

Odborníci alergikům také radí, aby se neslunili mokří, zpocení nebo používali opalovacím olejem, který přitahuje hmyz. A hlavně musí nosit potřebné léky s sebou.

Protisvědivý účinek léčiv, například Fenistilu, je způsoben tím, že obsahuje léčivé látky proti histaminu, jehož uvolňování právě svědění vyvolává. Tím, že působí proti histaminu, který spouští i alergickou reakci, je vhodný také na alergickou vyrážku, jako je např. kopřivka.

Každý z těchto přípravků je volně prodejný. Je však velmi důležité před jeho aplikací důkladně prostudovat příbalový leták. Kromě těchto preparátů nám lékař může podle potřeby předepsat i další léky.

kedarda  21.06.12 20:25

Ty babičky neviděly v klíšťatech takovou tragedii jako my dnes. Nejsem si tím nijak jist, prostě si to jen myslím, pardon. Jedna věc je, že to tehdy nevěděli ještě ani lékaři, druhá věc je, že s rozvojem hygienických potřeb a současného masírování veřejnosti nadnárodními společnostmi reklamou, dospěla dnešní společnost k takové hysterii, kdy si slušný člověk nesmí dovolit mít lupy nebo zpotit se mimo koupelnu. Naše babičky braly výskyt klíštěte stejně jako vši – normál, pohoda, klid a nohy v teple. Takže na klíšťata měly dozajista své babské rady – ale pouze na ta přisátá! Proti těm, co teprve číhají v trávě, se plošně lidstvo začalo bránit až nedávno, na to ještě naše babičky nestihly reagovat…

Já zas hledám po různých serverech jinou informaci: Potírat klíště dezinfekcí ještě před odstraněním nebo? Dezinfekce jódem má údajně vliv na případnou Borreliózu, ale klíště přeci působí jako špunt v té ráně, zatímco jestliže jej napřed natřu (což MUSÍ cítit!!!), tak to logicky vyhodnotí jako nebezpečí života a jakkoli leze možná pomalu, chemická odezva uvnitř jeho organismu se počítá v nanosekundách, což znamená, že nám naslintá borreliózu do rány dřív, než ho vytrhneme (rychleji než blesk) a tedy dřív, než se do rány teprve následně dostane náš jód, který je na klíštěti, všude kolem, ale do rány se dostane teprve pak… A proto: není lepší jej nenatírat předem ničím, nýbrž rychle jej odstranit a dezinfikovat jako každou jinou ránu až potom?

kedarda  21.06.12 20:37

Ok a nevíš, prosím tě, jak nacpat desetiletého kluka do bílých tepláků, když jde do lesa? A až to zvládnu, jak se dá takovému klíštěti zabránit, aby dolezlo po teplácích a tričku nahoru ke krku? Mě se mockrát stalo, že jsem přišel odkudsi a teprve po několika hodinách jsem na sobě našel teprve lezoucí klíště a to třeba i dosti vysoko na těle – čili lezlo po oblečení, ba se jistě snadněji zachytí tepláků, než holé dětské kůže.
Promiň, já vím, že můj dotaz je formulován nepříjemně. Já to totiž slyšel už tolikrát – brát si do lesa tepláky, dlouhé kalhoty, event. je zagumičkovat… a nikdo mi ale nikdy nevysvětlil proč – vždyť jakmile se klíště zachytí, tak prostě leze a nelze žít tak, že se člověk neustále prohlíží, to bych z toho lesa nic neměl, kdybych se tam cítil ve stejném nebezpečí jako na přechodu přes pražskou magistrálu. Ty ovšem také nevysvětluješ

Kaac
Kecalka 357 příspěvků 21.06.12 20:59

Doporučuji desinfikovat Ixodermem určeným k odstraňování klíšťat..

Janichka
Kelišová 6954 příspěvků 21.06.12 21:09

Ja pouzivam repelent od Justu, je to ciste prirodni. Je to na hmyz i klistaky.

zulok
Echt Kelišová 9217 příspěvků 21.06.12 21:27

Ja práve poznám, že kliešťa ničím nenatierať, len vykyvkať, či vytrhnúť.
Do lesa chodíme v dlhých gaťoch, tričko dlhý rukáv, ale itak mal synček kliešťa na líčku.. :nevim:
a ja na krku

Ten repelent od justu som nenasla na internete :think: a funguje?
ja poznam prírodný, že rozmarín uvariť vo vínnom octe..

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Poslední články

Víte, co doma dýcháte?

Mladí manželé začali řešit problémy s mravenci, přitom se náhodou dozvěděli o možném nebezpečí vysokých koncentrací formaldehydu, tedy látky, která způsobuje zdravotní potíže. číst dále >

Co vám pomůže při infekci močových cest?

Urologické problémy patří mezi témata, o kterých se stydíme mluvit a snažíme se je spíše přehlížet. Přitom jde o velmi nepříjemné potíže, které je nutné řešit co nejdříve, protože jinak mohou přejít do chronického stadia. číst dále >

TOPlist