Kdo bude vyplácet mateřskou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  09.03.03 21:11

Ahoj,

obracím se na Vás s jedním dotazem. Jsem těhotná a můj pracovní poměr bude ukončen z důvodu ukončení činnosti firmy zhruba 14 dní před nástupem na mateřskou. Chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem mi bude vyplácena mateřská a kým? Máte s tímto nějakou zkušenost? Mohli byste mi poradit?

díky

Zdenka

Reklama

Reklama

Reakce:

Jankap
Kelišová 5101 příspěvků 10.03.03 14:40

Můžu Ti napsat, jak to probíhalo u mě. Jsem podnikatelka, tedy z hlediska správy sociálního zabezpečení „osoba samostatně výdělečně činná“. Gynekolog mi napsal mateřskou na formulář formátu A5 od 1. března. Formulář jsem podepsala, napsala na něj ještě jednou, že chci skutečně nastoupit od 1. března. To jsem pak odevzdala přímo na místní správě sociálního zabezpečení. U vstupu mají většinou nejen podatelnu, ale také jakousi informační kancelář.

Ty se ale budeš asi muset také přihlásit na úřad práce, aby za Tebe za těch 14 dní zaplatili sociální a zdravotní pojištění. Tam Ti taky řeknou, jestli ten formulář o mateřské odevzdáš jim nebo jako já přímo na správu sociálního zabezpečení. Normálně bys ho odevzdávala zaměstnavateli.

Snad Ti to pomůže.

Janka

aprilmouse
Kecalka 414 příspěvků 15.03.03 18:24

Jak to bude s mou mateřskou by mě taky docela zajímalo.Dnes už mám 21 týden těhotenství… Jsem OSVČ, ale navíc ještě zaměstnávám 10 lidí. Jak jsem se dozvěděla, tak mateřská je podmíněna tím, že živnosťák bude pozastaven, ale co se zaměstnanci? Přece je nepropustím? Navíc když firma může běžet i beze mě. Prý se to řeší tak, že se zaměstnanci přepíší na ten půlrok na manžela (osoba sdílející domácnost) jakožto spolupracující osobu. Ale co čert nechtěl, můj manžel pracuje u PČR a výslovně NESMÍ podnikat. Teď čekáme na vyjádření, jestli mu toto podnikání/nepod­nikání dovolí… vypadá to, že ne. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Zatím moc nevím, co budem dělat :-/

Nejde mi o nějakou malou částku, firma docela prosperovala a zaplatila jsem si pěkně velké pojištění, takže bych docela ráda aspoň něco z těch peněz viděla zpět.

[ Tento příspěvek byl upraven uživatelem: aprilmouse dne 15.03. 2003 18:25 ]

Anonymni  18.03.03 16:19

Ahoj všichni.Mně by to taky zajímalo, protože ještě studuju vysokou a vypadá to, že na žádnou mateřskou ani nárok mít nebudu. :-| Asi máme smůlu.Přitom když na mně platí zdravotní stát, tak by měl i tu mateřskou,ne. :-?Uvidíme.

Petra

Anonymni  21.03.03 12:03

Myslim, ze i kdyz jsi studentka, tak budes mit narok na nejakou materskou od statu. Vyse se sice pocita z predesleho platu, ale kdyz jsi jeste nepracovala, tak ti ji budou asi pocitat z zivotniho minima. Nebude to asi zadna slava, ale uplne bez penez nezustanes. Urcite ti to reknou na socialce. Hodne stesti a hlavne zdravicko.

Katka

Anonymni  21.03.03 16:25

Ahoj,

mám nějaké informace ohledně mateřské dovolené - a protože se to týká i mě, tak jenom doufám, že jsou správné. Loni jsem dostudovala VŠ a přihlásila se na úřadu práce. No a otěhotněla jsem, takže na pracáku zůstanu až do doby 6 týdnů před porodem. Mateřskou dostanu, protože jsem „účastna na zdravotním a důchodovém pojištění“ alespoň 270 dnů před očekávaným termínem porodu. Do této doby se počítá i doba evidence na úřadu práce, nebo třeba doba studia (na VŠ pouze denního studia!). Výše „mateřské“ bude pravděpodobně v mém případě (i v případě studentky Petry) stejná, jako výše rodičovského příspěvku (tj. něco kolem 2500Kč/měsíc) - ale nevím to jistě, ptala jsem se špatných úředníků :-)

Co se týká propuštění ze zamněstnání 14 dnů před nástupem na mateřskou - těhotná žena má nárok na delší „dobu hájení“. To je jakési období po ukončení pracovního poměru, po které za ni platí zdravotní a sociální stát… platí to několik týdnů. Nemám k tomu moc informací, nejlepší bude zavolat si na místní OSSZ a zeptat se přímo tam. Myslím, že to hlášení se na úřad práce ani nebude nutné.

Přeju hodně radostí s rostoucími bříšky a málo starostí se sociálním zabezpečením :-D

Hanka

milka
Nováček 2 příspěvky 15.04.03 19:54

má zkušenost s nastoupením na MD v případě že vlastním prosperující firmu je pro tebe vcelku pozitivní . Mám cukrárnu a v ní 5 zaměstnanců. Na MD jsem nastoupila v plánovaném termínu jako jiné maminy .Na OSSZ jsem podepsala prohlášení, že ve skutečnosti nebudu vykonávat žádnou manuální činnost spojenou s podnikáním .Takže svou firmu budu jen z povzdálí sledovat.Byl mi přiznán příspěvek vypočítaný z odvedených dávek pojištění. po dobu 28 týdnů od nástupu tedy dostaneš své peníze a ani si nebudeš odvádět pojistné. raději se ještě zeptej na tobě příslušné správě soc.zabezpečení

Anonymni  17.04.03 09:46

Ahoj, nevím sice jak je to teď, ale svou první dceru jsem porodila o prázdninách mezi třetím a čtvrtým ročníkem střední školy (v roce 92), tehdy bylo minimum 14 týdnů zůstat na MD, na mateřskou jsem měla nárok a dostávala jsem cca 1500,– Kč. Když jsem nastoupila v půlce října opět do školy, zůstal na MD můj manžel, po škole jsme se ještě jednou vystřídali a se získáním mateřské podpory nebyl problém.

Míla

Anonymni  22.04.03 13:50

Ahoj všichni, potřebovala bych se na něco zeptat - týká se to živnosťáku na mateřské dovolené.

Za pár týdnů nastupuji mateřskou dovolenou (6 týdnů před porodem) a chtěla bych dále pokračovat v práci, respektive si část dosud vykonávané práce ponechat (budu ji dělat doma na počítači). Zřizuji si tedy živnostenský list a chci si mzdu za vykonanou práci na mateřské dovolené fakturovat právě na živnosťák. Myslela jsem si, že to jde, ale tady jedna maminka píše, že při mateřské dovolené se živnosťák pozastavuje. Platí to vždy? Je možný mít nějaký příjem při mateřské dovolené (je-li to možné, jak velký)? Kde získám potřebné informace?

Díky moc za odpovědi a přeju všem krásná a zdravá miminka!

Petra

Anonymni  22.04.03 14:53

Každá maminka si může vydělat max. okolo 3.500,– ( tuhle hodnotu nevím úplně přesně, lae dá se to zjistit).V případě, že si vydělá víc, tak přijde o mateřský příspěvek.Nejlepší je práci v případě živnostenského listu napsat na manžela.Samozřejmě je nejlepší se zeptat na sociálce, ale tohle je z vlastní zkušenosti.Lucka

Anonymni  22.04.03 14:55

Ahoj, bohužel nedovedu poradit co se týče Vašich dotazů, ale naopak se chci také na něco zeptat. Mám jistý důvod k tomu, abych na mateřskou nenastoupila 6 týdnů před porodem, ale až později (asi 3 týdny). Je mi samozřejmě jasné, že o týdny, které nevyberu před porodem přijdu a nedají se přesunout, ale to mi nevadí. Je to nezvyklé, proto mám strach, jestli mi to zaměstnavatel uzná. Janka píše, že na žádost o mateřskou, kterou potvrzuje doktor, ještě sama napsala, že opravdu nastoupila na mateřskou k datu uvedenému doktorem. Já si tam hodlám napsat datum pozdější. Myslíte, že to bude problém? (Nejspíše půjdu za zaměstnavatelem s hotovou věcí, kdybych se ptala dopředu, určitě mi řeknou, že to nejde.) Předem děkuji za každou radu Pavlína

Anonymni  23.04.03 19:31

Tohle téma mě také zajímá. V současné době podnikám, ale tak za rok za dva bych chtěla mimčo. Mám jednu zaměstnankyni. Poraďte mi prosím, kolik bych měla platit sociální a odkdy, abych dostala nějakou mateřskou?

Anonymni  24.04.03 11:42

Milá Lucko,

děkuju moc za radu. Zajdu se zeptat na sociálku a uvidím.

Petra

JaninaRR
Nováček 2 příspěvky 28.04.03 21:26

Ahojky, měla jsem velmi podobný problém. Pracovala jsem na dohodu a prac.poměr mi skončil 9 dní před nástupem na MD. Pani účetní mi poradila, že si mám těch 9 dní co už nebudu zaměstnaná platit sama zdravotní pojištění a mateřskou mi i přesto vyplácela firma u které jsem byla zaměstnaná. snad jsem ti kapku pomohla, ale peníze ti vyplácí ta firma a jí to platí sociálka. Jestli-že firma zkrachuje tak to sociálka vyplácí přímo tobě. Jana

Anonymni  28.04.03 21:50

Ahoj Petro! Studující maminka má samozřejmě právo na příspěvek od státu. Já jako studentka VŠ jsem si zažádala o mateřský příspěvek přímo ve škole (určitě Vám poradí ve mzdové účtárně Vaší fakulty). Výše příspěvku se v naší situaci pohybuje na spodní hranici. Činí 2408 Kč. Petra ;-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpěv dětí, který vás ohromí

Všichni doma máme nadějné talentované hvězdy, které svým vybroušeným hlasem... číst dále >

Kouzelné Jeseníky: S rodinkou na rozhlednu i do galerie soch pod širým nebem

Léto je perfektním ročním obdobím pro objevování krásných koutů naší... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rozčilená Wrightová: Slíbili mi stejné peníze jako kolegovi a dali mi méně

Herečka Robin Wrightová (51) měla za seriál Dům z karet slíbené stejné peníze... číst dále >

Čech Dubovický má nejhezčí tělo v Evropě a druhé nejkrásnější na světě

Bronzový Muž roku 2016 Miroslav Dubovický (25) uspěl na světové soutěži... číst dále >

Reklama