Kdo mi objasní pojmy? poraďte...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lenkaaa2
Povídálka 33 příspěvků 04.08.10 11:53
kdo mi objasní pojmy? poraďte...

ahoj holky, je tu někdo kdo by mi vysvětlil některé pojmy, jak mám chápat – funkční část čípku mám 50 mm, bez nálevky, a zase jinde se píše palp. čípek formován 2 cm klenby volné, tak jak velký mám teda ten čípek, nebo co je teda důležitý pro to, že mi dr. žekla, že se mi zmenšuje, tak je 5 cm, nebo 2, já už jsem z toho jelen, fakt… :nevim:

Reakce:

Angua
Hvězda diskuse 48207 příspěvků 04.08.10 12:08

Tyjo, tak to vůbec netuším… Ale řídila bych se tím, co ti řekla doktorka, radši nic neštuduj a nenervuj se tím… (se mi to řekne, že? :mrgreen: )

Kaczenka
Echt Kelišová 7993 příspěvků 04.08.10 12:15

Vím, že bez nálevky znamená, že se neotvírá zevnitř. Ve 32.týdnu jsem měla čípek jen na půl článku prstu, hlavička naléhala, ale naštěstí se čípek neotvíral (neměl na UTZ tvar nálevky). Nejsou ty dva rozměry jeden z ultrazvuku a druhý pohmatem?

Jess
Kecalka 115 příspěvků 04.08.10 12:17

Tuším že palp.čípek je správně čípek 2cm

wercis
Kecalka 210 příspěvků 04.08.10 12:22

tolik pojmů to netušim ale řekla bych že když se zmenšuje čípek tak se blíží k porodu??jinak netušim

Lenkaaa2
Povídálka 33 příspěvků 04.08.10 12:54
Kaczenka píše:
Vím, že bez nálevky znamená, že se neotvírá zevnitř. Ve 32.týdnu jsem měla čípek jen na půl článku prstu, hlavička naléhala, ale naštěstí se čípek neotvíral (neměl na UTZ tvar nálevky). Nejsou ty dva rozměry jeden z ultrazvuku a druhý pohmatem?

asi jo, jedno psal dr. při příjmu a druhé při propouštění z nemocnice, jen mi nebylo jasný proč někde napíší 50 mm a jinde dva cm… ale dík za objasnění té nálevky :palec:

Lenkaaa2
Povídálka 33 příspěvků 04.08.10 12:57
Angua píše:
Tyjo, tak to vůbec netuším… Ale řídila bych se tím, co ti řekla doktorka, radši nic neštuduj a nenervuj se tím… (se mi to řekne, že? :mrgreen: )

no to se ti to fakt řekne, neb mi připadne, že za mě dělá lazara a přitom pak v nemocnici se na mě tvářili, co tam chci a dle zprávy propouštěcí to vypadalo dobře a po 14 dnech na konrole mě zase strašila nemocnicí, tak nevím, ani se mi k ní už na kontrolu v pondělí nechce, jsem teprve v 27 tt tak se pak nenervuj :-(

Angua
Hvězda diskuse 48207 příspěvků 04.08.10 13:06
Lenkaaa2 píše:
Angua píše:
Tyjo, tak to vůbec netuším… Ale řídila bych se tím, co ti řekla doktorka, radši nic neštuduj a nenervuj se tím… (se mi to řekne, že? :mrgreen: )
no to se ti to fakt řekne, neb mi připadne, že za mě dělá lazara a přitom pak v nemocnici se na mě tvářili, co tam chci a dle zprávy propouštěcí to vypadalo dobře a po 14 dnech na konrole mě zase strašila nemocnicí, tak nevím, ani se mi k ní už na kontrolu v pondělí nechce, jsem teprve v 27 tt tak se pak nenervuj :-(
¨
Tak ji změň, ne? :nevim: Nebo to v těhotenství nej­de?

luciashek
Zasloužilá kecalka 928 příspěvků 04.08.10 13:11

Ahojky,

jak správně holky říkají, tak to bez nálevky je to, že se neotvíráš zevnitř. Palp. čípek formován na 2cm je , že při prohlížení pohmatem je čípek velký 2cm. Jenže vaginálním vyšetřením rukou se nezjistí celá délka čípku, to je možné vidět na UZ, jen nevím, jestli je 50mm reálná délka. A co se týče volných kleneb, tak je to známkou postupné přípravy k porodu, to mi kdysi říkal lékař. Sres určitě nepomůže, i když chápu, že bez něj to horko těžko půjde. O první mimi jsem přišla ve 23.tt, takže teď ve druhém těhu také panikařím a stresuju. Ale opravdu se snaž uklidnit, třeba čti miminku pohádky, uklidníš tím sebe i mimi. Důležitý je mít klidovější režim, odpočívat s nožkama nahoře a nic nezvedat. Na kontrolu určitě jdi, a zkus s ní něco víc vykomunikovat. Přeci jen i jako pacient máš svý práva a ona ti bez jakýhkoli problémů musí říct co a jak. A když bude nepříjemná, bu´d taky. Lékař si nemůže dovolit všechno. Pokud jsi z toho ale hodně nervozní, tak klidně neváhej zajet na pohotovost a nechat se zkontrolovat tam. Určitě ti ochotně pomohou a uklidní tě.

rozmary
Závislačka 4937 příspěvků 08.08.10 19:05

Jejda to byste mi tu mohly taky poradit,jsem z toho jelen :-D Mám zprávu od dr.děl. drážd.OP+,UZ,SF 31cm,MOP I,velká část nad vchodem,retrop­.polotuhý čípek zkrácen,hrdlo proxim.uzavr.,cer­vikometrie naznačuje funneling,délka hrdla 34mm..........Jsem dnes 31+3tt Dokáže mi to tu někdo přeložit do lidštiny :?: :potlesk:

veveruskaa
Neúnavná pisatelka 16972 příspěvků 08.08.10 19:22
rozmary píše:
Jejda to byste mi tu mohly taky poradit,jsem z toho jelen :-D Mám zprávu od dr.děl. drážd.OP+,UZ,SF 31cm,MOP I,velká část nad vchodem,retrop­.polotuhý čípek zkrácen,hrdlo proxim.uzavr.,cer­vikometrie naznačuje funneling,délka hrdla 34mm..........Jsem dnes 31+3tt Dokáže mi to tu někdo přeložit do lidštiny :?: :potlesk:

Ahoj, tak se pokusím přeložit :wink: : děloha dráždivá – častěji ti tvrdne bříško, nebo při pohmatu a vyšetření ztvrdlo, OP+ ozvy plodu přítomny, UZ – ultrazvuk, SF – vzdálenost stydké spony – horní okraj dělohy 31cm, MOP1 – mikrobní obraz poševní jednička – to je normální nález, čípek polotuhý, zkrácený, směřuje dozadu, cervikometrie – UZ meřená délka čípku 34mm, funneling jsem našla – je výraz pro otevírání čípku zevnitř.

Ve zkratce, je to nález k častým kontrolám a hrozí předčasný porod, pokud se nebudeš šetřit. Ale vím, že to tak mívá spousta těhotných a porodí v termínu, nebo ještě přenášejí :wink:

rozmary
Závislačka 4937 příspěvků 08.08.10 20:32

veveruskoo děkuju :potlesk: ,hledala jsem vysvětlivky i na lékařských portálech,ale jeden porodník mi na to odpověděl že na gynekologycké dotazy odmítá,nebude a ani nechce odpovídat :-? a tím to zhaslo,tak moc děkuju už jsem tak nějak v obraze :huban:

Lenkaaa2
Povídálka 33 příspěvků 13.08.10 05:12
veveruskaa píše:
rozmary píše:
Jejda to byste mi tu mohly taky poradit,jsem z toho jelen :-D Mám zprávu od dr.děl. drážd.OP+,UZ,SF 31cm,MOP I,velká část nad vchodem,retrop­.polotuhý čípek zkrácen,hrdlo proxim.uzavr.,cer­vikometrie naznačuje funneling,délka hrdla 34mm..........Jsem dnes 31+3tt Dokáže mi to tu někdo přeložit do lidštiny :?: :potlesk:

Ahoj, tak se pokusím přeložit :wink: : děloha dráždivá – častěji ti tvrdne bříško, nebo při pohmatu a vyšetření ztvrdlo, OP+ ozvy plodu přítomny, UZ – ultrazvuk, SF – vzdálenost stydké spony – horní okraj dělohy 31cm, MOP1 – mikrobní obraz poševní jednička – to je normální nález, čípek polotuhý, zkrácený, směřuje dozadu, cervikometrie – UZ meřená délka čípku 34mm, funneling jsem našla – je výraz pro otevírání čípku zevnitř.

Ve zkratce, je to nález k častým kontrolám a hrozí předčasný porod, pokud se nebudeš šetřit. Ale vím, že to tak mívá spousta těhotných a porodí v termínu, nebo ještě přenášejí :wink:

No já si myslím, že můžeš být ještě v klidu, čípek 34 mm je ještě v pohodě :) oproti mému 2 centimetrovýmu v 28 tt…
ale jinak dík za vysvětlení pojmů, některé z nich mám v průkazce také… :lol:

Caty  13.08.10 12:23

klendy volné znamená, že miminko ještě není sestouplé
jinak každý doktor si velikost čípku značí jinak no, moc se v tom nehrabej. Kdyby něco, určitě by si tě v nemocnici nechali. :palec:

Váš příspěvek
TOPlist