Manžel se bouchl do hlavy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Reklama

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32068 příspěvků 10.11.14 07:53
@salamander369 píše:
Ahoj holky, manžel dneska spadnul a bouchnul se o plechový sud do hlavy, já bohužel nebyla doma, takže beze svědků, myslí, že o sobě tak 15minut nevěděl, ze zadu na hlavě má bouli, myslíte že s ním mám dojet na pohotovost? On nechce, jen ho bolí hlava, nemotá se, špatně od žaludku mu není…

uyv teda pisu pozde, dostala jsem tip rano - jo, to je otres mozku, zaslouzi si to 24 hodin sledovani nebo CT mozku.

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32068 příspěvků 10.11.14 08:12

Dostala jsem tip, ze se mam vyjadrit ke konkretnim vecem, ktere zazneli v diskusi.
Vychazim z toho, ze jste cetly, co mam na profilu.

Tedy:

1. ad zatylek vs celo: Je celkem jedno, kam se dotycny uderi. Dokonce pri padu na celo muze mit poraneny mozek vzadu a naopak (countre coup - zpětný náraz)
  2. ad vecer ulehl, rano byl mrtvy: ano, to se samozrejme muze stat. Krvaceni muze byt velmi male a narustat pomalu, ve spanku stlacit mozek. Proto je samozrejme lepsi, kdyz pokazde poraneneho vidi lekar. Jenomze samozrejme, zijeme v realnem svete a kazdy si musi najit ty hranice, co povazuje jeste za maly a co za vetsi uraz. Nikdo nepujde k lekari, kdyz se lehce tukne o futra. Ale i takovy muze byt rano mrtvy, kdyz ma smulu.

Mozna, ze kdyby sel k lekari, ten by na nem nasel pocinajici znamky krvaceni, jenomze se i u lekare muze stat, ze se nic nenajde a ten clovek stejne umre. To uz je zkratka riziko zivota.
nejvice rizikovou skupinou pro takove poraneni jsou duchodci a trebas alkoholici, zkratka vsichni, kdo maji mozek mensi, nez prostor v lebce. Protoze mozek tam „hrka“ a protoze je k lebce pripojeny natazenymi cevami, ty se pri tom hrkani mohou poranit.

1. cevni malformace po poraneni mozku nevznikne, vznikne sama (ale lze z ni krvacet a zemrit).

A teď troška teorie:

krvácení po poranění hlavy rozdělujeme

1. DO MOZKU - mozek je zhmožděný, prokrvácený. Ihned jsou patrné příznaky, později se může rozvinout epilepsie. Krvácení se mmůže zhoršovat predevším tím, jak tkáň otéka. Zpravidla nepřitéka další krev. Poškození mozku je trvalé, může se zmirnit, jak pomine otok.

B) MEZI MOZEK A LEBKU - mozek není poškozen, ale je krví utlačen. Hned po úraze jsou zpravidla bez příznaků - rozdělujeme je na:
B1) Subdurální - mezi tvrdou a měkkou plenu. Častější důchodců, krev přitéká pomalu, příznaky se objeví v rozmezí hodin až týdnů. Může člověka zabít, ale obvykle ne, protože toho zpravidla někdo odveze k lékaři včas.
B2) Epidurální - mezi tvrdou plenu a lebku. Častěji u mladých. Příznaky se objevují v rozmezí minut -hodin, největší riziko do tří hodin. Nebezpečnější.

Proto se otřesy mozku sledují 24 hodin s tím, že do tří hodin se příznaky nejvážnějšího poranění obvykle projeví. Ale samozřejmě jsou výjimky, z toho všechny ty strašidelné historky. Prostě jako člověk nemá jistotu, že ho neporazí auto, nemá jistotu, že si nezpůsobí krvácení do hlavy, když dá hlavičku při fotbale.

Když ale je rána do hlavy větší nebo když byl otřes mozku (bezvědomí, výpadek paměti), tak je vždy vyšetření lékařem na místě.

Povídání na mém profilu se týká malých dětí. U dospělých lze při kontrolách vědomí celkem s velkou citlivostí použít vyšetření Mingazinni - poraněný natáhne před sebe obě ruce a zavře oči, drží. Ani jedna ruka by neměla klesnout. Pak otočí dlaně nahoru - žádná ruka by se neměla samovolně stáčet dolů. Tento test může být pozitivní i v případě bolavého ramene a pod. ale to už laikovi nepřísluší hodnotit, raději šup do nemocnice.

CT mozku je na krvácení velmi citlivou vyšetřovací metodou, lepší, než MR - jenže komu by se chtělo po každém malém ťuknutí do CT (záření jako 20× RTG)

Tohle povídání na profilu nemám záměrně, snažila jsem se o co nejstručnější text.

Příspěvek upraven 10.11.14 v 10:50

eva valoi
Extra třída :D 10050 příspěvků 2 inzeráty 10.11.14 08:31
@Pudloslava píše:
Dostala jsem tip, ze se mam vyjadrit ke konkretnim vecem, ktere zazneli v diskusi.
Vychazim z toho, ze jste cetly, co mam na profilu.
 Tedy:
  1. ad zatylek vs celo: Je celkem jedno, kam se dotycny uderi. Dokonce pri padu na celo muze mit poraneny mozek vzadu a naopak (countre coup - zpětný náraz)

2)ad vecer ulehl, rano byl mrtvy: ano, to se samozrejme muze stat. Krvaceni muze byt velmi male a narustat pomalu, ve spanku stlacit mozek. Proto je samozrejme lepsi, kdyz pokazde poraneneho vidi lekar. Jenomze samozrejme, zijeme v realnem svete a kazdy si musi najit ty hranice, co povazuje jeste za maly a co za vetsi uraz. Nikdo nepujde k lekari, kdyz se lehce tukne o futra. Ale i takovy muze byt rano mrtvy, kdyz ma smulu.
Mozna, ze kdyby sel k lekari, ten by na nem nasel pocinajici znamky krvaceni, jenomze se i u lekare muze stat, ze se nic nenajde a ten clovek stejne umre. To uz je zkratka riziko zivota.
nejvice rizikovou skupinou pro takove poraneni jsou duchodci a trebas alkoholici, zkratka vsichni, kdo maji mozek mensi, nez prostor v lebce. Protoze mozek tam „hrka“ a protoze je k lebce pripojeny natazenymi cevami, ty se pri tom hrkani mohou poranit.

1. cevni malformace po poraneni mozku nevznikne, vznikne sama (ale lze z ni krvacet a zemrit).

a ted troska teorie:
krvaceni po poraneni hlavy rozdělujeme
A) DO MOZKU - mozek je zhmozdeny, prokrvaceni. Ihned jsou patrne priznaky, pozdeji se muze rozvinout epilepsie. Krvaceni se muze zhorsovat predevsim tim, jak tkan oteka. Zpraviudla nepriteka dalsi krev. Poskozeni mozku je trvale, muze se zmirnit, jak pomine otok.
B) MEZI MOZEK A LEBKU - mozek není poškozen, ale je krví utlačen. Hned po úraze jsou zpravidla bez příznaků - rozdělujeme je na:
B1) Subdurální - mezi tvrdou a měkkou plenu. častější důchodců, krev přitéká pomalu, příznaky se objeví v rozmezí hodin - i týdnů. Může člověka zabít, ale obvykle ne, protože toho zpravidla někdo odveze k lékaři včas.
B2) Epidurální - mezi tvrdou plenu a lebku. častěji u mladých. Příznaky se objevují v rozmezí minut -hodin, největší riziko do tří hodin. Nebezpečnější.

Proto se otřesy mozku sledují 24 hodin s tím, že do tří hodin se příznaky nejvážnějšího poranění obvykle projeví. Ale samozřejmě jsou výjimky, z toho všechny ty strašidelné historky. Prostě jako člověk nemá jistotu, že ho neporazí auto, nemá jistotu, že si nezpůsobí krvácení do hlavy, když dá hlavičku při fotbale.

Jinak tedy CT mozku je na krvácení velmi citlivou vyšetřpovací metodou, lepší, než MR - jenže komu by se chtělo po každém malém ťuknutí do CT (záření jako 20× RTG)

Tohle povídání na profilu nemám záměrně, protože už se to tou teorií jen zbytečně komplikuje

Díky, s dovolením si to uložím do počítače.

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32068 příspěvků 10.11.14 10:42
@eva valoi píše:
Díky, s dovolením si to uložím do počítače.

tak jeste pockej, ja tam opravim preklepy :-)

salamander369
Závislačka 2535 příspěvků 10.11.14 12:36

Holky fakt dík za podporu, a poradit sem potřebovala právě proto, že sem zdr. sestra(abych jako zbytečně nevyšilovala - dle jeho slov)já chtěla jet hned, on nechtěl…však ste psali, že chlapi no… kapitola sama pro sebe, v noci sem ho hlídala, leží je v klidu, občas dojde na cigáro, ale zdá se, že to snad bude dobrý, každopádně nějaká ta amnezie tam byla, protože teď si vzpoměl, že když uklízel piliny, tak sebou ještě dvakrát říznul, jak se mu zamotala hlava, tak pak až šel domu a volal mi až asi za dvě hodiny… tupec jeden, každopádně, ještě zítra bude doma, vypadá sice líp, ale chodí jak mátoha, boule už je menší, tak snad se z toho vylíže a nebudu ho mít „praštěnýho“ :mrgreen:

Almatka
Kelišová 6349 příspěvků 11.11.14 17:16

@Pudloslava přečetla jsem vše, jdu kontrolovat zorničky, abych věděla jak je mají děti normálně :palec: Děkuju za doplnění/opravu informací…

Membina
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 31.03.16 22:16

@Pudloslava článek na vasěm profilu o úrazu hlavy jsem přečetla celý a za mě říkám, že je napsaný srozumitelně a vše krásně vysvětleno a popsáno :palec: přesně něco takového jsem hledala, děkuji :dance:

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32068 příspěvků 01.04.16 06:02

@Membina děkuji, potěšilo :kytka:

ejhle
Ukecaná baba ;) 2234 příspěvků 09.09.16 21:04

@Pudloslava prave clanek na profilu znovu studuju. Syn-12 mesicu sebou flaknul z postele na zem (40 cm nad zemi). Padl na zada a hlava bouchla o zem-vterina nepozornosti a je to tam. Rev jak blazen, nebyl v bezvedomi. Nyni jiz beha, zvatla, smeje se. Dekuju za rady! :kytka:

Alenaposp
Nováček 2 příspěvky 19.02.17 07:14

@Pudloslava moc dekuji za skvely clanek po hodinach tapani! Odpoledne mi 4-lety! syn pekvapive vypadl na hlavu z detske postylky. Jak z hrazdy a na dlazbu.. Hned brecel ze nechce do nemocnice a vedel co se stalo. Ale mel rozsirene zornicky a chvilku nesledoval zrakem prst pred ocima. Ted ho v noci budim, jelikoz byl po zbytek dne nemotorny (srazka se dverma, klacek pod oko a boule na hristi) a bolelo ho za krkem, jinak zcela v poradku. Je tezke vedet kde jsou ty hranice kdy vyhledat doktory a kdy je to jen dalsi z mnohych padu ze kterych se hned otrepou.

wercuska
Kelišová 5649 příspěvků 20.03.17 23:15

O

Anonymní  20.03.17 23:20

@Pudloslava @Pudloslava mohu poprosit o názor? Mému čtyřletému synovi při slézání z palandy uklouzla nožička a spadl. Spadl na nožičky, pak na zadek a nakonec se ještě břinkl do zátylku. Na podlaze byl koberec, pád jsem viděla a na první pohled to nevypadalo nijak hrozně, spíš jsem se bála, jestli nebude zranění nohy. Asi tři hodiny syn trochu pofňukával a pak se jednou vyblinkal. Od té doby byl naprosto bez příznaků, tak jsme zvolili jen klidový režim a nejeli nikam do nemocnice. Je to od pádu tři dny, žádné další projevy syn nemá. Pořád mám ale nejistotu a nevím, jestli raději někam nezajet. Prosím zdržte se komentářů, proč jsme nejeli hned, byli jsme na horách, bez internetu, až zpětně jsem získala info, že při zvracení raději jet. prosím o radu, jestli máme něco řešit po třech a více dnech. Moc děkuji za názor.

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32068 příspěvků 21.03.17 06:21
@Anonymní píše:
@Pudloslava @Pudloslava mohu poprosit o názor? Mému čtyřletému synovi při slézání z palandy uklouzla nožička a spadl. Spadl na nožičky, pak na zadek a nakonec se ještě břinkl do zátylku. Na podlaze byl koberec, pád jsem viděla a na první pohled to nevypadalo nijak hrozně, spíš jsem se bála, jestli nebude zranění nohy. Asi tři hodiny syn trochu pofňukával a pak se jednou vyblinkal. Od té doby byl naprosto bez příznaků, tak jsme zvolili jen klidový režim a nejeli nikam do nemocnice. Je to od pádu tři dny, žádné další projevy syn nemá. Pořád mám ale nejistotu a nevím, jestli raději někam nezajet. Prosím zdržte se komentářů, proč jsme nejeli hned, byli jsme na horách, bez internetu, až zpětně jsem získala info, že při zvracení raději jet. prosím o radu, jestli máme něco řešit po třech a více dnech. Moc děkuji za názor.

určitě ne, pokud nic jiného nepozoruješ.

Anonymní  21.03.17 07:11
@Pudloslava píše:
určitě ne, pokud nic jiného nepozoruješ.

Moc děkuji za uklidnění, můžu se zeptat jestli jsi zdravotník nebo odkud bereš informace? Děkuji

Ellusa
Generální žvanilka 20230 příspěvků 21.03.17 08:40
@Anonymní píše:
Moc děkuji za uklidnění, můžu se zeptat jestli jsi zdravotník nebo odkud bereš informace? Děkuji

@Pudloslava je lékařka ;)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Bříško v hlavní roli: Jak vyfotit těhotenské bříško a nevznikl kýč

Přemýšlíte jak zvěčnit rostoucí bříško a udělat tak památku vám i... číst dále >

Zahalena v květinách a barvách: Šaty a sukně do 350,-

Udělejte změnu a kupte něco sobě! Na bazaru eMimino.cz si koupíte krásné šaty... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čtyřicítka je zlomový věk. Právě teď se svému tělu věnujte víc než dřív

Zatímco o zdraví dětí a seniorů se mluví na každém kroku, takzvaný střední... číst dále >

Ze sexu nás už hlava nebolí. Častěji se z milování vymlouvají muži

Co se změnilo v posledních letech za dveřmi našich ložnic? V sexu jsme... číst dále >

Reklama