Nárok na mateřskou, když nepracuji!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Uživatel je onlineszelvicka
Zasloužilá kecalka 560 příspěvků 06.01.11 14:51
Nárok na mateřskou, když nepracuji!!!

Maminky, potřebovala bych poradit, ale začnu od začátku. Již jednoho broučka máme a byla jsem na mateřské od 2007 do února 2010, pak jsem zpět nastoupila do práce. Bohužel začalo se v naší firmě propouštět a tak jsem dostala výpověď.Nejdříve jsem byla z toho hodně špatná, ale pak se to nakonec hodilo, jelikož dostal manžel práci v zahraničí a my s malým tím pádem mohli jet s ním. Takže od října 2010 jsem nezaměstnaná,ale na úřadu nejsem nahlášená, jelikož se starám v zahraničí o našeho ještě né 4letého syna.Teďka uvažujeme o druhém prckovi, ale nevím jak to udělat, abych měla nárok na mateřskou. Do ČR by jsme se měli vracet konec září 2011 a doufám, že už bych byla těhotná. Jen když budu těhotná, tak mě nikdo nezaměstná a nevím, jak dále postupovat. Mohla by jste mi některá z vás poradit, co dále. Zda si najít práci a být zaměstnaná než otěhotním, pokud už nebudu a pak jít na mateřskou…děkuji moc za všechny odpovědi

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

tterka
Závislačka 4464 příspěvků 06.01.11 15:01

Nejsem si jistá, ale tuším, že musíš mít před nástupem na MD odpracovaných asi 270 dní, takže si najdi práci.
Jinak bys dostala rovnou rodičovský příspěvek na 4 roky. První penízky až po porodu :nevim:

kattkka
Generální žvanilka 22981 příspěvků 06.01.11 15:05

je to tak.

Fima
Nadpozemská drbna 25071 příspěvků 06.01.11 15:15

Před nástupem na další mateřskou fakt najít práci a pracovat, pro nárok na ni musíš mít odpracováno 270 dní, jinak půjdeš na 4-letý rodičák.

vendy111
Ukecaná baba ;) 1812 příspěvků 06.01.11 15:23

abys dostala mateřskou musíš si platit sama zdravotní(pokud nejsi na UP), k tomu sociální a k tomu jestě nemocenskou. To taky několik dní před nástupem, ale nevím kolik musí být zaplaceno aby se to vyplatilo, zas to nějak chtěli měnit. To samé když podnikáš.

kattkka
Generální žvanilka 22981 příspěvků 06.01.11 15:31

Tam to musi platit jeste pred tehotenstvim.

Uživatel je onlineszelvicka
Zasloužilá kecalka 560 příspěvků 06.01.11 16:02

No zdravotní za mě teďka platí stát, jelikož jsem nazaopatřená a starám se o dítě do 7 let v zahraničí. sociální si neplatím a na nemonecné nejsem. Je to na prd, takže to budu muset odložit na další rok..super. Jinak i s prvním jsem byla na rizikovím…mám problémy a pořád mě kontrolovali a s tím druhým to bude samý asi. Takže to stejně nebudu mít nárok na vybrání, jak dlouho budu na MD i když začnu pracovat, tak jakmile otěhotním, tak budu na nemocenské..nějak tomu už přestávám rozumět.

Raduš.ka44
Kelišová 5378 příspěvků 06.01.11 16:14
vendy111 píše:
abys dostala mateřskou musíš si platit sama zdravotní(pokud nejsi na UP), k tomu sociální a k tomu jestě nemocenskou. To taky několik dní před nástupem, ale nevím kolik musí být zaplaceno aby se to vyplatilo, zas to nějak chtěli měnit. To samé když podnikáš.

Vendy, trochu se ti to plete. :wink: Zdravotní platí za maminky, které se starají o děti do sedmi let a nejsou v pracovním poměru ani na ÚP, stát. Nemocenské je součástí sociálního pojištění. Pro nárok na PPM je důležité mít splněnou účast na nemocenském pojištění 270 dní v posledních dvou letech a být v době nástupu na PPM sociálně pojištěná, nebo v ochranné lhůtě, která je tak dlouhá, jak dlouhé bylo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dní.

Princess
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 06.01.11 16:52

Vážně je to tak, že musí mít ODPRACOVÁNO 270 dní? Já měla zato, že musí mít učast na nemocenském pojištění nejméně po dobu 270 dní během posledních dvou let a že do té účasti se započítává nejen skutečná práce, ale i doba strávená na rodičovské dovolené :?:
Jsem trochu v podobné situaci, skončil mi rodičák, ale do práce jsem nenastoupila, protože nemám školku ani hlídání. Zaměstnavatel mi dal neplacené volno na tři čtvrtě roku. Zatím jsem to neřešila, protože druhé dítě během toho mého neplaceného volna spíše ještě neplánujem, ale myslela jsem si, že kdyby se přece jen stalo, že bych nárok na MD měla, protože by se jako zaměstnání počítala rodičovská dovolená :nevim:

Pipet
Neúnavná pisatelka 17514 příspěvků 06.01.11 17:22
Princess píše:
Vážně je to tak, že musí mít ODPRACOVÁNO 270 dní? Já měla zato, že musí mít učast na nemocenském pojištění nejméně po dobu 270 dní během posledních dvou let a že do té účasti se započítává nejen skutečná práce, ale i doba strávená na rodičovské dovolené :?:
Jsem trochu v podobné situaci, skončil mi rodičák, ale do práce jsem nenastoupila, protože nemám školku ani hlídání. Zaměstnavatel mi dal neplacené volno na tři čtvrtě roku. Zatím jsem to neřešila, protože druhé dítě během toho mého neplaceného volna spíše ještě neplánujem, ale myslela jsem si, že kdyby se přece jen stalo, že bych nárok na MD měla, protože by se jako zaměstnání počítala rodičovská dovolená :nevim:

Když jsi po dobu té RD stále zaměstnaná, pak ano, pak se to počítá (tedy tobě ano). Mi třeba smlouva na určitou dobu vypršela ještě v těhotenství, takže po rodičáku se nemám kam vrátit do práce a ani se mi doba na rodičáku nepočítá do doby nemocenského pojištění (protože nejsem zaměstnaná a nikdo ho za mě neplatí…)

Princess
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 06.01.11 17:27

Hmm, myslela jsem, že doba rodičáku se počítá do té účasti na pojištění všem bez ohledu na to, jestli ihned po skončení rodičáku někam nastoupí nebo ne. Ted si teda ani nejsem jistá jestli to neplacené volno je bráno jako že jsem zaměstnaná. Sociální za mě v době neplaceného volna zaměstnavatel přece neplatí nebo jo? Musím se mrknout do zákonů :lol:

Pipet
Neúnavná pisatelka 17514 příspěvků 06.01.11 17:30
Princess píše:
Hmm, myslela jsem, že doba rodičáku se počítá do té účasti na pojištění všem bez ohledu na to, jestli ihned po skončení rodičáku někam nastoupí nebo ne. Ted si teda ani nejsem jistá jestli to neplacené volno je bráno jako že jsem zaměstnaná. Sociální za mě v době neplaceného volna zaměstnavatel přece neplatí nebo jo? Musím se mrknout do zákonů :lol:

Zeptej se v práci a bude to nejjistější=). Taky nevím.

Princess
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 06.01.11 17:36

Pipet, to se zeptám :-) ale stejně je mi divné, to že se rodičák nepočítá jako účast na nemocenském pojištění obecně…vždyť třeba do důchodu se to pak započítává. No nic asi to pletu všechno dohromady :-D

j.a.n.i1
Vesmírná mluvilka 32517 příspěvků 06.01.11 22:13
Princess píše:
Pipet, to se zeptám :-) ale stejně je mi divné, to že se rodičák nepočítá jako účast na nemocenském pojištění obecně…vždyť třeba do důchodu se to pak započítává. No nic asi to pletu všechno dohromady :-D

Holky máte v tom bordel :-) Rodičovský příspěvek (jeho pobírání) se jako účast na nemocenském nepočítá, ale rodičovská dovolená ano. A na rodičovské dovolené může být jen ten komu trvá pracovní poměr, jelikož rodičovská dovolená = omluvené volno z práce. Stejně tak neplacené volno se pro nárok na PPM počítá.
A k tomu započítávání na důchod – tam se nezapočítává rodičák, ale péče o dítě do 4 let.

Pipet
Neúnavná pisatelka 17514 příspěvků 07.01.11 08:29
j.a.n.i1 píše:
Princess píše:
Pipet, to se zeptám :-) ale stejně je mi divné, to že se rodičák nepočítá jako účast na nemocenském pojištění obecně…vždyť třeba do důchodu se to pak započítává. No nic asi to pletu všechno dohromady :-D
Holky máte v tom bordel :-) Rodičovský příspěvek (jeho pobírání) se jako účast na nemocenském nepočítá, ale rodičovská dovolená ano. A na rodičovské dovolené může být jen ten komu trvá pracovní poměr, jelikož rodičovská dovolená = omluvené volno z práce. Stejně tak neplacené volno se pro nárok na PPM počítá.
A k tomu započítávání na důchod – tam se nezapočítává rodičák, ale péče o dítě do 4 let.

Vždyť jo… Mi připadá, že za každý týden na rd mi klesne iq o jeden stupeň.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
TOPlist