Neobvyklá jména

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Radu
Kecalka 246 příspěvků 14.02.05 22:03
Neobvyklá jména

Ahojte holky,

zajímaly by mne ohlasy a zkušenosti maminek, které svému miminku vybraly nějaké jiné – cizokrajné, zastaralé, málo užívané, zkrátka méně obvyklé jméno a jak na to reagovali příbuzní a známí, jak na to reaguje okolí atd..
Například já mám holčičku Stellu, moc se mi to jméno líbí a žádnou jinou (krome p.Zázvorkové) neznám.
Reakce okolí jsou vesměs velmi kladné, ale třeba jedné známé to jméno „nějak nejde přes pusu“..
Velmi milá je reakce našeho pana doktora, který vždy, když vstoupíme do ordinace, pronese : Á sestřičko, máme tady hvězdičku.. :P( Stella významově znamená hvězda )
V porodnici se mnou ležela maminka s Cyrilem, vím o Hubertovi, Jákobovi, Denielovi, o holčičce Lole, Lilianě…
Znáte nebo máte někdo taky nějaké „jiné“ jméno..?
Mějte se a zdravíme,
Radka + Stellinka 7měs.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 50 Další »
Reakce:

LENNYS
Kecalka 416 příspěvků 14.02.05 22:26

Ahoj Radu,

vybrali jste moc krásné jméno, je to můj horký favorit. Zatím to u nás ještě není aktuální, ale s manžílkem se handrkujeme už teď. Mu se to moc nelíbí, ale já jsem z toho hotová. Je to pěkný, neobvyklý, nemá to každej a všichni si to zapamatují! No, mám ještě dost času na to, abych ho přemluvila. :D
Ale v kalendáři je to myslím jen jako Stela,ne? Nebo Stella?
Každopádně fakt super jméno!

Čau Lennys

Desty
Zasloužilá kecalka 980 příspěvků 14.02.05 22:57

ahojky, my měli vybráno pro holčičku jméno Emma – mě se to moc líbilo i k našemu příjmení – máme německé. Sice tchýně měla furt nějaké povídky typu: Emma ma mísu…znáte slabikář…apod. ALe bylo to naše rozhodnutí a trvali jsme na tom. Nakonec máme kluka Daniela :-) Abych se přiznala , tak reakce okolí mi byly ukradené…to jsme neřešili a šli svou cestou:-)
Je mnoho krásných a nepoužívaných jmen…ale je tak těžké vybrat to nejhezčí:-)

zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 14.02.05 22:59

ahoj Raduš,
fandím Vám, Stela je moc hezké jméno. Kamarádka ho chtěla dát, ale její holčička by měla narozeniny a svátek ve stejný měsíc,tak nakonec od toho upustili.

My máme doma Emily, jméno je to anglické a v Anglii, nebo USA běžně dávané. Moc se mi líbí a za to věčné vysvětlování, že to není Emilka, ale Emily mi to stojí.
Okolí nebo, někdo cizí se mě pořád vyptávají, ale už jsem upustila od věčného vysvětlování, prostě holčička je Emily a říká se jí Emily a tečka.
Nedávno mi cizí ženská říkala, že proč takové jméno?, vždyť jsme v České republice a já scela nečekaně řekla, myslíte? Už to není o tom jsme v EU, naše děti budou cestovat možná se vzdělávat v zahraničí, takže milé mamky klidně dávejte netradiční ať už česká nebo zahraniční jména.
Naprosto stejně to máme s Dr. když vstoupíme do ordinace, tak se hned ví o koho se jedná a nemusíme hlásit příjmení, prostě si toto netradiční jméno spouta lidí zapamatuje a nesplývá jim to v tom chumlu stejných jmen.

A mým favoritem pro další holčičku, pokud bude, je Elizabeth.

Klidnou noc přejem Zuzka+Emily 1,5 roku

Bibi
Povídálka 17 příspěvků 14.02.05 23:02

Ahoj Radu,
daly jste moc hezké jméno,taky se mi líbí neobvyklá jména.My máme holčičku a dali jsme jí jméno Valerie.Je to staré české jméno.Říkáme jí Valinko,Valuš­ko,Valinečko,Va­leriánku.. :lol: Mojí kamarádce se narodily dvojčátka Laura a Lilly.Jiná kamarádka má zase-Natálku,Amálku a Tobiáška.
Jinak okolí to bere většinou kladně,ale jsou i tací,kteří koulí očima a dvakrát se ptají JAK že se to jmenuje?A případně ještě připojí otázku jak že jsme na to přišli?! :x
Vybírali jsme to jméno s láskou,tak doufám,že nás pak dcerunka nesjede.
Každopádně proti gustu žádný dišputát,jen ne žádné Esmeraldy a pod.To je fakt úchylný! :lol: :lol: Jedna známá dala jméno Kevin a tipněte po jakém filmu…(Sám doma) :?
Mě se třeba hrozně líbí představa,že bude ve třídě jediná a každý si to zapamatuje.
A proto zvláštním jménům ZDAR!
Pa Bibi.

Radu
Kecalka 246 příspěvků 15.02.05 08:23

Ahojte holky,

máte taky moc krásná jména ! :D
Zurecku, Emily je krásně libozvučné jméno, fakt super.
My jsme vybírali z těchto jmen : Stella, Emma, Julie, Alžběta. Všechna se mi líbí, určitě nějaké z těchto jmen bude pokračovat do druhého kola pro další mimi..
Lennys, v kalendáři je Stela s jedním l, ale mi se víc líbí Stella.To jsem opravdu zvědavá, jestli manžu přemluvíš a jméno vyberete. Mému příteli se to ze začátku taky nelíbilo, první reakce byla něco jako ježišmarjáá – Zázvorková, ale jak jsem o tom pořád mluvila, nějak se mu to zalíbilo a teď je ze své Stellinky, Sisinky, Sisulinky úplně vedle. :lol:
Suohlasím s Bibi, Esmeralda a spol., to už je fakt moc.

Zdravíme všechny
Radka + Stellinka

Basket
Kecalka 127 příspěvků 15.02.05 08:35

Ahoj Radu a maminky,
moje svagrova ma dvojcatka Annu a Antonína a te jim pribude sestricka Aglaja (popravde ani nevim jestli se to tak pise)
No a moje kamaradka ma Agatu.
Myslim, ze reakce jsou bezva, vsechny jmena jsou uzasny.
Ja mam kluka Petra, takze klasika, to vite rodinna tradice, jmenuje se po tatkovi.
Vsechny jmena co jste psaly jsou krasna.
 Ala

Lulu
Kecalka 328 příspěvků 15.02.05 08:59

Tak to sa musím pridať, to je jasné :D
Mám 13-mesačnú dcérku Noemku. Presnejšie – dostala meno Noemi Emília. Aj mne sa veľmi páči Emily, ale druhé meno sme jej dali aj preto, aby mala meniny podľa kalendára a tiež je to meno po mojej mame a po manželovej babke, takže obe rodiny majú svoje zatúpenie :wink: Ľuďom sa meno Noemi väčšinou páči, aj keď otázky typu „ako?“ prichádzajú pravidelne. Bolo nám jedno, čo si kto bude myslieť, toto meno som si zamilovala už veľmi dávno a hoci sme skúšali všeličo, cítili sme, že to jednoducho bude Noemka a hotovo. A to sme ani nevedeli, či sa nám narodí dievčatko :) Čo mi vadí – každý druhý má vtipné poznámky, že to je ako Naomi Campbell. Vtedy mi trochu škrípu zuby, fakt by som svojej dcére nedala meno po nejakej modelke :?
No a ešte má každý jeden neriešiteľný problém: a ako ju voláte :?: :?: :?: Keď odpoviem, že normálne, Noemka, tak sa väčšinou zarazia a dôjde im, že snaha o poukázanie na nepoužiteľnosť mena nevyšla… :)
Takže netypickým menám zdar, výstrednosti nemusím, ale rozhodne si nemyslím, že by sme boli povinní dávať mená z kalendára. Nás bolo v triede 5 Lucíí a ako skúsenosť mi to stačilo. Som rada, že Noemku si každý zapamätá už podľa mena :wink:
Lulu od Brusinčat

vlasinka
Ukecaná baba ;) 1067 příspěvků 15.02.05 09:21

Ahoj holky,

moc se mi líbí, že jste měly odvahu dát jiné než klasické jméno. Taky bych chtěla nějaké méně používané jméno. Máme ještě čas, ale stejně mi to nedá vymýšlet už teď. Termín mám až v září 2005, ale do té doby musím „zpracovat“ manžela. Chtěla jsem se vás zeptat, kde jste čerpaly? V kalendáři jsou klasická jména a na netu jsem našla pár odlišných kalendářů, ale myslím si, že třeba vaše jména tam vůbec nebyla. Dále bych se chtěla zeptat, jak jste věděly, že vám toto jméno zapíší do matriky?

Díky Vlasinka

delly  15.02.05 09:32

Ahoj!!!

Taky se mi líbí jiná jména, naž mají všichni, tak jsme dali Nelly. Jen mi vadí, že jí cizí lidi a ve školce, říkalí Nelo. Už jsem je upozorňovala, ať jí tak neříkají, protože se tak nejmenuje. Nelly je francouzské jméno a teď, když jsme vybírali pro druhé mimčo, napsali jsme Nikol, aby se to k sobě hodilo. No a máme Adama.
Jméno jsme vybírali tak, že jsme chtěli původně jméno Nola. Šli jsme se zeptat na matriku a tam nám půjčili (dokonce s sebou domů) knížku, kde je 20000 jmen, která se můžou dávat. Nola tam nebyla, tak jsme vybrali Nelly. Jinak ty jména jsou i na netu na www.mvcr.cz.

Radu
Kecalka 246 příspěvků 15.02.05 10:12

Vlasinko,
já jsem si koupila v Tescu knížku Jak se vaše dítě bude jmenovat? od p.Knappové, to je expertka na jména a poradkyně, i matriky se na ni obracejí kvůli jménům. V knížce jsou mraky jmen, včetně úplně archaických a nepoužitelných (např. Školastika, Mečislav). Každé jméno je tam i v jeho cizokrajných variantách. Takže každé jméno, které je v knížce uvedeno vč. jeho variant, můžeš svému dítku dát.
Ale pozor, nejsou tam úplně všechna jména. Pokud by sis vybrala jméno, které tam není, to pak je jiný postup, myslím, že bys musela zažádat Knappovou o vystavení posudku, zda to jméno někde ve světe existuje, a pokud ano, tak by neměl být problém ho zapsat. Ale tento postup nevím přesně, neboť jsem ho nepotřebovala.
Delly, myslím, že jméno Nola by se mohlo dát, určitě někde ve světě existuje.
Knappová má dohlížet na to, aby se nedávala jména neexistující a vymyšlená jména.
 R

MataP
Závislačka 2619 příspěvků 15.02.05 10:12

Ahojky, taky prispeji svoji troskou do mlyna :-)

My syna Rodericka. Pritel chtel Rodriga, ale to mi prislo na miminko moc tvrde na vyslovnost. TAkze tohle byla kompromisni varianta :-)

Dokud byl v brisku, tak s vyjimkou asi dvou lidi vsichni rikali, ze jsme se blaznili, ze chudak dite. A co kdyz bude rackovat …Ale jemu to jmeno moc slusi. Navic k tomu ma po priteli polsky znejici prijmeni, takze se to hodi. Ale ted si ho kazdy hned pamatuje. Dneska uz se jen lidi ptaji, jak mu rikame… no proste Rodericku :-) Ale jini mu rikaji Rody a dalsi varianty jiste vymysli deti ve skolce, mladsi sourozenec, az mu to nepujde vyslovit.

Po tom, jak nam to jmeno vsichni hanili, jsme se rozhodli, ze priste uz jmena rikat nebudeme a vymysleli jsme jmena kryci (Bozidar/a, Bedrich/ska), ktera se nelibi vubec nikomu. Me teda ano, ale diteti bych je asi nedala ;-) Pak uz se na ta prava nikdo tvarit kysele nebude :-)

Na matrice problem neni, kdyz je jmeno v jakekoliv variante v knizce od Knapove: Jak se bude jmenovat, tak to neni problem.

Jmena, co jste vybraly, se mi taky moc libi :-) necham se jimi inspirovat..

Mejte se hezky

Mata

ajkab
Kecalka 123 příspěvků 15.02.05 10:15

Ahoj holky, když jsem čekala první dítě, tak jsme měli vybraná jména: pro kluka Filip Enrico a pro holku Natálii. Jenže Filip Enrico v té době dát nešel a tak to byl jen Filip.(po tatínkovi)Samotného Enrica jsem po dlouhé úvaze zavrhla. Jmenoval se tak jeden známý a říkali mu Ánri. Strašně moc se mi to líbilo.Tenkrát byla na výslunní Natalie Oreiro(nevím jestli píšu její jméno správně), ale podle ní to rozhodně nebylo.Jmenovala se tak jedna moje kamarádka z dětství.No a nakonec se nám narodil ten Filípek. U druhého dítěte si v případě holčičky manžel vydupal jméno Adriana, ale říkali bychom jí Rio. U kluka jsme se nemohli na ničem shodnout, manžel to nechal více méně na mně a všechny vybraná jména s klidem zavrhoval.Líbilo se mi Štěpán,Tadeáš,Mi­kuláš a Tomáš. No na toho Tomáše velice nerad kývl.Zná jednoho Tomáše a toho přímo nesnáší.No a tak máme druhého Tomáška, jméno, které je 4 nejdávanější.No co se dá dělat, když jsme se nedokázali dohodnout.Jinak už u prvního dítěte jsem zvažovala pro holku Nela,ale to má švagr psa, nebo Linda, Aneta ,Anita , také Stela, Liliana, jenže to doma neprošlo. No tak vám milé čekatelky, přeji správnou volbu jmen pro vaše drobečky.Ajka

zagy
Stálice 95 příspěvků 15.02.05 12:00

Ahoj, tak mi máme doma Anežku, což není úplně obvyklé ani neobvyklé, asi tak napůl… Rozhodovali jsme se dlouho, já chtěla Emmu a muž zase Žofii. Pak proběhli i varianty jako Delphine a Amelie (jsem dost frankofil) a Anežka to vyhrála. Doufám, že nebudou ve škol©e 2 a více, taky jsem si dost užila.
Pro chlapečka jsem chtěla Šimona nebo Mikuláše a nakonec byl nachystaný Jáchym (tedy přesně Jáchym Jiří, po dědečkovi, proto, že termín byl na Jáchyma).
Neobvyklá jména jsou hezká a jedinečná. Kamarádka Lea má holčičku Lu a moje sestřenice se jmenuje Háta. Okolí se divilo, ale nakonec bylo jméno přijato kladně.
Veronika a Anežka(skoro 6měsíců)

hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 15.02.05 12:08

Nedá mi to než zareagovat. Máme doma dvě holky, ta první se jmenuje Linda, protže mě doma říkali Alindo(Jmenuji se Alice)a mě se to stašně líbilo, ale zase jsem nechtěla, aby se jmenovala po mně. Když jsme čekali druhé mimčo, byla nad slunce jasná Barborka a kluk nejdříve Michal, potom se to změnilo na Matyáše. Teď čekáme třetí, dokud jsme nevěděli co to bude, tak byl jasný kluk z minula Matyáš, to byl jasný favorit, ale padali i taková jména jako Robin, Samuel, Filip. Jenže pak jsme se dozvěděli na genetice, že budeme mít 100% třetí holku a nastal problém. :roll: Tady jasná favoritka nebyla. Holky by chtěly Sáru, ta se nelíbila manželovi, já jsem navrhovala Elišku nebo Bětku(Elizabeth), ale neprošlo. Takže prý po babičkách. 8O No nedovedu si představit, aby se jmenovala Blanka Gizela nebo Gizela Blanka. Takže po nějaké jiné babičce, která byla u obou rodin. To byla Julie. Takže chvilku vedla Julie. Ale né moc dlouho. A jak Vás tady tak čtu, tak si říkám proč nejít do něčeho úplně jiného. Manžel je maďar, takže co by nějaké maďarské jméno? Já jsem to od začátku zavrhovala, že bydlíme v Čechách, takže se bude jmenovat nějak „normálně“. Ale byla tam jména, která se mi docela líbila. Třeba Hajnalka, Kinga, Iboja. Mám akorát problém jak taková jména zdrobnit. Fakt jste mě docela nahlodaly, jestli nedat prostě maďarské jméno. JInak teď je v kursu Marie( Maruška -Baruška, Máří-Báří).
Termín máme v květnu, tak ještě máme čas přemýšlet.

Alice

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 50 Další »
 Váš příspěvek
Další témata z kategorie

Poslední články

Vlhkost - neviditelný nepřítel

Orosená okna či zrcadla mohou být pro děti velkou legrací a úžasnou plochou, na kterou mohou kreslit jak chtějí, ovšem pro nás je to varovně zdvižený prst. číst dále >

Jak předejít atopickému ekzému u dětí?

Až 60% dětí se narodí se sklonem k velmi suché kůži a přibližně u třetiny z nich se ještě před prvními narozeninami rozvine atopická dermatitida. číst dále >

TOPlist