Neschopenka v těhotenství a vycházky?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  25.11.03 11:39
Neschopenka a vychazky ???

Ahojky,

rada bych vedela, jak je to s vychazkama pri neschopence u tehulek? A s pripadnyma kontrolama? Jedna kamaradka dostala neomezene vychazky, druha pouze 2 a 2 hodiny a mohla si vybrat jestli je nechce spojit. Nekdo tvrdi, ze stejne na tehulky kontroly nechodi, ale ja si tim nejsem tak jista.

Jake mate zkusenosti vy?

Dekuji za info.

Jana

Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

janice
Kecalka 458 příspěvků 25.11.03 12:56

Ahoj Jani,

já jsem byla na neschopence skoro od začátku těhotenství, nějaké vycházky jsem asi napsané měla, ale chodila jsem ven kdykoliv. Muj Dr. mi říkal, že na rizikové těhotenství kontroly nechoděj.

pa Janice

Lysinka
Kecalka 151 příspěvků 25.11.03 13:02

Ahojky!

Ja jsem na neschopence od 7.tt. Vychazky mam neomezene. To jake budes mit vychazky a jestli je vubec budes mit, zalezi jen na tvem lekari. Zadny zakon ani vyhlaska u nas na to neexistuje. Ale podle myho nazoru doktor, ktery napise tehotne, i kdyz treba na rizikovem tehotenstvi, vychazky omezene, tak je omezeny sam. Tehotna prece potrebuje chodit na vzduch a nepujde ven treba mezi desatou a dvanactou dopoledne, kdyz treba prsi, jenom protoze to ma tak narizene od lekare. A odpoledne, kdy sviti slunicko, bude sedet doma? Nesmysl, ze jo? Ja jsem neomezene vychazky dostala automaticky a moje tehotenstvi je rizikove. A prave proto je mam neomezene, abych mohla jit ven, kdyz mi je dobre a kdyz se na to zrovna citim.

Hodne stesti.

Lucka 26.tt ;-)

ajka
Zasloužilá kecalka 761 příspěvků 25.11.03 14:09

Ahojky,

byla jsem doma téměř celé těhotenství. Vycházky mi doktor nedal žádné. Ale jelikož jsem chodila plavat, cvičit, do kurzu a na procházky, tak to samozřejmě nešlo dodržet. Kontrola na mě nepřišla.

AJKA

Anonymni  25.11.03 18:50

ahoj,

na neschopence kvůli rizikovemu tehotenstvi jsem od zacatku tehotenstvi, vychazky mi tam doktor nenapsal zadne, ale ven chodim naprosto dle nalady. melo by to byt v poradku.

lucie 11. tt

Sebasty
Kecalka 136 příspěvků 25.11.03 20:53

Ahoj holky,

já jsem také pořád na PN a taky na to myslím kudy chodím, aby mi nepřišla kontrola. Jasně že maminky by měly chodit ven na vzduch kdy se jim zachce, ale v našem státě je možné všechno žejo… Vycházky mám napsané na té neschopence od 14 do 18 hodin, ale to je napsáno na té mojí části neschopenky, takže jak by mohla vlastně sociálka vědět jak je mám napsané a podle toho chodit na kontrolu… No asi to bude pravda, že na těhulky nechodí. Zaplaťpámbů!!!

Pa Iva + 23 t.

Anonymni  26.11.03 08:25

Ahoj děvčata,

můj lékař mi říkal, že vycházky žádné nepíše, protože pro těhotné jswou automaticky neomezené. A tudíž kontroly nechodí. Petra

Anonymni  26.11.03 09:36

Ahojky,

i já jsem byla celou dobu na neschopence /po IVF/. Vycházky jsem měla omezené, u nás se dávají max. 6h.denně. Já měla 4 hodiny. Za celou dobu nikdo nepřišel.

Kámoška měla vycházky 6h. a doktor telefonoval na sociálku, a domluvil jí neomezené vycházky a přesto kontrola přišla a to ještě v době vycházek.

Anonymni  26.11.03 10:15

Ahoj, jsem take na riziku a dnes budu po lekari chtit neomezene vychazky, protoze me kamaradce ( je v 7 mesici na riziku) uz prisla kontrola dvakrat. Mejte se krasne Hanka

Anonymni  26.11.03 10:16

Holky prosim vas, kdy se chodi na rizikove tehotenstvi? A podle ceho posila doktor tehulku na neschopenku? Nekdo pise, ze je doma od zacatku, ale znam pripady, kdy tehulky pracovaly az do 7.-8. mesice tehotenstvi. Dekuji za odpovedi na asi stupidni dotaz.

Simona

Anonymni  26.11.03 10:37

Dekuji za vsechny odpovedi. Nedalo mi to a hledala jsem odpoved i na netu a volala na OSSZ. Tam mi p. doktor zrejme kontrolniho a posudkoveho oddeleni rekl, ze vychazky omezeny byt musi, protoze rizikova tehulka je proste rizikova a jestli si chce chodit ven kdykoliv, tak tim vlastne priznava, ze az tak rizikova neni. A ze je na to vyhlaska, ale jeji cislo nebo prislusny zakon mi nebyl schopen rici!!!

Kopiruji Vam sem proto odpoved na jeden dotaz primo z povolanych ust a prosla jsem si i citovane zakony a jasne z nich vyplyva, ze vychazky neomezene byt nemuzou, ale je jen na lekari, zda Vam napise napr. od 10.00 do 20.00 nebo pouze na 4 hod. denne.

Tak mi tahle diskuze nedala a obrátila jsem na Českou správu sociálního zabezpečení (t.j. organizaci, která má na starosti vyplácení nemocenské) s dotazem:

Dobrý den,

zajímalo by mě, čím se řídí povolování vycházek v průběhu nemocenské. Např. manžel byl jeden rok na operaci zápěstí a vycházky měl neomezené, o rok později se stejnou operací pouze 2×2hodiny denně - lékařka omezení zdůvoďnovala nařzením ze strany ČSSZ. To samé u těhotných žen - jak je možné, že někteří lékaři vycházky píší neomezené, jiní je při stejném zdravotním stavu omezují? Vždyť přeci pokud je na om těhulka opravdu zle, tak stejně leží v nemocnici, jinak jí procházky spíš prospívají, než škodí (zvlášť když je doma hlavně proto, že pracuje v nevyhovujím prostředí). Existuje nějaký konkrténí zákon nebo vyhláška, který by toto upravoval?

Děkuji za odpověď.

A přišla mi následující odpověď:

Vážená paní,

odbor vzdělávání a rozvoje lékařské posudkové služby České správy sociálního zabezpečení obdržel dne 15.10.2003 v e­lektronické formě Váš dotaz.

Sdělujeme Vám, že právo občana na nepřetržité vycházky během 24 hodin v době trvání jeho dočasné pracovní neschopnosti není upraveno v současné době žádným právním předpisem. Neomezenost doby vycházek v době trvání pracovní neschopnosti je vyloučena, a to s ohledem na ustanovení § 47 odst.(1) zákona č.54/56 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, v platném znění. Vyplývá z něho, že práce neschopní zaměstnanci jsou povinni dodržovat stanovený léčebný režim, řídit se pokyny příslušného lékaře a zdržet se toho, co ztěžuje obnovení pracovní schopnosti. Léčebný režim a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana stanoví ošetřující lékař; tyto skutečnosti jsou zaznamenány ošetřujícím lékařem do zdravotnické dokumentace občana při každé kontrole zdravotního stavu. Jednou stanovený rozsah vycházek může ošetřující lékař podle zdravotního stavu práce neschopného změnit, změnu je povinen nahlásit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (dále OSSZ) dle ustanovení odst. (4) § 4 vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí č.31/1993 Sb., o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení, v platném znění.

Neomezenost doby vycházek by navíc znemožnila pracovníkům okresních správ sociálního zabezpečení vykonávat kontrolu dodržování léčebného režimu a tím by bylo porušeno ustanovení § 8b zákona č.582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, v platném znění.

Vážená paní, doufáme, že tuto naši odpověď budete považovat za dostačující.

S pozdravem

MUDr.Eva Sixtová

v.z. ředitele odboru vzdělávání a rozvoje

úseku lékařské posudkové služby

ČSSZ Praha

A hned to pouziji i u sveho dokturka a doufam, ze bude rozumny. :-D

Ahojky Jana

Anonymni  26.11.03 13:29

Cauky Jani!

To je presne to, co jsem mela na mysli. Ja teda nevim presne za jakych okolnosti lekar posila tehotnou na riziko. Znam jen svuj pripad a od lekare jsem jeste pred otehotnenim vedela, ze az to prijde, pujdu na riziko, protoze jsem trikrat potratila pravdepodobne z nervu. Proto pro me bylo lepsi zustat doma a nestresovat se v praci. Ale dostava me, co ti rekli na OSSZ. Jak ja muzu tim, ze mi doktor napise neomezene vychazky dokazovat, ze az tak rizikova nejsem? Kdybych nebyla, tak prece to riziko nemam a mohla bych se treba postavit na hlavu. A kvuli tomu budu drepet doma a nebudu chodit na vzduch. Ten pan doktor, co ti to rikal, patrne premysli necim jinym a ne hlavou - asi by tohle nemel delat chlap, protoze se neumi vzit do role tehotny zeny.

Uff, docela jsem se rozcilila :-) .

Nekdy se proste clovek nestaci divit.

Lucka

Anonymni  29.11.03 14:47

Já jsem neschopenku dostala od své gynekoložky hned na začátku těhotenství, zeptala se jestli jí chci. Pracovala jsem přes noc, zaměstnavatel je sice povinen převést těhotnou na denní práci, ale mě se prostě nechtělo. Pracovala jsem v kasinu a tam denní práce moc nejde. Řekla mi, že vycházky mám jako těhotná neomezené. V 19. tt těhotenství mi zjistili, že budeme mít miminka dvě a tam automaticky nastupuje rizikové těhotenství. Takže si zatím dělám co chci, chodím ven, jak potřebuji atd.

Martina, 25. tt

kostka
Kecalka 405 příspěvků 29.11.03 20:51

Koukám,jak je to všude jinak.Mně dr. tvrdila,že prvních 14 dnů musím mít vycházky omezené a pak už jsou neomezené. Taky to moc nešlo dodržet,bylo to v době těch velkých veder a to jsem raději šla ven ráno dřív nebo večer. Kontrola naštěstí nepřišla,ale nebylo to moc příjemné. Kamarádce přišla a dr. to pak urovnal a dostala neomezené.

Simono,myslím,že si dneska sama těhulka rozhodne,zda se cítí na to chodit do práce nebo být na rizikovém. Nejvíc asi záleží,co má za práci a jak jí to zmáhá.

Ahoj Hana

Anonymní  20.12.10 11:42

Celé je to vymyšlené nedobře :palec:
Už teď jsem rozčílená a ještě jsem nic nevyřizovala. Do poráce bych chodila velmi ráda,ale neprodlouží mi smlouvu :cert: :cert: . Nevím,jak bych měla dokázat,že důvod je moje těhotenství. Přitom je to naprosto zřejmé!!! No a když tedy musím trčet doma,tak ještě s omezením !!!2 x na dvě hodiny vycházek denně??! Celé by to člověka neštvalo tolik,kdyby nevěděl,že některé těhotné ty neomezené vycházky mají. Já jim je přeju,ale jak je to teda možné,kam se mám odvolávat??? :pocitac: :pocitac: :pocitac: :twisted : :think:

Fuj, já jsem naštvaná :lol:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpěv dětí, který vás ohromí

Všichni doma máme nadějné talentované hvězdy, které svým vybroušeným hlasem... číst dále >

Kouzelné Jeseníky: S rodinkou na rozhlednu i do galerie soch pod širým nebem

Léto je perfektním ročním obdobím pro objevování krásných koutů naší... číst dále >

Články z Ona Dnes

Poradna: Vadí mi, že mé dospělé děti postihla tetovací mánie

Možná vám bude připadat můj dotaz malicherný, ale nemůžu si pomoct. Jsem... číst dále >

Láska se zajíčkem. Velké rozdíly vztahu neprospívají, tvrdí psycholog

Muž si najde partnerku mladší o generaci, a nikoho to nenadzvedne. Zato když... číst dále >

Reklama