Nezkušená matka - Atopický ekzém

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

martice
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 06.12.09 22:18
Nezkušená matka - Atop ekzém

Ahojky.

Můj malý prcek má dle mého laického názoru nejspíš atop. ekzém. (suché červené mapy po tělíčku)
Měla jsem za to, že atop. je čistě kožní onemocnění, ale teď postupně zjišťuju, že jde o jakýsi projev alergie na různé potraviny :think: . Malý byl donedávna plně kojený (teď jsme začali s příkrmy – brambora a květák), ale ekzém se mu ukázal okolo třetího měsíce (hned po očkování hexa). Zatím ho má na ramínkách a rukách a trochu vzadu na jedné nožičce, ale teď už si to umí i drbat, takže ho to zjevně broučka svědí :cry:

Mám prosbu, určitě tady toho o atopickém ekzému je hodně, ale právě to mě mate, tak prosím zkušené o malé shrnutí – a hlavně základní rady, jak se začít k němu chovat (čím mazat, čím nemazat :-) , co jíst či čemu se úplně vyhnout) a taky jakého lékaře prvně navštívit (kožního nebo alergologa/imu­nologa)?

Moc a moc díky, trochu v tom plavu :roll: :zed:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 06.12.09 22:27

Oba kluci měli lehčí formu atopického ekzému, u staršího se objevil taky ve 3 měsících, u mladšího trošku později. Pokud to nemá vyloženě rozškrábané do krve, tak bych ke kožnímu vůbec nešla, protože většina ti stejně dá kortikoidy. Takhle jsme dopadli my a kortikoidy nedávali.
Oběma zabírá na celé tělo řada A-derma. Nejlíp A-derma Exomega tělové mléko, pak používáme mýdlo A-derma. Na ložiska ekzému Holtova mast (proti svědění a na obnovu kůže), na to Infadolan (na promaštění). Každému zabírá něco jiného, takže je třeba bohužel zkoušet. Hlavně prostě promazávat.
U ani jednoho se nám nepodařilo vysledovat, že by ekzém spouštělo nějaké jídlo. Moc to neřešíme, s oběma jsem chodila a chodím od 3 měsíců plavat a pak prostě dobře namažeme.
Staršímu se ekzém ztratil z ničeho nic v necelých 2 letech, mladšímu u moře, ale už je zase trochu zpátky. My s manželem nejsme alergici a v široké rodině taky nikdo, takže čekám, kdy se zase sám ztratí :-)

Martina

petra79
Echt Kelišová 8113 příspěvků 06.12.09 22:31

Ahoj,u nás se to taky objevilo po první hexa a zřejmě po podání nutrilonu,takže teď jsme na nutrilonu allergy care to nám doporučila mudr.jinak teď už mažem indulonou modrou,po jiných krémech byl pořád červenej,po induloně je čistej už 4 měsíce.(u každýho dítěte zabírá něco jinýho)vyhýbáme se potravinám které by mohly alergizovat,to si najdeš na netu(takže já nedávám nic mléčného,prav­děpodobně alergie na mléko)nedávám rajčata,jahody to co může nejvíc způsobit alergii.důležité je mazat a mazat a taky ho nekoupu každý den.je toho hodně psaní určitě najdeš tady v diskuzích.bohůžel každý dítko je jiný někdo to má hodně akutní a někdo ne,my jsme ti druzí.jo a k doktorům nás zatím mudr neposlala protože se to zlepšilo,ale čeká nás po jeho prvním roce alergologie.Ale tam bych šla i s vlastní iniciativy,protože chci vědět na co je alergický.

martice
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 06.12.09 22:45

Holtovku mám doma, ale myslela jsem, že je spíš na vysoušení – mudra nám ji předepsala na potničky. Můžu ji teda zkusit na ložiska ekzému ??? 8-o

Jinak jsem ho začala koupat jednou za dva dny a koupu ho v Linole a mažu ho Excipialem (obojí od pediatra na předpis), ale ne úplně s valným úspěchem. Nehorší se to, ale ani nelepší.

Jinak u nás doma alergik v širokém okolí není, tak nevím, kde jsme tuhle krásu zdědili. :-x

petra79
Echt Kelišová 8113 příspěvků 06.12.09 22:51

martice:my jsme taky dostali od mudr linolu v tý ho koupu a excipial jsme taky dostali ale přišlo mi že se mu to po tom ještě horšilo tak jsem to vyměnila za tu indulonu a pomohlo to.

Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 06.12.09 22:56

Martice, Holtovku dej na ložiska, nech chvilku vstřebat a na to pak mázni něco hodně mastného – já dávala ten Infadolan. Ona opravdu hodně vysuší, ale pomůže proti svědění a klukům opravdu v tom horším stadiu pomáhala.

Martina

martice
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 06.12.09 23:06

indulonou jsem to taky zkoušela, ale opět nezhoršilo ani nezlepšilo :nevim:

Hlavně jsem se chtěla zeptat, co mám či nemám jíst, když ho kojím, abych to nezhoršovala??? Přijde mi, že se mu to zhoršilo, když jsem si udělala vaječnou omeletu před dvěma dny. Tak teď vynechávám vajíčka. :think: ale třeba je to blbost. No nevím.

A co s příkrmama, mudra mi řekla, že mám za pár dní začít k příkrmům přidávat i žloutek, tak nevím jestli ho můžu dát či ne???

petra79
Echt Kelišová 8113 příspěvků 06.12.09 23:13

já žloutek občas dám a v pohodě.

DonnaNoble
Neúnavná pisatelka 16293 příspěvků 07.12.09 00:34

My na exem dostali od dětský ondřejovu mast (ale pomáhá v podstatě až při klidným exemku – akutní formu jen zhoršoval, měli jsme tam dle výsledku stěru z kožního streptokoka), malý ho měl na tvářích do krve, mokval mu… Takže kožní jsme se nevyhnuli, dostal kortikoidy, já si začala kontrolovat jídlo a můžou to zhoršovat i takové blbosti jako čaj, káva, slazené limonády, koření, tuky na smažení, suchý vzduch… U nás to je asi káva, čokoláda a koření. Exemek nám začal někdy kolem 6 neděl.
A třeba ten Excipial nám kožní (z Fakultní nemocnice) vůbec nedoporučovala… Prý nemusí být dobře snášen.

Flyingfrog
Extra třída :D 10935 příspěvků 07.12.09 06:57

martice: On ten exém je kožní reakce na něco, na co normálně není reakce a právě co tak vím, nejvíc na potraviny (ale může to být cokoliv jiného) :-?

nepr.jjanekk  07.12.09 08:46

Ahoj,
tak Tadeasovi se objevil exem taky nejak kolem toho tretiho mesice (teda jenom takova ty sucha a drsna loziska) na nozicce. Pak po plavani na vicero mist, pak to zmizelo, kolem roku se mu udelal pod plinkou (pouzivali jsme latkovky, takze jsem presla na jednorazovky a zlepsilo se to), ted mu je 19mesicu, chodi uz vicemene na nocnik, takze pod plenou ma jenom ty loziska, ale objevil se mu trosku kolem usi, a mudra rikala, ze to je ten detsky exem, ktery by mel zhruba do 5let veku zmizet, takze to moc neresim, jenom promazavam.
 jana

Betty03
Závislačka 3771 příspěvků 07.12.09 08:52

ahoj, chci jen dát tip na mast. Naštěstí atopika doma nemám, ale jedna z holek má sušší pokožku a občas se jí na tvářičce objevil někde lišejíček, tak mi kožní (známá) dala jakousi novinku, jmenuje se Multilind mikro Silber lotio, je to krém, který obsahuje mikro částičky stříbra, které je známé svými antibakteriálními účinky, pak to obsahuje pupalkový olej, je to bez barviv, aromat. a konz. látek, lanolinu a emulgátoru PEG, našla jsem to i na internetu v lékárnách. Musím říct, že Amálka po tom měla hned tvářičky krásně hebké.
Jo, a taky jsme dostali ovesnou koupel, to je taky super věc, 100% přírodní, jemně namletý oves, ale vyndám je z koupele a vůbec nemají takovou tu rozmáčenou kůžičku.
Tak jen nové tipy na trhu. Nejsem prodejce nebo tak něco, abyste nemysleli :mrgreen: , jen že se nám to osvědčilo.

martice
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 07.12.09 22:50

O tom Multilind mikro Silber lotio jsem te´d nedávno četla v nějakém časopise, taky mě zaujalo to stříbro. Tak to odzkouším.
Dneska jsem malého namazala njdřív teda Holtovkou a potom jsme promazala Excipialem, tak uvidím. :think:

Ještě jen prosím, co nejvíce alergizuje (vím, že je to hodně indi vindi :-? , ale přece jen)? Já zatím jen možná přišla na ty vajíčka. :nevim:

DonnaNoble
Neúnavná pisatelka 16293 příspěvků 08.12.09 10:14

Tak u nás je alergen jak brno čokoláda… Dva dny za sebou jsem si dala (dva mikuláši :lol:) a dneska má celej obličejík jak struhadlo… :( Pak to bývá mlíko, lepek, citrusy, koření… Nejhorší je že to opravdu může být cokoliv, já si dodnes myslela že u nás to je kafem a ono čokoláda, tzn asi kakao? Jinak známá co má doma dva atopiky doporučuje linola fett olej do koupele a leniensku. Olej používáme, leniensku ani ne, dětská nám dala ondřejovu mast. Ale co jsem tak o tomhle slyšela, mastičky jsou JEN na promazání, bez najití alergenu a jeho vynechání se to lepšit nebude. Nám to trvalo měsíc najít vše, tak ať to je u vás rychlejší ;)

KacenkaK
Závislačka 4253 příspěvků 16.12.09 14:24

Ahoj, my s atopickým ekzemem bojujeme od 6 měsíců staršího a od 2 mladšího – není to nejtěžší forma,ale mrzí to… Vylepší to pokaždé moře a zhorší očkování a prudká změna počasí…
Zatím jsme to zvládli bez kortikoidů. Zaručene oběma pomohly koupele v černém čaji (uvařila jsem 2 konvice silného čaje a přilila jim ho do vany…) a pak normální vazelína – obyč nevonící – jsou totiž i dětské vazelíny,ale ty jsou parfemované…

U nás jsem bohužel ten špatný gen já…tak doufám,že se jim to ztratí tak jako mě a potká to jen občas v dospělosti…

Boji zdar!! A veselé Vánoce!!

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

TOPlist