Novorozenecká žloutenka

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »

Radina
Ukecaná baba ;) 1072 příspěvků 27.07.04 16:05

Já jsem byla v porodnici minulý týden a kolegyně na pokoji dostala doporučení svléknut maličkou a vyhřívat ji na sluníčku. Žloutenka se jí po dvou dnech opravdu ztratila, jenom ji jednou pořádně přehřála. Bylo mi té maličké moc líto, ale pak se mi i moje holčička zdála zažloutlá. V porodnici jí udělali rychlý test takovým scanerem a řekli že je O.K. ale jestli se mi nebude zdát v pořádku, mám ji dávat také na sluníčko. Měla jenom trošku žlutý obličej a ručky, tak jsem ji dvě rána nechala na koberci v pokojíčku na ranním sluníčku a ono se to ztratilo. Je pravda, že v porodnici jsem měla z toho všeho pocit, že tak trochu šetří ty „domečky“ naosvícení miminek, ale myslím, že jako chvilková domácí terapie „pro jistotu“ to není nijak nebezpečné. Samozřejmě, poučená od zkušenosti maminky z porodnice jsem si svoje miminko kontrolovala snad každou minutu.
Radka a Babetka 7d

JanaRed
Kecalka 202 příspěvků 27.07.04 17:46

Ahoj,
mám 8měs. syna, pár dnů po narození se mu zvýšila žloutenka tak, že musel jít pod UVlampu, nebyl to hezký pohled, jak tam bezvládně ležel nahatý a s páskou přes oči. Zůstávali jsme kvůli tomu o den dýl v porodnici a trvalo 2 měsíce než se mu ztratilo to bronzové „opálení“.
Bylo mi řečeno, že miminka s krevní sk. 0 jsou náchylnější k novorozenecké žloutence a můj syn má tuhle krevní sk.

frr
Nováček 2 příspěvky 11.03.07 20:15
bilirubin - vznik, mechanismus vylučování

O základních vlastnostech a metabolismu bilirubinu je pěkné povídání na Wikipedii – věcné a exaktní. Bohužel v tuto chvíli jenom v AJ.
 http://en.wikipedia.org/wiki/Bilirubin

Ohledně vlivu světla (osvitu) na vylučování bilirubinu se lze dočíst tady (zdlouhavější, vědecky preciznější, avšak starší pramen):
http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?…
nebo tady (kratší, souhrnný ale novější pramen):
http://www.healthcare.uiowa.edu/…-paper-2.pdf
Opět oboje v AJ.
Případně pokud ty linky časem umřou, informace lze dohledat přes Google, jako klíčová slova použijte Bilirubin a photodegradation nebo photoisomerization.

V principu jde o tohle:

Pojem „žloutenka“ popisuje vnější příznaky stavu, kdy je v krvi zvýšené množství bilirubinu – to je v zá:,–(ě odpadní látka, která sice v organismu přirozeným způsobem vzniká, ale organismus se nesnaží regulovat určitou hladinu zvyšováním produkce. Případná zvýšená hladina je tedy pasivním výsledkem rozdílu mezi produkcí a vylučováním z organismu.

Bilirubin je charakteristický svou žlutou barvou. Projevuje se vedle žloutenky například zažloutnutím odeznívajících modřin. Z těla je vylučována játry jako důležitá složka žluči – zdravá sekrece žluči potažmo způsobuje charakteristické zabarvení stolice do žluta až do hněda (díky změně koncentrace a dalším reakcím za účasti střevní mikroflóry).

Zvýšená hladina bilirubinu v krvi („žloutenka“) může být důsledkem různých příčin: v zá:,–(ě důsledkem zvýšené tvorby bilirubinu v organismu, nebo důsledkem nedostatečné funkce jater.

Jako základní příčina novorozenecké žloutenky bývá uváděna nadprodukce bilirubinu, v důsledku zvýšeného rozpadu červených krvinek, kterých si novorozenec přináší z prenatální fáze nadbytek. Tento problém může být zhoršen často uváděnými kolizemi RH faktorů (méně už různými základními krevními skupinami) – zde se přidávají imunitní interakce mezi tělem matky a plodu, které zvyšují odumírání červených krvinek.

Pokud se týče nedostatečné funkce jater: klasická žloutenka u dospělých bývá způsobena infekčním zánětem jater (hepatitidou). Některé méně důvěryhodné prameny uvádějí, že játra u novorozenců ještě „nejedou na plný výkon“, což přispívá k novorozenecké žloutence.

Bilirubin je středně složitá heterocyklická organická sloučenina, která vzniká jako odpad při odbourávání hemoglobinu z odumřelých červených krvinek. Pokud tomu správně rozumím, železo z odbouraného hemu se recykluje, a zbyde roztržený čtveřitý heterocyklus – bilirubin. Tato troska hemu je stejně jako spousta příbuzných sloučenin fotocitlivá. Hlavně je hydrofobní, tj. nerozpustná ve vodě, a proto se obtížně vylučuje z krevního řečiště do „odpadních traktů“. Játra ji do žluči vylučují tím způsobem, že ji sloučí („konjugují“) s jakousi organickou kyselinou (konjugace bilirubinu je enzymaticky katalyzovaný biochemický děj) a teprve tuto konjugovanou formu jsou játra schopna vyloučit.

Vylučování bilirubinu u novorozenců pomáhá světlo. Tento děj funguje na bázi fotocitlivosti samotného bilirubinu. Nejedná se v tomto případě o přímé odbourávání (rozklad) bilirubinu na nějaké menší molekuly – taková fotochemická reakce je možná a reálně probíhá, ovšem v mnohem menší míře, protože vyžaduje výrazně větší množství světelné energie. V případě novorozenců se jedná o „pouhou“ foto-izomerizaci (změnu izomeru přijetím světelného kvanta) – chemické složení zůstává stejné, změní se ale prostorové uspořádání atomů v molekule. Výsledný „světlem modifikovaný“ izomer bilirubinu má natolik odlišné fyzikální vlastnosti, že se stane hydrofilním a játra jsou schopna ho vylučovat do žluči přímo, bez konjugace.

Izomerizaci bilirubinu vyvolává modré světlo – okolo 450 nm. Což by souhlasilo se žlutou barvou této sloučeniny (dle pravidel subtraktivního míchání barev). Tedy světlo viditelné, nikoli ultra-fialové. Těžko říct, nakolik je pravda, že se v nemocnicích používají UV lampy. Zdálo by se, že v porovnání s viditelným modrým světlem je neviditelné UV záření rizikovější co do možnosti poškození sítnice při špatném přikrytí očí ošetřovaného novorozence. (Zářivkové trubice naladěné na modré světlo se vyrábějí např. pro akvaristiku – těžko říct, jaký výkon mají v sousedním UV-A a případně v UV-B.) Taky to znamená, že vylučování bilirubinu lze skutečně podpořit i osvětlením denním světlem skrz okenní sklo – jenom pozor na přehřátí, protože sklo sice částečně blokuje UV pásmo (útlum závisí na tloušťce skla a vlnové délce), ale tepelné infračervené záření propouští. Za oknem je novorozenec jako ve skleníku. Přímé sluneční světlo určitě není dobrý nápad, jednak kvůli vysokému riziku přehřátí, jednak na jeho vysokou intenzitu nebudou stavěny bezelstné oči novorozence…
Osobně bych asi použil nějakou rozptylnou clonu. Jako největší problém vidím zajištění stabilní tepelné pohody v místě, kde exponujeme nahého novorozence. Ten náš si v nemocnici v inkubátoru těsně po narození hověl ve vzduchu ohřátém na 34 stupňů celsia, ale při případných domácích expozicích pozor na sálavé teplo (infračervené záření) od blízkých topných zdrojů a hlavně od slunce.

Anonymni  06.06.07 22:41
žloutenka u novorozenců

Každé mimčo ji nemusí dostat. Hezky vysvětleno je to na www.vasedeti.cz článek od Kačky nazvaný Proč jsou novorozenečci žlutí, i když nejsme v Číně:-) :D

Anonymni  21.01.08 23:36

Take ja jsem si myslela,ze novorozenecka zloutenka se precenuje. Rodila jsem v Nymburske porodnici ve 36 tydnu,ty dny jim nefungoval pristroj na mereni bilirubinu a male ani nevzali krev. Pustili nas v patek domu z porodnice a ja jsem malou cely vikend,s pomoci manzela a tchyne, krmila strikackou. Porad jen spala a nechtela jist. V pondeli dosli vysledky od pediatra a okamzite jsme museli do nemocnice. Malou svitili 3 dny,hrozilo ji poskozeni mozku a nebo i s… Nechci strasit jine maminky,ale proste se to nesmi zanedbat.

ketulka
Povídálka 50 příspěvků 28.03.10 11:30

Maminky.Naše malá strávila na foto 120 hodin.Chtěla rychle na svět na hlavě hematom a jak se krev vstřebávala a rozkládala pořád se jí to vracelo.Narodila se nám ve 36 tt.1780g a 46cm.Strávily jsme 3 neděle na novorozenecké JIPce.Myslím že nemá cenu řešit jestli mimčo bude nebo nebude mít žloutenku a jak dlouho to bude trvat.No tak budete v nemocnici déle hlavně když bude prcek v pořádku.Nes­pěchejte domů.Já byla celkem 6 týdnů v nemocnici.Nejdřív s břichem a pak s malou.A jsou i maminy které v nemocnici stráví měsíce.Dneska už je zdravotnictví na vysoké úrovni a doktoři vědí dobře co je nebo není dobré.Přeji krásné první okamžiky s dítkem ať už je normální nebo oranžové jako mandarinka. :lol:

culikata
Kecalka 381 příspěvků 28.03.10 21:31

Ahoj,my meli zloutenku az do 3.mesice,v 8 tyd­nech jsem lezela s malym v nemocnici,to byl mazec,cely pobyt jsem ho musela v inkubatoru konejsit,uz byl velky,tak tak se tam vesel,ale ani ozarovani pod lampou nam vyrazne nepomohlo,jen snizilo rizika.RH na to nemelo u nas vliv,ale potvrzeno to nemam,porad nam brali krev,mudr.nam vysvetlila,ze u nekoho trva proste dele,nez se s bilirubinem vyporada,ze resi i jine veci to mimi.jako zimu,teplo,jidlo.

My jsme meli po porodu antibiotika,tak byl mozna oslabeny vice,jak bylo slunce,tak jsem slunila za oknem-to bylo lepsi nez v nemocnici,ale taky uplne nepomohlo.

Pak nastaly testy s MM,podavala jsem mu je prevarene,obcas zacal belat,pak zase zluty,mudr.ri­kala,ze z mleka to nema,ja byla uz tak nestastna a zoufala,uplne vyrizena,pak mi sestricka poradila,ze pri kojeni trva dele,nez se se zloutenkou vyporada,tak jsem mu nasadila UM a zloutenky se zbavil,mleko jsem si udrzela odsavanim a odsavam dodnes :-) ,ale asi to ted neres,jen pokud se Ti to nebude zdat,tak at ho radsi ozari hned,mne by to tenkrat zrejme usetrilo spoustu nervu a litani.

culikata
Kecalka 381 příspěvků 28.03.10 21:34

Vytahovala jsem prcka jen na kojeni,nastesti pribiral,tak to nebyla patologicka zloutenka,ale mel ji fakt dlouho,pokud budes mit mimi ve slunnem pocasi,tak to vubec neres:-).

Popapip
Závislačka 3086 příspěvků 03.01.11 19:52

ahoj mam taky takovy problem malej ma porad zloutenku uz snad potreti narodil se teda ppredcasne v 33tt ted je jeste na intermedialu a zase ho sviti jsem z toho nestastna uz se bojim aby to nemel z mlicka!!

nnikous
Povídálka 43 příspěvků 09.01.11 16:14
žloutenka ještě v 6 týdnech

Ahoj všem, mám dotaz, můj chlapeček (ve středu mu bude 6 týdnů) má stále žloutenku, každý týden mu berou krev z hlavičky a zhoršuje se mu to :-( Nevíte co s tim dělají, když pošlou do nemocnice na UV světlo? Malý tam byl 2 dny v inkubátoru předtím kvůli té žloutence, ale je to docela vztekloun, málo spí a pláče tak si nedovedu představit, že jim tam sám se zavázanýma očíčkama vydrží :cry: Jak se to řeší u těchto ne úplně miminek? Díky moc za info..

josefin
Stálice 82 příspěvků 25.02.11 09:59
novorozenecká žloutenka a dotepání pupečníku

Dobrý den, potřebovala bych vědět, jestli na závažnost novorozenecké žloutenky může mít vliv odložené podvázání pupečníku? Nevím jestli nechat pupečník dotepat, mám strach, že zvýšené množství krvinek, které se tím dostanou do krevního oběhu dítěte, by mohlo zhoršit průběh novorozenecké žloutenky. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Neproběhla na toto téma nějaká studie? Děkuji za všechny informace a odkazy!

zza  25.02.11 17:52

Náš malý se narodil 36+1 a měl žloutenku do 9 týdne !!! Primář na pediatrii mi řekl, že to je způsobeno samozřejmě rozpadem červených krvinek a to má každý novorozenec, to je fyziologický projev, může to zhoršit rozdílný RH faktor a také je to hodně ovlivněno odchodem smolky novorozence, která obsahuje bilirubin ve vysoké koncentraci a čím dříve se dostane ze střev ven, tím lepší průběh žloutenky. Náš mrňous se poprve po… až po 48 hod, ale byli tam donošený miminka co to pořídili už na porodním sále :potlesk: a ty opravdu problém neměli. Jinak malej byl asi 7 dní v porodnici pod světlem – střídavě a poté jsme také pořád chodili na odběry, naštěstí jsme už pak pod lampu nemuseli (podle krve do 300 jednotek, podle Minolty do 22 jednotek), následky jsou možné při překročení 500 jednotek.

Karinkaaa
Ukecaná baba ;) 1479 příspěvků 27.02.11 18:56

Ahojky taky sme měli žloutenku .Akorát doktoři to věděli už v neděli a pořád čekali.A v úterý sme měli jít domů a vzali mi ho pod tu lampu.Tak sem ho jen kojila.Naštěstí ve čtvrtek nás pustili domů.Jen bylo smutné že ostatní měli miminka na pokoji u sebe a já ne.Ale už je to dobré.

josefin
Stálice 82 příspěvků 28.02.11 12:56
dotepání

Ahoj, a nechávali jste dotepat pupečník? Prý by taky nadbytek krvinek, které se dostanou do miminka mohl žloutenku způsobit??

nnikous
Povídálka 43 příspěvků 20.03.11 11:00
žloutenku máme ještě dnes (3,5 měsíce)

Milé maminky, žloutenka je aspoň u nás běh na dlouhou trať…Malému jsou 3,5 měsíce a máme ji stále. Ze 180 nyní už jen 43. Normální hodnota je 29, takže se konečně blížíme uzdravení. Hlavu vzhůru a dávat mimi na světlo při každé příležitosti… :potlesk:

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

TOPlist