Nuchální translucence

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 20.05.03 20:08
Nuchální translucence

Ahoj všem, už jsem se o tom na emiminu zmiňovala, ale nedá mi to pořád spát, i když se snažím, tak touto cestou hledáme nějaké info. Máte některá zkušenost s měřením v 10. - 13. týdnu tzv. NT (nuchálního projasnění)? Našla jsem tady spousti informací o různých výsledcích z AFP apod, ale k tomuto nic. Zajímalo by mě, co prpo mě znamená, že mi naměřili hodnotu 2.8. Na netu jsem našla, že riziková skupina je od 2,5 (down. s, poruchy srdce), takže tam spadám. Poslali mě kvůli tomu na odběr plodové vody (výsledky z krve byly OK) a teď čekám. Pokud máte některá podobnou zkušenost a s dobrým koncem nebo o tom víte něco více než já, prosím, ozvěte se.

Díky

Martina

Reklama

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymni  21.05.03 10:39
Nuchální translucence

Ahoj Martino!

Nuchální translucence je měření projasnění v šíjové oblasti.Pokud je vyšší,může to signalizovat nějakou poruchu,např.Down syndrom nebo rozštěp páteře.Je to poměrně nová metoda,spousta gynekologů ji nepoužívá,myslím,že jako v případě pozitivního Triple testu nemusí nutně poukazovat na nějakou vadu.Spíš je to doplňující vyšetření,jestli je miminko v pořádku.

Držím palce,ať je mimi v pořádku,ahoj Hanka :-) :-) :-)

Gabina  21.05.03 12:02
Nuchální translucence

Ahoj Martino, mě toto vyšetření čeká příští týden. Je to pro mě taky novinky,protože v minulém těhotenství (2001) mi ho nědělali. Takže jsem se začala po tom pídit a našla jsem něco přes vyhledávače nebo se podívej sem: " .{target:_blan­k}":[http://www.prenatal.cz/czech/f.a.q.htm]

MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 21.05.03 15:43
Nuchální translucence

Díky za tip. Držím tim ti palce, ať dopadněš líp než mých 2,8. Prý jsem s tím číslem akorát někde na hraně. To měření trvalo šíleně dlouho, kolem hodiny.

MartinaV

Gabina  22.05.03 09:40
Nuchální translucence

Kolem hodiny???? To mě neděs :o . A odebírali ti krev??? Prý se porovnávají výsledky UTZ a krve… Jo a na internetu jsem se dočetla, že výsledky do 3,0 jsou v pohodě!!!! Gábina

MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 22.05.03 09:55
Nuchální translucence

No, ten UTZ byl původně naplánovaný na 20 minut a pak jsem tam byla fakt skoro hoďku. To NT měřili snad z 30 různých pozic. Na krev mě poslali, myslím, že kdyby to NT bylo v pohodě, tak bych tam nešla. Výsledky z krve byly za 14 dní a z laboratoře je zapomněli poslat mojí doktorce, takže jsem jí každý den volala jako blázen a nakonec se rozjela na Karlák na polikliniku a výsledky tam ležely na polici v obálce s nadepsanou adresou na mojí doktorku :-( Takže jsem je dostala za tři týdny, ale vyšly prý moc dobře(dle slov genetičky). No a přesto, že mi vše, krom toho zatr. NT 2,8 vyšlo bezva, tak mně doporučili tu amiocentezu. Já jsem taky hledala na NETu a někde jsem fakt četla, že do 3 Ok, někde zase prasli že už od 2,5… No asi ještě bádají… Na genetice říkali, že s tím právě nemají (zatím) moc zkušeností a neůžou mi vypočítat nějaké riziko v procentech. Už jen týden čekání…

Martina

(jo pak mě ještě poslali na vyetření ECHA srdce, to dopadlo taky OK)

Gabina  22.05.03 12:04
Nuchální translucence

Martino, já nevím v jakém jsi týdnu…ale na tu amnio by tě měli poslat až po vyšetření krve na tzv. triple test. To bylo dřív a někde se dělá pořád jenom tohle vyšetření. A pokud hodnoty tohodle testu jsou (teď nevím jaké, ale hodnotí se víc věcí) vyšší, tak se posílá na amnio. A ta nuchální translucence je vlastně něco podobného. Takže pokud máš NT hraniční a triple test negativní, tak by jsi na amnoi chodit (podle mě) nemusela. Ale fakt nevím, v jakém jsi týdnu a jestli už tohle třeba nemáš za sebou…Každopádně přeju ať to dobře dopadné a zbytek těhotenství už žádné stresy ;-)

MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 22.05.03 14:37
Nuchální translucence

To oni mě poslali až po všech testech, které vyšly negativně. I nějaký spešl na vyšetření chromozomů, vše vyšlo OK!! (AFP, skíning v 1. trimestru, 2. podrobný ultrazvuk, ECHO srdce, prostě všechno). Pak teprve mi na genetice řekli, že by byla škoda, když už jsem podstoupila všechna tato vyšetření, jít na amonio a že výskyt DS nemůžou vyloučit na 100% a když jsme to měli v rodině… - mamky brácha, ale babička ho měla skoro v 50). Tam jsem byla 7.5., teď jsem 22+4, což je úpně šílený. Kdybych tam šla alespoň dříve…nevím, na co vlastně ty doktoři čekali. No odběr mám za sebou a snáď to bude v pohodě. Ale musim říct, že se mi příští týden uleví tak, že se to snad nedá popsat. Nikdy bych nevěřila, že je to čekání tak strašný. Myslím na to tak 100× denně, ještě že chodím do práce, jinak bych se zbláznila.

Martina

Janci
Nováček 2 příspěvky 13.04.07 18:26
Janci

Ahoj Martino a vsechny tehulky, ja jsem ve 13tt a vcera jsem byla na NT namerili 2,8mm (jako tobe) a jsem v riziku 1:195 coz je docela vysoke riziko. Jsem z toho nestastna protoze mi je pouze 26 let! Ted nevim zda jit na plodovku nebo ne, protoze tam je pry riziko potratu 1:100.

Anonymni  26.04.07 12:09
nuchální translucence

Ahoj holky, takže myslím , že mohu přispět.je mi 28 let,ve třináctém týdnu mi naměřili NT 3,1mm :cry: Ani jsem neměla výsledky krve, teprve mi nabrali…Následovalo poslání na genetiku, kde mi paní doktorka vše vysvětlila, tedy, zvýšené NT(norma je tuším okolo 2mm, jakmile je to nad 2,5 mm ihned je to zvýšené riziko výskytu Dawnuv syndromu, Edwardsova syndromu, nebo rozštěpy páteře třeba a nebo srdeční vada, nebo nějaká jiná neurologická vada, no děs..)Takže mi paní doktorka řekla možnosti, buď CVS (odběr buněk z placenty)proádí se ve 14 týdnu, nebo amniocetnéza(odběr plodové vody, od 16 týdne) nebo teda nic, u obou je riziko potratu cca 1%. :cry: Takže jsme s manželem byli pro první variantu,tedy CVC, provádí se stejně jako amniocentéza, tedy jehla do břicha a odebrání buněk, které se musí kultivovat a množit cca 14 dní, než jich bude dostatečné množství k určení chromozomálních vad.U amniocentézi je doba 3 týdny, protože potřebují delší dobu, buněk v plodovce není z miminka tolik, jako v placentě.Takže jsem za týden absolvovala CVS,no nic moc pocit, ale je to prd proti tomu co za nervz následovalo těch 14 dní (vlastně už táden jsme měli nerva jen y toho, že víme, že něco není ok)Do toho ještě došlo k omylu a paní doktorka na UZV, které byla u odběru nás mylně informovala, že výsledky budou již za týden(ale nechápeme kde k tomu přišla), takže mi nažhavení a nervozní volali již za týden, samozřejme nebyly ještě jsem zapomněla napsat, že po zákroku jsem byla týden na nschopence,posílají prý,ať je maminka a mimi v klidu…následoval týden čekání, kontrola, vše bylo ok…a volání jestli náhodou již nejsou…děs..v den kdy měli fakt být nám řekli, že moje buňky se dostatečně nenamnožily a výsledky nemají.Tak to byla taková rána, že jsem to už vzdávala …Druhý den ráno volali, že mají výsledky a vše je ok, jestli chceme znát pohlaví(které vědí s chromozomů, chlapec xy, holka xx)no tak máme kluka :D No a jsem právě ve dvacátém tádnu, tak jsem akorát jestě byla na ECHO, kde se zkoumá srdíčko a právě to riziko srdeční vady, to vypadá ok,a klasika detailnější sreening orgánů, jestli tam je vše ok..taky se dívají jestli je mimi aktivní nebo je apatické a tak…takže prý je moc živej a místo aby ležel na zádech, tak se tam povaluje a šermuje rukama, že pan doktor co dělal ECHO si stěžoval jak nespolupracuje :D Takže to je moje zkušenost s NT, tak doufejme, že bude vše ok…prostě patřím do rizikové skupiny, nicméně mám víc informací o stavu mimi než z krve..přeji Vám všem jen zdravé mimi :)

Anonymni  26.04.07 12:10
nuchální translucence

Ahoj holky, takže myslím , že mohu přispět.je mi 28 let,ve třináctém týdnu mi naměřili NT 3,1mm :cry: Ani jsem neměla výsledky krve, teprve mi nabrali…Následovalo poslání na genetiku, kde mi paní doktorka vše vysvětlila, tedy, zvýšené NT(norma je tuším okolo 2mm, jakmile je to nad 2,5 mm ihned je to zvýšené riziko výskytu Dawnuv syndromu, Edwardsova syndromu, nebo rozštěpy páteře třeba a nebo srdeční vada, nebo nějaká jiná neurologická vada, no děs..)Takže mi paní doktorka řekla možnosti, buď CVS (odběr buněk z placenty)proádí se ve 14 týdnu, nebo amniocetnéza(odběr plodové vody, od 16 týdne) nebo teda nic, u obou je riziko potratu cca 1%. :cry: Takže jsme s manželem byli pro první variantu,tedy CVC, provádí se stejně jako amniocentéza, tedy jehla do břicha a odebrání buněk, které se musí kultivovat a množit cca 14 dní, než jich bude dostatečné množství k určení chromozomálních vad.U amniocentézi je doba 3 týdny, protože potřebují delší dobu, buněk v plodovce není z miminka tolik, jako v placentě.Takže jsem za týden absolvovala CVS,no nic moc pocit, ale je to prd proti tomu co za nervz následovalo těch 14 dní (vlastně už táden jsme měli nerva jen y toho, že víme, že něco není ok)Do toho ještě došlo k omylu a paní doktorka na UZV, které byla u odběru nás mylně informovala, že výsledky budou již za týden(ale nechápeme kde k tomu přišla), takže mi nažhavení a nervozní volali již za týden, samozřejme nebyly ještě jsem zapomněla napsat, že po zákroku jsem byla týden na nschopence,posílají prý,ať je maminka a mimi v klidu…následoval týden čekání, kontrola, vše bylo ok…a volání jestli náhodou již nejsou…děs..v den kdy měli fakt být nám řekli, že moje buňky se dostatečně nenamnožily a výsledky nemají.Tak to byla taková rána, že jsem to už vzdávala …Druhý den ráno volali, že mají výsledky a vše je ok, jestli chceme znát pohlaví(které vědí s chromozomů, chlapec xy, holka xx)no tak máme kluka :D No a jsem právě ve dvacátém tádnu, tak jsem akorát jestě byla na ECHO, kde se zkoumá srdíčko a právě to riziko srdeční vady, to vypadá ok,a klasika detailnější sreening orgánů, jestli tam je vše ok..taky se dívají jestli je mimi aktivní nebo je apatické a tak…takže prý je moc živej a místo aby ležel na zádech, tak se tam povaluje a šermuje rukama, že pan doktor co dělal ECHO si stěžoval jak nespolupracuje :D Takže to je moje zkušenost s NT, tak doufejme, že bude vše ok…prostě patřím do rizikové skupiny, nicméně mám víc informací o stavu mimi než z krve..přeji Vám všem jen zdravé mimi :)

Anonymni  26.04.07 12:10
nuchální translucence

okra
Nováček 6 příspěvků 03.06.07 09:13

Ahoj,

mám takový dojem, že je to všechno docela pěkně na nervy. Já jsem momentálně v 8tt a kámoška mi doporučila jít na NT screening. Prý budu klidnější. Po vašich příspěvcích, ale pocit klidu naprosto ztrácím. Je mi 29, takže už taky tikám :lol: . Tohle je naše první, takže chci, aby všechno bylo v pořádku. Vůbec nevím, jestli na to mám jít. Navíc, když se v těhotenství člověk nemá rozčilovat. Tak nevím. Ale asi do toho půjdu, lepší vědět to hned. Předem vím, že postižené dítě bych nemohla vychovávat.

Takže se mějte. Lucy

ajinav
Kecalka 374 příspěvků 17.07.07 09:29

Ahoj Okro,

mám podobný problém.Mě je 33 a doporučili mi plodovku, na kterou se nám samozřejmně nechce jít. Ráda bych šla nejdřív na NT a podle výsledků se pak rozhodneme.
Jak ses nakonec rozhodla a jak ti dopadly výsledky? Nevíš, jestli NT dělají na všech pracovištích nebo jen na vybraných :?:

annacz  09.01.11 15:17
nuchalni projasneni

ja jsem toto vysetreni podstoupila pred dvema dny,hodnoty neznam zpameti,ale myslim.ze jsem slysela neco okolo 1.8,vysetreni PAPP-A,bhCG jsou soucasti prvniho trimestru,potom nasleduje vysetreni tzv.tripltestu neboli vysetreni vrozenych vyvojovych vad z krve,ktere se dela asi v 5 mesici.Nemejte vzdy strach z prvnich vysledku,je hodne vysetreni,ktera maji opodstatnenou navaznost a nic neni stoprocentni.Zkuste potom AFP z plodove vody,tzv.amni­ocentezu a verte,ze vse bude v poradku.Na genetice se pacientu vzdy ptaji na rodinnou anamnezu,kde musite uvest veskere event.abnormality pokud se v rodine vyskytuji,aby lekar mohl pote urcit blize o co se muze jednat.Drzim palce a hlavne preji hodne zdravi vam i detatku

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpěv dětí, který vás ohromí

Všichni doma máme nadějné talentované hvězdy, které svým vybroušeným hlasem... číst dále >

Kouzelné Jeseníky: S rodinkou na rozhlednu i do galerie soch pod širým nebem

Léto je perfektním ročním obdobím pro objevování krásných koutů naší... číst dále >

Články z Ona Dnes

Láska se zajíčkem. Velké rozdíly vztahu neprospívají, tvrdí psycholog

Muž si najde partnerku mladší o generaci, a nikoho to nenadzvedne. Zato když... číst dále >

Příběh Martiny: Po dvaceti letech odešel od ženy, ale mně už je to jedno

Ve svém životě jsme měla jen dva vážné vztahy. Ten první byl s manželem. Pár... číst dále >

Reklama