Odběr plodové vody

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  27.10.02 22:10
Odběr plodové vody

V minulých dnech jsme spolu s manželkou prošli velkou zkouškou našich nervů.Všichni, kteří prožili totéž mi dají jistě za pravdu.I my jsme totiž museli na základě zjištění zvýšeného rizika postižení dítěte z krevních testů podstoupit tzv.amniocenté­zu,t.j.odběr plodové vody.Již samotný špatný výsledek krevních testů nás dosti vystrašil a neobešlo se to bez slz.Každý pár, který touží po zdravém děťátku si totiž komplikace příliš nepřipouští.Nicméně jsme se rozhodli na základě konzultace s genetikem podstoupit následný odběr plodové vody,který měl postižení potvrdit či vyvrátit.Samotný zákrok nebyl, alespoň dle názoru manželky nikterak bolestivý,ovšem dlouhé čekání na výsledky (cca 14 dní), které je však nutností je docela náročné a to zejména psychicky.Snažil jsem se manželku podpořit, protože si myslím, že všechny ženy to mají v životě díky svým mateřským povinnostem složitější než my chlapi a já si jich proto vážím.V průběhu těch 14 dní jsme pochopili jak je těžké trápení všech kteří třeba nemohou mít děti nebo mají různé komplikace, nějak víc jsem jim porozuměl.Po dlouhém čekání konečně přišel den D.S rozechvělou rukou jsem volal na pracoviště genetiky a byl připraven na vše.Má radost ze sdělení dobrého výsledku natož pak když mi bylo řečeno, že děťátko bude kluk si jistě dovedete představit! Byl jsem nejšťastnější na světě.Chtěl bych všem párům (hlavně pak Vám chlapi), které potkal či potká podobný osud sdělit to, ať i v těch nejtěžších chvílích nepřestávají věřit a hlavně ať podpoří tu svou drahou polovičku, neboť s láskou lze přežít vše!Budu rád, když napíšete své zkušenosti s amniocentézou.

Reklama

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Terezijka
Povídálka 24 příspěvků 28.10.02 14:05
Odběr plodové vody

Také jsem podstoupila amniocentézu. Z odběru krve (trojtestu) mi sice vyšel skrínink negativní, ale příliš rozdílné hodnoty, tak mi genetička doporučila amniocentézu. Dlouho jsem se nerozhodovala a podstoupila ji. Zákrok nebyl vůbec bolestivý. Abych pravdu řekla, více nepříjemný je mi obyčejný odběr krve z žíly. Ale to čekání…Nejhorší bylo ráno před tím, než jsem volala na výsledky. Byl to strašný „záhul“ na nervy. Jak jsem v telefonu slyšela, že je vše v pořádku, málem jsem se zbláznila radostí. Tancovala jsem po domě jak blázen… :lol:

Nejhorší na tom všem bylo čekání. Ihned po odběru jsem najednou byla spokojená. Něco mi našeptávalo, že když jsem podstoupila toto, tak už je to za mnou. Hmm dost jsem se spletla. Čím se blížil den oznámení výsledku, tím jsem byla nervóznější. Nejhorší na tom je to, že se člověk nervuje, a vlastně úplně zbytečně. A ještě když vám doktoři říkají - hlavně se nenervujte…

Terezijka

Peggynka
Nováček 1 příspěvek 03.02.11 10:26

Ahoj,ja mam neco stejneho.Stím,že skínink mi vysel dobrý a na UZ v Genetu nam také řekly že jsme bez problemu.Jenže doktorka doporučila jtít na odber plodovky at mame jistotu,že jsme neco nezanedbaly.Ale mam obavy ztoho rizika co muže nastat po odberu.Porad premyslim zda to nezrusit a neudelat radeji 3D ultrazvuk.Jedna se nam jen o Downa.Mela jsem Atipicky skínink což není nic moc vážného jen se nesmí podcenit.Tak mam ted obavy.

milunka1
Kecalka 482 příspěvků 05.02.11 11:11
Peggynka píše:
Ahoj,ja mam neco stejneho.Stím,že skínink mi vysel dobrý a na UZ v Genetu nam také řekly že jsme bez problemu.Jenže doktorka doporučila jtít na odber plodovky at mame jistotu,že jsme neco nezanedbaly.Ale mam obavy ztoho rizika co muže nastat po odberu.Porad premyslim zda to nezrusit a neudelat radeji 3D ultrazvuk.Jedna se nam jen o Downa.Mela jsem Atipicky skínink což není nic moc vážného jen se nesmí podcenit.Tak mam ted obavy.
Já měla ten stejný problém,pozitivní výsledky na Dow. syndrom,Byla mi doporučena amnioc.,ale odmítla jsem s tím,že pokud se má miminko narodit,nebudu mu bránit…přece jen jsem se i bála případného potratu po odběru plodové vody.Nechala jsem to na přírodě bez zásahu lékařů a narodila se mi krásná zdravá holčička

Katerina16
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 26.02.11 10:06

Ahoj
Mě vyšli špatně výsledky v 16 týdnu na Dow. syndrom, a tak mi bylo doporučeno podstoupit odběr plodové vody.
Tak jsem tam zavolala a za týden mě objednali už ten týden byl těžký. Z mé zkušenosti ( no ten odběr trochu bolí, ale jde ti ořežit). Nám nabídli při poplatku 3500 že nám výsledek zavolají tentýž den.
Manžel neváhal a utíkal vybrat peníze, Za co mu velice děkuji.
Mě stačil ten jeden den čekání. Neumím si představit celé 2 týdny čekat.
Takže všem maminkám jestli ty penízky máte stojí to za to a když vám řeknou dobrý výsledek a pohlaví které si přejete, tak radost je neskutečná.
:mavam: :mavam: :mavam:

milunka1
Kecalka 482 příspěvků 26.02.11 15:57
Katerina16 píše:
Ahoj
Mě vyšli špatně výsledky v 16 týdnu na Dow. syndrom, a tak mi bylo doporučeno podstoupit odběr plodové vody.
Tak jsem tam zavolala a za týden mě objednali už ten týden byl těžký. Z mé zkušenosti ( no ten odběr trochu bolí, ale jde ti ořežit). Nám nabídli při poplatku 3500 že nám výsledek zavolají tentýž den.
Manžel neváhal a utíkal vybrat peníze, Za co mu velice děkuji.
Mě stačil ten jeden den čekání. Neumím si představit celé 2 týdny čekat.
Takže všem maminkám jestli ty penízky máte stojí to za to a když vám řeknou dobrý výsledek a pohlaví které si přejete, tak radost je neskutečná. :mavam: :mavam: :mavam:

pokud vím,tak výsledky z důvodu kultivace,zrání ve zkumavce a kdesi cosi - znamená,že výsledek se opravdu dozvíme,až po nějakém tom týdnu…nevím,ale myslím,že za úplatek se to dozvím hned,je tak nějak podvod… 8-o

kubap
Zasloužilá kecalka 990 příspěvků 26.02.11 21:52

taky jsem podstoupila amniocentézu u minulého těhotenství (až v 21.tt), přestože screening vyšel původně negativní, měli jsme nález na srdíčku, tak nám doporučili amc. Výsledek do 24 hod jde pouze na DS, je to jedna zkrácená metoda, ostatní vývojové vady trvají delší dobu, takže jsem taky volala druhý den. A ještě jedna důležitá věc - v gennetu v praze je to zadarmo!!! Čímž jim tímto ještě jednou zpětně děkuji, že mě ušetřili nervů :dance:

Katerina16
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 27.02.11 10:23

Holky já jsem byla v brně Veveří normální výsledky jsou za 14 dní. Když si zaplatím 1900 tak bych se dozvěděla jen Dow syndrom za 3500 všechny choroby.
Je to podvod, nebo hlavně jak z netrpělivých maminek dostat peníze, ale mi se báli. Stejně by se ty peníze utratili za něco jiného :lol:

milunka1
Kecalka 482 příspěvků 27.02.11 12:10

V Olomouci zadarmo - ve fakultní nemocnici.Jinak se to dá taky pěkně levně obejít,ale co by pak dělali ty skvěle vybavené a nově zřízené ordinace na odběry plodovky,že? :-o Je možno zajít na genetické vyšetření srdíčka plodu,kde se přes speciální ultrazvuk zjišťují genetické vady plodu…vše hradí pojištovna,je to bezbolestné a bez rizika,že můžu potratit miminko…ale moc se o tom nemluví,vše si musí maminka vyběhat sama :-(

kubap
Zasloužilá kecalka 990 příspěvků 27.02.11 13:04

Milunko: to jsou ale dvě rozdílné věci. Genetické vyšetření srdce neodhalí např.metabolické poruchy či další genetické vady, které se taky vylučují amc, to se zaměřuje hlavně z vývojových vad na downův syndrom, po tomto vyšetření jsem byla na plodovce já, protože jsme tam nález měli, ale po amniocentéze to bylo negativní, takže utz nikdy bohužel vše neodhalí, někdy je holt potřeba podstoupit invazivní vyšetření. Ale jak říkám v Praze Gennet (soukromé zařízení) je vyšetření na downův syndrom do 24 hod zdarma, nemohou se všechna zařízení házet do jednoho pytle. A hlavně, na ultrazvuku odhalili něco špatně, rovnou mě poslali ve stejné budově ke genetikovi a následně opět na ultrazvuku odebrali plodovku (podotýkám toto probíhalo vše v jednom dni) a druhý den jsem věděla, že downův syndrom nemáme, na ostatní jsme čekali jako ostatní.

milunka1
Kecalka 482 příspěvků 27.02.11 15:17

a zrovna já měla dle krve podezdření na DS a měla jsem šupat na odběr plodovky,což jsem odmítla…sama jsem si vyběhala UTZ srdíčka,kde mi kardioložka potvrdila,že DS plod rozhodně nemá,že by to bylo znatelné na srdci - nerozumím tomu,ale vysvětlila mi to tak nějak laicky,že plod s DS má na srdíčku nějaké postižení,prostě se nevyvíjí normálně a že by to poznala…po mém dotazu,proč se tedy kvůli tomu běhá na odběry plodovky,když se to dá zjistit i takto - se mudr jen usmála a pokrčila rameny :-) …ale v některých zemích se tohle vyšetření dělá úplně běžně místo screeningů,které jsou velmi nepřesné a mají falešné výsledky…

mamaho
Kecalka 403 příspěvků 27.02.11 17:50

Ahojky, závidím vaší ženě, že má ve vás takovou oporu. Podstoupila jsem taktéž odběr plodové vody a 14 dní jsem večer, co večer brečela do polštáře. Můj partner bohužel dělal, jako že se ho to netýká a se vším jsem se musela poprat sama. Ještě v době,kdy jsem čekala na výsledky, jsem musela podstoupit gen.ultrazvuk a když mi doktorka sdělila, že mimi má cysty na hlavičce a že to bohužel bývá u dětí s vrozenou vadou, byla jsem zralá do Bohnic! Ale naštěstí vše dopadlo na jedničku, testy z plodovky byli negativní a cysty se vstřebali. Mám zdravou holčičku, jen ten vztah k partnerovi se mi otočil o 180 stupňů.

Katerina16
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 27.02.11 18:03
mamaho píše:
Ahojky, závidím vaší ženě, že má ve vás takovou oporu. Podstoupila jsem taktéž odběr plodové vody a 14 dní jsem večer, co večer brečela do polštáře. Můj partner bohužel dělal, jako že se ho to netýká a se vším jsem se musela poprat sama. Ještě v době,kdy jsem čekala na výsledky, jsem musela podstoupit gen.ultrazvuk a když mi doktorka sdělila, že mimi má cysty na hlavičce a že to bohužel bývá u dětí s vrozenou vadou, byla jsem zralá do Bohnic! Ale naštěstí vše dopadlo na jedničku, testy z plodovky byli negativní a cysty se vstřebali. Mám zdravou holčičku, jen ten vztah k partnerovi se mi otočil o 180 stupňů.

Ježiši to zní hrozně
At jste zdraví a už nikdy víc takový zážitek

kucirka
Povídálka 16 příspěvků 08.03.11 16:01

:poblion: :poblion: :poblion: Teď když si pročítám diskuzi a vzpomenu si, co jsem prožila když jsem čekala na výsledky…původně měly trvat od pátku (bylo pondělí) za 14 dní..když jsem volala, nebyly tam. Pak jsem měla volat v pondělí,zase nic…v úterý zase nic a byly tam až ve středu, naštěstí to dopadlo dobře…fuj, ale zažít bych to už nechtěla. 3 týdny jsem čekala

Gjoa
Kecalka 232 příspěvků 08.03.11 17:06

vysvětlení zvláště pro Milunku, protože je zřejmé, že o možnostech cytogenetického vyšetření netuší opravdu lautr nic a pro radu i tak nejde daleko, ach jo…

1/pozitivní screening neznamená, že jsi pozitivní na Downův syndrom - je to jen hodnota risku, pravděpodobnosti, že by něco mohlo být špatně…těhotná se tak zařadí do skupiny žen, které se prostě jen tak nemůžou poslat domů, ale kterým by měla být věnována další péče, měly by být dále proklepnuty, protože dle výše risku, mohou opravdu nosit různě postižené dítě - je to nastaveno tak, aby se na co největší počet takových dětí přišlo, proto se to jmenuje screening - není to diagnóza. Těch těhotných s pozitivním screeningem, které nosí opravdu Downa nebo Edwardse nebo nějakou jinou záležitost je třeba jen 2-5%. Takže to, že se narodí zdravé dítě i v této skupině je asi 95%.

2/ Spíše než se rozhodovat z biochemických ukazatelů z krve, je opravdu lepší mít kvalitní ultrazvuk = ten má opravdu obrovskou váhu v rozhodování = postižené děti mají nenormální ultrazvukový nález (špatně udělané srdce, cévy, páteř, bříško…)

3/ Plodová voda jde většinou na dva typy testů (jak kde samozřejmě) - A/na molekulární vyšetření pomocí (PCR metody) základních vad jako je Down, Edwards, Patau, Turnerův syndrom - to je opravdu do 2.dne, je to drahé, ne každý to umí a dělá, je to super a odhalí to naprostou většinu těchto dětí (ne všechny, to vyplývá z principu metody, není to třeba chybou personálu nebo tak).....B/těch 14 dní trvá cytogenetické vyšetření, kde se musí buňky z plod. vody kultivovat, narostlé se zpracují a obarví a prohlíží se chromosomy, zda je tam něco přestavěného, míň, víc, atd… tam se odhalí i opravdové vzácnosti a výjimky

…a ještě nad něčím jsem se rozčílila, ale nevím už nad čím :lol:

nebojte se lékařů, pozitivního screeningu, nikdo Vás nechce podvést, ale samozřejmě že nechte si vše pořádně vysvětlit a třeba trvejte na tom ultrazvuku

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Na co se zaměřit při pořizování výbavičky?

Termín porodu se pomalu blíží a vy už začínáte pomalu nakupovat výbavičku?... číst dále >

Průvodce dětským táborem: Jak sbalit a překonat stýskání

Tábory jsou místem, kde děti zažívají ta nejlepší dobrodružství. Jsou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Agenti mi v jeden den řekli, že jsem vychrtlá i tlustá, líčí modelka

Američanka Karlie Klossová (24) patří mezi žádané modelky. Módní experti o ní... číst dále >

Příběh Jitky: Jsem těhotná. Přítel chce naše dítě vychovávat s jinou

Jsem zasnoubená a čekám dítě. Bohužel jsem se snoubencem nešťastná a nevím,... číst dále >

Reklama