příjmení miminka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

evelinka
Nováček 5 příspěvků 14.11.03 10:44
příjmení miminka

Ahojky,

nevím jak začít?? :-(

Dnes jsme s přítelem navštívili matriku (dle rad chceme být připarveni na příchod miminka i po „papírové stránce“) jelikož se nechceme brát, musíme si nechat na matrice vystavit doklad o uznání otcovství.

To by nebyl až takový problém, paní byla velmi ochotná, přesto, že dnes neměla úřední hodiny ;-)

Háček je, jak jsem zjistili někde jinde…

Jsem rozvedená a aby mohl přítel zažádat o uznání otcovství, musí uplynout 300dnů od nabytí právní moci o rozhodnutí o rozvodu. Jinak je dle našich zákonů papírově otcem miminka ex-manžel. :-( A to spolu už skoro dva roky nežijeme… Přesto jej můžou (prý) uvést do rodného listu dítěte???

Těch 300dnů vyprší cca do 1měsíce. Miminko se nám má narodit začátkem ledna. Takže mám relativně ještě čas. Za měsíc přijdeme na matriku znovu a oni nám doklad bez problémů vystaví…

Jenže, co když se tomu našemu prckovi bude chtít na svět dřív? (nechci plašit, ale…)

Jak to bude pak? Zdlouhavé tahanice po úřaděch? Dokazování otcovství? Krevní testy? Neumím si vůbec představit jak to může probíhat…? Všichni tři včetně ex-manžela máme jasno, čí je - bude maličký/á.

A teď k mému dotazu. Máte některá podobné zkušenosti? Dá se to celé nějak"obejít"? Třeba když by ex-manžel napsal prohlášení, že skutečně není otcem dítěte??? Prostě jak to udělat aby v rodném listě nebyl uveden ex-manžel?? Vím, že do ledna je čas. Za měsíc nám matrika vše vystaví bez komplikací. Jenže já si stále říkám co kdyby…není lepčí případnému „problému“ předejít? Dějuju moc za Vaše reakce.

Evelínka 31tt

Reklama

Reklama

Reakce:

Anonymni  14.11.03 10:55
příjmení miminka

Ahoj,

není to přímo moje osobní zkušenost, pouze zkušenost mé známé. Těm se stalo to stejný a pokud vím, tak se to řeší soudně (půl roku po narození? nebo tak nějak). Jediná jistota by bylo vdát se za otce dítěte. Ale to, jak jsem pochopila, nechceš. Obávám se, že ani písemný „vzdání se otcovství“ tvého ex nestačí.

Tak doufej, že se mimi narodí v termínu a nebudou žádný administrativní problémy.

Helena

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 14.11.03 12:37
příjmení miminka

Evelinko,

my jsme se také nechtěli brát a papíry jsem tedy měli vydány snáz vzhledem k tomu, že jsem nikdy vdaná nebyla. Teď možná budu plácat nesmysly. Jednak bych asi v klídku počkala ten měsíc. Další věc, která mě napadá, je uvést v případě předčasného porodu - otec neznámý. Ale to asi matrika nezbaští. A pak požádat o vystavení nového rodného listu. Hlavně i kdyby Ti vystavili rod. list na exmanžela, tak ve chvíli, kdy se to případně soudně vyřeší, tak Ti vystaví nový na jméno Tvého přítele. Nám sami nabídli, když jsme se po 3 letech brali, že nám dají nový rodný list, kde bude moje jméno za provdana, ač se mi Honzík narodil vlastně za svobodna.

No to jsem Ti moc neporadila.

čau Esterka

Iwka79
Povídálka 12 příspěvků 28.12.15 11:05

Ahoj, mám dotaz, s přítelem jsme se domluvili, že mimouš bude používat moje příjmení, v případě svatby přijmeme mé příjmení.
Můj dotaz zní… musím na matriku s přítelem pro tzv. uznání otcovství? Mám jít na matriku kde jsem hlášená k trvalému pobytu? Jsou k tomu nějaké formuláře?
TP mám v 03/2016, kdy mám začít řešti?
Dále v porodnici musím navštívit také matriku?
Moc děkuju

Děkuju Ivka :)

Mia25
Kecalka 122 příspěvků 28.12.15 16:02

@Iwka79 na matriku s přítelem musíš aby mohl být napsaný v rodném listů jako otec :) jinak se tam domluvite na příjmení, takže může mít klido po tobě…na matriku nemusis v místě kde mas trvaly pobyt, stačí tam, kde se nacházís. Jen si s sebou nezapomente vzít ty i přítel občanku a rodný list… Formulář dostanete na matrice a být tebou resim to už teď… My to řešili zhruba před měsícem a termín mám začátkem února. A v porodnici jim dáš jen ten papír co si dostala na matrice, znovu nic nevyplnujes…

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Děti a zdravá strava: Pozor, ať jim neškodí

Prakticky každý rodič ví, že velké množství cukru, slazené nápoje a jídlo z... číst dále >

Zpěv dětí, který vás ohromí

Všichni doma máme nadějné talentované hvězdy, které svým vybroušeným hlasem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Láska se zajíčkem. Velké rozdíly vztahu neprospívají, tvrdí psycholog

Muž si najde partnerku mladší o generaci, a nikoho to nenadzvedne. Zato když... číst dále >

Šest potravin, které ničí chuť na sex

Stres, únava, hádka s partnerem nebo zdravotní potíže patří mezi známe... číst dále >

Reklama