Přímá adopce - konkrétní zkušenost

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 10:40
Přímá adopce - jen konkrétně

Dobrý den, vím, že těchto témat je už mnoho. Ale ať je procházím, jak chci, jsou plné jen dohadů, zda jsou legální, či nejsou, zda by do toho dotyčná šla či nešla, a podobně…

Takže moc prosím, aby toto téma opět nevyznělo do prázda, aby se diskuze účatnili pouze lidé s osobní zkušeností nebo ti, kteří se právě do tohoto kolotoče vrhají. Diskuzi bych chtěla otevřít pro obě strany barikády – biologické maminky i osvojitelské pá­ry.

Prosím o zkušenosti ať už s přímou adopcí přes FOD nebo za pomocí zápisu nového otce do RL dítěte.

Děkuji moc, že se nezkušení nebudou bát vyslovit své pocity a dotazy, a zkušení se podělí o rady a odpovědi :hug:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 10:43
Na úvod...

…se snad nebude nikdo zlobit, když vložím informace z Fondu ohrožených dětí o přímé adopci:

Hlavní rozdíly přímé adopce „přes FOD“ oproti běžnému osvojení:

* děťátko přichází k novým rodičům hned z porodnice, ve stáří několika dnů, na základě protokolu o předání dítěte do předadopční péče, sepsaného zpravidla na FOD, * rodiče a budoucí osvojitelé se podle svého přání mohou, ale také nemusí setkat, např.v porodnici, na FOD či jinde – nechtějí-li se setkat, zajišťuje předání miminka pracovník FOD, * rodiče resp. nejčastěji osamělé matky, kteří se na nás se žádostí o zprostředkování přímé adopce obrátí, jsou obvykle motivováni snahou zajistit dítěti co nejlepší dětství a uchránit je před pobytem v kojeneckém ústavu, * rodiče mohou svůj souhlas odvolat až do právní moci osvojení, v úvahu by pak mohlo přicházet i svěření do výchovy nebo do pěstounské péče potencionálních osvojitelů, * anonymita osvojení nemusí být u přímé adopce zajištěna, i když rodiče obvykle nechtějí znát bydliště budoucích osvojitelů. Byť jsou účastníky řízení, mohou se nechat v řízení zastupovat, a pak jim není ani doručen rozsudek, kde se bydliště budoucích osvojitelů uvádí, * anonymitu přímé adopce lze zajistit několika způsoby:
1. udělením tzv. anonymního souhlasu bez vztahu k určitým osvojitelům, kdy rodiče nejsou účastníky řízení,
2. vlastním návrhem na zbavení rodičovské zodpovědnosti nebo
3. tím, že se rodiče v případě konkrétního souhlasu nechají v řízení zastupovat a k jednání se omluví, * až do právní moci osvojení (které lze provést nejdříve po uplynutí tříměsíční předadopční péče), není obvykle zajištěno hmotné zabezpečení dítěte, tj. pobírání přídavku na dítě a mateřské. Toho lze dosáhnout svěřením dítěte do péče předběžným opatřením, které se však rodičům doručuje, ledaže by byli v řízení zastoupeni. Osvojitelky tuto situaci často řeší dovolenou a neplaceným volnem, příp.ukončením pracovního poměru. V tomto směru se tč. snažíme o změnu legislativy, která by i v hmotném zajištění postavila přímou adopci naroveň anonymnímu osvojení.

emocuc.polymorf  26.01.12 10:54

Já mám známou, co si vezla miminko hned z porodnice, ale už je to 20 let. Biologická matka holčičku nechtěla, někde to oznámila a oni vybrali tu známou, a holčičku měla hned doma. Předtím jí 3 miminka umřela ve věku cca 2 měsíců, měla nějakou dědičnou vadu. Všechno v klidu, neměla pak žádný problémy a s holkou jim to skvěle klape, kdyby člověk nevěděl, že není její, řekl by, že mají ještě stále pupeční šňůru ;) :palec:

• jo a ta finta s tím otcem, aby ho matka uvedla a pak se dítěte vzdala, tak ta to nebyla. Bylo to fakt přes úřad.

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 11:05
emocuc.polymorf píše:
Já mám známou, co si vezla miminko hned z porodnice, ale už je to 20 let. Biologická matka holčičku nechtěla, někde to oznámila a oni vybrali tu známou, a holčičku měla hned doma. Předtím jí 3 miminka umřela ve věku cca 2 měsíců, měla nějakou dědičnou vadu. Všechno v klidu, neměla pak žádný problémy a s holkou jim to skvěle klape, kdyby člověk nevěděl, že není její, řekl by, že mají ještě stále pupeční šňůru ;) :palec:
  • jo a ta finta s tím otcem, aby ho matka uvedla a pak se dítěte vzdala, tak ta to nebyla. Bylo to fakt přes úřad.

Děkuji za milý příspěvek, ale nevím jak to napsat pěkně, abych Vás nerozladila… ale 20let stará nekonkrétní zkušenost zřejmě nepomůže ani rodičům, co teď doma sedí s prázdným náručím a potřebují vědět, jak dál, a ani nepomůže těhulce co dama nešťastně pláče nad těhu testem a klade si stejnou otázku… :-( Takže prosím, pokud víte něco víc a tom, jak celá adopce probíhala, tak to prosím napiště konkrétněji. Děkuji moc :-)

emocuc.polymorf  26.01.12 11:20

:lol: :lol: :lol: A ty jsi kdo?… Matka, co dítě k adopci dává nebo ho naopak chce…? :mrgreen: Jsem zvědavá, kolik tu budeš mít matek, co dítě daly k přímé adopci… To jsem zas tak neujela, abys to musela komentovat, že je můj příspěvek k ničemu. Nikdo se na nic neptal, jen ty tu organizuješ bůhví co. Kdyby se někdo konkrétně zeptal, mohla bych dál něco konkrétního napsat… :nevim:
Myslím, že když jsi takhle přísná, moc ti tu nikdo diskutovat nebude.. :nevim:

Podle mě je můj příspěvek lepší než kdybych napsala: „Já mám dítě přirozeně z prvního pokusu, ale moc všem držím palečky, ať mají brzy své mimísky v náručí!“ :roll:

No, nic..... :nevim:

zupe
Ukecaná baba ;) 1001 příspěvků 26.01.12 11:23

Jsem schvalena zadatelka o adopci a v ramci ruznych cekani jsem prece jen neco pochytla, takze co vim, ze plati ted pro primou adopci: : bio matka se může rozhodnout, že se svého dítěte vzdá, a buď ho dá státu (pak jde o nepřímou adopci a dítě je min. 6 týdnů v ústavu – což zní hrozně, ale nemusí to být tak strašné, co jsem viděla, tak mají docela dobrou a osobní péči), nebo ho dá KONKRETNI osvojitelske rodine, nebo jednotlivci. : v ideálním případě by měla tyto ado rodiče osobně znát – resp. tak to bere ten zákon, ale samozřejmě těžko může někdo namítat, že se seznámili jen kvůli adopci, takže dle mého názoru je inzerát zcela legálním prostředkem, jak potkat ado/bio matku. : nevim, jak je na tom v soucasne dobe FOD, zvazovali jsme, ze to budeme pres nej zkouset, ale jeste jsme se k tomu nedostali, i kvuli ne uplne presvedcivym referencim : nevyhody pro ado rodice: bio matka smi dat pravne zavazny souhlas az po sestinedeli, do te doby si kdykoli muze rozmyslet a vzit si dite zpet; ado rodina do te doby take nema zadny narok na davky od statu (materskou, rodicovskou, nic) : nevyhody pro bio matku: Ado rodice si to samozrejme mohou take kdykoli rozmyslet – otehotni sami, dostanou jine adopcatko apod. : dalsi je otazka komplikaci pri porodu, prip. nejak postizeneho detatka, jak to obe strany zvladnou. : pak je otazka, zda by bio matka mela mit nejakou financni kompenzaci – ta nemuze byt smluvne zakotvena, protoze nas pravni system neumoznuje „prodavat“ deti.
To jsem se rozepsala :mrgreen: Snad nam to vsem k necemu bude…

Kajuli
Ukecaná baba ;) 1119 příspěvků 26.01.12 11:24

Přímou zkušenost nemám, ale moje babi pracuje ve FOD a minulý měsíc řešili přímou adopci, bohužel nedopadlo to dobře (tedy pro adoptivní rodiče), biologická matka si to týden před porodem rozmyslela…
Ale jinak jednu maminku, která takto adoptovala chlapečka znám a je opravdu ráda, že se mohla s biologickou matkou setkat a popovídat si, aby věděla, jaký člověk čeká její miminko

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 12:14
Zupe

a ty jsi sama schválená nebo s partnerem/man­želem? A jak samotný rpoces probíhal? My se právě chystáme každým dnem zajít na úřad, ale ještě k tomu chceme něco málo na internetu pochytit. Trochu mě děsí představa, že půjdu za mým šéfem a budu po něm chtít posudek pro adopci, netuším co vlastně může člověk, co mě zná rok o mě napsat aby to adopci pomohlo. Dále nějaké ty psycho testy – chápu, že nemůžou dát miminko někomu, kdo má nějaké násilnické sklony nebo něco hůř, ale třeba taková žena zkoušená životem, smutná, třeba v nějaké přirozené lehké depresi po poptratu aby jim nepřišla vyšinutá…
No a pak ta kontrola doma…? Rekonstuujeme domek, sice je k pohodlnému bydlení, ale tžeba nemáme ještě vntřní dveře a podobně… :-( no bojím se toho. Můžeš prosím napsat něco víc? Díky moc :-)

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 12:24
Kajuli

Někdo se děsí toho, že by se měli ty dvě strany potkat, ale třeba já bych to asi taky raději věděla, od koho mimi pochází.

A přes ten FOD se asi jakékoliv smlouvy a podobně sepisují až po porodu že? Takže i dkyž je všechno domluveno předem, tak zavázán to dodržet není nikdo :-( to je škoda…

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 12:27
Zupe

ještě mě napadá k tomu co jsi naspala – k té kompenzaci bio matky… Oslovila jsem jednu těhulku, co napřímo podala inzerát, že se o mimi už nemůže postarat (že už má rodinu velkou) a probíhá teď její výber z těch všech párů, co s ejí ozvaly.

Ale to je spíš otázka pro všehcny kdo sem zavítají – máte někdo zkušenosti s tímto odškodněním matky?

Nelisa
Neúnavná pisatelka 15203 příspěvků 26.01.12 12:30
stvesme píše:
emocuc.polymorf píše:
Děkuji za milý příspěvek, ale nevím jak to napsat pěkně, abych Vás nerozladila… ale 20let stará nekonkrétní zkušenost zřejmě nepomůže ani rodičům, co teď doma sedí s prázdným náručím a potřebují vědět, jak dál, a ani nepomůže těhulce co dama nešťastně pláče nad těhu testem a klade si stejnou otázku… :-( Takže prosím, pokud víte něco víc a tom, jak celá adopce probíhala, tak to prosím napiště konkrétněji. Děkuji moc :-)

Mně to přišlo k věci, přece nevadí, že je to starší zkušenost, třeba by to byl zdroj informací, jaká cesta k mimču je taky možná a třeba to tak jde i dnes. :nevim:

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 12:32
Emocuc promiň

já to fakt nemyslela tak abych tě urazila. Ale už název diskuze a pak moje prosba v popisu… prostě chci abysme si tu popovídali KONKRÉTNĚ.

Příspěvky typu „moje známá známé“ nebo „držím palečky“ jsou moc milé, opravdu, ale právě těchto příspěvků jsou předchozí diskuze plné, tak jsem chtěla založit nějakou, kde se opravdu dozvíme něco víc. Tak se prosím nezlob… :hug:

stvesme
Kecalka 291 příspěvků 26.01.12 12:39

„Mně to přišlo k věci, přece nevadí, že je to starší zkušenost, třeba by to byl zdroj informací, jaká cesta k mimču je taky možná a třeba to tak jde i dnes. :nevim:

Jasně, ale bohužel celý proces se řídí zákonem a po 20ti letech, co si budem povídat, je to všechno úplně jinak.

Prosím prosím prosím, neodsuzujte mě, ale moc si přeji tu najít aktuální informace a samozřejmě je nechci jen pro sebe. Třeba tu diskuze bude viset několik dní, několik měsíců a za tu dobu tu spousta lidí najde odpovědi na své otázky…

Nelisa
Neúnavná pisatelka 15203 příspěvků 26.01.12 12:51
stvesme píše:
„Mně to přišlo k věci, přece nevadí, že je to starší zkušenost, třeba by to byl zdroj informací, jaká cesta k mimču je taky možná a třeba to tak jde i dnes. :nevim:

Jasně, ale bohužel celý proces se řídí zákonem a po 20ti letech, co si budem povídat, je to všechno úplně jinak.

Prosím prosím prosím, neodsuzujte mě, ale moc si přeji tu najít aktuální informace a samozřejmě je nechci jen pro sebe. Třeba tu diskuze bude viset několik dní, několik měsíců a za tu dobu tu spousta lidí najde odpovědi na své otázky…

Jasně :hug: , to zní logicky. Tak ahoj :mavam: :hug:

emocuc.polymorf  26.01.12 14:34
stvesme píše:

Nevěděla jsem, že chceš tímto způsobem sama miminko… To jsi mohla napsat :hug: :hug: Takhle je to jasnější :palec: Pochopila jsem to jinak… ;) Promiň.
Jinak ta moje známá (není to známá známé ;) ) si tam dost důrazně vyžádala právě tohle dítě a úřednici zdůraznila, že si paní našla sama a že má za sebou ty tři úmrtí dětí, ale myslím, že musela být dost nekompromisní, že to nebylo automatické, že ho dají právě jí.
Nebyly žádné kamarádky s tou bio-matkou :? – to možná hraje dost roli. – ale o tom vím fakt málo :kytka:
Ahoj :mavam:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Poslední články

Víte, co doma dýcháte?

Mladí manželé začali řešit problémy s mravenci, přitom se náhodou dozvěděli o možném nebezpečí vysokých koncentrací formaldehydu, tedy látky, která způsobuje zdravotní potíže. číst dále >

Co vám pomůže při infekci močových cest?

Urologické problémy patří mezi témata, o kterých se stydíme mluvit a snažíme se je spíše přehlížet. Přitom jde o velmi nepříjemné potíže, které je nutné řešit co nejdříve, protože jinak mohou přejít do chronického stadia. číst dále >

TOPlist