Promlčená exekuce?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  01.03.13 11:54
Promlčená exekuce ?

Ahoj, omlouvám se za anonym. Můj brácha je od roku 2003 v cizině. Teď jsem náhodou (protože kamarádka dělá na VZP) zjistila, že brácha dluží od roku 2001 na pojistném a má tam již 4 platební výměry na penále. Dva z roku 2005, jeden z roku 2008 a jeden čerstvý z roku 2012. Dlužné pojistné zaplatí a už jsem mu domlouvala i žádost o odpuštění čerstvého penále které ještě není v platebním výměru. Ale co s těmi 4 platebními výměry? Když o tom tolik let nevěděl, není lepší počkat na promlčení? Prý to lze po 10 letech. Brácha je v Austrálii a tady žádný majetek nemá, takže byly ty platební výměry asi pozastaveny. Stejně o nich nevěděl, jezdí do ČR 2× ročně. Asi se tenkrát zapomněl odhlásit z pojištění nebo nějaký podobný průšvich.. Dluh dělá cca 70 tisíc a platební výměry cca 170 tisíc, takže v háji. Děkuji za jakékoliv rady.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Anonymní  01.03.13 11:56

Jo, ještě bych chtěla dodat, že VZP po nás chce dlužné pojistné – těch cca 70 tisíc a čerstvé penále cca 5 tisíc. Na platební výměry se prý máme domluvit s exekutorem který má ty platební výměry v kompetenci.

Anonymní  01.03.13 12:01
@Anonymní píše:
Jo, ještě bych chtěla dodat, že VZP po nás chce dlužné pojistné – těch cca 70 tisíc a čerstvé penále cca 5 tisíc. Na platební výměry se prý máme domluvit s exekutorem který má ty platební výměry v kompetenci.

a co bráchu odhlásit aby u Vás neměl trvalý pobyt? Pak by to po vás možná nemusel chtít exekutor ne? :think: :nevim:

Anonymní  01.03.13 12:04
@Anonymní píše:
a co bráchu odhlásit aby u Vás neměl trvalý pobyt? Pak by to po vás možná nemusel chtít exekutor ne? :think: :nevim:

Brácha nemá majetek (v ČR nemá, v Austrálii ano), takže není co zabavovat. Spíš jde o to, že brácha se chce časem vrátit – cca za 10 let na „stáří“. Jenomže těch 170 tisíc za penále tomu exekutorovi se mu samozřejmě platit nechce :( Takže nejlepší by to bylo napadnou v roce 2015 až 2018 napadnout jako promlčené – jestli to ovšem lze.

Boudice23
Extra třída :D 14453 příspěvků 01.03.13 12:12

Ahojda, to mu nepřišel ani jeden dopis k vám?

eumedon
Kelišová 6713 příspěvků 01.03.13 12:13
@Anonymní píše:
Když o tom tolik let nevěděl, není lepší počkat na promlčení? Prý to lze po 10 letech.

Jestli máte nervy 10 let čekat, jestli se neobjeví exekutor? Co kdybyste se zeptala přímo na VZP? Brácha nesplnil svou povinnost sdělit VZP změnu trvalého pobytu, když je v Austrálii, tak tady nemusí platit VZP a pokuta za nesplnění té povinnosti možná bude menší, než dlužné pojistné + úrok z prodlení.

Ostatně, když ty platební výměry brácha nedostal, tak nemohou být exekučním titulem (ale tím si nejsem jist, platební výměr je něco jiného, než platební rozkaz). Zkuste googlit „Platební výměr“.

Musíte vyřizovat věci za bráchu… :cert:

Lenny0
Ukecaná baba ;) 1010 příspěvků 01.03.13 12:21

Nejsem si jistá, ale u VZP žádné promlčení nehrozí. Mám pocit, že je to nepromlčitené. Jinak, raději bych se dohodla s VZP co a jak.

Anonymní  01.03.13 12:21

On bracha s nama nebydlel ani před odjezdem z ČR, takže o jeho poště jsme neměli potuchu. Brácha těch 10 let klidně počká, za 2 roky budou promlčené 2 výměry z roku 2005, on se sem stejně vrátí až za x let. Knám exekutoři nikdy nepřišli, měl už od 18 bydleni jinde.

Anonymní  01.03.13 12:24
@Lenny0 píše:
Nejsem si jistá, ale u VZP žádné promlčení nehrozí. Mám pocit, že je to nepromlčitené. Jinak, raději bych se dohodla s VZP co a jak.

Dluh u VZP je nepromlčitelný, ale ty platební výměry za penále má exekutor. Tak teď nevím.. Ale na VZP mne řekli, že ty platební výměry jim platit nemam, že to mam řešit už jenom s tím exekutorem..

Lenny0
Ukecaná baba ;) 1010 příspěvků 01.03.13 12:25

S VZP mu narůstají i úroky z úroků a vážně si myslím, že promlčecí lhůta u tohoto neexistuje. Zkus se zeptat té kamarádky co tam dělá, mohli by mu to ale snížit po dohodě. Jinak až se vrátí a chtě by se přihlásit tak musí doložit, že byl pojištěný v té Austrálii.

Boudice23
Extra třída :D 14453 příspěvků 01.03.13 12:28

Jestli by nebylo nejednodušší zaplatit si nějaké sezení u právníka poradit se co a jak ;)

Lenny0
Ukecaná baba ;) 1010 příspěvků 01.03.13 12:30
@Anonymní píše:
Dluh u VZP je nepromlčitelný, ale ty platební výměry za penále má exekutor. Tak teď nevím.. Ale na VZP mne řekli, že ty platební výměry jim platit nemam, že to mam řešit už jenom s tím exekutorem..

No já nevím, ale chělo by to v tomto případě odbornější pomoc. Každopádně si myslím, že to bude muset zaptatit, protože pokud VZP nedostane peníze tak ho ani nepojistí. A pokud to nedá exekutorovi tak ten to nepředá zase VZP. Začarovaný kruh.

Lenny0
Ukecaná baba ;) 1010 příspěvků 01.03.13 12:31
@Boudice23 píše:
Jestli by nebylo nejednodušší zaplatit si nějaké sezení u právníka poradit se co a jak ;)

jj taky si myslím. Ale mám tušení, že to stejně bude muset zaplatit. Stát se neošidí ;)

eumedon
Kelišová 6713 příspěvků 01.03.13 12:42

@Lenny0 Takhle: On nešidí stát. Jestli jsem to dobře pochopil, tak pouze nesplnil svou povinnost odhlásit se ze zdravotního pojištění, než odjel do Austrálie. Pokud ve VZP nevěděli, že je v Austrálii, tak mu účtovali zdravotní pokištění.

Ale je to fakt spíš na to poradit se s právníkem, než to řešit na diskusním fóru.

Obecně ale platí, že problémy je lepší řešit (a to co nejdřív), než spoléhat na to, že to nějak dopadne či se vyřeší samy.

pikola
Echt Kelišová 9900 příspěvků 01.03.13 12:45

Hele a proc se nejak nezacne zajimat co s tim, kdyby dolozil, ze tu dobu byl pojisten jinde a jen se neodhlasil, treba by se s tim dalo neco delat nez 10 let doufat, ze se to MOZNA promlci…

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Poslední články

Darujte dětem zdraví a zábavu

Každý rodič ví, jak by měl vypadat správný dětský jídelníček. Samozřejmě by měl obsahovat hodně ovoce, zeleniny, mléčných a celozrnných výrobků. Dodržovat tyto zásady v praxi ale někdy není tak úplně jednoduché... číst dále >

TOPlist