Respektovat a být respektován

Fotoalbum tématu (67) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

aleesha
Závislačka 4395 příspěvků 19.11.09 17:21
Respektovat a být respektován

Právě jsem dočetla Respektovat a být respektován a zajímá mě váš názor. Přijde mi, že určitou logiku to má, docela se mi to líbilo, i když něco mi na tom úplně nesedí a nevím přesně co :think: Asi mi tam chybí víc citu. Já hodně dětem říkám, jak jsou krásné a jak je máme rádi, i dost chválím, což bych teda podle knihy neměla :-? .
Taky nevím, jestli Lucka není ještě moc malá na ty domlouvací praktiky. Když jí třeba dám na výběr, většinou si nevybere. Hlavně bojujeme s uklízením :roll:
Já taky nemám takovou trpělivost, vše opakovat a nerozčilovat se :oops:
Tak by mě zajímalo, jestli to někdo opravdu praktikuje a funguje to.
Snad to není moc zmatené, ale lezou kolem mě dve děti :lol: a už nemám čas přesně všechno napsat. Kdyžtak zase příště :-)

Máte zkušenost s Spirála: Respektovat a být respektován?
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 442 Další »
Reakce:

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 30211 příspěvků 19.11.09 18:15

ahoja, já to nečetla, můžeš nastínit hlavní myšlenky? vím, že popsat sarručně celou knihu je asi náročné, ale třebas u nejšťastnějšího miminka v okolí se to vešlo na jednu A4

Handulinka
Ukecaná baba ;) 2070 příspěvků 19.11.09 18:25

tohle jsem okopirovala z nake recenze

Mnoho z nás jistě napadne, zda bychom nemohli vychovávat svoje děti lépe. Chtě nechtě je v nás totiž zakořeněna tendence k výchově založené na poslušnosti, tak, jak to bývalo zcela běžné ještě v poměrně nedávné době. Cítíme, že to není ono, ale nevíme, jakým modelem nefunkční systém nahradit.

A právě v této úžasné knize autorů, zabývajících se výchovou dětí dlouhou řadu let, se přesvědčíme, že opakem poslušnosti není neposlušnost, ani vzdorovitost, ale zodpovědnost! Zodpovědnost sama k sobě, za svoje chování i za jeho následky, která bude působit i tehdy, když zrovna rodič nebo jiný dozorce nebude nablízku. A o to jde – pomoci dítěti, způsobem přiměřeným jeho věku, vybudovat systém vlastních hodnot, kterým se bude řídit v celém životě. Není to snadné a jde o běh na dlouhou trať. Ale naučíme-li se potlačovat své zlozvyky ve výchově již v zárodku, stane se brzy nový systém naší druhou přirozeností.

Navykneme si dětem lépe naslouchat, často je budeme nechávat, tam kde je to možné, rozhodovat (musíme ale být ochotni se pak těmito rozhodnutími řídit). Budeme se snažit nacházet společná řešení problémů, méně trestat, ale také snižovat důležitost odměn. A také se naučíme odpouštět si, když se nám někdy podle předsevzetí nepodaří zachovat – důležité je vyvodit si ze selhání poučení pro příště.

Šarpej
Závislačka 2908 příspěvků 19.11.09 18:37

Ahoj, četla jsem, inspirovala jsem se, jsem hodně spokojená.

Nesedí mě na tom držet se toho doslova, to bych měla pocit, že lámu sama sebe, svoji „přirozenost“. Taky nejsem robot, takže bez emocí nedokážu reagovat, když se třeba zlobím, ale spíš mě naťuklo jak se dají říct některé věci jinak…

Dcera je malá, ale podle ní musím říct, že to funguje už i na takto malé děti.

Procházíme teď obdobím vzdoru a musím říct, že teď se některé věci z RaBR hooodně hodí. No a když vidím právě při vztekání jak reaguje na klasickou autoritativní výchovu třeba u babi a dědy (i když praktikovanou v dobrém a s láskou) a jak reaguje na mě, inspirované RaBR…je to veliký rozdíl…

Já jsem hodně vysvětlovací typ a princip RaBR mě byl vlastní už před seznámením s touto metodou, nicméně v knížce jsem se inspirovala.

Handulinka
Ukecaná baba ;) 2070 příspěvků 19.11.09 18:44

Ja uz jsem vetsinu psala u nas v lednu, ale jak mam prilezitost se k tomuhle tematu vyjadrit, tak jsem na koni a rada podiskutuju :lol:

Ja jsem tuhle knizku zhltla jednim dechem a nekolikrat jsem se k ni vratila. Snazim se ji ridit jak jen to jde, ale jak pisou, je to beh na dlouhou trat. Jsou tam navrhy formulaci, jak podat diteti informace, zadosti…, ale takovym zpusobem, aby se necitily ohrozeny, clovek jim dava najevo, ze nejsou jen maly blbecci, ale maji zodpovednost za svuj zivot.
Zavrhuji odmeny, tresty, vyhruzky, pochvaly, prikazy… Ale jen urcity zpusob jejich podani. „Spravnou“ odmenou a trestem by mel byt prirozeny dusledek chovani ditete. Odmitaji pochvaly, kdy hodnotime dite (jsi sikovne, ty jsi uplny malir…), ale prosazuji konkretni hodnoceni, z ktereho dite ma skutecny follow-up (ten obrazek se ti vazne povedl, tady vidim cerveny domecek, vedle nej rostou zlute stromy…).
Je to uzce spjato s Montessori, tam to takhle funguje automaticky. Je to castecne i manual pro pedagogy.
Ja jsem to cetla a problikavaly mi v hlave ruzne situace z detstvi a hrozne jsem si prala byt vychovavana podle tehle knizky. Nesnasela jsem verejne chvaleni pred celou tridou, kvuli kteremu jsem se pak radsi tvarila, ze toho moc nevim, abych nebyla moc na ocich…
Ty formulace, ktere jsou podle autoru skodlive, jsou takove ty bezne, ktere cloveku okamzite naskoci na jazyk a pouziva je uplne bezmyslenkovite. Ale staci je trochu preformulovat a mate z nich neco, co diteti skutecne neco da. Stoji to hodne namahy, ale ja jsem presvedcena, ze to bude fungovat.

Judycum
Kelišová 5003 příspěvků 19.11.09 18:46

Už je to delší doba, co jsem to četla, tak nevím úplně přesně…

Ale vybrala jsem nějaké rady, hlavně stran komunikace, jak co říct (např.místo „spadneš“ raději „drž se“ a podobně)…to se mi líbilo.I ty konkrétně formulované pochvaly a některá vysvětlení o účinnosti určitých trestů.
Jinak si pamatuju, že leccos mě naopak dráždilo a nesedělo mi to.Připadlo mi to hodně striktní, a takové to „jedině tak je to správně“. A taky jsem měla občas pocit, že autoři snad nemají děti. 8-)

Handulinka
Ukecaná baba ;) 2070 příspěvků 19.11.09 18:51

jo jak pise Sarpej, ja si myslim, ze to clovek bud ma nebo nema v sobe, bud k tomuhle stylu vychovy tihne a knizka mu to pomuze realizovat, nebo proste ne. Nebo to nekdo treba vubec nepotrebuje, protoze ma deti, se kteryma se v kazde situaci dokaze domluvit…

Ja jsem vypozorovala jeden uspech, na ktery jsem nalezite hrda. V RaBR pisou, ze vy se nemely vynucovat omluvy, kdyz dite nekomu neco udela. Jen informovat, ze kdyz nekomu ublizime, tak k usmireni pomuze, kdyz se omluvime. Tak mi hodne vadi, kdyz nekdo nuti dite k omluve.
Sama jsem sla Emce proste prikladem, kdyz neco omylem udelam, tak se ji nebo Tomovi omlouvam…, od ni jsem omluvy vyzadovala jen pomoci vyse uvedene formulace. Samozrejme dlouho nic, a ted slysim 20× denne „promiiin“. :lol:

Handulinka
Ukecaná baba ;) 2070 příspěvků 19.11.09 18:55

Judycum Koprivovi myslim maji, ale ja jsem to cetla, kdyz byl Emce treba rok, tak to jsem si rikala, ze musi byt tak pro ctyrletaky, ze zacatku to vazne nejde pouzit. Na Tomika pouzivam ty bezne vyrazy, ty figliky jen na Emcu :-D
Taky bych rekla, ze to musi fungovat mnohem lip v te skolce nebo skole, ze rodicum deti jen tak neco nezbasti.

Hroozne bych chtela videt RaBR komunikaci v nake rodine se starsima detma nazivo, jestli to vazne jde, ale verim, ze jo

Šarpej
Závislačka 2908 příspěvků 19.11.09 19:14

Já myslím,že spoustě lidí je respektující styl výchovy vlastní, aniž by věděli, že teď se o tom někde píše jako o respektující metodě. Moc to obdivuju. Já byla taky vychovaná klasickým autoritativním způsobem (i když s velkou láskou) a nechtěla jsem tohle praktikovat u dcery.
Knížku RaBR mám doma a občas do ní nakukuju,pořád je fajn si některý věci oživovat.
Mě ze začátku hodně inspirovalo jak se dají některý věci říct jinak a jak různě vyřčená věc může na dítě působit.

Je fakt, že dcera je malá a povahově je hodně pohodář,i přes období vzdoru, který jsem čekala mnohem horší. Sama jsem zvědavá, jak se RaBR osvědčí za nějaký čas.

Jinak musím s povděkem kvitovat, že mě RaBR hodně pomohla i v komunikaci s jinými lidmi (dospěláky), nejen s dcerou.

Souhlasím, že RaBR je hodně spjaté s montessori metodou, tou se prokousávám teď :-) , je mě to hodně sympatické.

Akorát teda moc o RaBR nemluvím s lidmi, kteří prosazují klasický autoritativní styl výchovy,protože i když se jim většinou líbí, jak dceru vychovávám,tak zkušenost ukazuje, že jakmile se stylu výchovy dá název a udělá se z něj „metoda“, tak hromada lidí zpozorní a zavrhuje…

Příspěvek upraven 19.11.09 v 19:16

Angua
Hvězda diskuse 50645 příspěvků 19.11.09 19:15

Tak to vypadá zas na úplně jinou teorii, než teď čtu (A děti jsou z nebe od Johna Graye). Tam zase říkají, že přirozené důsledky nefungují. Aby se v tom prase vyznalo, proč nemůže být jeden univerzální návod, který funguje na všecky? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ale určitě si to přečtu taky…

Šarpej
Závislačka 2908 příspěvků 19.11.09 19:18

Já musím říct z praxe, že konkrétně na Madlenku fungují.

Judycum
Kelišová 5003 příspěvků 19.11.09 19:20

Právě když toho člověk přečte víc, tak zjistí, že existuje plno metod, některé tvrdí úplně protichůdné věci a přitom zní stejně logicky a jsou stejně pěkně vyargumentované.
Ale určitě je dobré toho přečíst mnoho a vybrat si, co člověku nejvíc sedí. 8-)

Hodně je to odvislé od povahy dítěte (i rodiče)…

Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 19.11.09 19:45

Mě se tento styl výchovy taky moc líbí a dokonce jsem zjistila, že některé metody (např. výběr) jsme používali už před přečtením knihy. Starší syn je na to přímo nastavený, nesnáší autoritativní přístup, při respektujícím a vysvětlujícím funguje jako dobrý partner.
Jen mám hodně problémy s pochvalami. Přirozeně jsem nastavená na časté chválení a nad správnými pochvalami musím hodně přemýšlet. Často mi normální pochvala vyklouzne automaticky.
Zkouším už i na mladšího syna, něco funguje, u něčeho musí ještě nastoupit autorita místo dlouhého vysvětlování.

Martina

martyk1  19.11.09 19:59

Ahoj,

tak celkově je my to sympatické. Akorát teda vidím několik problémů. Jendnak nejsem ochotná vzdát se pochval. Ráda říkám Karolínce jak je úžasná, šikovná, skvělá, krásná atd. Já sama jako dítě chválená nebyla a teď prostě mám tu potřebu. A jednak nevím jak by se to dalo aplikovat na 15-měs. dítě, které vysvětlování vůbec neposlouchá. Takže takovét nesmíš na schody a pod. musím použít víckrát denně. Já jí to samozřejmě vysvětlím proč, ale když tam leze a já k ní hned nemůžu tak nějaké vysvětlování mi je naprd, to už by mohla sletět dolů. Asi je to lepší pro větší děti. Jinak taky nejsem pro autorativní výchovu, naši nás tak vychovávali a ještě dnes nejsou ochotni respektovat náš názor.

Šarpej
Závislačka 2908 příspěvků 19.11.09 20:00

Jako prima doplněk knížky Respektovat a být respektován doporučuji knihu „Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, jak naslouchat, aby nám děti důvěřovaly“ :palec:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 442 Další »
 Váš příspěvek

Poslední články

Než jsem měla děti, byla jsem unavená. Jak roztomilé

Maminky pobavila, bezdětné urazila. Americká trenérka Jillian Michaels podráždila před pár dny spoustu lidí. Na své facebookové stránce sdílela zdánlivě neškodnou hlášku, pod kterou se strhla lavina reakcí. "Máme právo být unavení a necvičit," brání se lidi bez dětí. Souhlasíte? číst dále >

Oblečky, oblečky, oblečky. OnaDnes.cz pořádá Dětský Jarmark

Tady nesmíte chybět! Dorazte první červnovou sobotu na velký dětský bazárek na pražském Andělu. Bude tam spousta oblečení pro děti, hračky a botičky za skvělé ceny. Kromě prodejních stánků tam potkáte také eMimino.cz. Akci pořádá OnaDNES.cz, která stojí za legendární prodejním Jarmarkem. číst dále >