svatba ano nebo ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Nektra
Nováček 1 příspěvek 12.03.03 20:13
svatba ano nebo ne?

Všechny zdravím a prosím o radu.

Je mi 23 let a příteli 26. Chodíme spolu 7,5roku a 2roky spolu žijeme v 3pokojovém bytě jeho otce s přítelovým bratrem 31 let. Jsem v 7.týdnu těhotenství a přemýšlíme o tom, zda se vzít nebo ne.

Přítel totiž přinese domů 8 000Kč čistého a bojíme se jak to utáhneme. Ještě 2 roky budu platit stavební spoření (1500/měs.)a nájem platíme 2000/měs. Nemá někdo zkušenost s tím, kolik bych měla matěřskou se všemi možnými příspěvky, pokud bychom se nevzali a pouze spolu žili?

Není problém, že v bytě je nahlášen otec i bratr přítele? Svatbu bych klidně odložila na dobu po mateřské. Zastávám názor, že dítěti do 5 let je určitě jedno, zda jsou rodiče manželé či nikoliv. Děkuji za případné odpovědi a přeji všem pěkný den.

Reklama

Reklama

Reakce:

Stepinka
Povídálka 31 příspěvků 15.03.03 19:18
svatba ano nebo ne?

Také si myslím, že miminku je jedno, jestli jsou rodiče manželé, či nikoliv.

Jen pár drobných rad. Zákon o SSP říká, že za společně posuzované osoby jsou považováni oba rodiče dítěte, pokud prokazatelně nedoloží, že nevedou společnou domácnost. Jak se to prokazatelně doloží ovšem zákon přesně nedefinuje. A tady nastává obrovský prostor pro úřednice, které chtějí být důležité a znepříjemňovat život. Měla jsem stejný problém, nechci se o něm zeširoka rozepisovat, jen tolik, že to celé trvalo 7 měsíců a celou tu dobu jsem byla naprosto bez finančních prostředků. Pokud chceš vědět víc, můžeš mě kontaktovat na: " .{target:_new>mi­rek.vlasak@qu­ick.cz}":[mail­to:mirek.vlasak@qu­ick.cz]

kesam
Nováček 4 příspěvky 15.03.03 20:50
svatba ano nebo ne?

Čau holky,

chtěla bych Vám říct, že když můj přítel zjistil, že jsem těhotná, tak si mě chtěl ihned vzít a nejen proto, že bychom časem měli problémy s úředníky, ale i proto, že chtěl, aby se jeho dítě jmenovalo po něm.

Ivana ;-)

Stepinka
Povídálka 31 příspěvků 18.03.03 20:37
svatba ano nebo ne?

Ahoj holky,

Ivana mi připomněla ještě jednu věc a to je příjmení miminka. Pokud chcete, aby se jmenovalo po tatínkovi a nejste manželé, je potřeba během těhotenství dojít na matriku a tam musí tatínek uznat otcovství k dosud nenarozenému dítěti a oba podepíší dohodu o příjmení miminka, a tuto dohodu předložit matrikářce v porodnici, jinak se bude miminko jmenovat jako maminka.

Pro rozvedené platí, že pokud se miminko narodí do 300 dnů od rozvodu, za otce se považuje bývalý manžel a to i v případě, že skutečný otec uzná otcovství. Zrušit se to dá pouze soudně, tzv. žádostí o oduznání otcovství, kterou podá bývalý manžel nebo žádostí o uznání otcovství, kterou podá tatínek. Pokud se maminka vdá, zákon neplatí. To jen tak pro úplnost na okraj.

Olga

Mysa01
Nováček 7 příspěvků 30.04.03 14:18
svatba ano nebo ne?

Pokud budeš svobodná matka, máš nárok na mateřskou (2500,–), příspěveky a poté můžeš požádat o dorovnání na úroveň životního minima (můžeš tedy mít až 6500,–) - ale nevím, jak je to, když bydlíš ve společné domácnosti s dalšími lidmi - poradí ti určitě na sociálce - neříkej jim, že máš partnera - pouze, že žiješ s více lidmi v jednom bytě a jestli to hraje roli). Taky nevím, jestli potom budeš moct uvést jméno otce do rodného listu a na matrice, protože by musel platit alimenty… Ale všechno si ověř, nejsem si úplně jistá. Míša

Pavca
Kelišová 6289 příspěvků 02.05.03 14:50
svatba ano nebo ne?

Ahoj,

pokud vím, tak rozhodující pro sociálku je, zda spolu žijete ve společné domácnosti. V případě, že zůstaneš svobodná a do rodného listu uvedeš jméno otce, budete muset mít soudní výměr o výživném a to nejen na dítě, ale může být i na matku. Pro sociální úřad je podstatné trvalé bydliště tvoje a osoby, které s vámi žijí ve společné domácnosti. Pokud tedy bude přítel bydlet ve stejném bydlišti jako ty, větší výhody jako svobodná matka pravděpodobně mít nebudeš. Doporučuji ověřit předem na sociálce a potom se rozhodnout. Pokud zůstaneš svobodná, tak samozřejmě budeš mít více papírování. Další důležitou věcí je fakt, že pokud budete oddáni, tvůj manžel si bude z daňového základu odepisovat částku na nezaopatřené dítě a manželku na mateřské. Takže radím spočítat, která z variant pro vás bude výhodnější.

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 02.05.03 20:25
svatba ano nebo ne?

Poslední příspěvek má pravdu, jen zde dochází všude k záměně termínů - svobodná matka (žije s přítelem) a osamnělá matka. Výhody - delší MD, větší příspěvky od státu, má pochopitelně osamnělá matka.

qalfa
Nováček 3 příspěvky 06.05.03 15:07
svatba ano nebo ne?

15.03. 2003 v 19:18, Stepinka napsal(a):

Také si myslím, že miminku je jedno, jestli jsou rodiče manželé, či nikoliv.

Inu miminku to možná jedno je ale až bude rozuměnt okolí, jedno mu to nebude. Já vím, že dávat rady je MOC TROUFALÉ a tahle oblast je moc citlivá. Tak aspoň naznačím jak to prožíváme s manželkou.

Manželka je učitelka (1 spupeň ZŠ), já vedu už léta dětský kroužek. Vidíme na dětech trápení - když nemají úplnou rodinu. Moje Verunka také vyrůstala bez otce (do 8. let) a je to na ní moc znát. Děti potřebují rodiče a je to závazek. Tak jsme to přijali, že i svatba je smlouva (závazek) dvou stran. Těžko ale řít: „tak to být musí“. Je to tak dobré. Ale lidé tak často hledí na sebe místo na partnera, že když přijdou potíže, tak se radši rozejdou. Sami to vnímáme jako náročnou zodpovědnost, kdy také někdy na dlouhou dobu nahradí lásku „každodenní rutina“. A tady nastupuje účinek smlouvy - závazek. Nejsme ideální pár, to si nemyslete. Však byste viděli, jak se někdy rafeme, oba tvrdohlaví… Jenže bez vědomého závazku bysme už byli kdoví kde. A včera se nám narodili první synové, a vztah se zřejmě společným „výsledkem“ upevnil. NE pro peníze a přídavky.

Jestli jsem se vás statečné budoucí (či jsoucí) maminky tímto nějak dtknul, moc se omlouvám, vím, že to není lehké.

Kája a Verunka (zatím stále v podornici + dva kluci)

Sykorka
Kecalka 150 příspěvků 07.05.03 07:46
svatba ano nebo ne?

Ahojky!

chtěla bych se zapojit do diskuse ohledne svatby, neb jsme ji během naší devítileté známosti s partnerem taky nějak nestihli. Souhlasím s tím, že je vhodnější pro dítě, aby rodiče byli manželé - už jenom kvůli tomu jménu - ale určitě to není nutné hned od začátku - spíš až děcko začne takovým věcem rozumět. Takže i my do budoucna svatbu plánujeme - právě jen kvůli tomu, abychom „nediskriminovali“ naše děťátko tím, že bude mít jiné podmínky než ostatní.

Jenže mateřský příspěvek je tak směšně malý, že prostě člověk zjišťuje, jestli nejsou nějaké možnosti, jak dostat více - obzvláště, když si ani partner nemůže požádat bez svatby o rodičovský příspěvek (alespoň jsem to tak pochopila z této diskuse).

Musím přiznat, že už jsem se lehce byla poptat přes kamarádku na sociálce - řekli mi, že jako svobodná a i osamělá matka (tzn. žijící sama v domácnosti s dítětem) nemám nárok - že prý, když při porodu uvedu jméno otce, tak mi na úřadě řeknou, že si od něj mám peníze vysoudit a že je to můj problém a ne jejich a nedají mi ani kačku navíc. Nevím, jestli jsou takhle nepřístupní jen u nás na úřadě, ale pro jistotu doporučuji zjistit i u vás, jak na tento problém nahlížejí - v případě nějakých zajímavých informací prosím dejte vědět. Já jsem se v podstatě dozvěděla, že by o vyšším příspěvku uvažovali pouze v případě, kdybych uvedla „otec neznámý“ a to samozřejmě neudělám.

Přeji hezký den a svatbu už jen kvůli tomu papírování doporučuju všem kdo ji stihnou Sýkorka

Babinka
Povídálka 20 příspěvků 07.05.03 11:06
svatba ano nebo ne?

Ahoj, přidám se taky do téhle debaty.

Co vím od jedné známé je, že přídavky na dítě jsou podle výdělku za minulý rok. Takže počítejte s tím, že první rok na mateřské budou přídavky žalostně malé, a až po to roce se zvednou (protože mamina už nevydělává, a bere jenom „socku“). Jinak existuje přídavek na bydlení, ale o ten si může žádat jen ten, kdo je nájemce bytu, přičemž se tam zahrnují osoby společně bydlící. Takže to taky není tak jednoduché.

Rozdíl mezi vdanou a svobodnou matkou, která žije s otcem dítětě je skoro nulový, protože se musí uvádět přijmy otce.

Tak jak tu psal někdo předemnou, je třeba si rozmyslet, jestli se vyplatí mít v r. listě otec neuveden - protože když ho uvedete třeba za tři roky - okamžitě nastoupí péče o dítě a tatínka budou dávat k soudu, protože se o dítě nestaral, a neplatil.

Gábina

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kouzelné Jeseníky: S rodinkou na rozhlednu i do galerie soch pod širým nebem

Léto je perfektním ročním obdobím pro objevování krásných koutů naší... číst dále >

Co s povoleným bříškem po porodu? Cviky na rozestouplé břišní svaly

Některé ženy po porodu vypadají, jako by těhotenstvím vůbec neprošly, jiným... číst dále >

Články z Ona Dnes

Šest potravin, které ničí chuť na sex

Stres, únava, hádka s partnerem nebo zdravotní potíže patří mezi známe... číst dále >

Příběh Martiny: Po dvaceti letech odešel od ženy, ale mně už je to jedno

Ve svém životě jsme měla jen dva vážné vztahy. Ten první byl s manželem. Pár... číst dále >

Reklama