Těhotenství a štítná žláza

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

verunielka
Extra třída :D 13118 příspěvků 12.12.09 22:55
Těhotenství a štítná žláza

Ahojky,je tu někdo kdo má problémy se štítnou žlázou?Já beru Letrox,beru ho krátce asi necelý 4.měs.Zajímalo by mě jestli má nějaký vliv na početí.Mám sníženou funkci.A jak to vlastně u vás probíhá?Ztloustly jste nebo naopak, atd…?

Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Angua
Hvězda diskuse 50725 příspěvků 12.12.09 23:21

Ahoj, já beru Euthyrox asi od 4 let :wink: (no, předtím to byl Eltroxin ale snad je to prý to samé…) Mám (a teď si to zas musím najít :roll: ) autoimunitní thyreoiditis…

Když jsem chtěla těhotnět, tak jsem akorát řekla endokrinoložce, ona mi vzala krev a poslala ji na vyšetření, jestli je všecko OK. Naštěstí bylo, takže když jsem volala na výsledek, říkala, že máme její požehnání a můžem začít :mrgreen: Jak jsem otěhotněla, tak jsem k ní zase skákla, zase vzala krev, jestli není potřeba navýšit dávku. Nebylo, přišla jsem pak za 3 (? bože, ta skleróza :roll: ) měsíce, zase vzala krev, zase všecko OK a pak jsem tam byla snad někdy před porodem (???). Nebo ta mezera byla delší než 3 měsíce, no prostě mě kontrolovala krev, jestli mi stačí dávkování :lol: Po porodu akorát Samíkovi brali krev, protože jsem užívala ty léky, jestli z toho nemá nějaké šoky, že je už nedostává - asi by mu je nějak chvíli dodávali… Měl naštěstí taky všecko v pořádku. Pak jsem tam byla až po porodu někdy v srpnu a též OK.

Jo a endokrinoložka mi nedoporučila užívat těhu vitamíny, protože je v nich jód (se kterým si zřejmě moje nefunkční štítná žláza nedokáže poradit), že mám všecko v těch práškách - ale to už je pak asi indivindi…

Jinak na mě prášky žádný vliv nemají, myslím, že to právě vyvažuje tu hladinu hormonů tak, aby člověk ani netloustl ani nehubnul. I doktorka mi říkala, že vlastně když je beru, tak jsem naprosto zdravá a můžu dělat všecko včetně vrcholového sportu. Netýkají se mě ani varování na příbalových letácích, že se některé léky nesmí užívat při poruchách štítné žlázy. V těhotenství jsem teda ztloustla - přibrala jsem 17,5 kg, ale to práškama na štítnou žlázu teda rozhodně nebylo :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

A ještě teda přihodím, že jsem se jí po porodu ptala na dědičnou stránku věci (to nevím, jeslti tě zajímá, ale když už jsem se tak hezky rozepsala… :lol: ). Takže holky mají prý větší pravděpodobnost, že to zdědí, než kluci a v podstatě teda jediné, co můžu udělat je nedráždit zbytečně imunitní systém - takže dlouho kojit (do 6 m plně ideál), kdyžtak HA UM, nedávat zbytečně brzo lepek, exotické ovoce, nevrznout v 1,5 roce do jeslí… Ale to je u toho mého „problému“, ty to máš možná jinak.

To jsem se pěkně rozepsala, snad ti to k něčemu bude :roll: :wink: :mrgreen:

tiffany
Extra třída :D 11848 příspěvků 13.12.09 00:13

Ahoj veru, já mám taky sníženou funkci štítné žlázy a beru Letrox. Dr. mě jen hlídala pravidelně tu hladinu hormonů, protože věděla, že chci otěhotnět a kladla mi na srdce, že jakmile otěhotním, tak musím přijít hned na kontrolu, jestli ty hormy stačí pro mě i pro miminko. Takže jak jsem otěhotněla, tak jsem hned asi v 6tt šla na kontrolu a dr. mi postupně zvyšovala dávku a z 50 jsem se postupně dostala na 150. Jód jsem naopak brát měla, psala mi na něj recept. Pak jsem byla zase na kontrole v šestinedělí a jsem na 75. Pro otěhotnění je důležité, abys pravidelně chodila na kotroly krve a měla hladiny hormonů ok, případně ti dr. upravila prášky.

Nataša
Extra třída :D 10479 příspěvků 13.12.09 01:26

stejně jako angua… úplně. akorát já to mám od 24, mám to po své mámě..
letrox mám taky… stejné kontroly na endu.. (akorát já byla dlouhodobě kompenzovaná, tak jsem nemusela před snažením na krev, ale okamžitě po pozitivním testu, pak v polovině těhot, v šestinedělí nebo po a pak po 6m. )a vojtovi nebrali krev.
taky jsem nesměla těhu vitamíny… gyndr na mě koukal jak zjara..
(a mě teda hrozně rozhazilo kojení TSH, měla jsem snad nejvíc v životě,..tě­hotenství se mnou nic neudělalo)

tohle je ale jiná choroba, i když léčba práškama je stejná, ´je to ale trochu jiný princip než jen hypotyreosa.

každopádně, pokud bereš krátce, řekni své dr. o plánování těhotenství a ona doporučí postup, kontroly, případně upraví léky. je důležité být při snažení/těhot/ko­jení sledovaná..

ADA76
Echt Kelišová 9645 příspěvků 13.12.09 08:43

AHoj
mám to také tak …beru Letrox a byla jsme hlídaná jak blázen. neustále odběry a zvyšování léků a kupa jodu :)
jde o to že u snížené funkce by mohlo dojít k tomu, že ti nebudou stačit hormony a miminku by se špatně vyvíjel mozek, ale tím, že jsi hlídaná, tak se neboj. Já jen teda dopadla tak, že po porodu a koju se vše zhoršilo a čeká mě druhá operace. Ale to je individuální.

Abra
Kelišová 7269 příspěvků 13.12.09 09:37

Ahoj

Mám také sníženou funkci a beru Letrox…než mi zjistili špatnou funkci štítné žlázi tak jsem se snažila o těhu ale bohužel bez úspěchu…udělali mi veškerá vyšetření a tím se zjistila ta vada nasadili mi léky a ted mě už jen hlídají …byla jsem na umělku a po otěhotnění mě endokrinoložka hlídala a přidávala dávky léku jo a jod jsem taky brala hodně…beru 100 a je fakt že když se nehlídám s jídlem tak strašně rychle tloustnu :roll:

Nataša
Extra třída :D 10479 příspěvků 13.12.09 10:45

k tomuu jodu, u té poruchy co mám já a angua je jod kontraindikovaný, narozdíl od hypotyreozy.. (proto ten rozdíl..)

a je pravda, že jak jsem začla brát letrox, ztloustla jsem, ale předtím jsem měla asi 55kg/175cm, a jedla jsem jako dřevorubec, takže se mi to spíš líbilo.. :wink: pravda, teď by se mi zas líbilo trochu ubrat, ale to už nesouvisí s léčbou :oops:

jinak hlavně hlídat, hlídat! (na endokrinologii)

Angua
Hvězda diskuse 50725 příspěvků 13.12.09 10:52

Tyjo, už jsem přemýšlela, jestli bych zhubla, kdyby si zdvojnásobila dávku :mrgreen: Nebo spíš by bylo třeba to vysadit? :lol: :lol: :lol: Né, si dělám samozřejmě srandu, s tímto se nezahrává. Ale napadlo mě, jestli to tak funguje…

tiffany
Extra třída :D 11848 příspěvků 13.12.09 16:40

Já v těhotenství moc netloustla na to, co jsem jedla a v šestinedělí mi to dr. snížila a váha letí nahoru. Že by to s tím souviselo? No taky to tak trochu flákám ty prášky, tak asi se budu snažit to brát denně, třeba zhubnu :mrgreen: Docela zajímavá dieta :think:

Angua
Hvězda diskuse 50725 příspěvků 13.12.09 16:48

Já je beru poctivě, i jsem začala dodržovat to, že se mají brát půl hodiny před jídlem (jsem to předtím nevěděla :oops: ) a stejně prd :lol: :lol: :lol: Asi bude zakopaný pes někde jinde :think: :lol:

tiffany
Extra třída :D 11848 příspěvků 13.12.09 17:32

Ne ne, to bude určitě práškama :lol:

verunielka
Extra třída :D 13118 příspěvků 13.12.09 17:56
Angua píše:
Ahoj, já beru Euthyrox asi od 4 let :wink: (no, předtím to byl Eltroxin ale snad je to prý to samé…) Mám (a teď si to zas musím najít :roll: ) autoimunitní thyreoiditis…

Když jsem chtěla těhotnět, tak jsem akorát řekla endokrinoložce, ona mi vzala krev a poslala ji na vyšetření, jestli je všecko OK. Naštěstí bylo, takže když jsem volala na výsledek, říkala, že máme její požehnání a můžem začít :mrgreen: Jak jsem otěhotněla, tak jsem k ní zase skákla, zase vzala krev, jestli není potřeba navýšit dávku. Nebylo, přišla jsem pak za 3 (? bože, ta skleróza :roll: ) měsíce, zase vzala krev, zase všecko OK a pak jsem tam byla snad někdy před porodem (???). Nebo ta mezera byla delší než 3 měsíce, no prostě mě kontrolovala krev, jestli mi stačí dávkování :lol: Po porodu akorát Samíkovi brali krev, protože jsem užívala ty léky, jestli z toho nemá nějaké šoky, že je už nedostává - asi by mu je nějak chvíli dodávali… Měl naštěstí taky všecko v pořádku. Pak jsem tam byla až po porodu někdy v srpnu a též OK.

Jo a endokrinoložka mi nedoporučila užívat těhu vitamíny, protože je v nich jód (se kterým si zřejmě moje nefunkční štítná žláza nedokáže poradit), že mám všecko v těch práškách - ale to už je pak asi indivindi…

Jinak na mě prášky žádný vliv nemají, myslím, že to právě vyvažuje tu hladinu hormonů tak, aby člověk ani netloustl ani nehubnul. I doktorka mi říkala, že vlastně když je beru, tak jsem naprosto zdravá a můžu dělat všecko včetně vrcholového sportu. Netýkají se mě ani varování na příbalových letácích, že se některé léky nesmí užívat při poruchách štítné žlázy. V těhotenství jsem teda ztloustla - přibrala jsem 17,5 kg, ale to práškama na štítnou žlázu teda rozhodně nebylo :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

A ještě teda přihodím, že jsem se jí po porodu ptala na dědičnou stránku věci (to nevím, jeslti tě zajímá, ale když už jsem se tak hezky rozepsala… :lol: ). Takže holky mají prý větší pravděpodobnost, že to zdědí, než kluci a v podstatě teda jediné, co můžu udělat je nedráždit zbytečně imunitní systém - takže dlouho kojit (do 6 m plně ideál), kdyžtak HA UM, nedávat zbytečně brzo lepek, exotické ovoce, nevrznout v 1,5 roce do jeslí… Ale to je u toho mého „problému“, ty to máš možná jinak.

To jsem se pěkně rozepsala, snad ti to k něčemu bude :roll: :wink: :mrgreen:

Díky An, aspoň něco jsem se dozvěděla :-) Ale ty máš myslím něco jiného než já.Mě dr.řekla,že v lednu mám přijít na krev, že mi udělá testy jestli se to zlepšilo po těch práškách a prej kdybych náhodou v budoucnu otěhotněla tak at přijdu a zvětší mi dávku.To je jediný co mi k těhu řekla :mrgreen:

verunielka
Extra třída :D 13118 příspěvků 13.12.09 18:03

Já teď taky tloustnu, ale práškama to nebude :mrgreen: Ale po vánocích jsem si řekla že zas začnu hubnout, ztloustla jsem o 4kila takže chci zpátky svoji váhu!Tak uvidím,když jsem přestala kouřit tak todle zvládnu taky :mrgreen: Já nechci na žádnou operaci :evil: :poblion: :evil: Snad se to nedostane až tak daleko!Beru zatím, jen půlku 50tky.

Abra
Kelišová 7269 příspěvků 13.12.09 18:20

já myslím že ti operace momentálně nehrozí,že se to těma práškama dá fakt pěkně srovnat ty hormony :palec:

Anonymní  13.12.09 20:22

Ahoj Veru,

mám zkušenosti z „obou“ stran, tak snad ti to k něčemu bude.
Početí - jakákoliv odchylka (nahoru i dolů) od funkce štítné žlázy má vliv na celý metabolismus, takže i na početí. Když je funkce kompenzovaná, může žena počít normálně.
Váha - při zvýšené funkci je metabolismus rychlejší, takže se hubne. Při snížené je to naopak. Zvýšená funkce (nebo zvýšená hladina hormonů z léků) ale není dobrý nápad na dietu, protože je nadměrně zatížený celý systém - takže trpí například srdce, můžou se odvápňovat kosti, špatný je dopad i na psychiku (únava, agresivita). Takže nic moc.
Těhotenství - pro vývoj miminka je nutné, aby odchylka byla kompenzovaná, jinak hrozí vážné vývojové vady. Proto se chodí často na kontroly, hlavně na krev. Při snížené funkci šž není kompenzace takový problém, protože podávané léky neprochází placentou. Při zvýšené funkci je to průšvih, protože bezpečné léky nejsou a hrozí nebezpečí miminku. To ale není tvůj případ.

Šestinedělí - během šestinedělí dochází k velkým hormonálním změnám, navíc jsme všechny obvykle pod velkým stresem. V principu to znamená riziko zhoršení stavu. Na kontrolu se většinou chodí po ukončení šestinedělí, když je metabolismus už trochu stabilizovaný.

nepřihlášená Ivi
(thyreotoxikóza, v těhotenství přešlá do snížené funkce, 1 zdravé dítě a 1 mimi v bříšku)

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Dosud utajený svět dubových lidiček odhaluje svá tajemství

Grafik Petr Václavek si před pár lety našel novou podzimní kratochvíli: sobě a svým dětem začal pro radost vyrábět postavičky ze žaludů - dubánky. Technicky promyšlené figurky sklízejí nadšené ohlasy nejen v rodině autora, ale i na sociálních sítích. A jejich příběhy teď dokonce vycházejí knižně. číst dále >

V obklopení alergenů: Jak na neviditelnou hrozbu?

Pylová sezóna je už opět začala. I krátká procházka může způsobit citlivějším jedincům přivodit různorodé projevy alergické reakce jako jsou svědění nosu, pálení očí, časté kýchání nebo svědění či viditelné podráždění pokožky. Existují různé druhy alergenů a děti jsou v tomto ohledu daleko citlivější. Drobné organismy a pyly jsou přizpůsobeny k šíření na velké vzdálenosti, k čemuž jim ideálně poslouží různé textilie a oblečení. číst dále >

Reklama