vyziva podle Petra Forta

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  26.11.03 18:05
vyziva podle Petra Forta

Ahoj maminky,

mam 11 mesicniho syna. Od 6 mesicu prikrmujeme. Rady jak zacit a jak vubec na prikrmy jsme cerpali vsude mozne az jsme se dostali ke kniham docenta Forta - Moderni vyziva pro deti a pak jeste tu novou Vyziva pro kojici zeny a deti (nejsem si jista temi nazvy)

Povim vam, po precteni techto knih, davam do ust VSECHNO s tresouci se rukou (tak nejak mi z nich vyplynulo, ze kazde jidlo je v podstate prinejmensim podezrele).

Co se vsak tyka naseho maleho jsem zcela v koncich.

Dosud kojim, takze nas prikrmovaci jidelnicek sestava z ryzovo-mrkvickove kase na obed a ryzovo-jablickove s promenami kukuricna kase, banan.

Co dalsiho budu malemu davat … a kdy, nevim…

Nebojim se, ze umre hlady, to jiste ne. Ani nehodlam kojit az do plnoletosti.

Spis se chci zeptat na vas nazor.

Cetli jste Fortovi knihy?

Jaky na vas udelaly dojem?

Ridite se jimi?

CIM TEDY krmite sve dite?

Jana

P.S. Z ceho myslite, ze by pan Fort udelal diteti dort k prvnim narozeninam?

Reklama

Reklama

Reakce:

Tera
Povídálka 37 příspěvků 26.11.03 19:51
vyziva podle Petra Forta

Milá Jano,

myslím, že bych to hamámí tak nedramatizovala. Já jsem do jednoho roku plně a pouze kojila, až na nějaké malé zkoušky jestli to či ono papá.

Potom jsem pozvolna dělala různé kašičky a polívečky, raději z čerstvé zeleniny, ale když jsme byli venku tak i hotové viz. HIPP nebo Sunárek.

První dort měl od Odkolka, klasický ve tvaru mašinky a uzobl víceméně symbolicky.

Fořta jsem nečetla, ale vlastním dvě kuchařky o zdravé výživě pro děti od MuDr Horana , měla jsem z nich stejný pocit jako ty, vybrala jsem pouze ta jídla, která se dají opravdu konzumovat jako např. dušená mrkev, ale jídla typu salát z vařeného obilí jsem ani nezkoušela.

I nadále vařím podle své chuti ,ale prakticky bez soli, přidávám pouze bylinky - majoránka, libeček, atd.

Vezmi si to podle sebe co by ti chutnalo a co ne, a uprav to tak aby to mohlo i tvoje děťátko. ( samozřejmě nemám na mysli smažený řízek, ale proti gustu…)

Synovi jsou dva roky a i teď jsem opatrná v tom co mu dá

vám, podle seznamu vylučuji jídla se škodlivými Ečky.

Ale hranolky už měl :-P

Přeji dobrou chuť Terka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 27.11.03 08:12
vyziva podle Petra Forta

Nedávno jsem pana Fořta sledovala v poledne na Primě. Hodně ustoupil ze svých formulací a jediné základní prohlášení, které z něj tam dostali, bylo, že jídlo je věc ryze individuální, co prospívá jednomu, druhému škodí (opět omezoval podle krevních skupin), a naopak. Když zavedli řeč na miminčí stravu, tak se držel základních omezení (např. cukr, sůl, koření, lepek, kravské mléko), preferoval kojení- dokonce připustil i doplnění bílkovin (i když jen rostlinných). ale zdaleka nepůsobil tak radikálně, jako působí jeho knihy. Jen dost arogantně vůči omezeným a neznalým redaktorům - bylo mi jich líto.

S děvčaty tady jsme se shodly, že je dobré znát všechna rizika stravy, ale taky je dobré je opatrně podstupovat. Takže Fořta číst, trošku respektovat, ale nebrat jako zákon.

Tady v SOS jsou články od Dity (Jak se nezbláznit z přechodu na pevnou stravu…), která si dala tu práci a udělala výcuc z evropské literatury o stravě miminek vč. receptů v daném věku mimča - je trošku poznamenaná (ta strava, ne Dita :-P ) nemožností kojit, ale posuneš-li si doporučovaná období o dva až čtyři měsíce při kojení, nic tím nezkazíš. Rozhodně je evropský stravovací úzus kojenců mnohem volnější než recepty pana docenta.

Romana

[ Tento příspěvek byl upraven uživatelem: ro dne 27-11-2003 08:32 ]

Tera
Povídálka 37 příspěvků 27.11.03 08:51
vyziva podle Petra Forta

ahoj,

nezlobte se na mně jestli moje připomínka vyzní nepříjemně - rozhodně tak není myšlená .

Krevní skupiny a jídlo - tak to je jeden obrovský nesmysl! Neexistuje mezitím absolutně žádná spojitost. Je to chyták spíš pro ženy aby utrácely za knížky o dietách, než aby to inteligentně informovalo o stravě pro děti. Toť můj osobní názor, podložený informacemi od pediatra. Nechi nikoho urazit, pokud věří něčemu jinému

alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 27.11.03 12:00
vyziva podle Petra Forta

Já jsem Fořta četla, i když ne moc podrobně a podle jeho rad se pořád držím. Ruka se mi netřese, některé věci jsem začala dávat později než jiné maminky, dcera má 17 měsíců a zatím měla kravské mléko jen v úpravě kojeneckého Nutrilonu a pokud od nás ochutnala nějakou tu lžičku bramborové kaše… Je krásná, váží 10 kilo a nic jí nechybí. Dávám maso a zeleninu, vařím rýži, těstoviny. Začínali jsem opatrně, postupně jsem zaváděla malé množství nových jídel, mám na to tabulky, pokud má někdo zájem, pošlu.

Kojila jsem do 15 měsíců ve dne i v noci, pak jsem znovu otěhotněla a zrušila noční kojení - bez problémů. Ještě měsíc jsem kojila 2× denně, teď si Verunka cucne třeba jen jednou nebo taky vůbec. Postupně se odstavila sama. Není pravdou, že děti déle kojené se hůře odstavují.

Dort k prvním narozeninám jsem jí dělala z piškotů, bíleho jogutru a banánů. Žádná čololáda nebo tučné krémy. Chtnalo to jí i ostatním 8 dětem. Děti v tom věku stejně žádný dort moc neocení, je to spíš pocit nás dospělých, že to k narozeninám patří. Když jsou starší, je to už jiné, ale to už se podstatně rozšíří potraviny, které jim lze nabídnout.

Petra Fořta znám spíš z pořadu Pod pokličkou a ráda si jeho názory poslechnu. Musím říct, že od té doby co máme Verunku a začali jsme přikrmovat, věnuji větší péči výběru surovin a částečně se změnil i náš jídelníček. Ale vůbec mi to nevadí ani mě to neomezuje. Na některé věci tak nějak už nemám chuť…

Alice

Anonymni  27.11.03 19:59
vyziva podle Petra Forta

ahojky

zkus se podivat na sos maminek tam uz je dost velka diskuse s radama a tipama co s prikrmem…i ja jsem se snazila nacerpat spoustu info a vysledek naprosta dezorientace. jeden doporuci tohle druhy to rozhodne nedoporucuje..tak tohle teda neeee. ja si rozhodne vyberu od kazdeho kousek podle vlastni hlavy..a kdyz tak kouknu jen na nejake napady ohledne receptiku.

hodne stesti

Zdenik

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpěv dětí, který vás ohromí

Všichni doma máme nadějné talentované hvězdy, které svým vybroušeným hlasem... číst dále >

Kouzelné Jeseníky: S rodinkou na rozhlednu i do galerie soch pod širým nebem

Léto je perfektním ročním obdobím pro objevování krásných koutů naší... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem nebezpečná tím, že vím, jak vydělat peníze, tvrdí zlodějka Zuzana

Osm měsíců sledoval televizní štáb život několika vězeňkyň ze tří českých... číst dále >

Nalokalo se dítě při koupání vody? Dejte pozor na sekundární tonutí

Sekundární tonutí je celkem vzácný úkaz, o kterém je ale rozhodně dobře... číst dále >

Reklama