Značení rezistorů (odporů) – jak se v tom vyznat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kakika
Extra třída :D 11104 příspěvků 28.10.10 21:04
Značení rezistorů (odporů) - jak se v tom vyznat?

Zrovna tady řešíme docela zásadní problém. Přítel potřebuje konkrétní hodnotu rezistoru, ale to značení nás tedy silně mate.
Jakou hodnotu má 6R80? Je to 6,8 ohmu?
A co třeba 6K80? To by pokud dobře počítáme mělo být 680 ohmů, nebo ne?
Prosím, pokud se najde někdo znalý, ať se mi to pokusí vysvětlit, nebo nám tu exploduje mozek :zed:

Reakce:

Novire
Neúnavná pisatelka 16511 příspěvků 28.10.10 21:13

Haha, volám manžela :lol:

6R8 je 6,8 ohmu
6k8 je 6800 ohmu
více zde
 http://cs.wikipedia.org/wiki/Rezistor#…

… tak doufám, že jsme pomohli :-) Prý už je to 15 let, co to viděl naposledy :-)

Pipet
Neúnavná pisatelka 18206 příspěvků 28.10.10 21:14
8-o

Wiki říká
Základní jednotkou pro značení rezistorů je 1 Ω (1 ohm). Pokud je jasné, že se jedná o rezistor, znak Ω se obvykle nepíše. Např. rezistor označený „100k“ má hodnotu 100 kΩ. Značka řádu (k, M, G…) slouží současně jako desetinná tečka, takže např. odpor „6k8“ má hodnotu 6,8 kΩ, odpor „k100“ má hodnotu 0,1 kΩ. Hodnota rezistorů se dnes často označuje barevným proužkovým kódem, který je na miniaturních součástkách lépe čitelný, než nápis. V poslední době se častěji používá třímístné značení např. 102, kde 10 značí hodnotu a třetí místo představuje počet nul za hodnotou. Takže tato hodnota je jinak 1000 ohmů.

U SMD rezistorů se užívá značení formou tří nebo čtyř číslic, např. 102 je odpor 1000 ohmů v toleranci 5%. Čtyři číslice označují rezistory v toleranci hodnoty odporu 1%.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rezistor

Pipet
Neúnavná pisatelka 18206 příspěvků 28.10.10 21:14
:mrgreen:

Gina108
Neúnavná pisatelka 19575 příspěvků 28.10.10 21:15

Tak přítel říká, že 6R80 znamená 6,8 ohmů a 6K80 znamená 6800 ohmů – K jako kilo (kiloohmů). 680 ohmů by bylo 680R (nebo se to značí ještě 680J).

Ještě tu mele něco o řadách, že se vyrábí jen v nějakých hodnotách a jmenoval mi tu i ten 6K80.

Kakika
Extra třída :D 11104 příspěvků 28.10.10 21:20

Novire, díky. A díky i manželovi :kytka:
Pipet, wikipedii jsme teď studovali asi 20 min., ale zavařili se nám v hlavách elektronky :lol:
Pokusíme se postoupit dál podle příkladů, co nám zodpověděl přítel Novire :lol: Protože když na to koukám, tak nechápu, jaký je rozdíl mezi 6k80 a 680k 8-o Tý jo, a přítel si šel na pokec se sousedem a já tady pořád v hlavě šrotuju :pocitac:

Kakika
Extra třída :D 11104 příspěvků 28.10.10 21:22

Tak už jsem pochopila, že R je vlastně fakt desetinná čárka, tudíž to je jednoduché :-P A teď se ještě vyznat v těch kilech :think:

Pipet
Neúnavná pisatelka 18206 příspěvků 28.10.10 21:31
Kakika píše:
Pipet, wikipedii jsme teď studovali asi 20 min., ale zavařili se nám v hlavách elektronky :lol:
Pokusíme se postoupit dál podle příkladů, co nám zodpověděl přítel Novire :lol: Protože když na to koukám, tak nechápu, jaký je rozdíl mezi 6k80 a 680k 8-o Tý jo, a přítel si šel na pokec se sousedem a já tady pořád v hlavě šrotuju :pocitac:

no 6k80 je 6,80 kiloOhm a 680k je 680 kiloOhm podle té wiki…

Kakika
Extra třída :D 11104 příspěvků 28.10.10 21:43
Pipet píše:
Kakika píše:
Pokusíme se postoupit dál podle příkladů, co nám zodpověděl přítel Novire :lol: Protože když na to koukám, tak nechápu, jaký je rozdíl mezi 6k80 a 680k 8-o Tý jo, a přítel si šel na pokec se sousedem a já tady pořád v hlavě šrotuju :pocitac:
no 6k80 je 6,80 kiloOhm a 680k je 680 kiloOhm podle té wiki…

takže pokud to dobře chápu, tak by 680k mělo být 680 000 ohmů? Ach jo, doufám, že to tak je, jinak už si půjdu hodit provaz…a přítel pořád nikde, aby mi pomohl :cert: :mrgreen: :mrgreen:

Jura007
Neúnavná pisatelka 16523 příspěvků 28.10.10 21:48

Kakiko, chápeš to dobře, já už nemám co dodat. Akorát možná dvě drobnosti. Vcelku není potřeba si lámat hlavu s hodnotama odporů v geometrických řadách, to je vcelku zastaralá záležitost, i když se dneska v omezené míře taky upotřebí – při sériovém a paralelním řazení odporů. No a k té SMD technologii – to je spíš průmyslová záležitost, doma ji využije málokdo – takže taky můžeš s klidem pustit z hlavy.

Kakika
Extra třída :D 11104 příspěvků 28.10.10 22:01
Jura007 píše:
Kakiko, chápeš to dobře, já už nemám co dodat. Akorát možná dvě drobnosti. Vcelku není potřeba si lámat hlavu s hodnotama odporů v geometrických řadách, to je vcelku zastaralá záležitost, i když se dneska v omezené míře taky upotřebí – při sériovém a paralelním řazení odporů. No a k té SMD technologii – to je spíš průmyslová záležitost, doma ji využije málokdo – takže taky můžeš s klidem pustit z hlavy.
Juro, já ani nevěděla, že něco takového existuje, ale přítel je autoelektrikář, práce je mu neuvěřitelným koníčkem a tak o ní přemýšlí pořád. Co má v úmyslu teď (do nedávna osvětloval celý vnitřek auta diodami) to netuším, ale potřebuje k nějakému dalšímu projedktu koupit rezistory a narazil u prodejců právě na takovéto značení :lol:

Esmeraldapipe  08.11.12 00:04
?

Jak někdo může cokoliv provádět s elektronikou když nezná ani úplně základní značení součástek???

Karelís  20.12.12 07:51
ech!

Jak můžeš lidi takhle odsuzovat?
Vzpomeň si, když jsi dělal autoškolu.
Taky jsi neuměl řídit.
Nech je v míru ať se věnují čemu chtějí.
Kdybys jim radši poradil.
Náhodou na to přišli dobře.
Rachat se v elektronice může docela úspěšně i ten, kdo nezná ani zapojení tranzistoru. Ale musíš na to mít funkční jiné buňky – ne ty racionální.
A Ty máš asi jenom ty.

Karelís  20.12.12 07:56
TAKHLE TO JE

Opisuji, snad už to bude jasné.
Se značením SMD má mnoho lidí problémy.
Našel jsem asi nejlepší vysvětlení.
Kutilové i odborníci i neodborníci!
Do tohlo! Žijte!
Dělejte si do elektoniky jak chcete!
Nenechte se odradit žádnejma ESMERALDAPÍPAČKAMA :-)))

Označení hodnoty na součástkách SMD je dosti problematické zejména kvůli miniaturním rozměrům. Rezistory jsou na rozdíl od standardního provedení s barevnými proužky typicky popsány třímístným číslem. První dvě číslice tvoří platná místa odporu v ohmech, třetí udává řád resp. mocninu čísla 10, kterou je nutné údaj vynásobit (jinak řečeno počet nul, které musíte za dvě platná místa připsat). Například kód „684" znamená 68 + 0000 tj. 680 000 ohmů tj. 680k. Obdobně „122" označuje rezistor s odporem 1k2 nebo „120" odpovídá 12 ohmům. U malých hodnot odporu zejména v rozsahu 1 až 10 ohmu by s tímto druhem značení byly potíže a před třetí číslicí by se muselo ještě objevit znaménko minus. Proto se v kódu používá písmeno „R" na pozici desetinné tečky mezi číslicemi. Odpor 12 ohmů by mohl být vyjádřen jak kódem 120 tak 12R, 3R9 znamená 3,9 ohmu a R15 je 0,15 ohmu.

Váš příspěvek

Poslední články

Vlhkost - neviditelný nepřítel

Orosená okna či zrcadla mohou být pro děti velkou legrací a úžasnou plochou, na kterou mohou kreslit jak chtějí, ovšem pro nás je to varovně zdvižený prst. číst dále >

Jak předejít atopickému ekzému u dětí?

Až 60% dětí se narodí se sklonem k velmi suché kůži a přibližně u třetiny z nich se ještě před prvními narozeninami rozvine atopická dermatitida. číst dále >

TOPlist