na přehled Encyklopedie

Cestování v těhotenství

Pokud těhotná žena plánuje delší cestu, měla by se na ní patřičně připravit. Zjistit, zda je na cílovém místě lékařská služba popřípadně zda je alespoň v blízkém okolí. Neměla by také zapomenout na vhodné oblečení – přestože je třeba venku teplo, mnoho dopravních prostředků je vybaveno klimatizací, která často nejde vypnout.

Pokud je cílové místo mimo republiku, je doporučováno zdravotní připojištění pro případ nutnosti vyhledat lékařskou péči. Zároveň by každá žena měla zvážit, zda je cesta nutná a nebude nad její síly. Není také rozumné cestovat do exotických zemí s nekvalitní lékařskou péčí, ve kterých je poměrně značné riziko onemocnění nejrůznějším druhem chorob.

Cestování městskou hromadnou dopravou

Toto cestování může být v určitých chvílích poměrně náročné. Zejména pokud žena cestuje v dopravní špičce, kdy jsou přeplněné nejen silnice, ale i vnitřní prostory autobusů, tramvají a metra. V těchto chvílích je někdy i nebezpečí úrazu, kdy může blízko stojící cestující nastávající maminku snadno například omylem udeřit zavazadlem.

Je proto vhodné jezdit v méně přeplněných spojích a snažit se sednout si. A to nejen kvůli většímu komfortu, ale zejména jako prevence omdlení z horka, vydýchaného vzduchu apod. Zároveň je také menší pravděpodobnost drobných úrazů.
Ve všech prostředcích hromadné dopravy jsou vyhrazena místa označená zeleným křížkem, na která mají přednostní právo nejen starší lidé, ale i těhotné ženy. Není proto nic špatného na tom požádat sedícího cestujícího o uvolnění místa. Mnozí lidé si často ani neuvědomí, že nad nimi stojí těhotná žena.

Cestování vlakem

Toto cestování má jednu obrovskou výhodu a to nejen pro těhotné. Cestující může kdykoli vstát, protáhnout si nohy a projít se. Ve vagónech jsou také umístěny toalety a umývárny, existují i kupé vyhrazená pro cestování s dětmi. Na tato místa je ale často nutné mít místenku. Ženy by si měly dávat pozor také u starších souprav při nástupu a výstupu, protože na příkrých a vysokých schodech je poměrně vysoké riziko pádu.

Cestování autobusem

Během delších cest autobusem je vhodné provádět drobné cviky, kdy si protahujeme nohy různými pohyby jako je kroužení, přítahování a odtahování a podobně. Dolní končetiny se tím nejen prokrví, ale zároveň jde také o prevenci vzniku trombů.

Pokud je autobud vybaven pásy, měly by být použity a to tak, aby nestlačovaly břicho a vedly pod ním.

Cestování autem

Je pro těhotné poměrně vhodné, protože je možnost kdykoli zastavit a dělat si v cestě přestávky přesně podle toho, jak se dotyčná žena cítí. Řidič by měl ale jezdit opatrněji než obvykle a žena by se neměla zapomínat připoutat bezpečnostním pásem. Ten by měl procházet pod břichem a nijak ho nestlačovat.

Cestování letadlem

Je z hlediska bezpečnosti nejlepším dopravním prostředkem. Těhotným se ale létání v třetím trimestru již nedoporučuje kvůli možnosti předčasného porodu z důvodu tlakových změn a také kvůli častým vznikům trombembolií – při nich se krevní sraženina uvolní a je proudem krve nesena prakticky kamkoli (nejčastěji do plic), kde pak může blokovat proud krve. Tím může být plod závažně ohrožen. Některé letecké společnosti také vyžadují od těhotných potvrzení od lékaře. Proto je dobré se před odletem na všechny podrobnosti informovat u letecké společnosti, se kterou letíte. V letadle mohou být připraveny pro těhotné speciální služby popřípadně zázemí a odlišné pásy. Proto by se žena měla ještě v letadle přihlásit letušce a o svém stavu jí informovat.

Těhotné ženy mají také možnost využít přednostních přepážek, které jsou určeny pro cestující prvních tříd.

Máte zkušenost s tématem "Cestování v těhotenství"?

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.