na přehled Encyklopedie

Hnědý výtok

Hnědý výtok častějí označováno jako špinění je jev poměrně častý a to nejen v době na počátku těhotenství, ale i v době, kdy žena těhotná není. Může mít mnoho příčin – od nevinné hormonální příčiny až po těžké infekce. Proto je dobré poradit se ohledně nich s gynekologem.

V těhotenství se vyskytuje zejména na jeho počátku a obvykle do několika dní samo vymizí. Hnědý výtok je tvořen malou složkou sražené krve a hlenem, mohou být také přítomny oloupané epitelové buňky poševní sliznice apod.

Výtok je poměrně málo intenzivní a žena si ho všimne nejčastěji po použití toalety nebo drobnými skvrnkami na spodním prádle.

Může být způsobeno drobným krevním výronem, který je způsoben usazením vajíčka v děložní sliznici, hormonálními změnami, nebo drobným poraněním stěny pochvy během pohlavního styku.

Pokud se ale toto špinění objeví z čista jasna během těhotenství, současně je přítomna bolest břicha nebo pouze jeden z těchto příznaků, je vhodné co nejdříve navštívit gynekologa. Může se totiž také jednat o příznaky potratu.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Hnědý výtok"?