na přehled Encyklopedie

Koupání novorozence

Novorozence je vhodné koupat maximálně třikrát do týdne a krátce, nejlépe pod pět minut. Určitě není vhodné každodenní koupání. Je to proto, že novorozenec má jednak velmi citlivou kůži, ale především ji má ještě zvýšeně propustnou. Dlouhé a časté koupání odstraňuje ochrannou vrstvu mazu a způsobuje vyšší náchylnost k plísňovým onemocněním kůže.

Koupání se provádí v malé vaničce, ve které nehrozí nebezpečí zranění jako ve velké vaně a především v ní voda pomaleji chladne. Právě teplota vody je další z důležitých okolností koupání. Voda by měla mít okolo 37 °C. Pokud není k dispozici teploměr lze ji odhadnout, nesmí být ani moc horká ani moc studená. Také by se mělo koupání provádět ve vyhřáté místnosti. Ideální je teplota vzduchu okolo 25°C.

K umývání lze použít ruku nebo jemnou žínku a mýdlo (případně alternativní kosmetiku prodávanou pro mytí novorozenců). Důležité je chránit oči, aby novorozenci do nich mýdlo (šampon atd.) nestékalo.

Po umytí je nutné novorozence důkladně, ale opatrně osušit. Před zabalením do plen je ještě nutné namazat zadeček mastí nebo krémem k tomu určeným.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Koupání novorozence"?