5 věcí, které byste měla vědět o menstruačním kalíšku

Uvažujete o koupi menstruačního kalíšku? Víme, pro koho je vhodný a jaké jsou jeho výhody.

5 věcí, které byste měla vědět o menstruačním kalíšku Používání menstruačního kalíšku se nemusíte obávat. Zdroj: Intimity.cz.

1. Kdo může menstruační kalíšek používat?

Tato drobná intimní pomůcka je vhodná pro každou ženu bez ohledu na věk a počet dětí. Jedinou výjimkou jsou dospívající dívky, které ještě neměly pohlavní styk. V tomto případě je dobré poradit se s gynekologem nebo kalíšek jednoduše vyzkoušet, a pokud nebude vyhovovat, počkat až po prvním sexuálním styku.

2. Jak kalíšek vybrat?

Na trhu existuje řada výrobců, kteří tuto pomůcku nabízejí. Značku můžete vybrat podle recenzí nebo na doporučení.

Každý kalíšek zakončuje určitý výstupek či zúžení. Správnou velikost napoprvé musíte odhadnout a pak vyzkoušet. Obecně se ženám, které nerodily, radí použít menší velikost, a maminkám zase větší, ale nemusí to platit vždy. Záleží i na vaší kondici, jak máte pevné svaly, zda pracujete spíše vsedě, či se více fyzicky namáháte a podobně.

3. Je to hygienické?

Menstruační kalíšky se nejčastěji vyrábějí ze silikonu, někdy se používá termoplast či latex. Na těchto materiálech se nedrží ani nemnoží bakterie a nejsou ošetřeny chemickými látkami. Při používání kalíšku se netvoří opruzeniny a velkým plusem je i fakt, že na rozdíl od vložek není cítit.

Po každém vyjmutí ho omyjte vodou a k tomu určeným mycím přípravkem bez obsahu olejů. Po ukončení menstruace kalíšek vyvařte nebo dejte do parního sterilizátoru. Do myčky nepatří.

Pro dobrou hygienu je potřeba dodržovat pár pravidel. Zdroj: Intimity.cz.Pro dobrou hygienu je potřeba dodržovat pár pravidel. Zdroj: Intimity.cz.

4. Jak kalíšek zavádět a vyjímat?

Některé ženy mají strach ze zavádění a vyjímání kalíšku. Chce to pouze cvik. Zpočátku to může trvat déle, ale jakmile najdete ten správný „grif“, zabere vám to jen pár sekund.

Kalíšek zmáčknete například tak, že ho složíte na polovinu, a vsuňte do pochvy, pak pusťte. Musí dobře přilnout na poševní stěnu. Zavádění si usnadníte, když ho předem navlhčíte nebo potřete lubrikačním gelem. Nestresujte se, když to nejde hned, chce to trochu cviku. Ještě více trpělivosti mějte při jeho vyjímání. Jelikož anatomie ženských orgánů neumožňuje, aby se v nich kalíšek ztratil, není důvod k obavám. Pochva končí děložním čípkem a přes něj kalíšek neprojde, ani kdyby sám chtěl.

Když zajede trochu hlouběji, nepanikařte. Ve stresu se stahují svaly, a to pak teprve nepůjde ven. Uklidněte se, uvolněte, třeba si dejte sprchu. Pak zvolte polohu v podřepu s roztaženými nohami a znovu ho zkuste vyjmout.

5. Co dělat, když proteče?

Záleží na síle menstruace. Pokud krvácíte silně, je vhodné kalíšek vylévat několikrát denně, například po 2 až 4 hodinách. U slabé menstruace to stačí 2× až 3× denně. Pro jistotu a hlavně zkraje používání ho ženy doplňují slipovou vložkou. Riziko protečení hrozí v případě, kdy kalíšek v těle dobře nesedí, kvůli špatnému zavedení nebo volbě nesprávné velikosti.

Nejčastější otázky ohledně menstruačního kalíšku

Odpovídá Nikola Šebková, Store manager Intimity.cz.

Může se kalíšek používat, i když má žena zavedené nitroděložní tělísko?

Ano, menstruační kalíšky je možné používat i s nitroděložním tělískem. Mnoho žen používá oboje najednou, ale jsou známy i případy, kdy je nitroděložní tělísko vytlačeno např. při moc hlubokém zavedení kalíšku.

Jaká je životnost kalíšků obecně a stačí mít jen jeden?

Životnost menstruačních kalíšků se pohybuje od 5 do 10 let, při správném zacházení. Ideální jsou dva kalíšky, které můžete měnit podle síly menstruace a k udržení dostatečné hygieny.

Jsou nějaká omezení při sportu?

Menstruační kalíšky nijak neomezují, naopak jsou ideální pro aktivní ženy, které rády sportují i během menstruace. Jsou vhodné na noc, do bazénu i na cestování.

Moje osobní zkušenost

Menstruační kalíšek Fun Factory FUN CUP používám asi půl roku na doporučení kamarádky. Musím říci, že je to velmi praktické, protože nemusíte neustále měnit vložky. Pokud máte silnou menstruaci jako já, raději kalíšek vylévejte častěji (klidně po dvou hodinách).

Na začátku jsem trochu bojovala při vyndávání kalíšku a trvalo mi to i několik minut. Asi napotřetí jsem přišla na tu správnou taktiku a už to šlo samo. Menstruační kalíšek se mi nejvíce osvědčil v létě, protože se s ním můžu neomezeně koupat a neřešit své dny na dovolené.

Menstruační kalíšek na eMiminu také rozebíráte

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Menstruační kalíšek - změna délka cyklu?

27.9.20 21:36
13

Jaký menstruační kalíšek?

26.2.20 20:37
26

Vyzkoušela jste menstruační kalíšek nebo o tom uvažujete?

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Intimity.

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
14.9.19 23:27

@7.straka ja treba diky HA mam tu MS uz tak slabou, ze prvni den pouziju tampon max dva, nekdy ani to ne…jinak mam slipovky a posledni dny uz si misto nich davam jen toaletak, kterej menim po kazdym zachode a je to uplne jinej level… jak hygieny (meni se fakt casto) tak i ekologie a kdyz jsou takovy ty lepsi tak je to i pohodlny.

 • Nahlásit
781
14.9.19 13:10

@ČarodějkaChvějka

Ale nic ti nikde nehnije, ve vagine neni vzduch 😀

 • Zmínit
 • Nahlásit
19920
13.9.19 16:24

@7.straka Však to píšu taky. Tak nevím proč hned militantní kališnice? Uniká mně smysl.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1366
13.9.19 15:55

@Ravedd mně se při používání kalíšku potíže s mykózami vrátily. Takhle, používala jsem ho cca 3 měsíce přes léto, takže to mohla být spíš shoda náhod, že se obojí sešlo. Máme oddělenou koupepnu a wc, panelák, pro mě to znamenalo si buď vyndat, vymýt a zase nandat kalíšek v koupelně nebo vyndat kalíšek na WC, vzít si aspoň slipovku, jít kalíšek umýt do koupelny a pak zpátky na WC nebo eventuálně jen otřít ubrouskem nebo toaletním papírem. Prostě s prominutím strašnej voser. Jak někdo dole píše, že kdo chce, tak si způsob najde, tak mně se prostě po třech měsících přestalo chtít, protože lítat s kalíškem od krve po bytě je trochu dost na hlavu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4515
13.9.19 15:48

@7.straka netrpíte na vaginální infekce-jakože když na ně trpím nemůžu používat kalíšek? Já na ně trpěla a právě kalíšek to vyřešil.

nemáte doma oddělenou koupelnu a WC bez umyvadla-dlouho jsme měli oddělené a kalíšek jsem používala, prostě jsem chodila vylívat do koupelny :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1366
13.9.19 15:13

@SlečnaDahlia @P4ja militantní kališnice? :mrgreen: klid děvčátka, popisuju vlastní zkušenost, to všechno jsem musela řešit, nikomu to nenutím. Hned na začátku příspěvku píšu, že je fajn, že si může každý vybrat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
938
13.9.19 10:28

@Heivka Já četla leták Mooncupu a tam zmínka o TSS je.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6666
12.9.19 16:12

Já kalíšek začala používat po prvním porodu a musím říct že je to super. Hodně se mi snížil výskyt vaginálních mykóz a to kalíšek vyvařuji jenom po skončení menzes (ony tampony taky nejsou sterilní). Ze začátku, když jsem se o kalíšku prvně dozvěděla, jsem taky měla pochyby jestli je to bezpečné, ale moje gynekoložka mě uklidnila. Co se týče vracení krve a endometriózy je to tak že i kdybych s kalíškem dělala stojky tak se krev zpět do dělohy téměř nevrátí protože i během menstruace je čípek více-méně uzavřený a otevírá se až když se nahromadí dostatek krve a slizničního materiálu v děloze. A během spánku se většina krve hromadí v děloze a vytéká při změně polohy nebo když se tam té krve nahromadí opravdu hodně. A co se týče rozkladu krve tak úplně stejně se rozkládá v tamponu, který k tomu ještě vysušuje poševní sliznici a zvyšuje tím pravděpodobnost prostupu infekce. A další věc je, že když je podle některých kalíšek tak nebezpečný poč u něj, na rozdíl od tamponů, nemusí být leták o TSS?

 • Zmínit
 • Nahlásit
19920
11.9.19 19:25

@7.straka Budeš se divit, ale ve srovnání s kalíškem mně smrdí i čisté vložky. Stejně tak smrdí i většina papírových plen.

Jinak to přece není ode zdi ke zdi. Pokud víš, že jsou místa, kde kalíšek nevylejes a nevymenis, tak si vezmeš třeba tampon. A naopak. I když spousta věcí je o cviku. Třeba v noci je super kalíšek, protože nic neproteče. Nevím proč vše stavět do pozice buď a nebo. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4676
11.9.19 15:42

@7.straka Nechci ti brát vítr z plachet, ale:

 • kalíšek i ty úplně v pohodě a bez následků přežijete, když ho na WC prostě vyliješ, otřeš buď k tomu určeným dezinfekčním ubrouskem (ten by ti pronesen v kapse na WC taky vadil?) nebo jen papírem a znovu zavedeš. Doma pak vyvaříš a pohoda. Popřípadě mají některé ženské pro tyhle případy dva a střídají špinavý za čistý. Umyvadlo ani PETka na WC není nutné.
 • neexistuje důvod myslet si, že kalíšek podporuje vznik vaginálních infekcí více, než tampon a vložka. Selskou logikou (kalíšek je vyroben z lékařsky atestovaného materiálu, na kterém se nemnoží bakterie, vložka a tampon z kusu chemikáliemi napuštěného plastu a vaty) i ze zkušenosti žen, které na něj přešly právě kvůli neustálým problémům z běžných vložek a tamponů, je tomu právě naopak.
 • nejmenší kalíšky jsou velikostí srovnatelné s minitampony a z mé vlastní zkušenosti se po troše cviku zavádějí mnohem snáze. Zatímco tampon (různé značky i velikosti) mě směrem tam i zpátky dřel jak kráva, kalíšek byl úplně bez problémů. Ten materiál (a možnost ho případně nalubrikovat) dělá své.

Nemusíš ho používat. Ale nehaň, když nevíš, jak to může taky fungovat a funguje. Stále platí, že kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody…

 • ta krev, u které si nejseš jistá, se v tobě hromadí a neodchází celý měsíc. Čemu by mělo vadit, když ji z těla v kalíšku vyjmeš o pár hodin později, než kdyby odtekla hned? Navíc, když se hromadí v tom kalíšku, který ji odděluje od sliznice a podtlakem drží uvnitř?

Btw, jo, vložky smrdí. Smrdí samy o sobě a smrdí i v kontaktu s krví, která se na jejich povrchu přirozeně rozkládá. To bys musela měnit vložku po každé kapce, aby se to nijak neprojevilo. Ale tohle konkrétně jsem si uvědomila až poté, co jsem začala používat kalíšek. Předtím mi ten jemný zápach při výměně (obvykle po hodině, mívám silnou menstruaci) vůbec nepřišel.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1366
11.9.19 13:07

„Pak zvolte polohu v podřepu s roztaženými nohami a znovu ho zkuste vyjmout.“ Prosím autora článku, aby si nafackoval. Je fajn, že si ženské můžou dneska vybrat. Kalíšek mi přijde jako super řešení, pokud ovšem: nemusíte sdílet v práci WC s desítkou dalších lidí (jako sorry chodit do kabinky s petkou mi přijde na hlavu), netrpíte na vaginální infekce, nemáte doma oddělenou koupelnu a WC bez umyvadla (zase pětka? :think: ), vám vadí zavádění i minitampónů a úplně nejlepší nakonec: máte Mirenu a menstruace se odbyde pár kapkami :pankac: Jako fakt nesnáším argument, že vložky smrdí. Smrdí prase, které si včas nevymění. Plus osobně si nejsem jistá, jestli je nebo není pro tělo dobré, že krev neodchází, ale to asi ukážou výzkumy časem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11.9.19 11:56

Anonymní: No to je fakt humus, krev v těle, kdo to kdy viděl, že! :zed: To musíš ze sebe :poblion: asi každej den, ne, když jí v sobě máš několik litrů. :roll: Jinak k tomu kalíšku, ta krev vytéká do něj a s tělem už nemá žádnej kontakt, na rozdíl od vložky a nedej bože tamponu, kde ti hnije přímo v kontaktu se sliznicí. Takže blinkáš na špatným místě, ty chytrá.

Příspěvek upraven 11.09.19 v 11:57

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
11.9.19 11:40

Kdyz ja si vzdy vzpomenu na to, jak jsme uvizli asi na 4h na dalnici. A ja jsem si potajmu pod mikinou vymenovala na prednim sedadle tampon :lol: no kalisnice, to by byla panecku gymnastika :lol: kazdemu, co vyhovuje. Ja ma to nejsem, ja jsem klasika.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19920
11.9.19 10:43

@Kornel Ona to meh píše všude. Asi hlavně, aby mohla pomlouvat dceru, která už si to dělá po svém a zakazovat to mladší.

U kalíšku je to o tom, že krev zůstává v těle a nevytéká. A že se vrací a může způsobit problémy a myslím že endometriózu. Ale žádné souvislosti nikde prokázané nebyly. Spíš to, že se krev takhle vrací i normálně.

A jinak hygiena je věc druhá. A je to o správném použití.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18955
11.9.19 10:42

Co se týká manipulace a „co pak s tím“ tampon vs kalisek tak je to za mě nastejno, mírně vede tampon. Nechápu argument, že na cestách je to složité, kdežto s kalíškem ne :nevim: přijde mi to taky super ujetý, ale tak naštěstí je to dobrovolný. Kdybych měla nůž na krku vložky nebo kalíšek, asi bych se kousla :mrgreen:

Příspěvek upraven 11.09.19 v 10:46

 • Zmínit
 • Nahlásit
112
11.9.19 10:19

Používám 8let, za mě super vynález.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24380
11.9.19 10:12

Také nevím o žádném nebezpečí. Konzultovala jsem to i s gyndr. kvůli tělísku a ta mi řekla, že krom toho cyklu, při kterém mi zaváděla nové tělísko, ho můžu používat dle libosti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24380
11.9.19 10:09

Já používám kalíšek už nějakých pět šest let, doporučila mi ho kamarádka - a už ani ránu bez něj 8)
Občas, když nemám možnost ho umýt, tak ho vyleju, utřu toaletním papírem, protože je to silikon, tak se krásně utře dočista a použiju znova. Ani tak mi to nedělá žádné potíže.
Neocenitelný při cestách, na různých festivalech, v přírodě, prostě kdekoliv, kde je poněkud nepraktické šachovat s použitými tampony nebo vložkami :palec:
První tři cykly trochu nepohodlné, než se člověk naučil, ale dneska si ho vyměním i ve tři ráno, poslepu a s dvěma promilemi na Toitoice :jazyk: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nikde nic netlačí, nesmrdí, nepřekáží, nevysušuje sliznice jako třeba tampony, prostě vynález století!

 • Zmínit
 • Nahlásit
4078
11.9.19 09:51

@me57h také by mě zajimalo v čem je nebezpečný?! Zajímavé že se můj gynekolog nezmíni o hrozícím nebezpečí ale pokud máš namysli to že se pos skončení menstruace kalíšek nevyvaří tak to pak souhlasím naprosto! Hygiena je základ :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13282
11.9.19 09:01

@me57h V čem přesně nebezpečný?

Anonymní: Tak hlavně, že se za zvracejího smajlíka a svůj názor nestydíš. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
938
11.9.19 08:49

Hnus, navíc nebezpečný.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4078
11.9.19 08:35

Od prvního dne kdy jsem začala s kalíškem tak na něj nedám dopustit! Neměnila bych ani náhodou, při prvních dnech používám slipovku a pak už není potřeba. Má mnoho výhod hlavně na dovolené, nemusím řešit jestli mi nahodou netrčí šňůrka z kalhotek :mrgreen: atd… ten kdo tvrdí že je to nehygienické tak pak o kalíšku má špatné informace… umýt ruce před o po výměně se musí i u vložky a tampónů a že je třeba ompláchnout kalíše před dalším zavedením a zrovna nejsem na wc s umyvadlem tak taky není třeba např. na cestách prostě se opláchne tam kde pak umyvadlo je, krev se v kalíšku nerozkláda protože po zavedení je kalíšek vzduchotěsný tím pádem se krev „nekazí“ tak jako např na vložce atd… ale každý jsme jiný a každému sedne opravdu něco jiného :kytka: a je důležité znát své tělo. Takže za mě je kalíšek jeden z nejlepších vynálezů :*

Příspěvek upraven 11.09.19 v 08:36

 • Zmínit
 • Nahlásit
397
10.9.19 17:49

Mela jsem to dlouho stejne jako paní pode mnou a prvni krámy byly opravdu hnus :lol: ale ted uz mi prijde spis nechutne operovat s tamponem nebo vlozkou. Navic vymena je mene casta, neni to citit, za me ideal!

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
10.9.19 16:13

Kalíšek nepoužívám ani nechci. Přijde mi to dost nehygienické. Aby v těle se držela krev a nešla ven. Kort pak výměna. Pro mě je to humus. :poblion:.

 • Nahlásit
13282
10.9.19 15:17

Poprvé jsem se setkala s kalíškem někdy v roce 2007, to tu tak začínaly a mně to přišlo fuj a hnusné a směšné. No a po prvním porodu mi neseděly tampony a zkusila jsem kalíšek. A neměnila bych. Aktuálně mám nový (Mamicup) a paráda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13383
10.9.19 12:34

Kalíšek je super. Dlouho jsem se mu bránila v domění, že ho musím přeci cítit, co kdyby se posunul, jak ho budu čistit. No a ted bez něj ani ránu a jsem za něj strašně ráda :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit