7 tipů z diskuzí, které uleví prsům při kojení

Péče o miminko

Že je kojení nejkrásnější část mateřství? Ten, kdo to řekl, nejspíš nikdy nezažil sílu kojeneckých dásní... Laktační poradkyně se však shodují, že správná technika kojení a péče o prsa pomůže včas zamezit možným nepříjemnostem. Přinášíme proto ty nejlepší tipy z diskuzí - uživatelky doporučují tvaroh, Phillips Avent odsávačky a horkou sprchu.

*

Co pomáhá na tvrdá a bolestivá prsa

Když už konečně miminko spí, nenechte se budit bolavými, tvrdými prsy. Tyto obtíže zmírníte horkou sprchou a odstříkáním. Při samotném kojení zvolte vhodnou polohu miminka.

„…na bolavý prsa, je prej nejlepší poloha z boku (na fotbalistu), mně taky pomohla.“ píše Temaho v diskuzi Bolavé bradavky a elektrická odsávačka. Než ale dojde na kojení, osprchujte bolavé místo co nejvíc horkou vodou a pak hned odstříkejte. „… řeším to tak, že si sednu do vany, sprchuji horkou vodou, promasírují (opravdu silou) a hned odstříkám. Postup opakují několikrát,“ potvrzuje Mr. Estephe v diskuzi Tvrdé prso bolí.

Ve stejné diskuzi radí Gladys, co pomáhá na bolavá tvrdá prsa: „Přikládat dítě, pokud je jen trochu ochotné sát. A přikládat primárně k tomuto prsu. Jinak mě se dělají ucpávky v mlékovodech, což vypadá jako bílá tečka na prsu. Musím to vydloubnout jehlou nebo takové malé puchýřky, které zaslepí mlékovod, tak zase musím propíchnout jehlou. Jakmile je propíchnuto nebo odstraněná překážka, tak to teče jak divý. Včera jsem nemohla najít ani překážku, ani puchýřek, tak jsem trochu porýpala místa, kde jsem myslela, že je problém a spala s dítětem napojeným na prsu. Když jsem se vzbudila, tak už bylo vyřešeno.“

Potřebujete poradit s kojením? Obraťte se zdarma na on-line laktační poradnu na eMimino.cz

Prsa v jednom ohni

Horkost prsou nemusí dojít až k zánětu. V diskuzích se uživatelky shodují, že domácí způsob chlazení je zachránil před bolestí a horkostí a zatočil i se zvýšenou teplotou. Na všechno stačil tvaroh. „… Tvaroh doporučuju moooc, ten to vždycky zlepší. A určitě dál koj i z toho bolavého prsu. Mě to většinou druhý den přešlo. Jeden den sem umírala a sotva malou unesla a druhý den už mnohem lepší,“ povzbuzuje aakaficko v diskuzi Poraďte – asi zánět v prsu.

Mezi domácími zásobami se najde ještě další, trochu sladší pomocník: „… já dávala např. do bavlněné plínky švestkové povidlí a přikládala na bolavý prs, fakt to pomohlo.“ sdílí svou zkušenost Bojko v diskuzi Zánět - první příznaky. Povidla se osvědčila i uživatelce Irias, jak píše v diskuzi Bolest prsa, zvýšená teplota u kojící.

Když trpí bradavky

První týdny si miminko hledá způsob, jak z prsa pořádně dostat mléko. To mu maminka umožní správnou polohou, a tím zároveň šetří své bradavky. Když už ale bradavky dostaly zabrat, je potřeba jim dát chvilku oddych. V diskuzi Bolavé bradavky a elektrická odsávačka se shodují, že odstříkání a čas na zotavenou pomohl a za několik dní opět mohly maminky v kojení pokračovat.

„Jestli jsou ty bradavky dost zrasovaný, tak to ze začátku asi bolet trochu bude, ale asi ne tolik jako při kojení. Mně se zvládly při tom i zahojit. Přišlo mi to stejně nepříjemné jako ruční odstříkání. To mě taky bolelo, když jsem měla bolavé bradavky. Zkus to, za to nic nedáš.“ říká Ijaa. Uživatelka Temaho doporučuje použít přímo odsávačku. „…prsa si odpočinula a už to pak bylo dobrý, mohla jsem kojit normálně.“ Až budete vybírat odsávačku, podívejte se do recenzí na eMimino.cz. Uživatelkám se osvědčila manuální odsávačka Phillips Avent.

Sledujte eMimino.cz - chystáme pro vás soutěž o sto odsávaček Phillips Avent.

Popraskané bradavky zahojí samotné mateřské mléko, levandulový olej, genciánová violeť nebo mast calcium pantotenicum. Laktační poradkyně Dagmar Hricová, která radí zde v on-line poradně, zmiňuje v jedné ze svých odpovědí hydrogelové polštářky. „… Při větším poškození bradavek mám s nimi dobrou zkušenost.“

Témata článku

Váš příspěvek
Evánek
Stálice 90 příspěvků 23.2.15 19:56

Článek trochu o ničem. Přidám jeden tip…na rozkousané bradavky do krve pomáhá namáčení v řepíkověm čaji. Tojle mi 100% zabralo u obou dětí. Do dvou dnů se to kràsně vyhojilo.

jahoda 2
Extra třída :D 12485 příspěvků 8.2.15 07:10

Tak nevim, ale s nekterymi radami by PA urcite nesouhlasila. Obzvlaste s vydloubavanim ucpavky jehlou. 8o :roll:

Vložit nový komentář