Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy jste je ke koupeli nemuseli přemlouvat? Bublinky, hračky, barvy, pěna a spousta další zábavy.

Sourozenci ve vaně plné pěny Máte doma děti, které nechtějí do vany? Zdroj: Canva

Děti milují chvilky ve vaně. Je to svět tak odlišný od toho za dveřmi koupelny. Vlastně, možná vás to nikdy nenapadlo, koupelna je takový malý soukromý aquapark! Vana je bazén, kde se dítě nejen zbaví špíny, ale hlavně si užije parádní mokrou zábavu. Aby je to opravdu bavilo, chce to hodně pěny, hračky a další vychytávky.

Tipy, jak zařídit, aby koupel nebyla nuda

tetesept modrá koupelová koule s pokladem se zátiším z prodejních krabičekSkvělou koupelovou zábavu zaručí třeba koupelové koule tetesept. Šumí, barví a je v nich poklad. Zdroj: tetesept

Pozor, pak ale nebývá jednoduché děti dostat z vany ven: „Ještě chvíli, mami.“ A vy musíte připouštět teplou vodu, protože ta původní je dávno vystydlá… Takže, jak dopřát dětem skvělou hravou koupel?

Pastelky do vany

To je skvělá věc! Malují na dlažbu, vanu i tělo. Jsou netoxické, dobře se smyjí z kůže a vanu pak umyjete raz dva. Koupelna jako jedno velké malířské plátno. Fantazii se meze nekladou. Tohle děti fakt baví.

Vodolepky

Třeba pěnová abeceda do vany. Edukativní, zábavné a barevné. Nebo jakékoliv jiné téma vodolepek, na trhu je jich spousta! Skvěle drží nejen na vaně, ale i na dlaždičkách. Po hraní je pak jednoduše sundáte, vložíte do síťového sáčku a uskladníte do příští koupele.

Pěna

Tak té rozhodně nikdy není dost. Použijte takovou, která je vhodná pro jemnou dětskou pokožku, ideálně bez parabenů, silikonů a parafínu. Skvělá je třeba pěna od TETESEPT se speciálním složením navrženým pro citlivou pokožku dětí. Jednodávkově balená v sáčku ve tvaru zvířátka nebo pohádkové postavy. Společnost jim v záplavě pěny bude dělat třeba panda nebo jednorožec.

Sáček od pěny mouhou po vymytí děti ještě zužitkovat ke hraní – stane se třeba super maňáskem.

Balíček produktů teteseptZábava během večerní koupele? Vsaďte na barvy a praskající sůl. Zdroj: Redakce

Další zábavná koupel: Najděte, co máte doma

Obrovská šumivá koule skrývající překvapení, barevná, voňavá a k tomu pečující sůl do koupele v balení ve tvaru sopky (slaná voda jako v moři!) nebo praskající koupelové perly se třpytkami, které obarví a provoní vodu. Že by dítě vylezlo z vany zelené nebo fialové se bát nemusíte, barvivo zůstane ve vodě… Vybírejte kvalitní a pro dětskou pokožku vhodné výrobky.

Ale zábavnou koupel můžete prckům zařídit i díky věcem, které máte doma. Jen se rozhlédněte po pokojíčku nebo kuchyni.

Houbička je nezbytnost

Molitanová nebo síťová, přírodní nebo umělá. Tady je to jedno. Jde o to, že nejen umyje, ale hlavně nadělá krásně hustou pěnu. Toho se děti nemohou nabažit.

Hračky

A nejen ty plovoucí. „Mamí, můžu si tuhle hračku vzít s sebou do vany nebo se rozpustí?“ Tohle slýchám často. Lodičky jsou samozřejmě první volbou. Ale u nás se koupou i panenky, různá zvířátka a – přiznávám – někdy i třeba Duplo… Cokoliv, co neproteče do kanálu je k vodní hře dobré.

Party ve vaně

Když jsme s dcerou samy doma a máme čas (a já nejsem zrovna unavená po náročném dni), vlezeme si do vany spolu. A je to super. Umyjeme si navzájem vlasy, foukáme na sebe pěnu, kreslíme si a myjeme si záda. Jsou to fajn sbližující chvilky, trochu slavnostní – protože tohle neděláme denně. I když chápu, že rodiče čtyř dětí si takovou party dopřejí jen stěží…

Děti ve vaně se radují z pěny do koupele.Pěny není nikdy dost! Vybírejte ale takovou, která je vhodná pro dětskou pokožku. Zdroj: Canva

Jak často je dobré děti koupat?

  • Novorozenec. S koupáním to nepřehánějte. Stačí otírat mokrou látkovou plenou nebo žínkou. Rozhodně nemusíte koupat každý den. Na druhou stranu večerní koupel bývá součástí rituálu a ten je pro miminko důležitý.
  • Kojenec, batole a školkové dítě. Ty stačí koupat dvakrát týdně. Děti, které mají problém s ekzémem, odborníci doporučují koupat ještě méně. Zadeček, genitálie, případně chodidla myjeme samozřejmě denně. Stačí třeba rychlá sprcha. A důkladně dbáme na hygienu rukou!
  • Děti od 6 do 11 let. Stále platí, že stačí se koupat dvakrát týdně. Ale takto velké děti se už zašpiní při činnosti nebo třeba zpotí při sportu. Tak tehdy je samozřejmě vhodné se důkladně umýt i mimo rytmus běžné hygieny. Připomínáme dětem, že před jídlem a po použití toalety se myjí ruce!
  • Starší děti, dospívající. Hormony udělají své, dítě se více potí. A do hry vstupuje i osobní zvyk, někdo se prostě rád sprchuje každý den. Nechte dítě, ať si svůj přístup najde.

Větší děti mohou být, vzhledem ke své zvědavosti a chuti objevovat svět, více vystaveny nebezpečí. Na co dát pozor?

  • Do 5 let nenechávejte dítě nikdy samotné! Ani starší dítě nenechávejte celou dobu lázně bez kontroly.
  • Nezapomeňte zkontrolovat teplotu vody předtím, než do ní dítě ponoříte. Voda by měla mít kolem 37 °C.
  • Děti by měli mít přísný zákaz manipulace s kohoutky. Na to obzvlášť dbejte.

Témata článku

Přečtěte si také