Všechno je jinak! Děti půjdou 1. září do školy bez roušek

Ministerstvo zdravotnictví obrátilo a po vlně kritiky opustilo řadu opatření, která chtělo začátkem září zavést. Mimo jiné plošné nošení roušek ve školách a restauracích.

Všechno je jinak! Děti půjdou 1. září do školy bez roušek Děti nakonec nebudou do většiny škol potřebovat roušky. Zdroj: Profimedia.cz.

Co platilo jeden den, druhý už ne

Tento týden proběhl na Ministerstvu zdravotnictví názorový veletoč. Celorepubliková opatření proti podzimní vlně koronaviru byla v pondělí avizovaná, ve středu představená veřejnosti… a hned druhý den z velké většiny zrušená. Od 1. září tak nebudou roušky povinné ve školách, obchodech, obchodních centrech, restauracích ani v kadeřnictvích – objeví se pouze v okresech se zhoršenou epidemiologickou situací.

Kritika se na ministra Vojtěcha valí ze všech směrů, zaznívají však i slova díků od restauratérů, rodičů a ředitelů škol, kteří změnu rozhodnutí kvitují. Návrat k epidemiologickému semaforu vítá i ministr školství Robert Plaga: „Debatovali jsme o tom, jestli je ústup od plošného preventivního opatření zvladatelný opatřeními chytré karantény a semaforu. Jsem velmi rád, že se vracíme k původnímu návrhu z konce července, to znamená navázání situace ve školách na vývoj semaforu,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci.

Aby školy dostaly čas na přípravu, kdyby se situace v jejich okrese zhoršila, upravil tým chytré karantény aktualizaci semaforu. Nově ji bude zveřejňovat jednou za čtrnáct dní v pátek, a nikoli v pondělí jako doposud. Hlavní hygienička Jarmila Rážová k tomu doplnila: „První informace o situaci bude zveřejněna k 28. srpnu, abychom včas dali informaci o vývoji v regionech.“

Kde budeme muset povinně nosit roušky?

 • ve veřejné dopravě
 • na úřadech
 • ve zdravotnických a sociálních zařízeních
 • u krajských a senátních voleb
 • na vnitřních akcích (kino, divadlo, kostely atd.) od sta účastníků
 • v restauracích zůstanou roušky povinné pro personál

Uvítali jste změnu v plošném nošení roušek na veřejnosti?

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3048
25.8.20 20:38

@Tinamarie No, mne jde syn do jeslicek a mame volbu napoje bez cukru, ale zminovali to jako takovou raritu, kterou taky umi… :roll: aspon snaha teda je. Ale jinak uz se psychicky pripravuju na ovocny jogurt mito bileho a obcas nejaky sladky blivajz typu zemlovka. Ale doma to teda neuvidi :D Taky bych radsi priplatila, ale asi ne kazdy muze, ale hlavne maji stare normy…
Rousku teda nenosi a nedonutim ho nasadit si ani cepici :) snad si snim poradi. Jestli budou muset nosit nekdy rousky, tak zustane doma.

Příspěvek upraven 25.08.20 v 20:40

 • Zmínit
 • Nahlásit
212
25.8.20 15:09

@emimi_zuzka
Dobrý den, co si pamatují průběhu května děti do sedmi let nemuseli mít roušky, už je to zase jinak?

 • Zmínit
 • Nahlásit
14550
25.8.20 15:06

@emimi_zuzka Hezký den, já myslím, že ve školkách roušky vyžadovány nebudou, alespoň ne plošně. Co se týče ostatních opatření, plně vám rozumím, ale k tomuhle asi neporadím. Možná si zkusit vyžádat doporučení od lékaře?

Za redakci zdraví Martina

 • Zmínit
 • Nahlásit
379
25.8.20 14:55

Dobrý den, chci se zeptat, jakým způsobem by podle Vás bylo možné dosáhnout toho, aby se povinnost nošení roušek od 1.9. netýkala malých dětí ne jen do dvou let věku, ale i větších, ideálně do 5 let (u této věkové hranice by se to dalo argumentovat stanoviskem UNICEF a WHO).

Mám 2,5letou dceru a lékař mi řekl, že u takto malých dětí je nošení roušky pro to dítě nebezpečné - prý takto malé děti nemají ještě zcela vyvinuté dýchací cesty a jejich zakrytí vede k hromadění hlenu atd. v dýchacích cestách, což může způsobit více či méně zavážné problémy - jsou pak náchylnější k infekci atd. Navíc ji takto malé děti většinou nosit nechtějí a opravdu se jim v ní velmi špatně dýchá…nechápu, jak někdo soudný může vyžadovat, aby ji takto malé děti nosily :nevim:

Příspěvek upraven 25.08.20 v 14:56

 • Zmínit
 • Nahlásit
212
25.8.20 09:13

@beata84
Bohužel ani strava ve školních zařízení není moc vhodná. Syn v květnu nastoupil do školky a fakt jsem se nestačila divit. Sladké šťávy, bílá káva, rama, bílé pečivo každý den. Radši bych za obědy příplatila než tohle.

 • Zmínit
 • Nahlásit
228
23.8.20 13:16

Pri pohledu na holcicku vlevo, hlavne telocvik, ten detem chybi… Vidim to u synovce, jak za ten pulrok taky nabral, ikdyz je to samozrejme jen chyba rodicu 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit