Alergie u dětí: Jak vzniká a jak ji můžete ovlivnit?

Věděli jste, že pokud jsou oba rodiče alergici, je 50 až 90% riziko, že se u jejich dítěte alergie také projeví? Alergie nám přijdou na mysl často právě v době jarní pylové sezony, která je nyní v plném proudu.

Alergie u dětí: Jak vzniká a jak ji můžete ovlivnit? Je-li jeden z rodičů alergik, riziko vzniku alergie u dítěte je významně vyšší. Zdroj: Nutriklub.cz

Co je to alergie?

Pokud je naše imunita oslabená, viry a bakterie snadno způsobí různá onemocnění. My pak ležíme doma s angínou nebo neodbytným kašlem a snažíme se imunitě pomoci, aby si s nemocí dokázala poradit. U alergií naopak náš imunitní systém reaguje chybně. Při alergii totiž organismus pokládá neškodnou látku za rizikovou, a proto spustí obrannou imunitní reakci, jako kdyby se jednalo o látku nebezpečnou. Tyto látky nazýváme alergeny.

V raném dětském věku jsou nejčastější formou potravinové alergie, zejména alergie na bílkovinu kravského mléka a atopická dermatitida (ekzém). Dobrá zpráva je, že alergie na bílkovinu kravského mléka většinou do 3 let věku vymizí, a to díky dozrávání imunitního systému dítěte.

Jak alergie vzniká?

Jak už jsme zmínili na začátku, pokud jsou rodiče alergici, je riziko, že jejich dítě bude také trpět alergií, významně vyšší. Velkou roli v tomto případě totiž hrají genetické predispozice. Neházejme ale vše na dědičné vlohy. Výskyt alergických onemocnění se rok od roku zvyšuje a přispívají k němu různé faktory, jako jsou například:

  • nemožnost kojení
  • porod císařským řezem
  • časná léčba antibiotiky (u dětí v kojeneckém věku nebo maminky v posledních třech měsících těhotenství)
  • vystavení dítěte tabákovému kouři

Chcete vědět, jestli vašemu děťátku hrozí alergie? Vyplňte čtyři jednoduché otázky v Kalkulačce rizika alergie »

Jak alergii předcházet?

Jedním z klíčových faktorů, které pomáhají předcházet vzniku alergií, je vhodná výživa miminka a budování imunity od úplného počátku.

Kojení

Nejvhodnější ochranou proti alergiím je kojení, které v prvních měsících života napomáhá dozrávání imunitních mechanismů dítěte. Odborné společnosti doporučují maminkám výlučně kojit do ukončeného 6. měsíce věku dítěte a pak v něm dále pokračovat spolu se zavedením bezpečných a kvalitních příkrmů.

Speciální kojenecké mléko

Pokud máte alergii v rodině a dítě nemůže být kojeno, mělo by po doporučení lékaře dostávat speciální kojeneckou výživu, tzv. HA mléko (hypoantigenní mléko). Bílkovinná část, která souvisí se vznikem alergické reakce, je u něho totiž upravena (částečně naštěpená bílkovina HB).

Více než 400 vědců a expertů přispělo k vývoji Nutrilon HA PROSYNEO. Zdroj: Nutriklub.czVíce než 400 vědců a expertů přispělo k vývoji Nutrilon HA PROSYNEO. Zdroj: Nutriklub.cz

Využijte akční nabídky v online lékárně BENU a v lékárně Dr. Max.

Zavádění příkrmů ve správný čas

Důležité je také správné zavedení potenciálních alergenů do stravy dítěte. Nejvhodnější období pro zavádění nemléčné stravy u zdravých dětí určí na základě jejich fyziologického vývoje lékař. Právě období prvních příkrmů je optimální pro setkání s potravinovými antigeny a navození imunitní tolerance – tedy přijetí cizorodé látky bez alergické reakce organismu.

Otužování a posilování imunity

Dalším z faktorů, který má na alergii vliv, je i celková imunita organismu. Jak ji přirozeně posílíte? Pobytem na čerstvém vzduchu a dostatkem spánku. Zvykejte miminko od narození na pravidelný pobyt venku. Ve vhodném oblečení mohou děti na procházky téměř za každého počasí, s výjimkou silných mrazů a vysokých letních teplot.

Alergie patří mezi civilizační onemocnění a jsou celosvětovým zdravotním problémem. Svoje si s nimi užila i naše kolegyně Hanka, přečtěte si její příběh »

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Kojení je nejlepším způsobem výživy dětí. Kojenecká a batolecí mléka by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další informace na obalech. Nutrilon 3 HA Prosyneo je potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely určená k dietnímu postupu pro děti s alergií v rodinné anamnéze. Přípravek musí být používán pod dohledem lékaře.

Přečtěte si také

Ztrpčuje vám život celulitida? Máme řešení

  • 19.03.20
  • komerční sdělení

Nemůžete si dovolit utrácet za drahé masáže? Anebo nemáte čas o sebe pravidelně pečovat? Vyzkoušejte legíny proti celulitidě. Tento unikátní kousek dámského šatníku krásně vyhladí vaši kůži.