Alergikům roušky vadí. Podle odborníků ale mohou zmírnit některé alergické projevy

Roušky se staly nedílnou součástí našich životů. Jsou ale lidé, kterým se v nich špatně dýchá. Mezi ně patří například alergici a astmatici, kteří nyní kromě obav z koronaviru musí čelit pylové sezóně.

* Sezóna alergií je v plném proudu. Zdroj: Profimedia.cz.

Pylová sezóna v plném proudu

Vrcholí sezóna květu břízy, která je nejčastějším jarním alergenem. Ve vzduchu se navíc nachází i pyly dalších alergizujících stromů a začínají kvést i trávy. Alergici si často stěžují, že se jim v roušce špatně dýchá. Problém vnímají také v slzení očí a nutnosti často smrkat.

Podle klinické imunoložky a alergoložky MUDr. Kateřiny Absolonové mohou být roušky pro alergiky naopak přínosné. „Pokud jejich materiál nepropustí koronavirus, nedostanou se skrze něho ani pyly, roztoči nebo alergeny zvířat," upřesňuje. Zmiňuje však, že čím je rouška silnější a má více vrstev, tím je namáhavější přes ni dýchat.

„Řada alergiků a astmatiků využívala ochranné pomůcky již před pandemií koronaviru a byla zvyklá například sportovat se zakrytými ústy," dodává lékařka, která v rouškách zásadní problém nevidí. Lidé by měli nosit roušky nejlépe na gumičky za uši. Mohou tak roušku v případě potřeby lehce stáhnout, vysmrkat se a zase ji nasadit.

Roušku lze za určitých okolností sundat

Roušku lze i za stávajících okolností občas sundat. Platí to zejména pro pobyt v přírodě či sport. Těmto aktivitám by se ani alergici či astmatici neměli zcela vyhýbat. Povinnost nošení roušek na veřejnosti stále platí. Rozvolnění tohoto opatření by mělo přijít 25. května, kdy nebude nošení roušek venku v místech, kde je málo lidí, povinné. Alergičtí lidé by měli v pylové sezóně důsledně užívat protialergické léky. Doma je možné dýchacím cestám ulevit pomocí čističky vzduchu.

Pylové alergie rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Alergie na pyly

anahita
12.4.16 21:36 
27

První alergie na pyl a stromy u Vás - příznaky a průběh

amazon
29.3.16 09:35 
4

Jak zvládáte alergické projevy a roušku?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...