Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Těhotenství a porod

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku. Přitom alternativní porod v původním slova smyslu neznamená rodit do vody. Má "pouze" jiný průběh než přirozený porod, například skončí císařským řezem.

Méně porodů do vody, než prezentují média

Když se řekne alternativní porod, řada lidí si představí problémové ženy, které odmítají spolupracovat s personálem nemocnice nebo od něj přijmout jakoukoliv pomoc (ve formě epiduralu, oxytocinu nebo třeba nástřihu hráze).

Přitom požadavek budoucích maminek je jednoduchý - potřebujeme podporu a dohled, nikoliv „odrodit“. V oblasti koluje spousta mýtů, například že alternativní matky chtějí rodit doma, ideálně do vody. Přitom domácí porod nebo porod do bazénu vyžaduje méně matek, než se zdá - to naznačil i docent Krofta, kterého citujeme níže.

Co je přirozené a co alternativní?

Zajímavé je, že pojem „alternativní porod“ se užívá opačně, než co doopravdy znamená. V původním smyslu slova je alternativní porod cokoliv jiného, než je klasický přirozený porod, tedy fyziologický a vaginální cestou. Alternativním postupem je pak i podání oxytocinu nebo císařský řez.

Ve vzduchu zůstává palčivá otázka, co znamená porodit přirozeně. Pro lékaře je to porod pod dohledem, při kterém minimalizují rizika pro matku i dítě. Budoucí matky si spíše představují porod bez zbytečného zásahu a medikace. Tedy v původním významu.

České porodnictví pod dohledem OSN

Na porody v České republice se zaměřuje i Světová zdravotnická organizce pod OSN. Po kontrole lidských práv před 4 lety dostala ČR důraznou výzvu, aby se dodržovala práva rodících žen.

„Trvá nadále praxe, která je v rozporu i s doporučeními Světové zdravotnické organizace spočívající v poskytování péče bez informovaného souhlasu pacientky, používání poškozujících postupů, jako je rutinní nástřih hráze, oddělování matek a jejich novorozenců. V oblasti porodnictví Česká republika nesplnila doporučení týkající se zajištění svobodné volby způsobu a místa porodu,“ píše článek na zdravi.euro.cz

Nevládní subjekty i vláda ČR mají během srpna 2017 odevzdat zprávu, jak se české porodnictví změnilo. V listopadu pak OSN přezkoumá, jak a zda se zlepšila ochrana lidských práv během porodní praxe.

Do Motola, nebo k Apolináři? Podívejte se, jaké hodnocení od vás dostávají české porodnice.

Pro starší prvorodičky je císař bezpečnější, říká lékař

Hotový poprask způsobil v dubnu 2017 článek na Lidovky.cz. Docent Ladislav Krofta z pražského Podolí pobouřil řadu maminek výrokem, že kdyby byl žena, vybral by si císařský řez.

Jeho oponentky mají jasno - dříve ženy rodily přirozeně, zatímco teď se z porodu stal lékařský zákrok. Doktoři berou ženám šanci na klasický porod bez medikace.

Podle docenta Krofty ale tato změna odpovídá současnému životnímu stylu. „Před půl stoletím, v šedesátých letech, měly manželské páry podstatně víc dětí, všichni byli zdravější a hlavně byla mnohem vyšší tolerance vůči porodnickému nezdaru. Dnes mají manželé maximálně dvě děti, řada se narodí po umělém oplodnění, rodiče jsou často starší, nemocnější,“ nastiňuje v rozhovoru.

Rostoucí procento císařských řezů podle něj velmi souvisí s trendem rodit v pozdějším věku. Právě starší prvorodičky by měly vaginální porod obzvlášť zvážit. „Zabývám se urogynekologií, takže vím, jaké komplikace a nevratné změny funkce pánevního dna může klasický porod způsobit a handicapovat vás do konce života,“ opírá se o letité zkušenosti z oboru.

Dva tábory, které nenacházejí kompromis

Jak si udělat názor, když obě strany říkají opak a neshodnou se? Těhotným maminkám pak může chybět možnost „někde mezi“, když se chtějí vyhnout ryze medicínskému přístupu, ale domácí porod by byl nad jejich síly.

Než se pustíme do bojů za porodní domy nebo za posílení práv lékařů, je dobré si připomenout jednu věc - média se nejvíce zaobírají negativními zkušenostmi. Například v hodnocení porodnic, které udělují samy maminky, převažují pozitivní zkušenosti. Ženy tu často jmenovitě děkují sestrám a lékařům za skvělý přístup a obrovskou podporu.

Proto spíše než varování hledejte doporučení od známých nebo kamarádek, které mají podobný přístup jako vy.

Lepší časy? Všechno je o lidech

Porodnice veřejně prohlašují, že respektují porodní plán maminky, realita ale může vypadat jinak. Nedá se vyloučit, že zrovna narazíte na protivnou sestru nebo doktora, který se zrovna špatně vyspal. Nebo některé body z porodního plánu přeskočí, protože zdravotníci zvolí zavedený postup (těžko posoudit kvůli bezpečnosti, nebo kvůli pohodlí).

Jak se na alternativní/při­rozený porod díváte vy? Rodila byste raději vaginálně, nebo císařem? Napište nám do komentářů pod článkem.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek
 
Elinečkaaa
Kecalka 478 příspěvků 12.09.17 13:27

Díky za fajn článek vysvětlující rozdíl mezi původním významem slova alternativní porod a přirozený porod. Většina odborné i laické veřejnosti za přirozený porod považuje to, že dítě prošlo vaginou a jako alternativní se označují rodičky, které chtějí něco jinak než je běžně zvykem- třeba rodit bez zbytečných lékařských zásahů. Já jsem pro okolí alternativní rodička, jelikož jsem rodila se soukromou porodní asistentkou a v porodním plánu požadovala co největší přirozenost a minimalizování jakýchkoliv zásahů. Měla jsem štěstí na směnu v porodnici, takže bylo mým přáním vyhověno, ačkoli lehkému nátlaku na urychlení porodu jsem se nevyhnula (pro tyto případy a svou podporu jsem měla tu vlastní porodní asistentku). Celkem jsem od příjmu porodila asi za 14 hodin, doktor mě jen občas přišel zkontrolovat, občas se udělal monitor, jinak jsem si většinu času trávila v klidu sama na záchodě, příp. ve vaně a cítila jsem se výborně. V samotném závěru porodu jsem zkusila porodní židličku, která mi vůbec nevyhovovala, takže jsem prostě zůstala klečet na zemi a porodila dceru porodní asistentce do rukou. Hned jsem ji vzala do náruče, s pomocí se přesunula na lůžko a užívali jsem si krásný bonding. Dvě hodinky po porodu jsme si nechali vypsat papíry a odešli domů. Já osobně v tom shledávám jako alternativní pouze doprovod soukromé porodní asistentky a brzký odchod (ambulantní porod) a doufám, že brzy přijde doba, kdy na ten zbytek bude pohlíženo jako na normální přirozený porod a ne výmysly alternativek.

 
Bonulinka
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 30.08.17 16:47

@ASAndrea Jé, tak to jsem měla při druhém porodu stejně. Potřetí už ani nestihli přijít a porodila jsem si sama na por. sále. Hned jsem se mohla starat o sebe i o miminko. Císařský řez je prostě operace a zotavování trvá delší dobu.

 
ASAndrea
Ukecaná baba ;) 1006 příspěvků 30.08.17 10:31

Podle tohoto článku jsem měla tedy spíše alternativní porod - CtG nic neukazovalo, kontrakce jsem cítila jen já subjektivně. Porodila jsem skoro sama na pokoji, tak tak mě pomohli do boxu :lol:

Poté, co jsem viděla se ploužit po chodbách ženy, které se držely za břicho po sekci, bych nikdy tak rodit nechtěla. Po obou porodech jsem byla hned fit, připravená se postarat jak o sebe, tak i o syna.

 
Zdendula82
Ukecaná baba ;) 1079 příspěvků 30.08.17 08:21

Já jsem rodila dvakrát vaginálně a chci i potřetí. Císařský řez je pro mě operace, ke které musí být důvod. Hodně by mi vadilo, že nemám miminko hned u sebe a že mě rozřezané břicho fyzicky omezuje.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama