Atopický ekzém pod kontrolou: Pomůže promazávání kůže a omezení kontaktu s alergeny

Atopický ekzém se často objevuje už v kojeneckém věku. Jaké mohou být příčiny vzniku a jak zmírnit úporné svědění? Na to jsme se zeptali primáře Olivovy dětské léčebny, Říčany u Prahy, MUDr. Jiřího Havránka.

Atopický ekzém pod kontrolou: Pomůže promazávání kůže a omezení kontaktu s alergeny Atopický ekzém dokáže být nevyzpytatelný. Zdroj: Profimedia.cz.

Pane doktore, jak vzniká atopický ekzém a jaké jsou příčiny?

Atopický ekzém je onemocnění kůže, které vzniká v důsledku více faktorů. Významnou roli hraje genetika i vlivy zevního prostředí. Působení vnějších alergenů je však druhotné.

Může se stát, že atopický ekzém potrápí jen v dětství a postupně odezní? A naopak, že se objeví až v dospělosti?

Atopický ekzém je součástí takzvaného atopického pochodu. To znamená, že nejčastěji se objevuje v raném dětství a v jedné třetině bývá spojený s potravinovou alergií. U 75 % dětí může odeznít nebo se změní v běžnou alergii, jako je například senná rýma nebo astma. Ovšem v některých případech se objevuje až v pubertě nebo v dospělosti.

Poradíte, jak by měli rodiče postupovat, když se u dítěte objeví atopický ekzém?

Pokud rodiče zaznamenají nápadnou suchost a výrazné svědění kůže, měli by se obrátit na pediatra a ten jim doporučí další vyšetření.

Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?

Základem jsou takzvaná emoliencia neboli přípravky, které udržují kůži vláčnou a měkkou. Jejich aplikace by měla být pravidelná minimálně dvakrát denně, ráno a večer. V tomto duchu jsou užitečné i olejové koupele. Při zhoršení ekzému je na místě léčba protizánětlivá, kdy nejúčinnější jsou přípravky s kortikoidy a dále pak topické imunomodulátory. S těmi máme dobrou zkušenost. Nefungují sice tak rychle jako kortikoidy, ale také nemají prakticky žádné vedlejší účinky.

Na jednotlivá ložiska doporučuji natírat barevné pasty, které jsou často na bázi dehtu. U dospělých pacientů dobře účinkuje fototerapie. Při infekčních komplikacích podáváme lokálně antibiotika, antimykotika a antivirotika. U pacientů s jasnou alergickou anamnézou a známkami atopie, které jsou potvrzeny testy z krve, podáváme léky – antihistaminika. Při mokvání jsou relativně novou, ale účinnou, metodou mokré zábaly. U nejtěžších forem atopického ekzému jsou indikována imunosupresiva nebo biologická léčba.

Olivova léčebna pomáhá dětem s atopickým ekzémem. Jak konkrétně u vás léčba probíhá?

V rámci pobytu v Olivově dětské léčebně je naším cílem rodiče zaškolit v péči o nemocnou kůži. Je potřeba určit, kdy zahájit léčbu a čím kůži promazávat. Někdy je vhodná mast, jindy krém nebo tělové mléko. Učíme rodiče, jak správně promazávat, jaké množství masti zvolit a v jakém rozsahu. Důležité je, aby rodiče hned při zhoršení ekzému zahájili protizánětlivou léčbu. Jedná se o jednoznačně nejprogresivnější přístup k atopickému ekzému v dnešní době.

Jistě mnoho rodičů řeší, zda by se nedalo kortikoidům při léčbě ekzému vyhnout. V jakém případě je to možné?

Záleží na formě ekzému. U lehčích forem stačí kůži pouze promašťovat, od středně těžkých forem se v drtivé většině kortikoidům vyhnout nedá. V rukou lékaře jsou však kortikoidní masti bezpečnou záležitostí. Máme dnes k dispozici nové molekuly, kde je upraveno pronikání do kůže, jsou i menší nežádoucí účinky.

Navíc správným postupem lze docílit stavu, že kortikoidy budou potřebné jen minimálně. Pro nás je nejtěžší léčit děti, jejichž rodiče mají kortikofobii v takové míře, že nedovolí kortikoidy vůbec použít. Potom je pro nás velmi problematické dostat ekzém zpátky pod kontrolu a v některých případech to ani není možné. Je smutné, že při zastávání takto striktního stanoviska rodiče vůbec nevnímají, že jejich děti, kterým odmítají prokazatelně účinnou léčbu, mají mokvající rány, do krve rozedřenou kůži nebo extrémní pocit svědění.

Jaké zásady by měl pacient s atopickým ekzémem dodržovat?

Pokud je prokázána alergie, je potřeba se vyhnout kontaktu s alergeny. Ty mohou být inhalační nebo potravinové. Připomínám, že při léčbě ekzému je důležité kůži pravidelně promazávat, a to i v době, kdy nejsou přítomna ložiska.

V neposlední řadě je třeba dodržovat obecná doporučení, která se týkají všech ekzematiků. To je: nekoupat se v chlorované vodě, nosit pouze bavlněné oblečení, které je dostatečně prodyšné, a při zpocení se ihned převléknout do suchého. Ekzematici by měli používat speciální mýdla, prát prádlo bez aviváže a nejlépe použít na praní takzvané mýdlové vločky. V potravě je pak lepší se vyhnout ostrým pokrmům, čokoládě a citrusům.

Když má jeden z rodičů ekzém, je velká pravděpodobnost, že ho bude mít i dítě?

Ano, na vzniku ekzému se podílejí i genetické faktory. Nejde čistě o genetické onemocnění v tom smyslu, že by přenos jednoho genu vedl ke 100% postižení. Pravděpodobnost je asi taková, že pokud ekzémem trpí jeden z rodičů, je pravděpodobnost cca 50 %, mají-li ekzém oba rodiče, potom pravděpodobnost může být až 80 %.

O atopickém ekzému diskutujete také na eMiminu

Trpí někdo ve vašem okolí atopickým ekzémem?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
24882
28.4.20 15:16

Tak já vyzkoušela kde co a nic dlouhodobě nepomáhalo, dostala jsem se k výbornému homeopatovi a ten jediný mi pomohl tak, že mám dva roky pokoj.👍 🤗

  • Zmínit
  • Nahlásit