Barefoot: Bosé obouvání napomáhá k lepšímu držení těla i psychické pohodě

Zdraví a krása

V poslední době slýcháme o takzvaném bosém obouvání – barefoot obuvi. Pravdou je, že mnoho lidí výběr bot podceňuje a často si tak zakládají na řadu problémů. Bosému obouvání podlehla také Marcela Mojžíšová, která na tuto obuv nedá dopustit. V čem vnímá největší změny?

* Barefootky dají vašim nohám svobodu a volnost. Zdroj: Ahinsa shoes

Na bosou obuv si musíte zvyknout

Marcela si pořídila první barefoot boty teprve před půl rokem. „V oblasti bosého obouvání jsem stále ještě nováčkem. Od začátku jsem věděla, že nesmím udělat chybu při koupi prvních barefootek, protože bych si tím mohla víc ublížit než pomoci,“ říká Marcela, která se více informací o výběru i pozitivních vlastnostech těchto bot dozvěděla na přednášce českého fyzioterapeuta a zakladatele firmy na výrobu barefoot obuvi Ahinsa shoes ®, Lukáše Klimpery.

Jedním ze základních faktorů u bosých bot je dostatečně flexibilní podrážka. Ta by měla být natolik tenká, aby umožňovala maximální kontakt s povrchem, a zároveň byla ohebná ve všech směrech, a tím poskytovala noze možnost neomezeného pohybu,“ popisuje Marcela základní kritéria, jak by měly barefootky vypadat.

Barefoot by měly být prostorné a flexibilní

Dodává, že dalším klíčovým faktorem je dostatečný prostor pro prsty. A to nejen co do délky, ale především šířka je důležitá. Pokud mají prsty prostor, mohou být centrovány. To je stav, kdy osa prstu navazuje na osu kosti zánártní. Tato centrovaná pozice je základním předpokladem přirozené funkce nejen naší nohy, ale i celého pohybového aparátu.

Před koupí je třeba počítat s tím, že změna bot s sebou přináší i změnu chůze. „Pokud jste celý život zvyklí na klasický typ obuvi s pevnou podporou nožní klenby a podpatním klínkem, jsou vaše svaly zřejmě ochablé, ale především mozek neumí tělo správně ovládat,“ vysvětluje. V barefoot obuvi začne noha opět pracovat a mozek se postupně znovu naučí vaše nohy vnímat a ovládat. To však pro mnohé může být z počátku trochu nepříjemné, protože citlivost a vnímání svalů je snížené kvůli špatné obuvi s pevnou oporou nohy. „Proto je důležité nohy zpočátku nepřepínat a na *„‚bosé boty‘ si zvykat postupně,“ doporučuje Marcela z vlastní zkušenosti.

Barefootky vám zajistí pohodlí i teplo v zimě. Zdroj: Ahinsa shoesBarefootky vám zajistí pohodlí i teplo v zimě. Zdroj: Ahinsa shoes

Přechod z klasické obuvi usnadní speciální stélka

Marcela upozorňuje také na to, že přechod z klasických bot může velmi usnadnit speciální stélka navržená fyzioterapeuty, která noze umožňuje přirozeně pracovat, a zároveň tlumí tvrdé „dopady” na podložku, které jsou nejčastější chybou začátečníků s bosou chůzí. „Nohu bychom měli na podložku klást a citlivě na ni došlapovat. To se naučíme ale postupně tím, jak si stále více budeme vědomi naší chůze a svalstvo bude dostatečně posílené,“ dodává Marcela.

Stélku s takovým přesahem nabízí na trhu jediný výrobce barefoot obuvi – česká společnost Ahinsa shoes. Její stélka ComFort je ideální volbou, protože dá noze prostor, aby se mohla začít pohybovat a pracovat tak, že ji mozek dokáže vnímat a používat, ale zároveň ji chrání před špatnými došlapy. Použití stélky ComFort je také vhodné na pevný rovný povrch. Procházky po městě nejsou ideálním terénem ani pro zkušené barefooťáky.

Ještě lepší prožitek s chůze vám zajistí speciální stélka. Zdroj: Ahinsa shoesJeště lepší prožitek s chůze vám zajistí speciální stélka. Zdroj: Ahinsa shoes

Kombinace zdravého obouvání a pohodlí

Čím je prostředí nepřirozenější, lépe by mělo naše tělo fungovat. „Stélka v tomto případě výrazně sníží riziko tvrdých dopadů, ale zároveň umožní noze a celému tělu jejich přirozenou funkci. Stejně tak je vhodným doplňkem pro lidi, kteří hledají kombinaci zdravé obuvi a většího pohodlí,“ vysvětluje Marcela.

Změna obuvi má dopad na celkové držení těla. „Všechny svaly jsou vzájemně propojené, a pokud začnete od nohou, po nějaké době zjistíte, že si tím rovnáte postoj a léčíte bolesti zad. A nejen to, pokud se narovnáte, začnete lépe dýchat a celkově se cítit skvěle,“ dodává Marcela s tím, že byl prokázán vliv přirozeného stoje a chůze na náš dech, funkci vnitřních orgánů i psychiku. A to je základ zdravého a radostného života.

Bosé obouvání maminky na eMiminu také rozebírají

Ahinsashoes nám poskytli speciální SLEVU určenou jen pro čtenářky eMimina! Proklikněte se a vybírejte »

Článek vznikl ve spolupráci s Ahinsashoes.

Témata článku

Váš příspěvek
Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 2385 příspěvků 9.10.19 20:52

@MartinaIrena určitě nezatracuj ;) najdi si nějakého dobrého fyzioterapeuta a choď k němu, určitě ti pomůže. Prostě musíš posílit ty správný svaly, aby se ti ta klenba zase zvedla :-)

MartinaIrena
Extra třída :D 10993 příspěvků 9.10.19 20:32

@Jitul.kaaa9 Tak myslíš, že to nemám zatracovat? Děkuju dala jsi mi naději :srdce:

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 2385 příspěvků 9.10.19 06:30

@MartinaIrena rozhodně se tím něco dělat dá! Sežeň si dobrého fyzioterapeuta a cvič a ta klenba se ti zlepší :hug:

MartinaIrena
Extra třída :D 10993 příspěvků 6.10.19 18:48

@Pennya Toho jsem se bála, že to tak je. Já mám po třech porodech úplně zborcenou příčnou klenbu. Ortoped mi tvrdil, že se s tím nedá už v mém věku! (40 let) nic dělat. Snažím se i tak cvičit. A hlavně mi pomáhají široké pohodlné boty s ortopedickou vložkou. Bez nich hrůza a společenská obuv do práce taky hrůza. I zdravotní z lékárny. Takže asi Barefoot taky nebudou pro každého…

jessikka
Extra třída :D 11274 příspěvků 6.10.19 16:14

Proč není tento článek zařazen mezi PR články?

Pennya
Ukecaná baba ;) 1939 příspěvků 5.10.19 12:05

Jak ale zmínili, procházka městem není vhodná. Je to obuvse kterou je vhodné jít spíš do přírody ať se noha tvaruje a posiluje, ale na chodníku pomůže akirát k propadnutí klentby

Vložit nový komentář